Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Alimentatzie pt proaspete mamici


danat

Recommended Posts

Nu stiu daca s-a mai discutat subiectul, probabil ca da, dar nefunctionand cautarea nu-l pot gasi. As vrea sa stiu ce alimente sau mincaruri preparate, nu am voie sa consum cat timp il alaptez pe bebe? Fructe, ce nu am voie? Pepene galben, de ex, e voie? Ca m-am cam saturat numai de supa de legume si iaurt, si brinza de vaci, sau pui la gratar...nici nu stiu cum sa le mai combin ca sa intre mai usor...gogoshari cruzi am voie? macar sa alunece pe gat... Ori eu sunt speriata de bombe, ori chiar sunt foarte putine optiuni in perioada asta?!?! Helllllppppp!!! danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Medicul spune ca nu exista reguli pentru o alimentatie specifica sau interdictii (afara de tabac, alcool si excitanti: cafea, ceai negru, bineinteles medicamente). Unii copii sunt mai sensibili la alimentatia mamei, dar cred ca trebuie verificat : pentru ca fiecare caz este particular, in ciuda unor pareri care spun ca sunt alimente interzise. Eu una, nu imi amintesc sa fi avut vreo problema, dar testam inainte, mancand in cantitati reduse anumite alimente; cand am vazut ca nu exista nici un efect asupra copilului, am mancat normal. Ce spun medicii: ca trebuie sa consumi zilnic din grupele principale de alimente: lapte si produse lactate/proteine: carne, oua, peste/grasimi vegetale si animale: uleiurile de pe salate, unt, smantana si ceea ce contine carnea)/fructe si legume, crude si gatite/apa, lichide 1.5 l/zi /cereale si feculente (paine, cartofi, paste fainoase, alimente continand grau, porumb, etc). Aceasta corespunde unei alimentatii echilibrate, bineinteles evitand excesul grasimilor. Trebuie sa pui accentul pe consumul de cereale, lichide (1.5 l/zi), calciu= branzeturi, lactate proteine= oua, peste, carne Magneziu= cacao, fructe uscate, ciocolata, apa minerala Vitamina B.9 (acid folic)= ficat, spanac, salate verzi, nuci, alune, pepene galben, patrunjel, varza, fasole uscata rosie, oua, capsuri, sfecla rosie . (pt a pastra toate vitaminele este preferabil sa le consumi crude sau sa eviti fierberea, coacerea prelungita). fier(preferabil din alimentele de natura animala)=ficat, inima, peste, carne, oua, lapte imbogatit in fier + legume uscate(fasole, mazare)+fructe uscate (nuci, alune, samburi de caisa) vitamina C (care activeaza absorbtia fierului). Lichide= sa bei ceaiuri de plante, lapte sau un produs lactat la fiecare masa pt o cantitate echivalenta la 1 l lapte/zi; supe, ciorbe Mararul, chimenul favorizeaza lactatia. Varza, usturoiul, ceapa, telina, dau un gust special laptelui si uneori pot jena digestia bebelusului. Astazi se crede ca e bine sa mancam de toate, pentru a obisnui si a diversifica gustul noului nascut. Este preferabil sa se evite excesul de portocale si grappe fruit, prune, struguri (care poate provoca diaree),dar in nici un caz eliminat din alimentatie. Se poate consuma moderat cafea. Alimentatia bogata a mamei favorizeaza dezvoltarea armonioasa a copilului si ii aduce toate elementele necesare (vitamine, saruri minerale si elemente nutritive) . Asadar nu cred ca este necesar sa te chinui . Poate din experienta lor? alte mame iti vor da sfaturi pretioase. Dupa cum ti-am spus suntem si functionam diferit cu totii. Nu uita ca starea ta de nervozitate, anxietatea ta se poate transmite copilului! Deasemenea e bine sa te odihnesti, sa eviti supararile, eforturile prea mari. S-ar putea sa gasesti pe prima pagina a site-ului sfaturi nenumarate. Eu mi-am adus aportul din cunostintele medicale, dar desigur ca nu este suficient. Sunt convinsa ca puiul il poti manca asa cum ti-l doresti tu, este recomandat pt cei ce isi supravegheaza silueta -in afara pielii care contine grasimi si e calorica-. Gogosarii nu sunt o problema, iaurturilele poti manca din placere si branzeturi de care vrei, nu neaparat branza de vaci. La fructe poti face atentie, (la mine nu a fost cazul) la cele cu samburei: zmeura, capsuni si tot ce ti-am scris mai sus in care am specificat: fara excese, dar nu inlaturate. pepene galben e foarte bun pt ca contine acid folic dar evita combinatia cu lapte (pt stomacelul tau). cred ca e bine de asemenea sa nu mananci condimentat: piperat, iute, prea sarat . Am uitat sa spun ca bananele sunt bune (desi in exces produc constipatie), rosiile si pt vitamina A e preferabil sa consumi uleiuri de floarea soarelui, soia peste salate. Scuze ca am trimis totul vrac, nu am timp sa ordonez ideile. Iti doresc sa fii la fel de fericita si de calma in toate, cum am fost eu in perioada dupa nastere! A fost cea mai frumoasa perioada din viata mea. Puipicuri! ce varsta are bb? Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mi-am impus restrictii atat de severe si bebele meu nu a avut niciodata colici.Stiu ca nu e bine sa mananci varza,fasole,mazare si dintre fructe portocale.Poti incerca cate un aliment si sa urmaresti daca bebe se simte bine.In cazul in care observi ca il doare burtica,vei stii exact ce nu ii face bine si renunti la acel aliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danateu cu timpul ai sa vezi ca vei distinge singura care sint mincarurile care il supara pe bebele tau. De ex. azi maninci piersici (ca mie imi placeau tare mult) si in doua zile max. vezi reactia bebelui. Dar in general am evitat mazarea, fasolea, usturoiul, ceapa, condimentele....dar am mincat orice, fructe, legume...doar daca observam o schimbare in comportamentul bebitei nu mai mincam fructul/leguma aceea. Si beam f. mult ceai de anason, chimen si multa apa...chiar cind alaptam beam apa asa de sete imi era. Succes si sa ne mai povestesti din experientele tale de mamica proaspata. Flory, James & Sarah Catherine "Sanatate ca-i mai buna decit toate! Albumul: "http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Samsara, 10x pt raspunsul detaliat, pai daca e asa cum zici tu (si teoretic, nu vad de ce nu ar fi [8D]...) atunci e un adevarat festin sa alaptezi. Bebele are 3 saptamani azi, asa ca este mititel, si va mai avea de tras cu colicile :((( FLorys eu evit condimentele, si legumele care produc balonari, dar nu pot distinge foarte bine ce anume dintr-o intreaga zi l-ar deranja pe bebe, adica poate maninc 4-5 boabe de strugure, dar maninc si alt fel de mincare nou, si atunci de unde pot face distinctia care anume l-a deranjat? Cat despre alaptat, am laptic destul zic eu, cel putin deocamdata se satura, si chiar sotul meu zicea ca poate ii dau prea multe vitamine lui bebe prin lapte [:D] ca e foarte activ dupa ce suge, de cele mai multe ori . Si mie mi-e o sete asa de mare cand alaptez, imi vine sa imi mufez o teava cu apa sau si mai bine, am o manie mai noua pt lapte batut (asta ii face rau lui bebe?!?!?) O alta intrebare mai precisa: miere am voie sa maninc eu? danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, ai voie orice in afara de cafea, varza si fasole.Mierea e foarte buna.Copilul poate avea colici pur si simplu, n=are stricta legatura cu alimentatia.Eu am mancat si ceapa si usturoi, fara urmari.Trebuie sa mamnanci de toate , ca sa nu te anemiezi!Mai ales fructe si legume. Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca daca faceam "ca la carte", ar fi trebuit sa mancam o buna vreme numai supa de pui si gratar de vaca sau tot de pui si sa introducem pe rand alte alimente, cate unul o data la doua-trei zile, ca sa vedem cum se impaca puiutul cu fiecare in parte. Drept sa va spun, la inceput am tinut si eu oleaca de regim, mai mult supe, fara legume si fructe, cartofi numai fierti, etc, etc... Pentru ca-s gurmanda de felul meu si marile pofte le am vis-a-vis de mancaruri, am uitat de fructe, insa am dat iama in bucate de tot felul si mai ales in condimente. Asa incat, pana acum (6 saptamani), am mancat ardei umpluti, ciorba (acrita inclusiv cu bors), ceapa si usturoi (ambele in cantitati moderate, puse in mancare "pentru gust", insa nu neglijabile), cartofi prajiti, sarmale, ba chiar si oleaca de varza, ca m-am saturat de despielitat sarmale la nunta de fata cu alti meseni! [:)] Singurul efect al acestor orgii culinare au fost consistenta scaunului piticei, intensificarea "vanturilor" [:D] si mai ales schimbarea aromelor cu care vin aceste vanturi (vorba lui Kehleyr, numai cainele o depaseste in casa asta!) [:D]. Din fericire, vad ca giza mea nu face crize urate de colici, o mai chinuie si pe ea burtica, insa se incordeaza de doua-trei ori, ne muta noua nasurile din loc si gata! [:)] Asaaa... la capitolul fructe si legume stau in felul urmator: am la activ o piersica mancata in doua reprize de cate o jumatate (prima n-a parut sa aiba urmari deloc, a doua parca a avut, da' nu bag mana in foc ca de la ea au fost), o jumatate de mar fara coaja (mai mult decat ok), rosii (deja nu le mai decojesc si nu le-am curatat de samburi niciodata ca partea aia o iubesc cel mai tare), niscaiva ardei, da' in cantitate mica (iarasi fara efect). Astea in stare cruda, ca am mai mancat compot de fructe care continea inclusiv pere si ciorba de legume cu fasole verde si ardei la greu, plus placinta de mere 3 zile la rand. [:I] De-acuma am sa incep sa ma incumet si la altele, desi nu stiu ce naiba mai gasesc in materie de fructe pe piata, iar despre citrice nu poate fi vorba, ca nu le inghit nici cu politia. Am sa incerc sa mai uit o vreme de varza, fasole, etc... desi mor de pofta dupa un pui cu mazare, si m-am saturat de vesnicele combinatii cu cartofi... [bang] Cat despre cafea... eu n-am reusit sa rezist decat o saptamana fara, asa ca am facut un compromis si am baut d-aia decofeinizata... ce sa zic, e ca si cum ai bea bere fara alcool, sau, mai rau, ca si cum si bea alcool fara alcool, n-are nici o treaba, bei un litru si dormi pe tine la greu, asa ca am combinat d-aia "decaf" cu d-aia normala (intr-un raport aproximativ de 3:1) si acuma paaaaarca mai casc cate o pleoapa inspre pranz... [:)]. PS Sa mai zic ca am baut si bauturi acidulate, inclusiv si mai ales bere fara alcool? Ba chiar si cate un pic de Cola... [:I] Da' nu dati cu rosii, da? [:D] http://community.webshots.com/user/r0isin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva: evitat friptura in sange (risc de toxoplasmoza), ouale de preferat fierte tari sau daca intra in compozitia unei mancari sa fiti sigure ca sunt proaspete, iar iarna de evitat salatele de sera (posibilitatea prezentei nitratilor). Pt cafea, da e acceptat dar e preferabil sa beti decafeinizata daca se poate. Pofta buna mamici! Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...