Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De religie baptista este cineva?


Recommended Posts

Rachel, iti mulumesc mult pentru ceea ce mi-ai scris, iti mulumesc pentru buna ta intentie de a ma ajuta sa cunosc mai bine adevarurile Bibliei. Am o mica intrebare, sa inteleg ca Pastele nu mai trebuie sarbatorit? Stiu ce insemana Pastele, dar o data cu jertfa lui Isus, sarbatoarea Pastelui si-a schimbat semnificatia, asta inseamna ca toti crestinii nu mai sarbatoresc eliberarea din Egipt, si jertfa lui Isus. Poate am inteles eu gresit. Lucia sotia lui Csaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Serviciul de impartasire arata spre a doua venire a lui Hristos. El a fost destinat sa tina vie in mintea ucenicilor tocmai aceasta nadejde. Ori de cate ori se intalneau pentru a comemora moartea Lui, isi reaminteau cum "El a luat un pahar si, dupa ce a multumit lui Dumnezeu, li l-a dat, zicand: 'Beti toti din el; caci acesta este sangele Meu, sangele legamantului celui nou, care se varsa pentru multi, spre iertarea pacatelor. Va spun ca de acum incolo nu voi mai bea din acest rod al vitei, pana in ziua cand il voi bea cu voi nou in Imparatia Tatalui Meu'". In necazul lor, ei au gasit mangaiere in speranta ca El va reveni. Nepretuit a fost pentru ei gandul: "Ori de cate ori mancati din painea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului pana va veni El" (1Cor.11:26). Acestea sunt lucrurile pe care niciodata nu trebuie sa le uitam. Iubirea lui Hristos, cu puterea ei constrangatoare, trebuie sa fie pastrata vie în amintirea noastra. Hristos a instituit acest serviciu divin pentru ca el sa ne poata vorbi despre iubirea lui Dumnezeu care a fost manifestata in favoarea noastra. Nu poate fi nici o unire intre sufletele noastre si Dumnezeu decat prin Hristos. Iubirea si unirea dintre frati trebuie sa fie cimentate si facute vesnice prin iubirea lui Isus. Si n-a trebuit nimic altceva decat moartea lui Hristos pentru a face ca iubirea Lui sa aiba efect asupra noastrã. Numai prin faptul ca El a murit putem noi sa privim cu bucurie la a doua Lui venire. Jertfa Lui este centrul nadejdii noastre. De ea trebuie sa ne prindem credinþa. Toti avem privilegiul sa intelegem suferintele ispasitoare ale lui Hristos. "Dupa cum Moise a inaltat sarpele in pustie", asa a fost inaltat si Fiul omului, "pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica" (Ioan 3:14-15). Trebuie sa privim la crucea de pe Golgota, pe care sta Mantuitorul muribund. Interesele noastre vesnice cer sa dovedim credinta in Hristos. Domnul nostru a zis: "Daca nu mancati trupul Fiului omului si daca nu beti sangele Lui, n-aveti viata in voi insiva... Caci trupul Meu este cu adevarat o hrana si sangele Meu este cu adevarat o bautura" (Ioan 6,53-55). Lucrul acesta este adevarat si pentru viata noastra fizica. Datoram chiar si viata aceasta pamanteasca mortii lui Hristos. Painea pe care o mancam este cumparata prin trupul Lui frant. Apa pe care o bem este cumparata prin sangele Lui varsat. Nimeni, sfant sau pacatos, nu mananca hrana zilnica fara a se hrani cu trupul si sangele lui Hristos. Crucea de pe Calvar este gravata pe fiecare paine. Se oglindeste in fiecare izvor de apa. Toate acestea le-a spus Isus cand a randuit simbolurile marii Sale jertfe. Lumina care straluceste de la serviciul de impartasire din camera de sus sfinteste hrana pentru viata noastra zilnica. Masa familiei ajunge ca masa Domnului si fiecare masa e un act sfant. Si cu atat mai bine putem sa aplicam cuvintele lui Hristos asupra naturii noastre spirituale. El spune: "Cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu, are viata vesnica". Numai cand primim viata, asa cum s-a varsat pe crucea de pe Golgota, putem sa traim viata de sfintenie. Si primim aceasta viata primind Cuvantul Sau si facand lucrurile pe care El le-a poruncit. In felul acesta, ajungem una cu El. "Cine mananca trupul Meu", zice El, "si bea sangele Meu, ramane in Mine, si Eu raman in el. Dupa cum Tatal, care este viu, M-a trimis pe Mine, si Eu traiesc prin Tatal, tot asa, cine Ma manaca pe Mine, va trai si el prin Mine" (Ioan 6,54.56.57). La sfanta impartasire, se aplica textul acesta in chip deosebit. Cand prin credinta contemplam jertfa cea mare a Domnului nostru, sufletul asimileaza viata spirituala a lui Hristos. Sufletul acesta va primi putere spirituala din orice impartasire. Slujba aceasta stabileste o legatura vie, prin care credinciosul este legat de Hristos si, în felul acesta, este legat de Tatal. Intr-un sens deosebit, ea formeaza o legatura intre fiintele omenesti dependente si Dumnezeu. Privind la Rascumparatorul rastignit, noi intelegem mai bine maretia si insemnatatea jertfei aduse de Maiestatea cerului. Planul mantuirii este slavit inaintea noastra si gandul despre Golgota desteapta in inima noastra emotii vii si sfinte. In inimile si pe buzele noastre vor fi laude pentru Dumnezeu si pentru Miel; mandria si adorarea de sine nu pot sa creasca in sufletul care pastreaza o vie amintire a celor petrecute pe Golgota. Acela care priveste iubirea inegalabila a Mantuitorului va fi invatat in gand, curatit in inima si transformat în caracter. El va merge in lume spre a fi o lumina, pentru a reflecta intr-o anumita masura aceasta tainica iubire. Cu cat contemplam mai mult crucea lui Hristos, cu atat mai mult ne vom insusi vorbirea apostolului, cand a zis: "Departe de mine gandul sa ma laud cu altceva decat cu crucea Domnului nostru Isus Hristos, prin care lumea este rastignita fata de mine si eu fata de lume!" (Gal. 6:14).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pastele a fost stabilit de Insusi dumnezeu si dat evreilor la Muntele Sinai, prin Moise, sarbatoare care, prin mieleul pascal, preinchipuia pe Isus, adevaratul Miel de jerfa. Mielul pascal, care era junghiat si fript in ziua de 14 Nisan – Pastele evreilor (Levitic 23:5), reprezenta pe Isus, adevaratul Miel de Jertfa (Ioan 1:29). Scriptura ne spune ca sarbatoarea aceasta a fost UMBRA lui Isus care a avut sfarsit la cruce, asa cum declara Pavel la Coloseni 2:14,16,17; Evrei 10:1. Actul sfintei Cine este insa sarbatoarea inlocuitoare a Pastelui evreilor, infiintat de Isus cu cateva ore mai inainte de crucificarea Sa. Inainte de a institui aceasta sarbatoare, joi seara, la inceputul zilei de 14 Nisan, Isus cu ucenicii au mancat mielul pascal, la fel ca in fiecare an. Mielul a fost oranduit de Dumnezeu ca timp de 1500 de ani sa vesteasca in fiecare an moartea Lui Isus la sarbatoarea Pastelui, el (mielul) fiind UMBRA care, prin Cruce, si-a avut implinirea, Isus, adevaratul Miel, fiind realitatea, a desfiintat prin jerfa Sa vechiul sistem care-L preinchipuia si l-a infiintat pe cel nou, cum scria apostolul: „Pentru ca ori de cate ori mancati din painea aceasta si beti din vinul acesta vestiti moartea Domnului pana va veni El ( 1 Corinteni 11:26). Din acest reiese clar ca Pastele de altadata este astazi sarbatoarea Sfintei Cine, care n-are o zi fixa, ci este stabilita prin randuiala bisericii, ucenicii impartasindu-se ori de cate ori se intalneau (Fapte 2;46).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parca ma stabilit ca ne intalnim la "club" [grup]in fiecare zi... Asta e. V-am dat intalnire si nu ati venit[:(]. Sper ca nu v-am suparat cu ceva[iartama] Oricum, sa nu uitam ca azi e miercuri si e intalnirea la ora de rugaciune. Ati fost? Povestiti-ne! __________________________________________________ „Dumnezeu sa te tina in palma mainii Sale, iar ingerii sa te indrume mereu.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am revenit, am avut cateva zile in care am fost putin retinuta, dar acum revin. Iti multumesc pentru raspunsurile date. Mai am o intrebare. Consideri ca este rau daca cineva totusi sarbatoreste Pastele cu toate "ritualurile" lui, dar sarbatoreste si Cina Domnului? Daca sunt prea grea de cap ca tot nu inteleg [bang], va rog sa ma intelegeti, dar o sa-mi revin. Lucia sotia lui Csaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost la un studiu biblic, si s-au studiat versetele din: Coloseni 3:1-4 1 Dacã, deci, ati înviat împreunã cu Hristos, sã umblati dupã lucrurile de sus, unde Hristos sade la dreapta lui Dumnezeu. 2 Gânditi-vã la lucrurile de sus, nu la cele de pe pãmânt. 3 Cãci voi ati murit, si viata voastrã este ascunsã cu Hristos în Dumnezeu. 4 Când Se va arãta Hristos, viata voastrã, atunci vã veti arãta si voi împreunã cu El în slavã. Fiecare a spus ceea ce simte in cel moment, cu privire la aceste versete. Eu si Csaba ne-am oprit atentia la "viata voastrã este ascunsã cu Hristos în Dumnezeu."Adica, (asa am inteles noi), ca viata de crestin trebuie sa fie ascunsa, in sensul de protejata, nu in sensul ca trebuie sa ascundem faptul ca suntem crestini. Viata de crstin trebuie protejata de toate cele ce o pot clatina, adica toate ispitele. Ceva ce ascunzi, are mai putine sanse sa fie ranit decat ceva ce nu protejezi. Eu m-am mai gandit si la versetul 2, ca, trebuie sa ne gandim la lucrurile de sus si nu la cele pamantesti, pentru ca daca ne gandim prea mult la cele pamantesti, care sunt trecatoare, avem toate sansele sa nu ajungem la cele ceresti, care sunt vesnice. La versetul 3, eu am vazut ca "ati murit, si viata voastrã este ascunsã cu Hristos în Dumnezeu." este si dedicarea pe care am facut-o in fata lui Dumnezeu. La versetele 3 si 4, unul dintre cei de la studiul de Biblie, a zis ceva care pentru mine a avut mult sens. Faptul ca "ati murit, si viata voastrã este ascunsã cu Hristos în Dumnezeu", "atunci vã veti arãta si voi împreunã cu El în slavã." insemana ca Dumnezeu vrea ca in fiecare din noi sa existe Isus, pentru ca El este Mantuitorul, si numai prin El putem ajunge la Dumnezeu Tatal, exact cum zice si in versetul 4 "Hristos, viata voastrã" Voi ce simtiti? Lucia sotia lui Csaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lucia_cs Consideri ca este rau daca cineva totusi sarbatoreste Pastele cu toate "ritualurile" lui, dar sarbatoreste si Cina Domnului? Lucia sotia lui Csaba.
Legea Lui Dumnezeu sau legea oamenilor? „Atunci niste farisei si niste carturari din Ierusalim au venit la Isus, si I-au zis: ‚Pentru ce calca ucenicii Tai datina strabunilor?’ (Matei 15:1-2). Din principiu, nimeni nu poate sau nu ar trebui sa aiba nimic contra traditiei. Ma gandesc ca noi suntem ceea ce suntem pentru ca exista traditii care ne-au plamadit simtirea si gandirea. „Datina” este un sinonim pentru „traditie”. Datina este buna cat timp nu intra in conflict cu Cuvantul Lui Dumnezeu. Din clipa in care datina incearca sa concureze Cuvantul, ea-si tradeaza imediat originea – „Made in Satan” – si se afirma ca un instrument de subminare a fundamentului caldit pe Insusi Hristos. Datina. Oricine cauta originea ei, n-o va gasi puctual, pentru ca traditia are nevoie, ca si mitul, de timp. Revelatia divina apare intotdeauna punctuala, in imprejurari precise de loc si timp, prin persoane identificabile. „Ritualurile lui”, cum spui tu… De unde au aparut? Cine le-a investit? Ele nu coincid cu ceea ce a stabilit Insusi Dumnezeu pentru evrei. Nu este nici Pastele dat evreilor, nici Pastele dat omenirii de Isus (Cina Domnului). Sa ne pierdem intre Umbra si adevaratul Miel? Si de la cine citire sunt aceste ritualuri? Si ce semnifica ele? Nu sta scris : ”Degeaba Ma cinstesc ei, invatand ca invataturi niste porunci omenesti” (Matei 15:9)? Invatand porunci omenesti… Datini, traditii, obiceiuri, ritualuri (nu caut sinonime). De exemplu cele 10 porunci au fost date in anul 1445 inainte de Hristos, in pustis Sinai, de catre Dumnezeu poporului Israel, prin Moise; botezul crestin prin scufundare a fost instituit de Isus Hristos la porunca Sa expresa, in ultima Sa intrevedere cu ucenicii, inainte de inaltare, in anul 31, dupa Hristos. Dimpotriva, traditia cu obiceiurile si ritualurile ei, se instaleaza pe furis. Doar o recunosti dupa ce a aparut si s-a generalizat. Autoritatea ei emana de la oameni: „asa am pomenit”; „asa face toata lumea”; „este mostenirea strabunilor”. Viata vesnica depinde de cunosterea Lui Dumnezeu si a Lui Isus Hristos (Ioan 17:3). Iar cunoasterea Lui Dumnezeu nu vine pe alta cale decat prin cercetarea Scripturilor (Ioan 5:39). „Nimeni nu poate sluji la doi stapani” (Matei 6:24). Intre cele doua autoritati – Cuvantul sau datina; Hristos sau oamenii – trebuie sa alegi doar una! ______________________________________________________________ „Dumnezeu sa te tina in palma mainii Sale, iar ingerii sa te indrume mereu.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucia, spune-ne mai multe despre tine. Am inteles ca esti si tu o aspiranta la titlul de mamica. Poti veni cu noi la aspirante. De cand incerci? [pup] ______________________________________________________________ „Dumnezeu sa te tina in palma mainii Sale, iar ingerii sa te indrume mereu.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc numai de 3 luni de cand sunt casatorita. Eu am o mica problema si ma tem ca asta ar putea amana putin sarcina mea. Am uter intors, cred ca in termeni medicali i se zice "retrovers", dar nu sunt sigura. Sigur pot ramane pt ca si mama are, si uite ce fata a facut. [:D] O sa va caut la "aspirante". [bis] Lucia sotia lui Csaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar am scris ceva despre pozitia in cazul uterului retrovers la aspirante. Vina acolo si fetele te vor sfatui si vei fi bine primita si te vei simti incurajata acolo. Bineinteles ca ramanem si aici la "Club"[grup]. Nu? In rest, ce mai faci? Ce mai citesti? Vrei sa studiem Biblia impreuna pas cu pas? Restul fetelor nu mai sunt? Unde sunteti, fetelor? ______________________________________________________________ „Dumnezeu sa te tina in palma mainii Sale, iar ingerii sa te indrume mereu.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...