Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de nov-dec 2003, (9)


vilma

Recommended Posts

'Neata mamici cu burtici! Se pare ca am cam racit un picut. O tin de ieri pe ceai cu multa lamaie si vit. C suplimentar. Aseara am facut si o baie fierbinte la picioare cu sare. Leacuri babesti, ca decat sa iau medicamente... Parca azi e mai bine. Carmen, eu intelesesem ca trebuie mers la medicul de familie cu DPN dar de la un medic ginecolog de la policlinica 10. Ar fi bine daca n-ar mai trebui sa ajung la cele de acolo si totul s-ar rezolva cu DPN de la medicul meu si mers apoi la medicul de familie de la poli 10. O sa-l intreb azi pe dr. caci merg la control. Poate stie el mai multe. Fetelor, vreau sa va intreb ceva. Sotiorii vostri cum se poarta cu voi in aceasta perioada? Caci pe mine al meu m-a molesit de tot. Nu stie ce sa-mi faca sa-mi fie mai bine. Ma alinta, imi sare in ajutor ori de cate ori are ocazia, are grija de mine mai rau ca de un ou sa nu se sparga. Nu pot sa zic ca nu-mi convine. Nici nu ma gandesc sa fac nazuri. Dar e mult mai grijuliu. Credeti ca atunci cand ramanem insarcinate se trezeste si in ei un sentiment de responsabilitate fata de mamica si viitorul membru al familiei? Cred ca vorbeste si cu prietenii care au trecut prin aceasta experienta si pune in aplicare ce aude ca e bine. Doamne ajuta! Mie imi place asa cum e. Nu pot sa zic ca pana sa raman insarcinata nu a fost un sot iubitor si grijuliu, dar acum s-a intrecut pe sine. Probabil ca e adevarat ce se aude ca sarcina si aparitia unui copil ii schimba mult pe barbati. Pupice multe. Aveti grija de burtici. Manuela, 31 de saptamani, dr. Doru Pana, Spit. Giulesti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna mamicutze, iaca si eu pe aici. Am avut PC-ul stricat acasa si n-am mai putut sa va scriu, dar acum am rezolvat problema si aproape m-am speriat cat ati scris pe aici, era sa nu va mai gasesc. Pentru Umflazel[black][/black:cocediu prenatal mie mi l-a dat doctorul de familie, care m-a trimis la policlinica de care apartine el (Militara) ca sa i se dea o confirmare.[alcool]Stupid! Ce confirmare mai voia cand eram cu burta pana la gura (in 6 luni)? Dar nu cica asa se face. Doctorul meu ginecolog mi-a spus ca el nu poate sa dea concediu pentru ca nu este luat in evidenta CNAS ca doctor de familie si deci nu poate face nimic. Asa ca, cum spunea si altcineva pe aici, m-am dus la policlinica mi-a facut cica o echo din care nu se vedea mai nimic, mi-a facut si tuseu vaginal (parca asa se cheama nu?)de-mi venea s-o bat pe aia si mi-a dat in final un peticut de hartie (nu exagerez deloc) cat sa incapa stampila patrata a spitalului pe care a scris sarcina in 26 saptamani (sau cam asa ceva). SI GATA[bang][bang][bang] Eu nu mi-am visat bebelul propriu-zis, am visat ca am nascut un bebe (nu stiu sexul)care era cam grasut si dormea toata ziua si cam atat. Cel mai haios a fost sotul meu care a visat ca am venit de la spital cu bb, un baietel, l-am pus in patut si dupa aia am plecat cu sotul la mare, la munte si prin multe alte locuri, iar el era super nervos ca nu-l las sa-si vada bb-ul si ca n-am grija de el. Ce spuneti de asta?[:D][:D] Noi ne simtim bine in principiu: ne dor putin manutele si spatele cand stau mult in picioare sau cand ma scol din pat dimineata.Lui bb mai nou ii place sa se joace noaptea (dupa 23:00), ziua doarme pana vine tati de la servici(17:00) dupa care incepe sa-l salute si iar doarme pana seara. Fetelor nu stiu care este treaba cu soacrele, eu am nimerit una foarte buna, aproape ca este ca si mama. Iar cumnata este sora pe care n-am avut-o, suntem o familie cu adevarat. PS: unde pot citi si eu despre contractiile astea nedureroase sa ma lamuresc si eu. Daca e sa ma intrebe cineva daca am avut, eu i-as spune ca nu, pt ca nu stiu ce sunt alea. Dizica - 33 sapt - Andreea -Spitalul Polizu - Lemnete Gabriel dizyca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza, dragelor! Azi sint cam amarita, ca tocmai ce mi-am lasat Iulia la gradinita plingind cu lacrimi pina la buric[q][q][q], chestie care s-a intimplat azi, pentru prima data dupa deja trei saptamini de mers zilnic acolo, cu maxima voiosie! Nu-mi dau seama ce i-a casunat, sper sa fie trecator fenomenul. Offff...Azi ma duc si la doftor si probabil ca vom programa cezariana, am emotii, sa vedem cum a mai crescut Anastasia, ca ultima data era cu vreo doua saptamini mai mica...Asa ca miine o sa va pot da si eu datele exacte pentru listuta. Dana, in ce priveste concediul pre si post natal, mergi la "probleme legislative" pe forum si intra in "concediul pre si post natal..important", ca am uitat sa copiez direct link-ul, desteapta ce sint! Ai sa vezi si acolo ca poti sa-ti imparti cum vrei tu cele 126 de zile, cu conditia ca perioada de lauzie sa nu depaseasca 63 de zile! Eu am intrat in concediu din august, ceea ce inseamna vreo nouazeci-si-ceva de zile de prenatal. Deci e O.K. Nu mai zic nimic acum, ca sint cam agitata. Tine-ti-mi pumnii sa fie totul bine la control. Va pup.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut burtici! Liviab, merci pentru raspuns. Acuma m-am lamurit. Se pare ca nu numai la mine a fost bb mai mic decat varsta sarcinii. Nu cresc ei uniform, abia astept sa vad si eu cat a mai crescut , dar asta abia peste o saptamana jumatate. Oricum tare lung nu are cu cine sa semene.[:)] In rest totul bine, multa agitatie la mami in burtica si personalitate la fel de multa. Cum nu-i convine pozitia in care stau, cum devin un sac de box. M-am masurat in talie si se pare ca am ajuns la 109. In curand o sa fiu mai usor de sarit decat de ocolit(eu am 1.55m inaltime) Stie cineva de probleme la nastere pentru femeile mignone? Doctorul meu spunea ca probleme pot sa apara la femeile sub 1.50. Eu nu sunt foarte departe si ma intereseaza ce fel de probleme pot sa apara? Cu bazinul nu am probleme, nu sunt ingusta, ba dimpotriva. Uterul e normal dezvoltat. Asa ca daca ati auzit de asa ceva, please share. [:)] [pup],Dana 29s si 3z
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burticute.MA bucur ca toata lumea este bine in general.Trece timpul atat de repede...maine poimaine vom incepe sa aducem la lumina copilasii...Eu una sunt foarte curioasa.Deabia astept sa vad cum arata bb.Am visat acum o luna ca am nascut o fetitza, grasutza si cu ochii albastri.Eram tare fericita singurul lucru care ma deranja era ca avea ochii albastri.Totusi la ecograf mi-a spus ca voi avea sigur un baietel. Dar am avut un vis inainte sa stiu ca sunt gravida, ca eram intr-o camera plina cu brazi, iar de dimineata i-am spus sotului meu ca sunt gravida si ca vom avea un baietel(asa am simtit).Sotul meu a fost foarte mirat si nu m-a crezut.La 2 saptamani am facut testul de sarcina si am aflat ca sunt insarcinata iar acum dr. mi-a confirmat ca voi avea un baietel desi la inceput imi spuse-se ca este fetitza.Asa ca visele au cateodata si un sambure de adevar. Mi-am masurat burtica si am pana acum 90 cm iar cu greutatea stau binisor am luat 9 kg.(Am 1,63m si am plecat de la o greutate de 53,5 Kg)Teama cea mare o am cu vergeturile dar deocamdata nu mi-au aparut. Eu ma ung in fiecare seara dar asta nu inseamna ca nu este posibil sa-mi apara. Gata pe ziua de azi.Salutare fetelor. Magda[gravi] 32 sapt si 3 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua burticutze! Uite ca eu m-am apucat de curatenie :)))))))))))generala!!!! Si tare comica sunt, iau un lucru il sterg de praf sau il mut in alta parte, ma asez sa ma odihnesc, dupa'aia iarasi ma apuc. Si uite asa a trecut aproape ziua si am facut doar ordinea in toate dulapurile, si am aruncat o gramada de chestii. Maine sper sa comandam si dulapior ptr bebe si sa ma apuc de spalat la hainute si lucrurile ptr spital!!! Nici acum nu mi-am revenit, ma tot invart pe langa patutul lui bebe. Maine ma mai duc si la doctor sa vedem ce veste imi va da. Si eu am visat o data cum imi ieseau manutele lui bebe prin burta si ma apuca de degete. Am observat un lucru, care de altfel e super bun. Atunci cand iau No=Spa(4-5 pe zi) merg bine la toaleta si nu am [consti], cum uit sa iau incepe tragedia!!!!![bang] Eu nu pot spune ca,[:D] contractiile Braxton sunt nedureroase. Mi se intaraste burtica de cel putin 4 ori pe zi si e tare simtitor. De exemplu atunci cand stau jos si mi se intaraste burta in acel moment, nici gand sa ma ridic de pe scaun ca sa ma pun dreapta. Nu e deloc placut. Dar asta e, vom suporta pana vom scapa. Mama fetelor, unele dintre noi au chiar mai putin de o luna pana la nastere. Si in sfarsit ne vom vedea puiutii!!!!! [pup] alina[gravi]-34 sapt si 1 zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua la cele mai frumoase[gravi] si[grasa]! Multumesc pt sfaturile pe tema "soacra". Elenalove, sa-nteleg ca si a ta soacra e spanish:); wellcome in the club[duel]. Nu ar trebui sa exagerez sau sa mai zic ceva pe tema asta, dar sincer nu ma abtin sa zic ca filmele alea sud americane sau spaniole au substrat adevarat...[blabla]. Singurul meu noroc e ca al meu sot nascut si crescut aici, are el sangele latin dar conceptia absolut nemteasca si nu accepta ca familia sa se bage prea mult in viata lui personala. Dar daca soacra ta sta 5 luni, ar fi bine sa va placeti pt ca poate fi un ajutor pt tine in casa. Multa bafta! Alinkav te felicit pt rabdarea cu care reinnoiesti lista si sa stii ca eu cel putin o consult destul de des. Eu inca nu am ales nume pt al meu sufletel, vad ca multe dintre voi ati facut-o deja, dar pur si simplu imi lipseste inspiratia! Am observat ca multe nume ce le-ati ales incep cu "A" si apare des numele Alexandru/Alexander. Frumos nume si de altfel numele Anastasia, imi place tare mult, felicitarile mele liviab.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar ce priveste nemtoaicele, ai dreptate tinatache. Eu mi-am facut un hobby sa ma tot uit dupa femeile gravide sau care abia au nascut si am observat ca nu sunt asa de grase si neputincioase. Bine, fac exceptie alea ce sunt supraponderale de dinainte de sarcina, ce eu numesc "generatia mcdonalds", dar femeile active si normale au o tinuta atletica si in timpul nasterii si dupa. Si am cateva amice pe aici care tocmai ce au nascut in urma cu 5-6-7 luni si vorbind cu ele am descoperit ca nici una nu a pus mai mult de 13kg si acum arata super[ispita]. Vorbind asa cu ele si descoperindu-le ca femei, pot zice ca sunt mai puternice si fizic dar cel mai mult psihic decat noi. Mi se pare mie poate, dar noi suntem mult mai sensibile si putin cam alintate[RO]. Nu prea am auzit la ele sa-si doreasca o epidurala(cica le stirbeste din experienta de a deveni mamica) si nici atat de dorinta de avea cezariana din cauza fricii de durere. Nu e neaparat sa fie chestie foarte generala ca toate nemtoaicele sunt superwomen, dar eu cam asta am intalnit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PS: Asa ca completare..:) Eu am pu deja 17kg....!!!!, nu fac aproape nimic toata ziua!!, ca practic nu am chef.... si tot ma plang ba de una ba de alta!!!! Dar ce sa fac asa sunt eu, trebuie sa ma suporte sotul din prea mare iubire[loveyou](sa nu mai pomenesc de razboiul hormonilor[duel] din mine ce ma face din inger..dracusor[drac] in doar 2-3 secunde!!); ca doar de aia s-a indragostit de singele meu de romanca[8**] Pupici la toate[gravi][RO]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...