Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de nov-dec 2003, (9)


vilma

Recommended Posts

Salutare! Ce mai faceti fetelor?? Noi binisor, la serviciu, unde avem de lucru mai mult decat NICIODATA, parca-i un facut!!! De 2 sapt. o instruiesc pe viitoarea mea inlocuitoare, si inca pare pierduta in spatiu, ma enerveaza acuma sa mai am si grija la ce las in urma, si sa ma streseze cu telefoane acasa ca nu stie descurca treburile!!! :) Si se pare ca pre-natalul nu mi-l pot lua de luni, ca taman luni-marti-miercuri avem la firma un super-audit si toata lumea e cu morcovul in fund, iar seful meu numai ca nu m-a implorat sa mai vin o saptamana....... [bang] asta e, daca ne simtim ok, mai mergem...... :(( In rest, constat ca fata de voi m-am ingrasat cam mult (de la 53 kg am acum 65 kg), iar in talie am 96 cm. Noaptea dorm cu prietenele mele pernele: una mare(normala)+una mica deasupra ei - sub cap, una intre picioare (si si-asa uneori ma dor oasele bazinului noaptea de mor!!!) si una sub burta, ca altfel simt ca-mi plesnesc muschii abdominali de greutatea burti!!! Si imaginati-va ce spectacol e cand ma intorc eu cu toate pernele mele de pe o parte pe alta....... :) :) :) Plus ca ma deranjeaza acum FOARTE TARE (nu ca nu m-ar fi deranjat si inainte) sforaitul sotiorului meu iubit!! [bang] Mda. Cam atat. La Bistrita ploua cu galeata, iti vine sa stai acasica sub plapuma toata ziua, nu sa mergi la slujba!!! :[ Va pupam! Ven si [bibe] - 29 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
VIKINGA...multumesc pentru incurajarea cu soacra....DA asa este este spanish=COLOMBIA=...si sper sa imi fie de ajutor prin casa daca tot va sta 5 luni la noi,,,dar dupa parerea sotului meu care zice ca nu va fi prea curioasa ,,sper sa nu am probleme cu dinsa..de ca de la nora [soc]la soacra[soc]....si de pus pe mine si eu am ajuns la 19 kg plus,,,dar sigur le vom da jos in citeva luni....normal cu ambitie...si de numele baietelului meu nici eu nu m-am hotarit ce nume o sa ii pun ,,dar poate in ultima suta de metri va aparea un nume care sa ma pacaleasca pe mine si pe sotul meu caci inca nu ne prea convine nici un nume,,,apropo ANASTASIA si EMILLY imi place la nebunie dar problema este caci voi avea baietel....hmmm,,, Pupici si multa sanatate .... 32 SAPTAMINI ....URAAAAAAA !!!MAI AVEM PUTIN....... Elena cu burtica & sotul AL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara burtici noi inca ne luptam cu raceala si tusea,ieri am fost la dc de fam si mi a spus sa iau ospen si paracetamol dar nu vreau sa iau pastile,mama imi zicea ca ar fi mai bine sa le iau ca sa nu l afecteze si pe bb,dar eu imi cunosc organismul si stiu ca de cite ori sint racita pot sa iau orice ca pina nu si face damblaua,nu mi trece.azi mi am facut ceai de ceapa si nuci si vad ca sint mai bine si nu mai tusesc decit putin.m am si cintarit si am 66 kg si burtica are 103 acum.la mine nu se observa ca m am ingrasat,am pus doar pe burtica si fund,prob este cum o sa dau eu fundu jos dupa nastere ca nu mi ar place sa mi ramina asa.acum facem si noi curatenie generala,am terminat de zugravit si am inceput sa aranjam camera noastra si a bebeului.cind ma gindesc ca mai am asa multe de facut si asa putin timp.bagajul e facut de mult numai ca nu l am pus in gentuta,tot amin momentul si ma gindesc ca mai am timp(fff putin)dar a inceput sa mi fie putin teama. Mnicol sa nu mai faci baie cu apa fierbinte ca nu este recomandata(iti poate declansa nasterea) Zeeva mie mi a spus dc ca trebuie sa fac si in ultimul trim analizele,cele obisnuite(ca,fier,urina,glicemia). julia 36 sapt si 2 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!!!! M-am trezit si eu azi cam devreme, dar asta e, nu pot sa-mi las sotul sa plece singur si nemancat. Sracutu de bebe al meu nu prea mai are loc, isi intinde piciorusele(adica genunchii) si coatele de mi se face burta patrata!!![foto] In fiecare seara ma dau cu crema, si atunci incepe mre spectacol, in acelasi timp ii fac si lui bebe masaj, ca incepe sa se intinda ca o pisica prin toate partile. Cred ca totusi ma duc sa ma culc la loc, ca e cam frig.[|)] Va doresc sa aveti o zi minunata!!!!![pup][pic] alina[gravi]-34 sapt si 2 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata burtici! Tare mai e frig dimineata! Dupa ce ca avem burticile mari mai trebuie sa ne si imbracam mai gros. Ma simt ca un mic ursulet. Julia multam de sfat. M-am gandit si eu inainte, dar pt. ca nu voiam sa ma ia raceala si mai tare mi-am bagat picioarele in apa fierbinte cu sare. Si sa stii ca a avut efect. Dar nu mai fac, promit. Aseara am fost si noi la dr. Am mai vazut-o o data pe feti a noastra frumusica si dragutica. Mi-a zis ca e destul de mare. Dupa toate masuratorile arata de 33-34 de saptamani. Are 2600g. DPN-ul in urma masuratorilor de aseara a ajuns la 20 noiembrie. Mi-a zis ca am o placenta f. bine vascularizata si deci si bb se hraneste probabil indeajuns de bine si de-aia e asa bine crescuta. Vom vedea cat de grabita va fi. Mi-a zis ca decurge totul OK. Julia sa stii ca n-am scapat de analize. Mi-a zis ca saptamana viitoare sa fac analizele din care sa nu lipseasca o coagulograma (sa vada cum stam cu sangele), acidul uric, ureea si creatinina (asta pt. rinichi sa vada ca e totul in ordine). Carmen l-am intrebat pe dr. daca trebuie sa merg si in policlinoca 10 la un medic gineco si sa-mi dea acela DPN-ul cu care merg la medicul de fam. El mi-a zis ca in mod normal nu se face asa si ca pot sa merg si cu DPN de la el, dar ca in policlinici se mai obisnuieste sa te trimita si la un dr. gineco de acolo ca mai scot ei niste bani de casa de asigurari pe inca o consultatie in plus. Vom vedea cum tratam cu medicul de fam. Cam atat pt. aceasta ora. Pupice pe burtici. Manuela, 31 de saptamani, dr. Doru Pana, Spit. Giulesti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi burtici, Se pare ca, pina la urma, voi fi o mamica de octombrie! Am fost ieri la doctor, totul e O.K. cu Anastasia si cezariana e programata pe 30 octombrie. Asa ca, in ce ma priveste, au inceput emotiile. Mai ales ca doctorul a spus ca imi va aplica rahianestezie, ceea ce e absolut O.K. din multe puncte de vedere, din cele mai multe, dar mie tot mi-e frica un pic! Noroc ca sint din alea carora le e frica mai mult inainte, dar cind se urca pe masa le trece tot! Sa dea Dumnezeu sa fie bine si sa fie copilul sanatos. Si la Brasov s-a facut frigutz de tot si ieri a plouat tare, tare, de nu-ti vine sa iesi din casa - ceea ce nici nu fac, de altfel. Va spuneam ieri ca o lasasem pe fiica-mea mare, pe Iulia, plingind la gradinita, pentru prima data dupa trei saptamini - am dezlegat misterul - biata micuta avea o indigestie, se simtea rau cu burtica si voia sa se simta acasa, in siguranta. Aseara a varsat si era asa de molesita ca-mi venea sa ma urc pe pereti. Am oblojit-o si azi e mai bine, dar nu o duc la gradi, o tin cu mine ca sa se faca bine de tot. Asa ca, desi mi-ar placea sa va povestesc mai multe, n-o sa pot, ca de-abia asteapta sa faca un Pacalici cu mami. Va pup pe toate! O zi frumoasa![pup][flo] P.S. asadar, pentru listuta, in dreptul numelui meu va sta scris: bb Anastasia, 30 oct., cezariana, Maternitatea Brasov, dr. Moldovan Livia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata burticutze! Vaz ca sunteti harnicute la sporovait, ce bine imi pare-si ca sa nu pierd randul intru si eu. Nu stiu ce am de cateva zile, dar hormonii parca mi-au luat-o razna, nu ma mai inteleg cu nimeni si imi sare mustarul din orice! Cred ca si de la vreme, si de la trezitul dimineata care mi-a devenit ca o corvoada, si drumurile care ma obosesc uneori ingrozitor...Si mai nou ma doare uneori burtica jos, si parca ma si inteapa...dar ma doare asa rau ca azi noapte cand m-am trezit sa merg la toaleta, aproape ca nu am putut sa stau dreapta-voi patiti asa ceva? Eu vroiam sa merg la doctor de dimineata, dar am luat un scobutil si 2 alilstrenol si vad ca m-am linistit. Oare sunt contractii Braxton-Hicks? Poate imi spuneti voi care aveti burtici mai mari, ca eu m-am speriat putin. Ven si eu sunt prietena tot cu pernele noaptea, si oricum dorm destul de prost, sosoiul meu imi spune ca parca as fi bulibasa! Si mai am doua luni si jumatate... De luni incepem si noi curatenia generala, dar l-am chemat pe fratele meu la mine sa ne ajute ca in baza mea, nu o terminam nici pana la Craciunul celalalt. Manuela, eu cred ca daca ii dai ceva la doctorita de la policlinica 10, nu te mai trimite si la ginecolog - ar fi culmea, dupa ce suntem ca niste ratuste cu burticile in fata sa puna la indoiala DPN stabilit de ginecolog - eu voi merge cred, saptamana viitoare sau peste 2 saptamani la control,si apoi merg dupa prenatal, iar daca ma obliga sa fac control si in policlinica, la nervii pe care ii am, nu ii vad bine. O sa-mi iau adeverinta de la ginecoloaga mea si ma duc la sigur - oricum, am auzit ca in policlinica 10 la ginecologie sunt niste cozi imense si nici nu se respecta programarile, asa ca chiar nu o sa stau - la urma urmei e dreptul meu, si chiar sunt satula de birocratia sistemului! Cotizezi cu 6.5+7% si daca nu dai bani, nu te baga nimeni in seama! Apropo ca traim in Ro! Va ziceam ca sunt cam nervoasa in ultimele zile... Va pupicim si ne mai auzim.Aveti grija de voi si de locatarii din burtici! Carmena[gravi] si bb[bibe] 28 sapt si 4 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele ieri am fost si eu sa-mi vad mandretea de fata si am primit o veste proasta: repaus la pat ca altfel nasc mai devreme...[}:)] Doctorul mi-a spus ca am un col de 3 cm si la varsta asa ar trebui sa fie peste 3,5 cm...hmmmm... Voi ce stiti de lungimea colulul? Sper sa nu fie asa si sa stea cat se poate de mult...desi baietelul meu de 18 luni nu intelege asta..el vrea tot timpul in brate [mariaj] Fetele cu doi copii, cum va descurcati cu a doua sarcina? E mai greu sau mai usor ca la prima? La mine e mai greu[B)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aoleu adriana, e mult mai greu! Chiar citeam cu cat s-au ingrasat fetele si ma gandeam ca eu nu am pus decat 9 kg la 30 sapt. Pai cum sa pun mai mult cand mandra mea ma alearga de nu ma vad? Si acuma s-a obisnuit sa ma traga de pantaloni, ma ia de mana si ma duce unde vrea ea sa ne jucam, nu o mai aburesc cu o carticica sau mai stiu eu ce. Andra are 19 luni asa ca suntem cam in aceeasi oala. Ea nu e obisnuita s-o iau in brate dar tot mai sunt ocazii: ba o sui de masa de infasat, ba o urc/cobor din scaunul de masina, ba pe scaunul de luat masa etc.etc. Uneori simt cum ma taie din mijloc dar nu am ce face. Nu e locul dar daca tot am inceput, sa-mi mai spun si oful de alaltaieri: m-a bushit plasul la volan! Pur si simplu nu m-am putut opri, simteam sa nu mai pot continua in conditiile astea si ... "eu cobor la prima!!" (la figurat ca din masina mea oricum nu puteam cobori, nu?:))) Asa ca DA! ma asteptam sa fie mai usor dar e mult mai greu. Poate o fi mai usor cu diferenta mai mare intre copii dar asa... no way! Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...