Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de nov-dec 2003, (9)


vilma

Recommended Posts

buna fetelor am venit si noi de la spital,adica am plecat pe semnatura ca ieri m au internat cu travaliu cica,eu m am dus ca ma durea f rau spatele,in partea dreapta si de abia ma miscam si ei cica mi a inceput travaliul si ca sint contractii,dar bb meu tre sa mai stea 2-3 sapt macar.dc meu nu era si cel care ma supravegheat a zis ca mi da drumu doar daca semnez ca plec dar sa nu ma intorc peste 3-4 ore inapoi sau sa nasc pe acasa ceea ce nu prea cred ca bb este tot sus si contractii(ma doare burtica pe jos si se intareste)am cam la 1 ora.mi a facut eco,bb este ok,are 3,050 gr,cordonul normal,lichid am cam la limita inferioara si placenta mai jos inserata,colul este inchis,bb este cu capul in jos dar putin inspre stinga.ne a pus si la aparatul acela de monitorizare a batailor inimii bb si a contractiilor,ne a luat singe,ne a facut toate analizele si mi a facut injectie pt contractii si am plecat acasa.mai aveam 3 gravidute tot in sapt 36 in salon.acum tre sa stau linistita in patut si sa merg luni la dc meu sa vedem daca mi face externarea ca asta nu a vrut sa mi o faca azi.acum tre sa l conving pe bb sa mai stea putin in garsoniera lui si pe urma vedem noi. va pupic si va doresc un wk placut julia 36 sapt si 5 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare, mamici! Imi pare rau, Julia, pentru alarma falsa, ai grija mare de bb, stai in pat, cu piciorusele.....cum iti pica bine, tine-l acolo, nu-i da drumul. N-am mai intrat pe forum ca m-a pocnit si pe mine raceala, da' urit de tot, si acuma de-abia stau pe scaun, da' m-am saturat si de stat in pat[bang], tusesc ca la balamuc cu dureri cumplite si ascutite in piept, dar sint bucuroasa ca macar n-am febra. Ma cam doare capul, dar ma tin batoasa si nu iau medicamente. Si Anastasia din burtica pare cam molesita, nu a fost la fel de activa ca de obicei si nu prea imi convine. Sper sa-mi treaca in cele sapte zile regulamentare. Va pup pe toate, weekend placut!!![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc fetelor,da Vikinga tre sa mai stea putin acolo ca vreau sa fie scorpion si pe frigu asta ce sa faca afara,eu cred ca sa plictisit dar sa mai rabde si el putin ca si eu sint nerabdatoare sa l vad si sa stiu ce e.pina acum vad ca am avut contractii f rare,nu cum zicea dc ca ma intorc inapoi in 2-3 ore sa nasc,iar bb e f bine,topaie tot timpu,cred ca e si el fericit ca am venit acasa. Livia sa sti ca eu am baut ceai de ceapa si cu nuci intregi si nu am mai tusit si cind tuseam luam cite o lingurita de miere si imediat se potolea.si in spital erau o gramada de persoane racite.cum sa stau cumintica in patut ca eu am venit acasa sa termin curatenia si camera noastra si a lui bb,dar acum fac cite putin. eu am fost sa mi vad o prietena care nascuse gemene si era la prematuri si acum stau cu teama sa nu le fi dat si la bebei de acolo raceala.aveam o gravida in salon parca era schelet,numai burta de ea,imi spunea ca a luat doar 5 kg pina la 36 sapt,de la 45 a ajuns la 50 si avea cam 175 inaltime. va pupic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor! Julia, sorry pt. neplacerile tale, sper (pentru tine, pentru noi toate) ca bebeii nostri sa stea acolo la caldurica pana ce zice nenea dr. ca sunt apti sa iasa afara.........Stai linistita, ai grija de voi...... Vad ca va luptati toate cu raceala, gripa, guturai......Sorry!! Eu mai merg o sapt. la serviciu si nu mai stiu cum sa ma feresc de persoanele care sunt racite pe acolo, fara ca oamenii sa se simta "jigniti" de comportamentul meu....... :) Insa acasa am un alt "potential pericol": sotul meu e farmacist, farmacia e intr-o aripa a casei noastre......vine tot la 3-4 zile cu cate un inceput de raceala/gripa si ma avertizeaza sa stau departe de el..... :) Norocul nostru e ca are un organism beton: ia 2-3-4 pastile (Nurofen, Humex sau de-alte alea ) pe parcursul unei zile, si a doua zi e ca nou.......... :) Ce sa va mai zicem.....azi m-am trezit cu mainile si picioarele cam umflate, ceea ce ma enerveaza.......pt. ca beau zilnic 1/2 litru de ceai de cozi de cirese, dar cateodata organismul tot isi face de cap cum vrea el.......ma mai incap doar o pereche de pantofi si adidasii!!! Ma ingrozesc la ideea ca va ninge in curand, si mi-am probat toate cizmele si ghetele, TOATE MA STRANG!!![bang]si nu mi-as cumpara unele noi doar pentru iarna asta!!! Voi ce ziceti??? oare m-or mai incapea dupa ce nasc (decembrie)??? Va pupam, Ven si [bibe] de 29 sapt si 4 zile, care asteapta concediul prenatal!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce e cu atatea cazuri de raceala acasa!? E epidemie de gripa? pai in cazul asta mi-as pune masca pe fata ca la chinezi si manusi chirurgicale chiar si cand ma duc sa duc gunoiul..!!! Greu trebuie sa fie acum pe ultima suta de metri cu atatea extra kg si indispozitii sa ma fii si racita! Si plus ca nu poti lua medicamente...GREU! Ven, eu ar trebui sa nasc pe 10 noiembrie si am vazut ca pioarele mi se umfla progresiv. Nu ceva exagerat, dar observ ca daca luna trecuta ma simteam bine incaltata cu ceva acum e mai dificil. noroc ca mai am o pereche, care-s buni exact de toamna mai uratica sau de o iarna mai blanda. Dar oricum ma gandeam sa cumpar ceva, dar mai incolo sa vad cum o sa-mi fie picoarele dupa nastere. dar eu nu cred ca se desumfla asa peste noapte, eu zic ca se face in timp. Si ma gandeam sa-i iam si pt plimbari cu bebele. Dar tu mai ai pana in dec si daca pana in 30 sapt mai e cum mai, eu am simtit greul GREU cam din a 33-a sapt. Ce vreau eu sa zic, e ca eu ma simt de la zi la zi mai greoaie. Din ce in ce mai greu sa-mi gasesc o pozitie sa dorm, sau mai greu sa fac ceva activ... Si numai dureri de picoare de la pantofi stramti nu ai sa fii in stare sa mai suporti.. Ia si tu niste pantofi mai ieftini, daca nu vrei sa dai bani prea multi, dar de luat trebuie sa iei ceva, cred eu. daca-i mai poti folosi la anul?! Cine stie! Dar cine stie daca rezista:)))) Ca la cat de [grasa] ajungem, pana si patul e in primejdie:))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miine dim merg la spital sa vedem ce zice dc dar tare imi e frica sa nu ma opreasca acolo ca ma durut burtica f rau si am avut contractii f dese.cind ma ridic ma doare cel mai rau pe jos iar daca stau in pat am contractii si am luat pastilute dar degeaba,cred ca bb se grabeste sa iasa afara cu toate ca il simt tot sus dar este f agitat,azi sa miscat tot timpu si f tare,sper sa mai stea o sapt sa intram in sapt 38 dar nu mai vreau contractii si durere pina atunci,mai ales ca vreau sa nasc normal si fara anestezie.bine ca am terminat curatenia,mai are sotul sa dea cu aspiratorul si sa puna perdelele. Livia ti a trecut raceala? Carmen mi ai luat jurnalul pt bb?daca da sa vedem cum facem sa mi l dai ca de intilnire nici vorba acum. Ven si pe mine ma incap doar adidasii,bine ca nu mai plec nicaieri ca sa trebuiasca sa mi cumpar ceva.cel mai bine pt tine ar fi daca ti ai lua ceva mai ieftin,ca dupa nastere piciorul nu scade imediat si tu oricum mai ai pina atunci si daca este mai mare e mai bine ca poti sa pui o sosetuta ceva. hai va pupic,sa aveti grija de voi si sa mi tineti miine pumnii sa nu ma opreasca la spital ca inebunesc acolo. julia 36 sapt si 6 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata burtici frumoase!!! Fetelor, asa ma trage inima la concendiu prenatal de nu va pot spune. In dimineata asta m-am decis sa nu mai dau nici examenul care imi statea pe creier pt. ca nu mai am chef de invatat de nici o culoare. Nu ma gandesc decat la bb si la ce frumos va fi cu bebita mea. Astfel incat facem o intrerupere de un an la doctorat si dam examenul cand ne intoarcem din concediu. Credeti ca fac bine? Oare cand ma intorc o sa am chef de dat examenul? Julia imi pare rau pentru problemele pe care le ai. Sper ca bb-le tau sa mai aiba rabdare o saptamana. Dar oricum ar fi sunt convinsa ca totul o sa fie bine. Daca vrea sa se grabeasca asta e. 37 de saptamani sunt suficiente pt. un bb frumos si sanatos. Stiu asta pt. ca am o colega care a nascut mai devreme si tot pe neasteptate si totul e OK. Iar bb al ei a avut 2,4 kg. Era mai micutel. O sa fie totul bine, vei vedea. Tin pumnii. Am fost si noi sa ne uitam dupa patut. Si dupa ce am hoinarit si am luat toate preturile si calitatile, aseara am fost la niste prieteni care ne-au zis ca ne dau patutul pe care l-a folosit bb-le lor cand era mititel. E un patut superfain care o sa trebuiasca inlocuit cu unul de lemn, stiu, dar mai la 5-6 luni incolo. Ne-au zis ca ne scutesc ei de cheltuiala cu patutul de inceput, pt. ca o sa avem multe de luat atunci si dar din dar se face Rai, pt. ca si ei au primit cadou patutul la inceput. Cam atat pt. dimineata asta. Pupici multi pe burtici. Manuela, 31 de saptamani, dr. Doru Pana, Spit. Giulesti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!!! Ce mai fac gravidutze??? Eu sunt ok, in continure cu contractii, dar asta e, sa ne tina macar inca 3 saptamani sa facem si noi 38. Bebe se invarte, se joaca, ce ma bucura foarte mult. De curatenie aproape am scapat, mai avem de pus covoarele, perdele, si de mers maine si luat saltea si dulapul ptr bebe. Si desigur sa ma apuc de spalat de calcat si de aranjat lucrusoarele lui bebe al meu. Eu inca nu mi-am luat camasa de noapte, voi de care v-ati luat???? si de unde?? Vroiam sa va intreb ce e mai bine de luat: camasa sau pijama???tinand cont ca ptr nastere o sa-mi dea camasa de la spital. Si ce trebuie sa luam cu noi la spital ptr bebe???????????????? Astept raspunsurile voastre, ca e foarte important!!!!! [pup] alina[gravi]-35 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello Ce de mamici racite pe aici. Eu n-am racit dar am o stare asa de nasoala, n-am chef de nimic si mai sunt si bosumflata toata ziua. Ma supar din orice. Bb-le meu este bine, se pare ca mai are rabdare, dar eu nu prea. As vrea sa ma culc acum si sa ma scol dupa ce nasc daca s-ar putea. Au inceput sa mi se umfle si mie picioarele, norocul meu este insa ca am un picior foarte ingust asa ca toate perechile de pantofi inca mai imi vin, pt ca inainte imi erau largi.Dar cel mai bine ma simt in adidasi. Pt tp. cat sunt gravida cred ca am sa raman la ei indiferent de cum va fi vremea. De iarna n-am decat bocanci si ... cred eu ca nu ma pot lega la ei. Fetelor voi cum stati cu oboseala? Eu cum incerc sa fac ceva incep sa respir de parca am alergat 1000m. Nu e prea placut[bang][bang] Trebuie sa fug, vorbim mai tarziu Dizica--33sapt si 4 zile - Andreea - Polizu dizyca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...