Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Alimentatzie pt proaspete mamici


danat

Recommended Posts

Pfuuuaaa Roisin, pai unde bagi toate alea de le maninci, ai buzunare mari si invizibile?!?!?! Ca pe tine nu se vede nimik....cred ca le trimitzi cu gandu' spre noi [:D]. Pai fatza de ce maninci tu, regimul meu e din ala cam de spital, cu pui fiert sau la gratar, brinza de vaci si iaurturi. Raaaar mi-am permis o bucatica de pepene galben (si o sa renuntz si la asta [q]) sau niste miere (probabil de la oboseala simt nevoia de dulce si imi prindea f bine dimineatza o felie de paine cu miere, dar... o sa renuntz si la asta [q] ca mi-a zis pediatra ca-i laxativa [indecent]). Nu stiu ce sa mai fac!!!!!!!!! Imi vine sa ma dau [bang][bang][bang] fiindca bebe nu a luat nici un gram in greutate de saptamina trecuta, il chinuie rau burtica, trage greu bashinutze, se chinuie, se chirceshte cu picioarele la piept, probabil din cauza asta doarme si agitat, asa ca nu mai stiu ce sa-i fac! Probabil are un stomacel mai sensibil, deh, s-ar putea sa o mosteneasca pe maica-sa[xx(]... Asa ca tot la regim de fierturi ma rezum inca pt o perioada sa vedem ce rezultate voi avea. Nu tu fructe, si ce pofta mi-ar fi de o ciorbitza acrita cu borsh, mmmiammmmm, uhhh, ce pohte mi-ai scorocit mai ROisinule[alcool]. danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Dana, Eu de chestia cu borsul n-am auzit nimic, niciodata. Stiu ca e un pic acrisor, deci ar putea sa faca kk poate mai moale, dar contine atatea vitamine, ca merita sa incerci. Cu fructele incearca piersici si mere, legume gen morcov crud ar trebuie sa fie OK. Apoi, eu iti sugerez sa iti faci compot din alte fructe, si poti bea, cu moderatie. Compotul de mere este ideal, in orice caz. Ai mai putea incerca paste cu branzica si cascaval, dar tot asa, moderat; sau mamaliga, oricat de multa! Eu zic ca e important sa te hranesti, si de asemenea sa mananci cat de cat chestii care iti plac. Starea ta de bine se transmite bebelului. Fa-ti poftele, una pe zi, sa zicem, nu exagerat, dar cat sa nu te simti complet "la regim". In fine, eu ti-as sugera ca in poftele astea sa nu intre inca usturoiul, fasolea si varza... Numai bine, te pupic si sa auzim de bine despre bebic, Boga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, nu inteleg problemele astea pe care vi le faceti, sunt cam absurde! Eu am mancat aproape orice, iar Sofia a avut colici pana la 6 saptamani, dupa care nimic! Si a crescut din ce in ce mai mult, ajungand pana la 900 de grame in luna a 4-a.Colicii nu au ( prea mare) legatura cu alimentatia mamei. Fara varza si Fasole, care baloneaza.Cafeaua poate agita, dar nu e obligatoriu( la mine era...) Dana, si Sofia nui acrescut in a treia saptamana deloc! Dar ea era f. mica, asta era mai grav, dar Baietelul tau e mai grasut, asa ca nu-ti facea probleme.Baiatul cumnatei mele s-a nascut cu 4200 si n-a crescut un gram in prima luna!!!!Dupa care si-a dar drumul perfect. RELAXATI-VA!!!! Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

UUUFFFFFFFFFF!!!! Fara castraveti!!!![bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang] Si fara soacre care sa-ti dea sa mananci castraveti ( si rosii) chiar in ziua in care ai venit de la maternitate! Da....Eu nu am mai mancat rosii si castraveti, dupa acea noapte care m-a marcat!...Si nici fasole sa nu mananci! Evita mancarurile prea condimentate...In rest...evita citricele...Bauturile acidulate...Poti sa bei o cafea pe zi, dimineata...mai slaba...Cam atat... Si baga dulciuri....cat cuprinde!!!!! [:D][:D][:D][:D] Gluuuummmeaaaaamm!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ai grija la dulciuri! Nu fac colici, nu te speria, insa fac...grasime!!!! Pe fund si pe pulpe! Multa! La tine, mami![bang][bang] [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina, pai ma stii tu pe mine asa stresata degeaba?!?! Nu as fi daca nu as avea motive...bebele meu nu a crescut deloc in ultima saptamina, s-a lungit un pik si de aia pare mai slab, insa este foarte foarte agitat din cauza durerilor de la colici. Si nu-i trec decat dupa ce face caca, sau bashinutze la greu...pai cu atita caca, cum sa puna ceva pe el? si cu atita nesomn? ca inainte dormea cate 16-18 ore pe zi, acum daca adoarme cel mult 8 ore... mi se pare f putin pt un bebe, tocmai de asta si slabeste cred...sunt total indispusa, eu fac tot posibilul sa-i fie bine si nu vad nici un rezultat...de agitatzie a transpirat pe frunte si i-au aparut niste iritatzii....ce sa mai zic imi vine sa ma [bang], nu mai stiu cum sa fac sa-i fie bine... danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dana, Aseara am vazut ca este un articol pe pagina principala cu alimentatia mamicilor care alapteaza. Nu am mai apucat sa-l citesc, poate iti foloseste totusi. Cel mai important, insa, este ca tu sa incerci sa te linishteshti, sa te odihneshti, sa te simti in orice secunda cand stai cu el impacata. Imi pare rau ca pentru asta nu exista retete, shi shtiu poate mai bine decat crezi cum e cu depresia post-partum. Ia-l pe tati in weekend de manuta, ieshiti afara cu bebe, simtiti-va ca o familie fericita. Asta face mai mult decat o tona de lapte. Bafta multa si sa auzim veshti bune despre bebe! Va pup, Boga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by danat
Sabina, pai ma stii tu pe mine asa stresata degeaba?!?! Nu as fi daca nu as avea motive...bebele meu nu a crescut deloc in ultima saptamina, s-a lungit un pik si de aia pare mai slab, insa este foarte foarte agitat din cauza durerilor de la colici. Si nu-i trec decat dupa ce face caca, sau bashinutze la greu...pai cu atita caca, cum sa puna ceva pe el? si cu atita nesomn? ca inainte dormea cate 16-18 ore pe zi, acum daca adoarme cel mult 8 ore... mi se pare f putin pt un bebe, tocmai de asta si slabeste cred...sunt total indispusa, eu fac tot posibilul sa-i fie bine si nu vad nici un rezultat...de agitatzie a transpirat pe frunte si i-au aparut niste iritatzii....ce sa mai zic imi vine sa ma [bang], nu mai stiu cum sa fac sa-i fie bine... danat
Asa era si Sofia la varsta aia...Dormea 7, 8 ore, iar eu aveam creierul varza....Trece! Ce greutate are acum? Un sfat, sa mearga cineva cu el la plimbare, eu doar asa o linisteam pe fetita... Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Sabina, el a avut la nastere 4,200 kg, a slabit la maternitate pina la 3,800 kg, dar a recuperat in primele doua saptamini de acasa si a ajuns din nou la 4,200. Insa in ultimele 10 zile nu a mai pus un gram pe el saracutzul, si aceasta coincide cu perioada de cand il doare foarte tare burtica si nu se poate odihni...deci nu stiu ce sa mai fac, de asta am ajuns si intr-o stare de depresie sau ceva asemanator... danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e posibil sa nu creasca pt. ca e deja maricel.Poate a luat in lungime.Ce zice medicul? Si ce doctor aveti pana la urma? Repet, cumnata mea a patit la fel cu baiatul, avea 4200 si pana la o luna nu a crescut deloc! Si manca bine! Si avea si colici...plangea regulat.... Va[bis] pup! Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...