Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Karate


Recommended Posts

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am vazut mesajul tau si imi permit sa iti dau un sfat prietenesc: copilul e mult prea mic ca sa il dai la Karate. O spun atat din experienta indelungata de practicant de arte martiale cat si din aceea de educator si sociolog. Karate este in primul rand o disciplina, o cale, o filozofie, un mod de viatza si abia apoi un sport, o tehnica de lupta. Atat tu cat si copilul tau nu cred ca ati luat in calcul asta. Daca vrei sa faca sport, du-l la un club si sa faca sporturi de echipa. Copiii trebuie sa-si dezvolte in primul rand abilitatile de relationare, sa invetze sa coopereze, sa castige impreuna cu altii. Sport is fun! Karate is not funny! E ceva serios! La varsta asta, copilul tau nu are nevoie de o disciplina atat de severa si exista riscul deprinderii unui comportament violent chiar daca Karate nu este o cale violenta. As recomanda acest sport unui adolescent care are nevoie sa inteleaga rostul unui asemenea demers. Am mai vazut micutzi facand Karate si sunt tare haiosi dar parerea mea e ca dauneaza dezvoltarii personalitatii lor. Eu unul nu imi voi da copilul la Karate, in schimb il voi da la un club de ski sau la un club de montaniarzi. Pe aici sunt stfel de cluburi. Daca ai posibilitatea, vorbeste cu dl Dan Stuparu de la FRK. Cred ca il poti gasi la Ministerul Tineretului si Sportului. E un om deosebit si are si intelepciunea sa iti dea un sfat bun. Eu cu el am invatzat si am incredere ca nu spune prostii. Are si un club tare bun. Succes! Radu Tudorica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok......dar am inteles ca exista si tehnici de aparare ,nu e ceva violent,copiii nu au voie sa se atinga;asa-i ?Initial nu asta am vrut,tare mult as fi vrut tenis de camp dar mi s-a spus ca e prea mic.Nu stiu ce sa mai aleg,parerile sunt atat de impartite;ideea este ca el are mult prea multa energie fata de copiii de varsta lui. Spui "pe aici....".Locuiesti intr-un oras de munte ? La ce jocuri de echipa te refereai ?Banuiesc ca si pentru handbal,baschet....e mic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus Miruna, te citez: "am inteles ca exista si tehnici de aparare ,nu e ceva violent,copiii nu au voie sa se atinga;asa-i ?" Orice tehnica, fie ea de aparare sau de atac, contine agresivitate si se manifesta violent. Acuma, cuvantul "violentza" comporta si el niste definitzii contextuale. Nu le dezvolt aici. Cu certitudine iti pot spune ca artele martiale contin in forma lor practica violentza. Nu are nici o importantza daca cei care lupta se ating sau nu. Semnificatia actiunii este aceeasi: invinge adversarul! Cine mai stie ce forme poate avea acel adversar in viatza de zi cu zi?!? Eu am ramas cu o anume agresivitate comportamentala pe care o observ si la fostii mei colegi de "sala". Cu toate ca am invatzat enorm si sunt toba de cunostinte teoretice, nu am putut deveni un bun asistent social tocmai datorita problemelor pe care le am cu agresivitatea. Stiu multe si cunosc o groaza de chestii dar mi-e aproape imposibil sa intru in rolul acela. Imi este insa de un mare folos in munca pe care o fac acum: HR manager. Oricum, un sport de echipa e cel mai potrivit. Da, eu stau la munte, locuiesc in Brasov unde exista o sumedenie de cluburi legate de munte si sporturi de iarna. Pe al meu il voi indrepta spre asa ceva. Probabil ca il vo lasa sa faca si Karate pe la 14-15 ani daca el va dori. Sper sa nu isi doreasca! Nu stiu ce posibilitati ai tu acolo unde stai. Cauta una potrivita si "firii" copilului. Mult succes! Radu Tudorica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by radu_tud
Servus Miruna, te citez: "am inteles ca exista si tehnici de aparare ,nu e ceva violent,copiii nu au voie sa se atinga;asa-i ?" Orice tehnica, fie ea de aparare sau de atac, contine agresivitate si se manifesta violent. Acuma, cuvantul "violentza" comporta si el niste definitzii contextuale. Nu le dezvolt aici. Cu certitudine iti pot spune ca artele martiale contin in forma lor practica violentza. Nu are nici o importantza daca cei care lupta se ating sau nu. Semnificatia actiunii este aceeasi: invinge adversarul! Cine mai stie ce forme poate avea acel adversar in viatza de zi cu zi?!? Eu am ramas cu o anume agresivitate comportamentala pe care o observ si la fostii mei colegi de "sala". Cu toate ca am invatzat enorm si sunt toba de cunostinte teoretice, nu am putut deveni un bun asistent social tocmai datorita problemelor pe care le am cu agresivitatea. Stiu multe si cunosc o groaza de chestii dar mi-e aproape imposibil sa intru in rolul acela. Imi este insa de un mare folos in munca pe care o fac acum: HR manager. Oricum, un sport de echipa e cel mai potrivit. Da, eu stau la munte, locuiesc in Brasov unde exista o sumedenie de cluburi legate de munte si sporturi de iarna. Pe al meu il voi indrepta spre asa ceva. Probabil ca il vo lasa sa faca si Karate pe la 14-15 ani daca el va dori. Sper sa nu isi doreasca! Nu stiu ce posibilitati ai tu acolo unde stai. Cauta una potrivita si "firii" copilului. Mult succes! Radu Tudorica
Radu, sotul meu a fost la un psiholog de copii, ingrijorat de unele crize de "isterie" ale lui Alex. Concluzia stii care a fost? "Copil destept, cu personalitate foarte puternica si este un rebel! E bine ca are refulari si scapa de ele, altfel riscam sa se interiorizeze si riscam sa fuga in adolescenta de-acasa!" Si ne-a spus sa-l ducem la un sport. Evident, sotul meu a intrebat "la inot?". A raspuns: "NU! La KARATE! Invata sa se autocontroleze, sa se obisnuiasca si cu victoriile si cu infrangerile, invata sa le faca fata!" Am fost surprinsa, pentru ca si eu spuneam ca este un sport violent si nu vroiam, dar, trebuie sa recunosc, m-a pus pe ganduri si ma gandesc sa-l dau la karate. Si crede-ma, Alex nu este deloc violent, este repezit din fire, dar este foarte milos, daca vede pe cineva ca plange, se duce si-l ia in brate si-l mangaie si-l pupa! Mai ca plange si el! Nu stiu ce sport o sa alegem. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Imi permit sa intervin in discutie desi n-am practicat niciodata acest sport, dar m-am invartit multa vreme intre practicanti de arte martiale. Sotul meu, praticant de karate de 12 ani, abia asteapta ca baietelul nostru sa fie suficient de mare ca sa-l poata invata cate ceva. Avem foarte multi prieteni care fac acest sport, toti sunt oameni deosebiti, si nu poate fi doar o intamplare ca toti au ales acest sport. Avem o prietena care are un club de karate pentru copii in Bucuresti. Am fost de multe ori la antrenamentele lor si pot sa-ti spun ca accentul nu se punea pe violenta, ci pe seriozitate si concentrare. Parintii tuturor copiilor erau foarte multumiti de scimbarile in comportamentul copiilor lor: era mai atenti la scoala si aveau rezultate mai bune, mult mai seriosi, mai responsabili, au devenit mai ordonati si cel mai important dupa parerea mea aveau incredere in ei. Personal cred ca este un sport bun pentru un copil, mai ales un baiat. Mult succes in alegerea sportului potrivit pentru baietelul tau! Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cl, am avut si eu la Protectia Copilului cateva colege care se jucau de-a psihologul. Mai multa vacanta decat scoala in formarea lor. Te fereasca bunul sa te iei dupa ele. Ce spui tu suna a antireclama la psihologi. Noroc ca nu sunt toti la fel de inconstienti. Nu v-a recomandat si ultimul film al lui Bruce Lee? Trebuie sa fie tare educativ! Luati copilului si ceva filme horor... daca-i recomanda nenea psihologul! Nu stiu zau ce roade veti culege peste ceva vreme. Sper ca pana atunci sa uiti adresa mea de mail. Radu Tudorica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din discutia asta nu reiese care este varsta ideala pentru Karate...chiar ma intereseaza subiectul pentru ca si noi planuim sa il ducem iarna asta pe Rares sa practice unsport..aici unde suntem nu se pune problema de ski ,deci ori fotbal ori Karate...asa si in paralel inot...(asta va fi sigur)deci astept decizia finala...multam fain... Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by radu_tud
cl, am avut si eu la Protectia Copilului cateva colege care se jucau de-a psihologul. Mai multa vacanta decat scoala in formarea lor. Te fereasca bunul sa te iei dupa ele. Ce spui tu suna a antireclama la psihologi. Noroc ca nu sunt toti la fel de inconstienti. Nu v-a recomandat si ultimul film al lui Bruce Lee? Trebuie sa fie tare educativ! Luati copilului si ceva filme horor... daca-i recomanda nenea psihologul! Nu stiu zau ce roade veti culege peste ceva vreme. Sper ca pana atunci sa uiti adresa mea de mail. Radu Tudorica
Radu, fiecare face cum crede ca este bine pentru copilul lui. Si fiecare padure are si uscaturile ei, nu? Eu una am mare incredere in acest psiholog (oare este reclama sau antireclama psiholog???), mai ales ca nu a fost deloc superficial, iar concluzia a tras-o dupa multe ore de interogatorii asupra tuturor membrilor familiei. Sunt si oameni care-si fac meseria bine si cu pasiune. Toate cele bune! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura _Oprescu
din discutia asta nu reiese care este varsta ideala pentru Karate...chiar ma intereseaza subiectul pentru ca si noi planuim sa il ducem iarna asta pe Rares sa practice unsport..aici unde suntem nu se pune problema de ski ,deci ori fotbal ori Karate...asa si in paralel inot...(asta va fi sigur)deci astept decizia finala...multam fain... Laura
Laura, baietelul meu are 4 ani si 9 luni. Psihologul a spus ca nu este prea devreme sa incepem. Ramane sa vedem si opinia antrenorului. Saptamana viitoare ma interesez. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...