Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici ian-feb 2004 (11)


vilma

Recommended Posts

'Neata, dragi burticutze! Cori, eu am facut lista completa, o "updatez" din cand in cand, astept sa vad dc. mai exista doritoare si o postez din nou! UUf, fetelor, am fost ieri la dr. de fam., mi-a luat "parametrii" si cica sunt in normal, numa' ca tb. sa am grija cu greutatea! Cum va spuneam, iau utrogestan si se pare ca asta te "ajuta" sa pui ceva kile pe tine...PLus ca m-am "indopat" cu fructe (struguri, prune, pere, numai d'astea care sunt bune la cure de ingrasare)si mai iau si vitamine...Dr. s-a amuzat, m-a intrebat dc. tin neaparat sa ma ingras...Si uite cum a bagat in mine "viteza", m-am hotarat sa fiu putin mai drastica, pt. ca se pare ca din prea multa grija, creez fara sa vreau grija...pt. kile in plus...[bang] Voi cele care luati progesteron, ce parere aveti, se simte ceva in plus la greutate? Se pare ca acest hormon totusi are legatura si cu cresterea in greutate...Nu mai vorbesc de vitamine, nu ele in sine ingrasa ci pofta de mancare pe care o provoaca, si care este si "satisfacuta"! VA pupic si sunt si eu pe aici... RA (sapt. 25) P.S. Peste o luna imi voi face din nou analizele de sange, cica asha trebuie...Dr. mi-a spus ca la cate mananc, sigur nu voi avea probleme!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 166
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut la toate burticile! Bine ati venit celor noi! V-am tot citit mesajele periodic, dar nu mi-am putut face timp sa mai scriu. Intre timp am cautat o casa noua pentru toata familia in curand vom fi patru, nu?:) Cum va mai simtiti? V-ati apucat de cumparaturi pentru bebei? Eu am sortat hainutele de la Raducu (baiatul meu cel mare, care implineste doi ani in aproximativ o luna) si am constatat ca sunt destul de numeroase, dar nu prea numeroase ca sa-mi refuz placerea unor cumparaturi pentru bebe:) Din pacate am prins o bronsita [bang] si sper sa scap de ea repede si sa-mi revin. In rest: bebita creste si implinim sase luni saptamana aceasta! Va pup si urez sanatate multa la burtici mai mari, mai mici! [gravi] Lala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, Nici eu nu am pofta de mancare deosebita, sunt in sapt. 25 si am cu 9 kile mai mult (e cam mult), e drept ca sunt inalta si nu se observa prea rau, numai ca e prea mult! Sunt mai "pufoasa" ca inainte, de vina sunt si retentiile de apa, mai accentuate in perioada sarcinii, plus multe altele...De mancat mi se pare ca mananc la fel! Numai ca uite ca nu e bine...[bang] Dr. m-a intrebat dc. vrau sa fiu "manechin" ca inainte sau dc. vreau sa ma lupt cu kilele in plus...Se pare ca nu am de ales decat o dieta mult mai atenta...fara paine, dulciuri, si fructe care ingrasa cat mai putine! Si bb oricum isi ia tot ce-i trebuie de la mamica, nici acum nu e prea tarziu dc. sunt mai atenta la ce mananc! Pupici, Ra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Georgy, Eu sunt tot la un medic de la Municipal, nu este din cei super-cunoscuti insa mi-a fost recomandat de dr. de fam. cu mare caldura, am fost la el de la inceput si mi s-a parut f. "uman", cumsecade, vine la nasteri, e genul care nu te lasa balta. Mi s-a parut ushor obosit, e posibil sa fie f. solicitat (Spital-Policlinica-Cab. particular), insa iti raspunde cu rabdare la orice intrebari, plus ca a avut grija ca tot ce se poate da gratuit unei femei insarcinate sa-mi dea si mie! Daca vrei, il poti gasi si la Policlinica din spatele Regiei, de langa fabrica de tigarete, dc. mergi cu trimitere de la medicul de fam. nu te costa nimic, esti luata in evidenta la vizite ramane la latitudinea ta dc. ii dai si cat (nu e genul "hraparet" la bani, insa asta la o adica mai putin conteaza...) Poti incerca, depinde acum de pretentii! Inca ceva: nu e genul de om sa te panicheze, mie mereu imi lasa senzatia ca totul e f. simplu si fara complicatii. Daca vrei sa-ti gaseasca nod in papura, nu e medicul potrivit! Daca ai intrebari, iti raspund cu mare placere. Despre acest medci s-a mai scris pe site, Bebetica a nascut cu el! Pupici, RA (sapt. 25)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, fetelor! Abia asteptam sa va scriu si eu. Ei bine, ieri am luat rezultatul de la Babes (CMV-ul) si mi-a iesit ca e bine. Dar cel mai mult vreau sa va impartasesc impresiile mele de sambata cand, dupa o plimbare prin jegosul Herastrau (cica sa ne plimbam si noi in aer curat) ne-am dus sa vizitam o prietena care a nascut marti, la Spitalul Elias (cu dr.Cristian, care e o draguta). Maternitatea se prezintã excelent! Termopane, gresie de bun-gust, in saloane paturi noi, curatenie super, personalul f.f.amabil (isi fac datoria chiar si fara sa le dai stimulente), mamicile spuneau ca le schimba lenjeria de pat si camasa zilnic (nu ai voie cu camasa ta) si nu sunt niste carpe, ci acceptabile si f.curate, program de vizite zilnic 16-18, cald, liniste etc. Bebeii stau separat si nu poate sa intre oricine la ei (ccea ce e un lucru bun). Ni l-au aratat si noua pe baietelul prietenei noastre: e mic-mic si frumusel foc si bineinteles ca m-au podidit lacrimile! Luni m-am dus in vizita la ea acasa si i-am cumparat lui bebe niste lucrusoare dragute de tot (am depistat un magazin pe str.Sebastian in Rahova, este magazin de desfacere al unei fabrici de confectii pt.copii) cu preturi f. mici (ex: un body cu maneca lunga 40 mii) si de calitate, zic eu, f.buna. Asa imi venea sa cumpar si pt. bebele meu ceva! Dar trebuie sa mai am putina rabdare pana la urmatoarea eco, sa stim si noi ce e. Sambata am trecut prin Pavilionul H si undeva la etaj era un singur stand cu patut 3in1(3,4 mil.) si carucioare BabyCare 3in1 (2,6 mil.) f.dragute. Mai ramane Prisma de vazut. La Cora a fost cineva? Si eu ma trezesc de cateva nopti intre 3,30 si 4,00 si nu mai pot sa dorm. Iar despre constipatie......ehe, mare problema! Incerc sa o combat cu iaurt cu fulgi de cereale, Sana, fructe, supa cu cereale etc. Burtica mea creste pe zi ce trece, iar bebita este foarte vioi si a inceput sa ma loveasca din ce in ce mai tare. Ma bucur tare mult pt. voi, cele care ati scapat de necazuri, caci stiu si eu ce inseamna asta. Maica Domnului ne ajuta pe toate si tare bine e cand mai inaltam si noi o rugaciune (ca cea postata de Adriana, parca)), macar o data pe zi. Si Acatistul Buneivestiri, daca-l aveti, e bine sa-l cititi cat de des. Va sarut pe toate, va urmaresc in continuare cu mult drag si va doresc si voua si sotilor vostri si mai ales bebeilor vostri multa-multa sanatate si multi pupici! Lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...