Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De religie baptista este cineva?


Recommended Posts

Eu nu ma refeream in mod expres la traditii, am gresit putin folosind cuvantul "ritualuri", eu ma referam la tot ceea ce le-a zis Dumnezeu evreilor, ma refeream la miel. Ouale rosii, stropitul, si altele, stiu ca nu sunt decat niste datini omenesti. Intrebarea mea era cu privire la faptul ca sunt multi cei ce inca sarbatoresc Pastele, dar nu ca si eliberarea evreilor, ci ca si "jertfirea Mielului", adica Isus Hristos. Am gasit niste versete in Romani 14:5,6 care zice: 5. Unul socoteste o zi mai presus decat alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare sa fie deplin incredintat in mintea lui. 6. Cine face deosebire intre zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire intre zile, pentru Domnul n-o face. Cine mananca, pentru Domnul mananca, pentru ca aduce multumiri lui Dumnezeu. Cine nu mananca, pentru Domnul nu mananca, si aduce si el multumiri lui Dumnezeu. In Coloseni 2:16 zice: 16. Nimeni dar sa nu va judece cu privire la mancare sau bautura, sau cu privire la o zi de sarbatoare, cu privire la o luna noua, sau cu privire la o zi de Sabat, Ceea ce vad eu este faptul ca nu este rau sa sarbatoresti o anumita zi, in cazul in care este pentru Dumnezeu, de asemenea nu este rau daca nu sarbatoresti o anume zi. In Coloseni 2:16, zice "...sa nu va judece [...]cu privire la o zi de sarbatoare...", deci chiar si sarbatorile ca si Pastele, Craciunul, sau alte sarbatori care sunt pentru Dumnezeu, sunt acceptate de Dumnezeu, iar daca nu se fac, nu este nici o problema, deci oricum este bine, important este sa fie facut pentru Dumnezeu. Ajung la concluzia ca cei care sarbatoresc Craciunul sau Pastele si o fac cu adevarat pentru Dumnezeu si pentu Isus, atunci nu este nici o problema, este acceptat de catre Dumnezeu. Lucia sotia lui Csaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns
GENEZA Carte a raspunsurilor la marile intrebari existentiale: Cine sunt eu? Cine a facut tot ce ma inconjoara? Care este ratiunea existentei mele?, cartea „Geneza” patrunde in istoria planetei Pamant pana la momentul in care Dumnezeu a zis: „Sa fie!” Geneza 1:1 – „La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul”. Prima propozitie a Bibliei Il are in centru pe Dumnezeu si-I consemneaza autoriatea de Creator, nuantand contrastul dintre tot ce este uman, trecator si limitat si ceea ce este divin, vesnic si infinit. Geneza 1 (tot capitolul 1): Pe prima pagina si jumatate de carte ne este prezentata geneza Pamantului si a toturor celor ce-l vietuiesc, intr-o forma concisa, ce impune respect. Scopul relatarii din Geneza este sa afirme ce Dumnezeu a creat totul, nu sa explice cum. Si apoi am putea explica stiintific, limitati de intelepciunea si limbajul omenesc, cum a creat Dumnezeu totul din nimic? Acceptam relatarea despre cele sase zile literale pentru o lucrare desavarsita (Gen 1:31) Aflam ca omul, printul Pamantului, stapan peste animalele si muntii, vaile si fluviile planetei este o fiinta dotata cu vointa libera, cu personalitate si inteligenta. Vorbind in termeni frumosi despre om, nici cartea Geneza, nici restul Bibliei, nu ridica pe om mai sus de Dumnezeu. Dumnezeu ramane Dumnezeu, Stapanul absolut. ______________________________________________________________ „Dumnezeu sa te tina in palma mainii Sale, iar ingerii sa te indrume mereu.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CREATIUNEA Raportul biblic este simplu. La porunca creatoare a Lui Dumnezeu, „cerurile si pamantul, marea si tot ce este in ele” (Exod 20:11) au aparut dintr-o data. Cele numai sase zile au fost martore ale schimbarii de la „pustiu si gol” la o planeta luxurianta, plina de creaturi pe deplin maturizate, ca si de diferite forme de plante. Planeta noastra a fost impodobita, in culori clare, curate si stralucitoare, cu forme si parfumuri, toate puse laolalta cu un deosebit gust, exactitate a detaliului si functionarii. Apoi, Dumnezeu „S-a odihnit”, oprindu-se sa sarbatoreasca si sa Se bucure de tot ce a creat. Frumusetea si maiestatea acestor sase zile nu vor fi uitate niciodata, tocmai datorita acestei opriri a Lui Dumnezeu. Sa aruncam o privire fugara asupra raportului biblic al inceputului. „La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul”. Pamantul era acoperit de apa si intuneric. In prima zi, Dumnezeu a despartit lumina de intuneric, numind lumina „zi” si intunericul „noapte”. In ziua a doua, Dumnezeu a „despartit apele”, separand atmosfera de apa ce acoperea pamantul, facand astfel conditii potrivite pentru viata. In a treia zi, Dumnezeu a strans apele laolalta intr-un singur loc, aducand la existenta uscatul si marea. Apoi Dumnezeu a imbracat tarmurile, dealurile si vaile ce erau goale si „pamantul a dat verdeata, iarba cu samanta dupa soiul ei, si pomi care fac rod si care isi au samanta in ei, dupa soiul lor” (Geneza 1:12). In a patra zi, Dumnezeu a facut luna si soarele, ca „sa fie niste semne care sa arate vremile, zilele si anii”. Soarele avea sa stapaneasca ziua, iar luna – noaptea. (Geneza 1:14-16). Dumnezeu a modelat pasarile si viata marina in ziua a cincea. El a creat „dupa soiul lor” (Geneza 1:21), cu specificarea ca toate creaturile pe care El le-a adus la existenta sa se reproduca invariabil dupa soiul lor. In ziua a sasea, Dumnezeu a facut cele mai inalte forme ale vietii animale. El a spus: „Sa dea pamantul vietuitoare dupa soiul lor, vite, taratoare si fiare pamantesti, dupa soiul lor” (Geneza 1:24). Apoi, ca o incoronare a creatiunii, Dumnezeu l-a facut pe om „dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul Lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut” (Geneza 1:27). „Dumnezeu S-a uitat la tot ce facuse si iata ca erau foarte bune” (Geneza 1:31) ______________________________________________________________ „Dumnezeu sa te tina in palma mainii Sale, iar ingerii sa te indrume mereu.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Rachel, eu sunt total de acord cu ceea ce ai scris despre Creatie si despre tot, la ceea ce ai scris, am o singura intrebare, in care multi oameni se stiinta se impiedica. Pamantul a fost creat in 6 zile asa cum sunt acum pentru noi, sau in zilele lui Dumnezeu? Aici am dubii de la niste versete: Psalmi 90:4  Cãci înaintea Ta, o mie de ani Sunt ca ziua de ieri, care a trecut, ºi ca o strajã din noapte. 2 Petru 3:8  Dar, prea iubiþilor, sã nu uitaþi un lucru: cã, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, ºi o mie de ani Sunt ca o zi. Mai sunt si alte versete, dar nu le-am gasit acum. Intreb asta din motiv ca pentru multi este imposibil sa se faca in 6 zile, dar nu trebuie sa uitam ca in Geneza Dumnezeu este cel ce face totul, iar masurile este posibil sa fie ale lui Dumnezeu. Pentru mine nu are prea mare importanta, stiu ca daca Dumnezeu ar dori, ar putea face Creatia in 6 zile pamantesti, dar este o intrebare la care as dori sa aud mai multe pareri. Iti multumesc ca imi scri.[pup] Lucia sotia lui Csaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"A fost o seara si apoi a fost o dimineata" . Aceasta inseamna ca o zi a fost o zi obisnuita nu o mie de ani. Totul a fost facut in 6 zile calendaristice. Genesa 1,5.8.13.19.23.31. Cuvantul ebraic ( original) tradus cu zi in Genesa este yom. Cand yom este insotit de un numar definit, el inseamna o zi literala de 24 de ore. Versetele din Petru nu se refera in nici un caz la faptul ca lumea a fost creata in mii de ani. Sa nu uitam ca la Dumnezeu totul este posibil. Monica si bebe Albert ( 19.ian.2004) http://community.webshots.com/user/monica1816
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multe intrebari au fost puse in legatura cu raportul Genezei privitor la creatiune. Cele doua relatari ale creatiunii din prima carte a Bibliei se contrazic sau sunt armonioase? Sunt zilele creatiunii literale sau reprezinta lungi perioade de timp? Au fost cerurile (soarele, luna, si chiar stelele) facute in adevar cu 6000 de ani in urma? Cele doua rapoarte ale Bibliei cu privire la creatiune, unul in Geneza 1:1 - Geneza 2:3 si celalalt in Geneza 2:4-25, se armonizeaza. Zilele raportului biblic cu privire la creatiune indica perioade literale de 24 de ore. Tipica pentru felul in care oamenii Lui Dumnezeu din Vechiul Testament masurau timpul este expresia "o seara si o dimineata" (Geneza 1:5,8,13,19,23,31) si care specifica zile individuale, cu ziua incepand seara la apusul soarelui (Levitic 23:32; Deuteronom 16:6). Cuvantul ebraic tradus cu zi in Geneza 1 este "yom". Cand "yom" este insotuit de un numar definit, el inseamna o zi literala de 24 de ore (Gen.7:11; Ex. 16:1), un alt indiciu al faptului ca raportul creatiunii vorbeste despre zile literale de 24 de ore. Cele 10 porunci ofera o alta dovada a faptului ca raportul genezic al creatiunii implica zile literale. In poruca a patra, Dumnezeu spune: "Adu-ti aminte de ziua de odihna ca s-o sfintesti. Sa lucrezi sase zile, si sa-ti faci lucrul tau. Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau; sa nu faci nici o lucrare in ea...Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea, si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit; de aceea a binecuvantat Domnul ziua de odihna si a sfintit-o" Ex. 20:8-11. Porunca a patra ar fi fara sens daca fiecare zi s-ar fi intins pe lungi perioade sau ore. Aceia care, citind 2 Petru 3:8: "Pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, si o mie de ani sunt ca zi", incerca sa dovedeasca faptul ca zilele creatiunii n-au fost zile literale, de 24 de ore, trec cu vederea ca acelasi verset se termina cu afirmatia ca "o mie de ani sunt ca o zi". Aceia care citesc in zilele creatiunii mii de sau lungi si nedefinite perioade de milioane sau chiar miliarde de ani pun sub semnul intrebarii valabilitatea Cuvantului Lui Dumnzeu, tot asa cum sarpele a ispitit-o pe Eva sa faca. ______________________________________________________________ „Dumnezeu sa te tina in palma mainii Sale, iar ingerii sa te indrume mereu.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu consider ca daca cineva se intreaba este sub puterea raului, sunt anumite intrebari pe care poate ni le punem. Unii isi pun un fel de intrabri, altii isi pun alte feluri de intrebari, asta nu consider ca este indoiala in ceea ce priveste credinta si increderea in Dumnezeu, si chiar nu o consider ca o ispita a lui Satan. Lucia sotia lui Csaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lucia_cs
Nu consider ca daca cineva se intreaba este sub puterea raului, sunt anumite intrebari pe care poate ni le punem. Unii isi pun un fel de intrabri, altii isi pun alte feluri de intrebari, asta nu consider ca este indoiala in ceea ce priveste credinta si increderea in Dumnezeu, si chiar nu o consider ca o ispita a lui Satan. Lucia sotia lui Csaba.
Nici eu nu consider ca daca cineva intreaba... Dar consider ca daca cineva crede, daca cineva ii face si pe altii sa creada. Sau tu nu ai invatat la scoala despre evolutionism? Eu da. Asta e: evolutionism ______________________________________________________________ „Dumnezeu sa te tina in palma mainii Sale, iar ingerii sa te indrume mereu.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca adevaratii oameni de stiinta au ajuns la concluzia ca nu exista evolutie, tocmai pentru ca ei au vazut cum functioneaza totul si au vazut ca din intamplare nu s-a putut ajunge la un asa univers. Oamenii de stiinta au stiut exact cum se poate face un fir de iarba, dar nu au reusit sa-l faca, au ajuns la un punct care se numeste Dumnezeu. Oriunde privesti, vezi minunea creata de Dumnezeu, clar ca asa ceva nu s-a putut realiza "din intamplare". Toti oamenii care doresc sa demonstreze evolutia, au ajuns la un moment dat in care nu au mai putut continua teoria lor, dar sunt prea orbi sa vada ca acea continuare este Dumnezeu. Lucia sotia lui Csaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geneza 1,1: „La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul” Istoria lumii ar fi fost cu totul alta daca aceste cuvinte ale Cartii Sfinte ar fi fost respectate. N-ar fi existat printre oameni nenumaratele victime ale paganismului, ateismului, evolutionismului. Daca omul si-ar fi sapat primul verset al Scripturilor in mintea sa, ce binecuvantare ar fi urmat! Pe Darwin l-au naucit varietatea si legile lumii apelor si subapelor. El aramas la ce misuna in apa, la ce zboara pe cer, nu a mers cu Dumnzeu mai departe cateva zile. El a ramas acolo si ii cheama si pe altii, pe multi inapoi. Darwin nu a apucat sa stie ca Dumnezeu a facut vietuitoarele „dupa soiul lor” si ca „Legea soiului lor” e de neschimbat. El a ramas acolo, la moluste. ______________________________________________________________ „Dumnezeu sa te tina in palma mainii Sale, iar ingerii sa te indrume mereu.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...