Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de nov-dec 2003, (9)


vilma

Recommended Posts

Si eu sint in aceiasi oala. Azi Melany a inceput sa plinga, nu stiu din ce si nu am mai avut nervi si m-am innervat pe ea. Noroc ca era si sotiorul acasa si a luat-o el ca altfel cred ca ii dadeam una peste fund, eu care sint impotriva acestei metode. La mine inca se zugraveste pe balcon, azi mi-a infasurat tot baconul cu pungi asa ca nici macar sa ma uit afara pe geam sau pe balcon nu mai pot. Sa nu mai zic ca tot ce era pe balcon e in casa. Si cind ma gindesc ca parintii mei vin peste 2 saptamini, iar evenimentul va avea peste 3 sapt si eu nu am pregatit hainitele lui bebe ma apuca nervii.Sotiorul incearca sa ma calmeze ca vine mama si face ea, dar eu vreau sa fac.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ma speriati fetelor cu doi bebei(ok, unul in burtica), pai eu deja imi programasem si pe al doilea la scurt timp, ziceam eu ca asa imi iau de o grija..! Dar vad ca-i treaba grea si nervii-s la maxim..! Eu sunt la prima sarcina si nu am decat un catel in grija, dar cand am o zi proasta sta saracul numai sub pat de frica:( Normal ca dupa aia ma simt extrem de vinovata si realizez ce "dusa" am ajuns uneori. Noroc ca ma tin fazele astea scurt timp. Am mai observat ca cel mai bun remediu impotriva reprizelor de nervi e somnul! Daca stau singurica si ma relaxez cu o carte sau un film si apoi atipesc un pic, sunt apoi in forma f buna; bine dispusa si zambareata. Dar chestia asta e cam greu de facut cand mai e un bebe mic in preajma, imi pot imagina.. Dar lasa fetelor ca trecem noi si peste asta, [si-eu]. Nu suntem noi the best?[greutati][greutati][greutati] O [gravi] in 36 sapt, 17 kg extra[grasa] si 115cm in "talie"(daca o mai pot numi asa:))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vikingo, ai atins pct. sensibil: "iti iei de-o grija", cam asta-i avantajul, MARELE avantaj! Cand inca mai am cap pe umeri sa judec, asta mi-e singura alinare, ca mai am 2 luni scap pt tot restul vietii de problemele astea. Voi avea altele dar macar nu ma voi mai simti ca un tanc! asta ca sa nu zic ... altceva... Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off, ma mai linistesc si eu sa vad ca "e normal" sa ma manifest asa.. Acum vreo doua zile am stranutat in timp ce conduceam. Am simtit ca nasc instantaneu, m-a durut burta pe jos atat de tare ca tare as fi "coborat la prima". Eram in mijlocul miezului traficului si am ales sa plang si eu putin si sa zic mersi ca mai pot controla masina. Am hotarat tot atunci sa mai vin doar inca o saptamana la servici si gata. Am nevoie de putin timp sa ma pregatesc pentru ca, asa cum las eu totul prin casa, asa gasesc. Nu vine nimeni si la mine sa ma ajute. Zeeva, sotul meu a luat caruciorul din US. Identic cu cel despre care iti spusesem ca e aici cu $200 (fara taxe)! El a platit $99US+6%taxe...oricum mai ieftin. Si carseat-ul e inclus. M-am bucurat si mi-am luat de-o grija. Ioana s-a jucat toata seara cu el prin casa, l-a umplut cu papusi, si-a carat pahare cu suc ca sa foloseasca can-holder-ele...te doare capul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!!! Am fost si eu ieri la doc, m-a verificat ca de obicei, si a zis ca deocamdata colul e inchis, dar a vazut ca mi se intaraste burta cam tare(s-a intamplat chiar atunci cand m-am suit pe chestia aia )si mi-a spus cu sa iau cat mai multa No-Spa posibil(4-5/zi) si sa stau linistita. Nu mi-a spus pe fata ca pot sa nasc in curand, dar mi-a spus sa ajung macar la 38 de saptamani(adica inca 3,5)ptr ca atunci totul va fi perfect. A zis ca bebe e deja destul de maricel si n-ar fi probleme daca se naste acum, dar e mult mult mai bine sa treaca macar inca 3 saptamani. Asta e! Tre s stau linistita. Dar cum sa stau cand am in casa un dezastru???Tre sa spal hainutele lui bebe. Apropo ieri am comandat salteluta bunicica semiortopedica la 1,8 mil. Si am gasit si un dulapior cu sertare(4) la 2,5 mil, luni trebuie sa le lom. Asa ca deja progresam. Sper ca maine-poimaine sa ajungem si la Prisma sa lom si restul, ca sa stau eu linistita, nu de alta. Ca deja simt ca nu mai am timp si tre sa fiu pregatita. Saptamana viitoare fac si o eco, sa-mi vad puiul ce mai face. Cam astea sunt noutatile mele. [pup] alina[gravi]-34 sapt si 3 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicutzelor, Vad ca nu sunt singura cu burticica tare. Chiar ma gandeam sa ma duc la doctor saptamana care vine (in loc de 28 octombrie - data stab cu dr.) pt ca burtica mea se intareste tare-tare dincand in cand, nu ma doare nimic dar am impresia ca o sa explodeze la cea mai mica miscare pe care o fac. Cel mai bine este noaptea la mine, burtica se mai inmoaie, stau pe partea dreapta, ca stanga nu-i place lui bebe si adormim amandoi imediat. Ma trezesc doar o data pe noapte. Ziua in schimb cu burtica asta tare este fff incomod, nici nu pot sa ma ridic de pe scaun(pat etc), iar daca incerc ma doare si coloana cateva secunde pana revin la veritcalitate. Mie mi-a recomandat dr. mai demult (28 sapt) sa iau 1 NO-SPA pe zi si sa nu fac efort. UFFF, bine ca noi am terminat cu curatenia, caci altfel nu stiu cum o scoteam la capat. Cu maldarul de perne prin pat si eu ma lupt noaptea iar sotiorul meu ma "ameninta" ca se muta in alt patut ca nu mai are loc de mine. Dar eu nu vreau, nu dorm linistita fara el. Dizica --33 sapt --Andreea --Polizu, Lemnete Gabriel -- 26-27 noiembrie dizyca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am si uitat de burtica... da, si mie mi se intareste, mi-a dat doar magneziu pt asta dar uit sa-l iau... Ce vorbiti voi fetele?? curatenie? spalat hainute? uau, eu n-am facut nimic!!! sa vina mama!!!! fac AMR-ul ca in jur de 15 nov. vine si ma salveaza!! Cat despre dormit, e mai bine pe stanga, cica pt circulatia sangvina. Noi dormim cand pe-o parte, cand pe alta, numai cu burta-n sus nu se poate, imediat se foieste, zici ca are alarma! dar e bine si-asa, nu ne trezim noaptea decat de 1-2 ori, si e tare bine. Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sa-i zic si eu dr ca si mie mi se intareste burta, eu am crezut ca e normal. Bine ca nu prea fac eu mare efort. Nu am intrebat eu dr, dar in schimb imi ascult bine organismul care zice "nu am chef de nimic!!!" si uite asa starea mea de lene MAXIMA ajuta problema. Deci nu e valabil 100% zicala ca "munca innobileaza omul", uite aici exemplu ce bine prinde lenea cate odata!!! Azi sunt in foarte buna dispozitie fetelor, probabil pt ca azi e asa o zi frumoasa si insorita aici, dupa asa multe ploi si furtuni! Va doresc o zi buna, fara contractii, fara intariri de burta, fara munca, fara nervi ci zambet pe buze, buna dispozitie si somn bun si relaxant[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici cu burtici. Eu am fost oleacã bolnava si de aceea nu am mai fost la muncã si acasa nu am net inca. Pentru listuta: Uca si BB inca fara nume (kiki mic), Dpn 2 decembrie, Maternitatea Ploiesti, Dr. Ursache Daniela, Nu se stie inca daca nastere nornala sau cezariana, depinde de placenta mea unde este pozitionata.[^] Oricum mi-a fost dor de voi. Tare tare. Si mie mi se intareste burtica si cred ca am contractii B-H dar eu le simt, degeaba zice lumea ca sunt nedureroase. Am 13 Kg mai mult ca la inceput si ce este mai rau ca mi-au aparut vergeturi pe sani[bang]. Va pup pe toate. Raluca [gravi] 32s si 3z si [bibe] kiki mic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OFFF,,,CE NE MAI VAIETEM NOI CU BURTICILE MARI,,[gravi]DAR CE SE MAI VAITA SI SOTUL MEU CACI SUNT O REA [haibat]SI SUNT O MARE BOTOASA [neand]DE CITEVA ZILE NU MAI IMI CONVINE ABSOLUT NIMIC[poc],,,SUNT O RAUTATE [:-)))]SI EXACT CUM AU SPUS SI ALTE MAMICI,,SOTUL MEU VA DORMI PE JOS CACI IN PAT NU MAI ARE LOC DE MINE[ups],,,PATUL ESTE PLIN DE PERNE [nani]SI EU TOT EU FAC MOFTURI CACI NU AM LOC....[zz]....DAR CE SA FACA SI EL SARACUTUL MA ACCEPTA ASA CUM SUNT ,,CACI DOAR EL A FACUT INJECTIA ASTA CARE IMI FACE BURTICA MARE[loveyou]....AZI AM FOST LA DOCTOR SI DOCTORUL A RAMAS UITMIT CIT DE MARE ESTE BURTICA SI MA MAI INTREBAT INCA O DATA DACA AM GEMENI SAU AM DOAR UN BEBEL....[soc][soc]ASA CA SA FIE SIGUR MA TRIMIS PE 27 LA ECO SA IMI MAI FACA O POZA LA BURTICA SA SE CONVINGA EL CA ESTE DOAR UN BEBEL IN BURTICA ASTA MARE [grasa].... IN REST TOTUL ESTE BINE,,,ABIA ASTEPT SA VAD CU CINE VA SEMANA BEBELUL SI CIT DE CUMINTE VA FI CA SA AIBA VRE-UN FRATIOR SAU VRE-O SURIOARA CACI TARE MAI MA SPERII CIND CITESC DE MAMICILE CARE AU DEJA CITE UN BEBEL SI NU SE MAI INTELEGE CU EI ....[copil][copil][copil][copil]..... VA PUPIC SI SA AUZIM DE BINE....PENTRU MAMICILE CARE VOR NASTE LUNA ASTA MULTA MULTA MULTA SANATATE SI MULT CURAJ...[si-eu] Elena cu burtica & sotul AL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...