Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de nov-dec 2003, (9)


vilma

Recommended Posts

Adriana si eu tot oglinda folosesc,mie mi o tine sotul ca sa vad mai bine dar eu folosesc aparat,nu crema si nici ceara ca imi e frica sa nu ma irit si asta mi ar trebui acum,dupa ma dau cu after shave balsam de la nivea si e super. eu nu am prob de genul sa mi se umfle miinile sau picioarele,doar citeodata mi le simt amortite. Livia apropo de visinata,eu cind am fost racita am baut putina tuica fiarta si cred ca ia placut lu bb ca a topait mult si bine la mami in burtica:)),o gura nu ti face rau daca poftesti. eu de abia astept sa mi vad bb si sa l tin in brate dar ma gindesc ca o sa mi fie tare dor de miscarile lui din burtica. pupici la burtici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata! A trecut prima zi de stat acasica. Mmm, n-a fost rau, dar sper sa rezist 2 luni, pana apare bb. Eu nu prea pot sa stau, dar mi-am facut planuri de citit, de facut ordine prin dulapuri...Ca altceva nu prea pot face. M-am apucat ieri sa fac o placinta cu dovleac pentru sosoi(cica il alint macar astea doua luni, ca n-am mai facut-o de mult...). si am terminat-o in vreo 3 ore[bang]. Mai radeam o bucata, ma asezam in pat, si tot asa...Oricum a iesit buna...mmmm...a mancat si bb! Azi mai vedem ce facem, trebuie sa gatesc... Mai spune-ti-mi voi care stati acasica ce faceti, ca sa aplic si eu... Cel mai mult ma enerveaza ca trebuie sa impart masina cu sosoiu si el vine pe la 17,00 acasica.Ca daca as mai fi avut eu "buburucea" mea, mergeam si ne plimbam - dar a trebuit sa o dau inapoi la firma. Si pe jos merg greu, si ma doare burtica... Ei, au trecut 7 luni, mai trec ele inca 2, nu? Va pupicim, Carmena[gravi] si bb [bibe]30 sapt si 2 zile (la eco are 32 sapt si 6 zile grasanoiul[grasa])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza, fetelor, frumoaselor, burtoaselor! Adriana, m-am distrat copios cind am citit ca nu ti-ai mai vazut-o[:D]...si eu am aceeasi problema, oare cum o mai arata, draguta de ea[:D]? Acuma, lasind gluma la o parte, e greu, intr-adevar sa reusesti operatiunea, eu am facut-o o data "in orb" da' sint sigura ca n-am reusit sa iau chiar totul. Dar de fiecare data cind m-am dus la epilat am facut epilatul inghinal din ce in ce mai adinc. N-am avut presiune la cazane sa-l fac total, dar, oricum, dupa ultima data n-a mai ramas mare lucru de defrisat. Norocoase sint fetele la care merge cu crema epilatoare, eu sint alergica la asa ceva si nu pot nici macar sa ma gindesc la ele. Deci, in final, tot sotul ramine de mare ajutor. Julia, stiu ca nu-i bai daca trag o dusca, nu se intimpla nimic, problema e ca nu pot, daca iau o gurita imi blestem zilele din clipa in care mi-a ajuns in git, pur si simplu nu intra, am niste arsuri ingrozitoare. Asta-i problemutza! Asa ca visinata mea trebuie sa astepte pina dupa... Vikinga, sa stii ca, intr-un fel, ai dreptate: daca ai cezariana programata emotiile nu mai sint asa de mari...daca esti la prima nastere! Eu imi aduc aminte ca, atunci cind am nascut-o pe Iulia si habar n-aveam cu ce se maninca operatia, eram foarte viteaza si bine dispusa, faceam poante pe masa de operatie pina am adormit etc. Cind m-am trezit...si m-am lovit de: durere, realitatea din spital (nu mai fusesem internata decit o data in viata mea) cu tot ce presupune ea - greseli ale asistentelor, femei lasate sa sufere pina isi dadeau duhul inainte de a se indura cineva sa le faca o cezariana (au fost doua cazuri la limita cind eram eu la reanimare, de femei care au fost pe punctul de a...deceda, ca sa zic asa), rautatea doctoritei pediatre (si acum mi se zbirleste parul pe ceafa cind imi aduc aminte de ea) etc. deci, cind m-am lovit de toate astea umorul meu a inceput sa diminueze putin cite putin. Acum voi fi la cea de-a doua experienta de felul asta intr-un oras in care sistemul medical e mult mai jos, in care nu gasesti pe nimeni sa-ti faca o ecografie amanuntita (adica e unul bun, dar e atit de aglomerat si sictirit, ca acuma, desi trebuie sa te programezi cu o luna inainte la el si mai stai si 3-4 ore in anticamera, crede-ma ca nu exagerez, atit am stat cind am fost, se uita la tine fix 15 min. cu tot cu dezbracat-imbracat). Asa ca e normal sa am emotii imense cita vreme nu voi sti pina in clipa in care imi voi vedea puiul daca totul e in regula si asimetriile de dezvoltare care s-au vazut la ultimele ecografii sint...de rau sau pur si simplu nu exista...Offf...asta-i. Bubu, nu te speria dupa ce te-am incurajat ieri asa de bine[:D], tu esti intr-o parte a lumii unde "exista un sistem si functioneaza". Aici...dupa cum ti-e norocul. Si norocul meu este ca cel putin voi avea un operator excelent, basca un prieten bun care ma va tine de mina si ma va face sa rid in timpul operatiei (sotul nu are voie, prietenul e medic). CHiar: la asta nu m-am gindit, oare am voie sa rid in timpul operatiei? Ca banuiesc ca se zguduie burta, nu? Nu stiu, ca la prima am avut anestezie generala, iar acum voi fi vesela si constienta! O sa ma interesez. Asa ca, draga mea Vikinga, cred ca ai inteles de ce am io emotii: cind habar n-ai despre ce-i vorba, e fericirea inconstientei, cind stii ce s-ar putea intimpla, te trec fiorii..Plus ca, asa cum ai spus si tu, e vorba de emotiile normale ca te intilnesti cu fiinta pe care ai crescut-o atita vreme in tine. Mamaaa, da' ce scuipat la furca am, sa nu fiu de deochi, mai bine m-as duce sa mai bag niste rufe la masina, ca someaza saraca! Va pup si imbratisez pe toate! Mai "vorbim".[pup] Livia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Livia, mai povesteste tot asa, macar mai ridem si noi de necaz. Sa stii ca nici aici sistemul sanitar nu functioneaza ca lumea. Pe Melany tot aicea am nascut-o dar cu alt doctor si la alt spital. Stiu si eu ce inseamna sa fi lasata balta si sa nu le pese de tine. Si cum zici tu, prima data treci prin euforia noutatii si nu realizezi ce urmeaza. Sa speram ca totul va fi bine. Azi m-am plimbat toata ziua, de fapt mam dus sa caut un cosulet penru Brian. Sotiorul zicea ca rezolva el dupa ce intru in spital dar eu nu accept. Vreau ca toate sa fie rezolvate, sa stiu ca imi place mie. Faza cu epilatul si vazutul "partii" eu nu ma stresez. Vreau inainte de a merge la splital sa ma aranjez, dar oricum, daca e ca si data trecuta, mai trece o asistenta pe acolo. Hai ca va las, ma duc sa calc si eu ceva ca sint o lenesa de nedescris. Delia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Cristina de raspuns, sa stii ca ma simt mai lamurita. Eu am asigurare privata dar am sa nasc la spital, pt ca nu exista nici o clinica particulara pe aici decat pt asmatici care vin la tratament ca le prieste aerul asta si pt numai stiu ce alte 2-3 boli. Insula are numai 20.ooo locuitori, chiar daca pare aglomerat din cauza turistilor. Asa ca toata lumea la spital! Si apropo, nu exista decat 2 doctori si o moasa, bine exceptie alte 4 moase care fac jobul la domiciliul gravidelor. Si cam am emotii, pt ca daca ma nimeresc pe tura celuilalt dr nu am sa ma simt prea bine. Stii cum e, iti pui toata increderea in dr tau cu care te-ai obisnuit! Dar asta e, sper sa fie toul ok. Si eu am ales sa stau cu cineva in camera ca mi s-a parut plictistor sa stau de una singura. Auzisem eu ca nu trebuie sa ai grija bagajului dar parca nu-mi venea sa cred. De scaunel de masina sau cosulet toata lumea mi-a zis, asa e, e obligatoriu. Mersi de sfaturile legate de baita. Am 2 amice nemtoaice care au bb mici si mi-au zis ca ele nu au facut baita prea des la bb ci au pus accent pe sters cu tampon ud si amandoi bbii au o piele frumoasa si nici vb de iritatii. Asa ca ma dau dupa ei, ca vad ca nu fac rau. Una dintre ele chiar si-a oferit ajutorul sa vina la mine acasa sa ma invete toate alea cand o fi, dar eram putin cam reticenta gandindu-ma ca poate nu fac bine. Si nu-ti mai zic ce calire fac ei la bb!!! Am zis ca-s nebuni! Dar ei zic ca asa trebuie daca vrei sa nu ai copil sensibil la raceli. Clima e aici e un pic cam ciudata, chiar daca e asa de nord, iarna ninge rar si daca ninge se face de maxim 2-3 cm, temp nu scade mai mult de -3gr, dar in schimb bate un vant de innebunesti!!! Eu una nu am mai vazut asa ceva, iti da jos de pe tine geaca...Si saptamanal furtuni cu vant de +100km/h. Si fiind asa nord e ziua scurta rau de tot:( Iar vara eu una am reusit sa ma bag in apa abia in august!! Pt mine era gheata, pt ei super buna. Si la copii ei fac la fel, ii obisnuiesc de foarte mici cu vant, apa rece...,etc! Asta, sincer imi va fi greu sa ma dau dupa ei, cu toate ca asa ar fi bine, nu stiu daca am sa pot. Asta e, usor usor trebuie sa invat. Tu in sud cred ca ai o iarna cam cum e la noi, adica frig si cu zapada, nu? O sa-mi lipseasca atmosfera data de zapada de Craciun... Imi inchipui ce dragalasi o sa fie amandoi bbii tai in carucior din ala cu doua locuri:)))) Mai vad si eu pe aici si sincer arata super. Eu am sa cumpar si baby trage, sa-l tin la pieptul meu la plimbare ca sincer ma ingrozeste vantul asta nenorocit! Deocamdata e frumos dar imi amintesc perfect iarna trecuta... Stiam ca mai aveam sa te inteb ceva dar am uitat fi'r'ar sa fie..!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e liviab, te inteleg acum perfect! Mi s-a facut parul maciuca de ce ai pov de rautatea unor cadre medicale...Mari nenorociti pot fi unii, fara inima si fara un Dumnezeu! Mare ciuda am eu pe astia... I-as strange de gat! Eu una am sa-ti tin pumnii, si lui bubu deasemeni, ca de data asta sa mearga lucrurile super bine:))) Eu sunt din galati si o amica de a mea a nascut acum 4 ani prin cezariana la spitalul de acolo si stiu ca a mers totul bine, ma gandesc ca in bv tre sa fie ceva similar ca si in gl dpdvd al dotarii. Si-ti urez ca de data asta sa ai parte de oameni buni in jurul tau:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[help]Dragele mele burticele,[help]..de citeva zile prichindelul meu nu mai are stare deloc[copil],simt ca ceva ma apasa jos si am niste dureri de spate ingrozitoare[V],si tot de citeva zile prichindelul meu sughite aproape 30-45 de minute non-stop [bang]! Doftorul a spus ca este normal sis a stau linistita ,dar parca din ce ma linistesc mai mult prichindelul meu sughite si mai mult[ups]...ce sa mai ma fac ca de citeva nopti nu pot sa dorm deloc[V] Voi aveti probleme de genul asta? "sughitatul bebelusilor" O zi buna la burtici ... Elena cu burtica & sotul AL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...