Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici ian-feb 2004 (11)


vilma

Recommended Posts

Oooooooo ce campioane la scris suntem........am avut concediu medical 2 zile ca sa merg si eu pe la controale ca altfel cand sunt la servici nu am nici o sansa, iar cand m-am intors am avut multe de citit pe forumul nostru.........ce m-am mai bucurat.......Ieri la controlul echo se pare ca d-ra dr a vazut la bb un pic de puta ceea ce inca nu ne confirma banuiala dar sansele ca sa fie baby boy sunt de 50 virgula ceva...........statea saracutul cu piciorusele apropiate ca abia i se vedea locusorul .........dar era asa de scump....... Prin Cluj am auzit ca se vorbeste de cam 100 Euro pt dr la nastere normala si 150 la cezariana si inca cateva 500.000 lei ici colo.........500 le moasa, 500 la pediatru, 300 la asistenta s.a.m.d............ Am vazut ca voi v-ati apucat de cumparat cate una alta pt bebici............eu parca nu imi fac curaj inca, cu toate ca am inceput sa imi pun ceva banisori deoparte pt el. Cred ca primul lucrusor e mai greu de cumparat ca dupa aia vin toate...... Apropo nu stie cineva........as vrea sa imi raschetez si lacuiesc parchetul in camera mare...credeti ca m-ar afecta cu ceva mirosul de lac, din cate stiu e destul de toxic..........???? .....dar daca nu o sa stau vreo 2-3 zile pe acolo......??? Pupici la toate la burici, Ioana si bb 22 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 166
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bine v-am regasit, dragelor harnicutzelor! Azi am cam umblat prin oras si nu am apucat sa scriu nimic[bang]. Vad ca s-a discutat toata ziua cu mult spor[colegi]!!! Sa-mi fac si eu temele. Bine ati revenit Dienuca, Ioana Co, Lala, bine ai venit Adlemi. Multa sanatate pt. Lili si pentru toate mamicutzele cu probleme, sa aveti puterea sa treceti cu bine peste toate. Ioana, cu siguranta ca nu vei suporta mirosul de lac. Poti insa sa pleci o zi, doua de acasa. Nici tu si nici ceilalti membri ai familiei nu veti putea dormi cu miros de lac in casa. Stiu pt. ca anul trecut am facut acelasi lucru si la 10 noaptea cautam prieteni care sa ne primeasca la ei, sa dormim. Andra, cred ca zugravii sunt o specie aparte, intotdeauna neseriosi, prinsi in mai multe lucrari in acelasi timp. Iti trebuie multa rabdare[poc]. Sa stii ca o solutie este si cautarea altuia. Oricum astepti cu casa vraiste. Iti tin pumnii sa vina cel programat cat mai repede. Azi am vorbit cu dr. mea de familie despre subiectul medicamentelor gratuite si compensate, care mi-a zis asa: de doua luni casa asigurarilor de sanatate a renuntat la gratuitate pt. gravide si a restrans lista medicamentelor compensate. Se dau gratuit medicamente numai pt. gravidele fara venituri sau cu salariu sub cel minim pe economie. De ex. no-spa, prenatale si utrogestan a trebuit sa mi le iau singurica, fara nici ul leu compensare pt. ca nu mai sunt pe lista de compensate. Asa mi-a zis ea si asa va spun si eu voua! Fetelor, mi se pare super ideea Ioanei 77 sa ne intalnim in Bucuresti ( e o propunere pt. bucurestence) intr-o zi si intr-un loc pe care sa le alegem impreuna. Eu m-am intalnit cu Andruska la baby expo si a fost super. Fiecare a descoperit in cealalta o prietena adevarata, zilnic vorbim si ne sustinem. Cand am fost internata ea mi-a facu o surpriza imensa fiind prima care a venit sa ma vada. Avem norocul sa stam si f. aproape una de cealalta, asa ca dupa ce vom naste o sa iesim impreuna cu [bibe][bibe] la plimbare. Astept propuneri de data si de loc pt.[grup]!!! Am si eu o problemutza: fetelor, ce dresuri mai folositi ca eu sunt innebunita ca ma strang la burtica. Am inceput sa le tai elasticul [:D]. Azi insa am avut impresia ca-mi vor cadea la vine [:I]. Voi v-ati luat dresuri speciale pt. gravidutze sau dresuri mai mari ca de obicei??? In rest noi doi, eu si Rares, ne simtim bine. Burtica parca se intareste din ce in ce mai rar. Azi este ultima zi cand iau no-spa si o sa continuu numai cu utrogestan (3 pe zi, intravaginal). Rares este vioi si ma distreaza grozav cand misca. Burtica a mai crescut, dar azi m-am cantarit si am 62 Kg, eu plecand de la 57. Azi am implinit 23 de saptamani[bis]. Pupici pe burtici. Adriana [gravi]in 23 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adlemi
Salutare dragi burtici, pana acum nu am mai vorbit cu voi, desi voi fi si eu mamica in aceeasi perioada.Teoretic voi naste pe 15.02.2004 la Sf.Pantelimon cu prof.V.Ancar. Bb e bine, se misca mult si asta nu poate decat sa ma incante.LILI e bine, a avut oarece probleme pt ca sapt.trecuta i s-a desfacut colul, acum e in spital cu perfuzii si urmeaza sa i se faca alt cerclaj.Dar atat ea cat si bb-le ei sunt bine.Nu poate sa va scrie asa ca incerc sa va tin eu la curent cu starea ei. Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine, atat cu ea cat si cu mine si noi toate la un loc.
MULTA SANATATE lui LILI si bebelusului!!! Sa ii transmiti ca ne gandim la ea![flo] Multumim ca ne tii la curent! Oana "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici si burtici. Dupa ce ca eu scriu rar, azi am mai marsat si cola pe calculatorul de la birou si se pare ca i-am pus cruce. [bang] Asa ca subtiez bugetu' si scriu de acasa. Cris, multumesc de directiuni. Baiatul meu va fi fericit ca nu se cara cu mingea din Olanda. Dar o fi utila? Ca aici parerile sunt impartite. Mai fetelor, ia stati un pic si lamuriti-ma cum e cu greutatea asta. Ca eu am luat tot 7 kg in 23 saptamani - e mult?[grasa] Ra si Andra, de unde ati aflat ca e mult? Ca ma vad nevoita sa mai las papanasii la pranz... Dar chiar asa, eu nu cred ca mananc prea mult. Dar mananc des, FOARTE DES. [V] Si daca tot deschideti subectu' bani [mariaj], voi de cand ii "multumiti" doctorului cu ceva? Pana acum nu i-am dat nimic si s-a purtat ireprosabil. E drept ca nici nu am avut probleme. Dar ma gandeam daca sa ii "multumesc" de data viitoare...[:D] Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, multumesc pentru suport cu intalnirea. Eu nu am nici o preferinta de ora/loc. Stand acasa n-am program, asa ca va las pe voi, cele harnicute sa "negociati". Despre medicamentele gratuite, eu am pe reteta de la med fam Utrogestan, No-Spa si Tardyferon chiar sapt aceasta iar SensiBlue mi le-a dat. Incearca la dr. care te urmareste sau la alt med de fam. Cu 2 sapt inainte mi-a mai dat o reteta cu No-spa si centrum. Venituri am si salariul meu este mai mare decat cel minim cum spune dr ta de fam. Deci se poate cu buna-vointa dr fam. Eu ii dau la fiecare reteta 100.000 dar merita, stiti si voi cat e utrogestanul de ex. Adlemi Sanatate pentru Lili. Ce s-a intamplat de i s-a desfacut cerclajul? Eu tot de Ancar sunt urmarita, tot Pantelimon e spitalul pe care-l "frecventez". Au inceput ai mei bbi "Meciul" de seara..[amoras] O seara frumoasa, Ioana si "Arturicii - sapt 24[duel]"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici si burtici Noi astazi am fost la contol am facut 25de saptamani si avem 725gr,si bineinteles ca mam cantarit si eu 70kg!!!!!!!!!! de la 55kg am pus de stul de mult desi mananc doar de 2ori pe zi asa ca de maine ma voi duce la sala(cu acordul medicului) Si cum am vazut ca se discuta despre preturi hai sa va spun cam cat voi plati eu tineti-va bine 2000$ dar nu am asigurare, dar mam interesat si daca mi-as fi facut asigurare as fi platit in jur de 1500$ asa ca fiti fericite ca dati asa putin.In schimb aici nu se da spaga in stanga sin dreapta si toata lumea se poarta exceptional cu tine.Pupicei si o seara cat mai placuta anita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna viitoarelor mamici, Eu va urmaresc in fiecare zi, insa cu scrisul sunt mai "lenesa". Ieri am fos la echo si o sa avem un baietel! Bebe-ul are 370 grame la 19 sapt si 4 zile. Noi nu prea ne-am ingrasat, doar 2 kg de la inceputul sarcinii. In rest ne simtim bine, nu avem probleme deosebite. DPN a ramas 27 februarie. Ceci
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, mamici cu burtici! Bine ai venit printre noi Vasce, sa va traiasca baietelul si sa fie sanatos(cred ca anul asta este anul baietilor)[:D]. Ce nume vreti sa-i puneti? Ane, ce scoruri ne-ai dat [cusca]!!! Dar raportate la salariile din Cipru, cum sunt? Pentru noi 200$ poate reprezenta cu adevarat mult. Si in plus conditiile din spitalele romanesti lasa f. mult de dorit [:(!]. In legatura cu o posibila data de intalnire eu va propun 26 octombrie. Este intr-o duminica si in acea zi se va da ora inapoi, asa ca o sa fie cea mai lunga zi din an [olala]. O sa avem timp berechet! Problema este ca nu ma pot gandi la un loc. Vremea s-ar putea sa nu mai fie prea frumoasa, deci cred ca cel mai bine ar fi undeva, inauntru. Dati-va si voi cu parerea!!! Maine sper sa discutam subiectul asta. Pupici si noapte bunaaaaaaaaaaaaa[nani]! Adriana [gravi]in 23 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mai fetelor...sunteti extrem de harnice cu scrisul...eu abia am reusit sa citesc in ultimul timp, ca de scris... si cand ma gandesc ca mai la inceput ma uitam lung si bine sa mai apara cate un mesaj...adevarul este ca ne-am si inmultit considerabil...fapt ptr. care VA UREZ BUN VENIT NOILOR GRAVUDUTE CARE NI S-AU ALATURAT ( daca ne mai putem numi gravidute...ca suntem cam gravidoaie... ) Eu de doua zile am parte tot de remarci de genul: ,, nu mai ai mult si nasti nu?'' sau ,, cat mai aveti? o luna , doua?'' - asta ultima, a venit din partea taximetristului azi dimineata... m-am amuzat..ca oi fi avand eu burta maricica dar nici de nascut..hai sa fim seriosi....! Eu sapt trecuta m-am cantarit la med. de fam si luasem 7 Kg pana la 22 spat deci,..dar mai nasol ca pana la 16 spat am luat 3 kg si apoi in 6 sapt am luat 4 Kg....si la fel ca multe din voi mare lucru nu mamanac..dar ca mananc destul de des - am ajuns deci la 62 Kg (asta daca nu am mai luat vre un kg in ultima sapt.) De vazut nu se prea vede sa ma fi ingrasat, cu exceptia burtii si a soldurilor... oricum mi se par enorm de multe kilogramele astea si parca si am senzatia ca nu se poate ... o data ca nu se prea vad (cu exceptia celulitei care se cam vede) si o data ca prea repede le-am pus si nici nu ma asteptam ... dar asta e..bb-le conteaza! Nu am mai scris de vreo sapt. ca nu ma avut timp si dupa cum va spuneam am inceput serviciul dar imi este cam greu cu statul pe scaun.., aproape permanent, dar mai ales dupa ce mananc ma simt ca un balon gata sa explodeze...sigur nu asa ar trebui sa ma simt si mai rau e ca nu imi dau seama daca este de la sarcina sau digestia, intestinele au probleme.... nu ma pricep de loc la astfel de chestii ca nu am avut niciodata probleme inainte! Ma tot temeam de viroza si de sambata trecuta ma tot paste..am luat paracetamol - 3/zi si vit C si ma tine asa..nici-nici...mai rau e ca am inceput sa tusesc un pic si mi s-a activat sinuzita care imi da niste dureri de cap de mor...se mai atenueaza de la paracetamol si tot fac inhalatii cu ceai de musetel! Misa,legat de diazepam sa sti ca si eu am luat si destul de mult...sper sa fie ok...nu am luat eu atat cat mi s-a prescris dar am luat ptr. ca nu putem risca fiind in iminenta de avort si se pare ca este chiar eficient ptr. relaxarea uterului...si eu mai am si treaba aia cu pulsul marit si mai iau de multe ori dimineata cate o treime de pastila...normal ca nu sunt prea incantata dar daca mi s-a dat de catre medic insemana ca stie ce face si oricum eu ma simt bine! Ptr.Lili, ii tin pumnii si sper din tot sufletul sa fie bine...m-am tot gandit la ea in ultimul timp... daca i se reface cerclajul bauiesc ca va fi ok...Adlemi, bine ai venit si speram ca ne vei aduce numai vesti bune despre Lili (tu esti bine inteleg).. Eu stiu mai de mult povestea ei si sper din tot sufletul ca daca a trecut hopul de 23 de sapt va fi bine! Anis, mersi ca te-ai interesat de mine...sunt binisor..eu sper ca bine...tu ce mai faci? vei face inseminarea pana la urma? eu va urmaresc in general dar in ultimul timp mai pe fuga ca am stat mai mult in pat iar la serv. am tot mult de lucru! transmite-i si Crinutei salutari (nici cu ea nu am mai vorbit de mult). PS: Ce bine de voi ca va puteti intalni la cumparaturi ptr. bb-i! Va pup, Helen - 23 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...