Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de nov-dec 2003, (9)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare mamici, Revin la problemele legate de contractiile B-H. Aici in Canada nu ni se recomanda nici un fel de medicament pentru ele chiar daca sunt neplacute. Atat eu cat si Mitzi ne plangem de aceleasi simptome de "burta tare ca o toba". Constant. Va rog pe cele din tara care va confruntati cu asta sa scrieti in detaliu: -daca exista niste riscuri fie si minimale legate de acestea si care sunt ele -daca prevestesc ceva, de pilda o nastere mai timpurie Si in general sa scrieti tot ce v-a spus doctorul vostru despre asa ceva. multumiri, Z 33s si 3z
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare! Alina, mersi de informatii!! Deci sa inteleg ca pe site sunt date preturile fara TVA??? Ca acolo era trecut la 3.800.000 cel fara sertar......Mersi si de adresa cu salteaua. Zilele astea stabilim ce facem, daca comandam la ei sau nu. In rest toate bune. Am aflat si de ce a trebuit sa merg si la Policlinica pt. concediul prenatal. Pt. ca dupa ce nasti, concediul post-natal/de lauzie ti se da NUMAI de catre Policlinica. De aia ei trebuie sa stie cate zile ai avut pre-natl, ca sa stie cateti-au ramas pt. post. Asa mi s-a explicat mie........[?] Va pupam! Ven si [bibe] de 30 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Zeeva, Inteleg din mesajul tau ca si tu ai probleme cu contractiile B-H.Eu mi-am schimbat opinia,nu stiu de ce le-am numit pana acum contractii B-H.,cand de fapt Dr.mi-a spus ca ea crede ca sunt preterm labor contractions.Ale mele sunt regulate de multe ori (am un caiet in care scriu fiecare contractie )si nu se opresc dupa ce beau multe lichide.Le am din luna a 4-a,de cand a inceput sa miste bebe.Stau mai mult in patut,mananc bine si beau multe lichide,dar sunt frecvente.Am inceput sa iau si niste pastilute ,prescrise de dr,care se zice ca ar fi ptr astm,dar care relaxeaza musculatura uterului.Se vede o diferenta,dar nu maare. Sper ca tie ti-au aparut nu de mult timp contractiile BH(de fapt astea apar din trim 3 de sarcina si au rolul sa pregateasca uterul ptr nastere). Multa sanatate si aveti grija de burtici. Andreeas,30 sapt. 4 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, la mine aceste contractii sunt din ce in ce mai dese si mai deranjante si tin parca tot mai mult; basca sunt insotite de niste dureri scurte ca niste intepaturi acolo jos inauntru. Iau pastile, NO-Spa dar vad ca nu prea au efect (iau una dimineata si una seara). Nu stiu ce sa mai ma fac ca nu sunt deloc in apele mele. Adevarul e ca nu trece zi fara sa merg pe jos cel putin o ora, oare o fi si de la asta? Va pup si va urez sanatate la toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citesc cu mare interes tot ce scrieti voi, am vrut chiar sa intervin in discutii dar am tot amanat. M-am hotarat acum pt ca am vazut ca va confruntati cu contractii, care pe mine m-au dus direct la spital. Problema mea e ca am si colul deschis de la 6 luni. Am facut tratament cu no-spa, papaverina, scobutil, repaos total si in cateva zile s-au potolit dar nu au disparut. Ar trebui sa nasc pe 12 dec. Nu mi-as dori sa nasc prematur si pt asta respect ceea ce mi-a zis dr. antispastice, efort deloc, desi e cam greu pt ca mai am un baiat de 3ani jumate. Sfatul meu: menajati-va cat puteti de mult!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici, Eu tot intr-o stare de nervi sint. Muncitorii nu au terminat de vopsit pe balcon asa ca nu pot face nimic. Mai fac si o galagie infernala. Pe linga asta Melany a reusit sa raceasca asa ca saptamina asta daor marti a fost la camin. NU pot sa fac nimic de ea, trebuie sa stau cu ea in pat. Am incercat sa spal si pregatesc lucrusoarele pt Brian dar debeaba. Cu toate ca sint asa frumoase zile hainele mele se usuca in cite 2 zile. Ieri am fost la medic si am stabilit exact nasterea. Ma internez in 30 oct cind imi pune ceva perfuzii iar in 31 la 2.30 are loc marele eveniment. Mi-a facut si ceva analize. Brian la 34 sapt si 6 zile are 2.600, deci e bine dezvoltat. Rid cu sotul ca ce diferenta totusi intre cei copii. Pe Melany am nascut-o la 40 sapt fix si a avea 2.800. Delia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Ce vreme urata!!!Si e frig........ S-a trezit si bebe al meu, dar mi-e tare somn. Intr-o ora ma duce sotul meu la Prisma sa cumparam restul lucrurilor de care avem nevoie. Si gata , ma apuc de spalat hainutele si de pregatit totul. Alaltaieri noaptea m-am trezit disperata ca nu i-m luat tot ce trebuie lui bebe, si timp de 2 ore n-am putut sa adorm, ma chinuiam sufleteste, gandindu-ma ca nasc in curand si i-am aranjat nimic. Si uite ca sotului i s-a facut mila de mine si ma duce azi sa-i lom absolut tot necesar(de pe listuta). N-am cu ce sa ma imbrac, adica palton sau o geaca, toate imi sunt mici(ca erau cam mulate. Si uite asa mi-am gasit o geaca foarte veche si urata, dar maricica, care ma incape. Mai am 2,5 saptamani pana la 38, si sincer as vrea sa nasc mai devreme, adica cel devreme la 38 de sapt. Poate sunt nedreapta, dar imi doresc foarte tare sa-mi vad puiul, dar si ma chinui strasnic noaptea, aproape ca-s treaza, ma intorc foarte greu. Ce sa mai zic, titi si voi cum e acum. Julia ce mai faci???? Sa ne anunti cum te mai simti????? Apropo, ce mai face oare Milana?? Carmena stii ceva de ea????Cred ca-i face bine prenatalu'!!!!! Ven,noi cand am fost la babyexpo, am vazut patul de pe babycomfort(roxi-fara sertar) si ne-u spus ca el costa 3,8 mil, ne-am bucurat, si surpriza era fara TVA, si cu era 4,5 mil. Dr iti spun eu ca e foarte bun, imi place la nebunie!!! Si saltea e super! Bine, am plecat ca tre sa ma imbrac!!!! va pup!!! alina[gravi]-35 sapt si 3 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicutzelor, brrr ce vreme urata. Noi ne-am dat drumul la centrala ca era cam frigulet in casa, asa ca in casa e bine dar afara nici nu-mi vine sa scot nasucul pe geam. Am si eu probleme ca si voi cu burtica tare, si ramane asa din ce in ce mai mult timp. Mie dr. mi-a zis ca din cauza acestora (contractii B-H) risti sa ti se scurteze colul si deci sa nasti mai devreme. Asa ca mi-a dat sa iau No-Spa 1 pe zi si sa evit eforturile, calatoriile de orice fel. Mi-a interzis chiar sa parasesc Bucurestiul. De cate ori ies la plimbare, dupa vre-o 15 minute obosesc si am o burtica tare-tare. Abia astept sa merg la dr. sa-l intreb ce sa fac. Ma mai plimb sau nu?!![:D][:D] [bibe]este bine merci, cred eu, dar parca se misca mai putin si parca incep sa-l simt prin burtica mai bine: capul, piciorusele etc. Ma duc la dr. peste 1 sapt jumate, abia astept. Dizica[gravi] --[bibe]Andreea -- 34 sapt--Polizu dizyca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut burtici, bag eu seama ca frigul si vremea asta ne-a cam molesit ca vad ca nu prea se inghesuie multe din noi sa scrie peaici, bashca unele fete nu au mai dat de zile bune pe-aici pe forum sa ne mai povesteasca ce mai fac ele si bebeii lor din burtica. In legatura cu lista pt cel mic cand il scoti din spital, are cineva asa ceva sau ne apucam acum sa facem? Si eventual si magazine de unde sa luam la preturi mai rezonabile (exp body-ul acela cu ciorapel cu tot unde se gaseste la preturi mai rezonabile?). Maine ma duc la docor sa vad ce zice de analizele alea "beton" ale mele si de contractiile din timpul mersului. Mai va scriu atunci. Va pup pe toate si numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...