Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici ian-feb 2004 (11)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 166
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata burtici![hia] Ce mai faceti azi? Suntem mai adormite ca de obicei, nu? (poate din cauza timpului de afara - la Cluj e vreme inchisa) Ce fac bb-ii? puiutul meu este tare harnicut de dimineata![flo] Va astept la palavrageala! Corina si bb Bogdan de 23 sapt si 2 zile!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, fetelor dragutelor! Sunt iar necajita. Acum, dimineata, am fost la farmacia care are contract cu casa se asigurari: nu elibereazã retete gratuite pt.gravide!! Am primit si eu saptamana trecuta reteta gratuita de la med. de fam. pt. Supradyn si NoSpa. Va rog mult, spuneti-mi si mie pe unde sa ma mai duc ca imi vine sa-i strâng de gat pe toti cretinii astia care ne conduc! Daca o femeie gravida nu reprezinta un caz deosebit, special, care are nevoie de mai multa protectie, atunci cine? Burtosii cu 8 clase din parlament care dorm pe ei? Scuzati-ma, dar de obicei sunt o ghinionista si m-am cam saturat. Statul asta cretin nu m-a ajutat cu absolut nimic, desi platesc asigurari medicale o suma considerabila. Va pupicesc mult de tot si daca aflati ceva, va rog, spuneti-mi si mie. Lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, esti cumva din Bucuresti? Cei de la SensiBlue elibereaza astfel de retete, si fara fitze ca la alte farmacii, au contract cu CASMB. Incearca la ei! Bafta! Pupici si o zi mai senina... La mine nu prea e, maine merg la o inmormantare in familie, nu e ruda mea de sange dar sunt si eu afectata, sufera sotul meu... Citeam undeva de o superstitie, cum ca femeile gravide nu e bine sa mearga la inmormantari...Voi stiti de asha ceva? Cum eu nu prea cred in ele, voi merge... Dupa botezul de sambata, trist eveniment acum...Si peste o luna tb. sa merg la o nunta...Anul asta pentru mine a fost mult prea plin! DAr le duc pe toate! VA pupicesc, sper ca nu am intristat pe nici una din voi, sunt eu putin intoarsa acum, imi revin eu! RA(sapt. 25)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonica, multumesc mult. Am sa ma duc chiar azi. Cat despre tristul eveniment, condoleante si imi pare tare rau ca sotul tau sufera. Nu stiu daca e tocmai nimerit sa te duci, dar te inteleg daca vrei sa fii alaturi de sotul tau. Ai grija de ce te atingi si ce mananci. Te sarut si Doamne-ajuta! Lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata burticutzelor, Mi-a fost dor de voi, v-am citit , dar n-am vrut sa va stric buna-dispozitie. Bun venit celor noi!!! Vineri am fost la gineco si i-am spus dr-ului ca mi-e burta putin intarita si uneori ma doare in partea dreapta jos. M-a controlat pe dinauntru si-a spus ca nu sunt modificari, colul e OK, doar ca la 5-6 luni apare o cantitate mai mare de lichid in interior, mi-a dat Gravibinon-3 fiole(1/sapt), tratament cu No-spa 2/zi, si in fiecare seara cite o tableta de diazepam, pina termin cutia.Asa ca eu dorm, bb meu doarme.... Glumesc, dar m-am speriat un pic. Voi ce parere aveti?A mai luat cineva diazepam?Oricum bb e mai linistit si eu dorm ca un "bb". Veste buna! Am renuntat la superstitii, azi cumparindu-i lu' Stef o pijama, mi-a cazut ochii pe-un compleu de bb cu tot cu manusele si caciulita, galben, de care m-am indragostit si... l-am cumparat si... m-am simtit asa de bine !!! Sa ne poarte noroc !!!! [pup][pup][pup]Stef, Misa& bb-mic, azi 24 de saptamini ps. Lia si la noi pe data de 1 ale lunii se elbereaza retete gratuite si compesate, iar pe 2 brusc nu mai au fonduri... Ra nu-ti fa griji. Cind eram gravi cu Stef a murit bunicul meu, care locuia aproape de noi, asa ca am trecut prin toate fazele. Ce-mi amintesc e ca mi-era rau de la miros..cih. In rest nu s-a intimplat absolut nimic, dar stai departe de mort...ce sinistru. Dar... show must go on ! Misa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata[wow] Lia nu fi suparata ca nu face bine la bebe. Eu am fost ieri la doctor si mi-a recomandat sa iau Fier (TARDIFERON) - pe care il am acasa - si Magne B6 (ptr carcele) - care este destul de scump (10 tablete costa 57.000 lei) iar eu trebuie sa iau 1 luna. Doamna de la farmacie, mi-a spus alta TRAZNAIE cum ca daca gravida este salariata (are venit) nu are dreptul la medicamente (de orice fel) gratuite. Pai adica cum ? Eu platesc degeaba asigurarile sociale ? Vreau sa iti spun ca sa mi se faca rau si mai multe nu. Eu oricum vreau sa o sun astazi pe drita de familie si sa mi le dea gratuit [;)] Mie ieri dr mi-a spus ca totul este bine, am colul cam scurt si ar fi bine sa stau putin mai calma - asa mi-a spus - insa nu mi-a recomandat sa stau in pat sau ceva de genul acesta. Oricum recunosc ca nu am fost prea linistita in ultimele weekend-uri [bang] asa ca de acum inainte am sa incerc sa ma mai calmez. Va pupam [pup] si sa nu ii lasam pe toti [porc]sa ne enerveze, Andra cu burtica de 23 saptamani si Andrei (4 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi burticute, intr-adevar astazi nu este o zi prea placuta din punct de vedere atmosferic, dar sa speram ca asta nu ne va influenta prea mult. Eu sunt oarecum suparata ptr. ca zugravul meu nu a venit nici luni si nici astazi, asa cum a promis, ci m-a amanat tocmai ptr lunea viitoare. Iar eu sunt cu casa data peste cap, in living nu mai am decat o biblioteca goala....e stresant rau de tot. Sper ca asta sa fi fost ultima amanare, inapoi nu pot sa mai dau ptr ca deja am cumparat toate materialele pe care am dat o gramada de bani. Asa sunt toti meseriasii- o sa spuneti voi-, dar eu speram ca acesta sa se tina de cuvant si imi facusem si eu niste planuri pe care mi le-a dat deja peste cap. Ar fi o solutie schimbarea zugravului, dar si asta a fost un stres destul de mare prin care nu vreau sa mai trec. In ceea ce priveste participarea la evenimente neplacute, si eu stiam ca gravidutele nu ar trebui sa mearga la inmormantari, dar sunt situatii in care n-ai incotro, asa ca- Ramona-eu cred ca trebuie sa faci asa cum crezi tu ca e bine si daca a fi alaturi de sotul tau ii creeaza acestuia o stare mai buna, nu cred ca trebuie sa eziti...."La bine si la greu" inseamna si astfel de momente!!! Bebelusul meu este zburdalnic si tare mi-e drag de el cand il simt la mana sau cand vad cum tresare burtica. Va pupicesc si astept vesti de la voi, Andra-[gravi]-24 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Misa eu am luat diazepam cand eram insarcinata cu Andrei (si scobutil, si no-spa, si papaverina) si nu am patit nimic, nici eu si nici Andrei. Eu atunci eram dispusa sa iau ORICE (cu acordul medicului, bineinteles) numai sa pot duce sarcina la bun sfarsit. Si am reusit [:-)))] Ra cred ca singurul lucru referitor la inmormantare este legat de atmosfera de acolo si de toate sentimentele care te pot incerca [q] Eu iti doresc sa treci cu bine peste ziua cu pricina si condoleante. O zi minunata tuturor burticilor, PS Bebe din burtica astazi de dimineata ori juca fotbal, ori facea trante. Imi face burta valuri, valuri... Andra cu burtica de 23 saptamani si Andrei (4 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Multumesc de sfaturi, voi merge oricum, chiar acum m-a sunat soacra mea (mama dansei a murit) si s-ar bucura sa fiu langa ea, mai ales sotul meu, nici o secunda nu mi-am pus problema sa nu merg...Singura problema este ca in ultima vreme sunt cam "lacrimogena", in loc sa tin moralul sus celor din jur, ma bufneste plansul inaintea lor, ceea ce nu e bine...sunt cu nervisorii ushor mai intinsi, sunt mai sensibila ca de obicei...Cred ca sarcina e cea care m-a inmuiat asha...inainte eram mai tare(zic eu...) CAt despre gratuitati, sunt tare curioasa, eu ultima retzeta gratuita am scos-o pe 12 septembrie, atunci nu am avut nici un fele de problema, nu cred sa se fi schimbat ceva intre timp, cred ca conteaza si medicul...Din pacate...Dar merg din nou la dr. gineco si va tin la curent! Si ca sa fie tacamul complet, sunt din nou racita, nu stiu cum am reusit, abia de scapasem... Va pup si multumesc ca-mi sunteti aproape! Ra (sapt. 25)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...