Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de nov-dec 2003, (9)


vilma

Recommended Posts

Salutare amici cu burtici! Bine ai venit bubba printre burticoase, ai sa vezi ca nu mai poti sta fara acest forum! Nicaieri nu te simti mai inteleasa ca aici![dual] Draga Carmena, multam ca mai imi dai vesti proaspete despre spital, chiar ma gandeam cum o fi de cald acolo ca mi-am luat camasa de alaptat cu maneca scurta (nu am observat) si pana la genunchi - e cam sexy pt spital. Si ai grija ce faci, ca prea povesteai cum te agitzi in fiecare zi la servici, in drum spre servici, condus masina prin traficul asta nebunesc, etc etc. Eu nici nu mai pot sa stau cum trebuie pe scaunul de la masina decat daca il dau muuuuuuuuuult pe spate asa ca am renuntat la sofat! Acum tre' sa avem in cap doar ce e mai bine pt bebeii nostrii si tre sa stam cumintele sa ii tinem cat mai aproape de termen. Draga Ven, si eu am aceiasi problema cu mainile, in general sunt ca niste carnaciori, verigheta care imi era larguta acum e ft stramta; ce sa mai ne vaitam fetelor ca suntem complet schimbate, eu am facut analizele pt trim 3 si sunt razna toti parametrii (doctoru' spune ca asa se intampla la gravide) cum sa mai aratam normal ca inainte, va dati seama cate schimbari in organismul nostru pt a hrani si coordona doua fiinte? Nu e interesanta Big MAMA Natura ce desteapta a fost si cum le-a gandit ea pe toate? hai ca mai vorbim, va pup pe toate Umflatzel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna fetelor Carmen bine ca nu ai avut prob mai mari,stai acasa in patut cumintica si nu mai face nimic,eu cam dupa sapt 32 am inceput sa ma simt bine sa nu mai am deloc contractii.intra in concediu si sa vezi ce bine este acasa. Alinkav la municipal unde o sa nasti si tu nu ti da voie cu lucruri pt bb de acasa,doar pampers ca ei iti dau doar 1 cadou:)),il tine infasat sau in costumase,depinde cum vrei tu,pe bb ti l aduce in maxim 1 ora dupa ce ai nascut(normal)si sta numai cu tine in salon,seara vin asistentele si i fac baita si te invata ce trebuie sa faci.in 2-3 zile maxim iti da drumu acasa.vroiam sa te intreb daca ai vb cu dc tau si daca este de acord sa te asiste sotul cind nasti,al meu dc este si chiar am vazut cit am stat internata ca multi tatici stateau cu sotiile in sala de nasteri.tu ce o sa faci?lucruri pt tine iti trebuie camasa de noapte,dar este de preferat sa le folosesti pe ale lor ca se pateaza imediat,prosop,halat,papucei,chilotei,sutien,sosete,de cosmetice nu ti mai scriu ca asta sti tu ce ai nevoie.in saloane este f cald,poti sa ai si camasa cu mineca scurta.oricum in sala de nasteri nu te lasa cu camasa ta.a si sa nu uit tre sa fi complet rasa jos ca altfel te fac alea si e mai nasol.asta e si prob mea ca nu stiu cind vine bb si mi e greu sa ma fac la 2-3 zile. Livia daca nu intervine nimic eu sper sa nasc normal,sint dupa tine ai dreptate dar acum bb este la termen si nu se stie niciodata daca vrea sa iasa mai devreme sau mai tirziu,el este tot sus si nu da nici un semn ca ar vrea sa coboare. va pupic julia 37 sapt si 6 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Liviab pt incurajari. Ma simt mult mai bine cind stiu ca mai sint si late mamici-burtici ca si mine. Azi am fost mult mai optimista. Mai am inca 4 zile, dupa care ma nu ma mai intereseaza nimic, vine mama si se va ocupa de toate. Macar o luna si ceva o sa ma simt si eu `cucoana`.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fete, hai ca pun si eu o intrebare miscatoare [:D]... cum spuneti voi ca va epilati jos, ca eu de abia ma las pe vine, si nu mi-am mai vazut-o de nu stiu cand... Puneti pe altcineva sa o faca sau o faceti singureeee?[alcool][:0] Mie mi-e o sila de acest amanunt de nu mai pot(sa stiu ca vine o asistenta acra sa ma taie cu vreo lama folosita la nu stiu cate alte fete [vom]...brrr). Daca imi dati o idee salvatoare v-as fi recunoscatoare...[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dinnou!!!!!!!!!!! Julia iti multumesc foarte foarte mult ptr informatiile, m-am linistit aproape total. Chiar sunt de acord sa nu se foloseasca lucrusoarele lui bebe la spital. Sa stea in ale lor infaurat 2-3 zile, ptr ca :bebe al meu are hainutele detule, dar eram intr-o mare dilema pe care sa i le iau, dar asa am sa experementez acasa care ii vin mai bine acum, care pe urma. De camasa de noapte stiam si eu ca ne da pe ale lor, si chiar ma bucur, ca altfel trebuia sa-mi cumpar vreo 4. Eu mi-am luat o pijama(bluza se deschide complet), ca ma voi simti mi bine in ea, decat intr-o camasa de noapte. L-am intrebat pe doc in legatura sa fie prezent si sotul meu la nastere, si a zis, ca daca ma apuca nasterea seara(ce se intampla in marea majoritateaa)atunci nu e nici o problema, poate sa stea tot timpul cu mine, dar daca ziua e mai greu, ca au nu stiu ce controale si nu prea lasa. Eu sper sa fiu in marea majoritatea!!!! Dimineata ma trezesc si eu cu degetele carnoase dar pe urma se dezumfla. Seara constat ca am piciorele cam umflate, nici nu se compara de cum sunt de dimineata. In rest am dormit aproape toata ziua, dar ce ma enerveaza, faptul ca ziua dorm foarte bine, dar noaptea e un calvar!!!!!![bang] Bine, v-am lasat!!! alinkav
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici cu locuitorii din burtici cu tot. Fetelor ce sa ma fac? De 3 zile picioarele mele sunt umflate rau, la fel si mainile, ma strange verigheta de nu mai pot. Si nici nu mai pot sa o mai scot. Ce sa fac? Apropo de epilatul inghinal; folositi crema depilatoare si o oglinda si totul devine mai "usor"[:D]. Adica, ma rog, eu asa fac si pe masura ce ma voi apropia de DPN o sa practic si mai des acest lucru. Crema Veet este foarte bunã (cea pentru piele sensibilã). Mai vorbim! Raluca [gravi] 33s si 6z si [bibe] Kiki mic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e dimineata si eu am mainile si degetele umflate si cand ma mai lasa mi se umfla picioarele spre seara. Deci pe 30 si 31 o sa aveam emotii pt doua dintre noi! God,God,God...usor, usor se apropie data mult asteptata! Al meu bb e foarte posibil sa vina mai repede de 10 nov, asa ca nu se stie sigur cine o sa fie prima pe noiembrie! Eu credeam ca daca ai cezaraiana programata din timp, esti mult mai relaxata, ca vb aia stii data, stii ca nu o sa fie dureri..chiar eram convinsa ca sunt emotiile mici. Dar vad ca nu e asa. Emotia e mare oricum! E intalnirea cu sufletelul! Mai fetelor, dar cum e posibil ca burta asta sa creasca intr-una! La mine pielea de pe burta e intinsa la maxim! Mi-e frica sa nu plesneasca:) Dar sincer am observat ca in ultima saptamana inghite mult mai multa crema, chiar simt nevoia sa ma dau de doua ori pe zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristinaaaa(tinatache), unde esti? totul e ok? Asteptam raspuns de la tine cu infasatul si hainutele, pt ca dupa cate vezi regula e cam diferita chiar si de la spital la spital. Dar eram curioasa sa vad ce zici tu, pt ca stiu ca ai mai trecut prin experienta nasterii aici in germania. Si inca ceva ce marca la produsele pt bebe ai folosit tu? Eu cand am fost la cursurile alea prenatale, eram sfatuite ca cel mai bine cat mai natural, fara prea multe sapunuri si sampoane, chiar pt inceput cel mai bine ar fi apa cu putin ulei de masline! Si sigur am inteles bine de data asta, ca era si sotul cu mine si asa mi-a tradus si el. Dar oricum de ce marca ai fost cea mai multumita pana acum?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vikingo, imi cer scuze, nu vazusem mesajul tau!!! Eu pe andra am nascut-o in Ro, avea 4 luni cand am venit aici. Nu stiu cum e aici cu infasatul dar eu am de gand sa aplic aceeasi metoda ca tare buna a mai fost: am tinut-o pe andra infasata doar la manute primele 2 luni, deci picioarele erau libere. Mi s-a parut ca asa un pic stransa se simte mai bine, la inceput lumea e atat de mare pt ei, si se lovesc cu manutele peste fatza... Cat despre hainute, eu am luat o gramada si le-am pus bine. La spital cu mine nu-mi iau nici una, din cate am inteles aici il imbraca cu hainute de la ei din cap pana in picioare (noi, daca am retinut bine) si abia cand tb sa pleci ai nevoie de hainute. Asa ca i-am lasat instrustiuni la tati care a mai trecut prin asta asa ca stie ce are de facut. Tu poti sa-ti faci un rand de haine ( body, strampi, bluzita, overall - de ex.) pe care sa le pui separat si sa le aduca tati la mom. potrivit. Pt mine tot o pijama am sa iau, ca si la Andra, ca ma simt mai bine decat cu fundul gol in camasa, ca ai si tampoane si toate alea si parca niste pantaloni te "tin" mai bine. Si la cap. asta cica n-ai nevoie decat de obiectele personale. La clinica unde merg eu a nascut o prietena care mi-a spus ca inclusiv chiloti de unica folosinta i-au dat, plus tampoane. Oricum eu am sa am la mine dar... e de retinut. Deci: tampoane, chiloti, 2 perechi de pijamale sa am una de schimb, 2 tricouri de corp, sosete, halat , papuci de casa. Ma rog, de aici incolo depinde si de pretentii, insa nu ma gandesc eu ca daca ai nevoie de ceva te lasa cu ochii in soare. Si inca ceva, ar fi bine sa aveti deja cosulet pt masina pt ca fara nu te lasa sa pleci cu bebelul, ba chiar te controleaza daca e bun. haha, noi tb sa luam carut pt frati (Geschwisterwagen), din ala cu scaunele unul dupa altul! Pai... cam atat! Nu stiu ce fel de asigurare ai, dar daca vrei sa stai singura in rezerva (eu n-as sta ca e cumplit de plictisitor) sau ceva mai mult decat ce plateste asig. e bine sa vorbesti dinainte si sa vezi si cat te costa "distractia". Tu mergi la o clinica privata sau la spital? Intamplator la mine s-a nimerit sa fie privata, dar eu nu platesc in plus decat daca vreau serv. "extra". Acolo are dr. meu paturi, de aia... Sper ca te-am lamurit cumva, mai intreaba-ma daca mai e ceva! Sarcina usoara! Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot pt vikinga : cu spalatul ... hm, noi am spalat-o normal pe andra, adica sapunel lichid pt bebei, cateva picaturi pe o carpulita si dat putin pe piele. Nu stiu ce sa zic, eu cam inclin sa cred ca astia de aici au dreptate, ca prea sunt sanatosi si nu-i doare nica! Am sa fac ceva de genul "die goldene Mitte": cateva picaturi de gel de bebei in apa de baie si gata:))) Si baie tot la 2 zile, ca la Andra, la inceput. Apoi mai vedem, depinde si de copil, ca daca nu-i place poti sa stai in cap ca tot urla si te cam lasi pagubas, treci la 3 zile. PS: tot am uitat ceva: noi folosim Penaten. am inceput cu Johnson&Johnson in tara si asta e corespondentul aici, dar stiu mamici care merg pe Buebchen si e tot bun si ala. Toate sunt bune, sa stii, nu prea isi permit sa faca prostii. Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...