Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici ian-feb 2004 (11)


vilma

Recommended Posts

Mama [wow], ce de mamici prin partile vestice ale capitalei!!! Sa vedeti la anul cand ne-om intalni cu carucioarele prin Moghioros sau Politehnica [pk]! Layla in ce zona din Militari stai? Eu stau langa Agip, la Politehnica. Vreti sa schimbam locatia? Daca, da faceti si propuneri. La Tip Top ar fi o idee doar daca aveti chef de o pizza. Sau la Shorley, in Regie, au niste papanasi cu smantana [pofta]. Mie imi este indiferent. Asa ca voi hotarati. Va urez un week-end linistit si odihnitor!!! Adriana [gravi]in 23 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 166
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai oameni buni, colegii mei ma pun la munca si nu am timp sa intru pe forum sa vad ce faceti[bang] Diana stiu unde stai: in fata blocului tau este un bloc cu o parcare mare (OS1 - acolo am stat cu parintii mei). In spatele lui, paralel cu gradinita 111 este un bloc de 4 etaje, F1 - acolo stau eu. Andrei merge des in parculetul de la Favorit. Asa ca stam chiar super aproape :-) Sigur ne vom intalni cu bbeii nostri scumpi la plimbarica [bicla] Va pupam si daca nu vom mai avea timp sa intram pe net, va dorim un weekend placut si odihna placuta [nani]ca eu deja visez... Pupici [pup] PS Apropos de baieti, Layla sa iti traiasca baiatul - vedeti ca toate care ne intalnim avem baieti . Babee sa iti traiasca "cuculecu" !!!! Alt baiat [:-)))] pai noi cand se fac ei mari, cum ne mai cuplam, daca sunt atatia baieti ???? Andra cu burtica de 23 saptamani si Andrei (4 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara burticutzelor! Vad ca sunteti foarte harnice in ale scrisului. Eu va citesc zilnic mesajele, dar cu scrisul e mai greu. Marti am fost la d-ra doctor. Ma bucur ca bebele e bine si se dezvolta cum trebuie. Doar ca este tare rusinos / rusinoasa [hopsieu]pentru ca n-a vrut sa ne arate daca e baietel sau fetita - tinea piciorusele adunate. Sper ca data viitoare sa avem mai multa intelegere din partea bebicului, ca eu sunt foarte curioasa. L-am filmat pe tot parcursul scanarii si de-atunci ma tot uit la filmulet si de fiecare data descopar ceva nou la el. Se vede cum ii bate inima, cum isi misca manutele si piciorusele, cum inghite. E o senzatie super sa stii ca totul se petrece inauntrul tau. Pe "paginuta" am pus o poza cu bebicul. Ioana Co, se pare ca noi ne-am intalnit la cabinet, doar ca nu ne cunosteam (ti-am retinut numele de familie). Eram cu sotul meu. Eu mai am programare la d-ra doctor pe 4 noiembrie. Miscarile bebicului le simt si eu doar in anumite perioade ale zilei, uneori sunt doar cateva miscari - cred ca-si schimba pozitia de pe o parte pe alta, alteori se "joaca" cam o jumatate - o ora [copil]. Ieri si azi am stat pe-acasa doarece raceala s-a prins si de mine; norocul meu ca fiind mai voinica [greutati] decat ea, am doborat-o rapid [haibat]- dupa litri intregi de ceai cu miere si lamaie. Voi ati auzit de noua hotarare privind indemnizatia de crestere a copilului? La un post TV, am prins ceva foarte vag, ca s-ar putea sa fie de 75% din media salariilor pe ultimele zece luni[?]. Am urmarit si celelalte stiri dar nu s-a spus nimic despre aceasta hotarare. Va doresc un sfarsit de saptamana cat mai placut! Va pupam, Tatiana si Bebicul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la ce-am auzit ieri, urmatorul articol a aparut in Adevarul (deci nu e vorba de modificarea legii cu indemnizatia fixa). "Guvernul a aprobat, joi, o ordonanta de urgenta privind protectia maternitatii la locul de munca, act normativ care instituie "concediul postnatal obligatoriu de 42 de zile si indemnizatia de risc maternal, in cuantum de 75% din media veniturilor lunare realizate in cele 10 luni anterioare concediului". Vor primi concediu si indemnizatie de risc maternal femeile care nu isi iau concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului pana la 2 ani, preferand sa-si continue activitatea profesionala. Daca, insa, medicii decid ca locurile de munca ale mamelor implica riscuri pentru sanatatea femeilor si a nou-nascutilor (mediu toxic, stres etc.), atunci se va stabili dreptul la concediul maternal, cu indemnizatia prevazuta de lege. Actul normativ stabileste, de asemenea, obligatiile ce-i revin angajatorului, printre care facilitarea "efectuarii consultatiilor prenatale, fara diminuarea drepturilor salariale"." Tatiana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara burticutzelor Vad ca-ti fost foarte harnicute,eu ma lupt cu arsurile am niste dureri demi vine sa ma dau cu capu de toti pereti[bang]si cum acum 2zile am fost la control, desteapta de mine am uitat sai spun doctorului si ieri dimineata la 5 a trebuit sal sun ca nu mai puteam incercasem de toate mere, banane, biscuiti, dar degeaba asa ca am lasat toata rusinea laoparte si lam sunat.Mia zis sa iau TROFOCARD 3/zi a luat careva dintre voi asa ceva?Oricum nu mai am nici o probem a acum pot dormi linistita...... Pupici la burticutze[pup][pup] anita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiu cum sa zic ca fac... adica legat de sarcina cred ca e ok ..bb este vioi, nu mai am sangerari doar ca simt in continuare presiune cam mare a burtii daca merg pe jos( chiar si 20 de min) si dupa ce mananc ( si mananc practic jumatate din portii la pranz - cand sunt la serv.) daca ma intind in pat este bine... dar de unde pat la serviciu... Nu am prea mai scris ptr. ca sunt tare obosita cand vin de la serv. si nici nu parea am loc de sotul meu la PC.. si in plus chiar va scriam ca fac bine cu viroza ... este adevarat ca se pare ca de tuse am scapat dar sinuzita a recidivat urat de tot ... nici nu cred ca am mai avut vreo data asa probleme ...toata sapt. trecuta am simtit ca nu e bine si am luat paracetamol dar de ieri ma doare capul permanent (acolo intre sprancene) si nu-l pot apleca deloc ca ma infund si am senzatia aia nasoala (cred ca stiti cum e la sinuzita)...deja si paracetamol am luat prea mult..( ~o sapt), inhalatii fac in continuare dar vad ca nu mai au efect asupra durerii... azi, abia acum m-am ridicat din pat (in afara ca am mancat)..si am costatat ca ma si usoaar febra...37.5..ce mai...am sunat la dr. de fam care ii era teama sa imi dea altceva decat penicilina V (dar nu era convinsa ca o sa imi treaca)... mi-a zis sa-l sun pe ginecolog dar l-am sunat de atatea ori in ultimul timp ca deja imi e jena....Ma rog, pana la urma a sunat sotul la o dr-ta ORL pe care nu a gasit-o dar sotul ei este tot medic (nu mai stiu de care) si a zis sa iau linistita Cefalexin...asa ca am si luat prima tura ca efectiv nu mai rezist de la durerea de cap..imi venea sa ma urc pe pereti...sper sa fie bine... si pe prospect zice ca e ok, si aici pe site la fel (este antibiotic - cefalosporina)... sper ca asa e ... o sa vb. si cu dr. ginecolog dar numai pe 18 cand merg la eco! Oricum de sinuzita nu se scapa de tot...asa ca nu mai aveam ce face, trebuia sa iau tratament specific ( l-am rugat pe bb sa aibe grija de el si am inghitit pastilele :)))..acum sper doar sa aibe efect si sa ma fac bine cat mai repede, sa iau si cat mai putine zile! A mai luat cineva cefalosporine pe timpul sarcinii? Va pup, Helen - sapt 24
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta, mersi mult de raspuns dar e mai rau decat crezi... nasul ca nasul, eu de cap nu mai pot...dar chiar nu mai pot...iar calmantele nu rezolva sinuzita - oricum incerc de o sapt sa evit tratament cu antibiotice... si in plus imi e mai teama sa iau ibuprofen ptr durere (care are efecte similare cu aspirina in sarcina ) si care oricum nu ma scapa decat pe momnet (desi nu am incercat) decat cephalinul asta care imi da totusi sperante ca o sa imi treaca... eu am mai luat de cateva ori mai demult cand luam si pilule si mi-a facut bine atat ca menstruatie nu am mai avut ... si m-am speriat rau la vreme aia dar acum nu mai e cazul...! te pup, Helen - sapt 24
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...