Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De religie baptista este cineva?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Oana, adevarat este faptul ca atunci cand ne apropiem de Dumnezeu, viata noastra se schimba radical.Mie mi s-a intamplat la fel, si vreau ca nimic sa nu schimbe asta decat in bine. Scuza-mi indiscretia, dar ce anume nu te satisface aici? Eu, in primele zile am avut probleme cu radacinile pe care nu mi le gaseam, dar mi-au trecut. Problema pe care o am acum, este faptul ca nici eu si nici sotul meu nu stim care este motivul pentru care suntem aici. Noua si acasa ne este bine, si totusi am ajuns aici. Nu dorim sa plecam, pana nu descoperim motivul mutarii noastre aici. Dupa aceea vom decide unde dorim sa traim. Daca asta este dorinta ta, am sa ma rog pentru tine sa te muti in Viena atat de curant pe cat doresti. Domnul sa fie cu tine! Lucia sotia lui Csaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[/quote] Si eu te salut cu drag, Lucia ! Si...stiu ca este exact asa cum ai scris tu mai sus. Fiecare îsi gaseste cîndva drumul, daca îl cauta si vrea sa-l gaseasca. Îmi place sa va citesc din cînd în cînd pentru ca la voi e pace, bunaîntelegere si armonie -ce bine ar fi daca toti oamenii macar ar încerca sa fie asa ca voi ! [/quote] Sa stii draga mea Nelke ca eu nu fac parte oficial dintr-o grupare religioasa, dar nu consider ca nu am pace, cum ti-am spus, eu cu rugaciuni am reusit sa ma mai linistesc. Ceea ce doresc sa-ti spun, din propia experienta este ca numai cu Dumnezeu poti avea pace si liniste. Pe multi cred ca ii sperie ideea de a fi aproape de Dumnezeu, in sensul ca trebuie sa devina pocaiti, dar sa stii ca adevarata pocainta vine din suflet, acolo se intampla prima oara, dupa aceea, nu cred ca apartenenta la o religie te poate face mai credincios sau mai iubit de Dumnezeu. Apartenenta la un grup care sa simta ca tine este importanta ca asa poti trece mai usor de unele dealuri din viata, si unele ispitiri, dar daca in interiorul tau nu se produce ceva, nici o grupare religioasa nu te poate ajuta. Daca-mi permiti, ti-as recomanda sa incepi sa citesti putin din Biblie, ti-as recomanda sa incepi cu Noul Testament, acolo vei gasi niste sfaturi extraordinare, acolo vei putea invata cum poti avea o relatie placuta cu Creatorul nostru. Domnul sa fie cu tine in descoperirea linistii! [bis] Lucia sotia lui Csaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lucia_cs
Nu stiu daca pot interveni cu o intrebare aici, as dori sa stiu cam cat timp petreceti voi pentru studiu Biblic, sau pentru citirea cartilor crestine. Lucia sotia lui Csaba.
Mi-am permis sa te citez aici, si sa-ti raspund aici. Cred ca asa va fi mai bine. Vrei sa continuam aici seria de discutii? Cat timp petrec eu? Pentru ca pot sa raspund doar in dreptul meu, nu? Probabil ca sa dam un raspuns concret (adica numarul exact de ore) nu va putea nimeni. Eventual iti pot spune exact cate ore stau sambata la biserica, unde programul religios incepe pa ora de si se termina la ora de. Suplimentar? Pe mine scrisul pe forum, la acest subiect ma face sa studiez mai mult. Studiez zilnic devotionalul, uneori mai scriu si aici din el. Normal ca studiul devotionalului si a lectiunii implica automat folosirea Bibliei. Carti crestine? Eu si sotul meu citim mereu. De cate ori avem ocazia. Cand merg la lucru, pe masina; cand stau in masina undeva, am chiar si in cosul de reviste din baie. Daca e destul? Ei bine, nu e! Niciodata nu e destul. Doar ca lipsa timpului a fost intotdeauna marea problema a omenirii. Tu? Cat timp studiezi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine este bine oriunde, eu, prima data am pus aici aceasta intrebare, dar am vazut ca nu mi-a raspuns nimeni, asa ca mi-am permis sa o pun si acolo, desi am vazut ca acolo nu prea este locul ei. Am vazut ca acolo sunt teme foarte profunde si o intrebare ar putea devia de la subiectul respectiv. Eram curioasa sa stiu cat petrec si altii, chiar sotul meu mi-a zis ca nu are nici o importanta, dar eu simt ca mereu sunt in extreme, si nu simt ca asta este prea bine. Sunt in extreme in sensul ca uneori studiez de dinineata pana seara, iar alteori nu studiez decat foarte putin. Si cand nu stiudiez, atat de mult tot ma gandesc, dar doresc sa fac un echilibru. Aici nu am sanse sa studiez alte materiale pentru ca nu gasesc, dar caut pe internet si de multe ori gasesc teme foarte interesante. Am intrebat pentru ca am vazut ca voi aveti un echilibru, in sensul ca in fiecare zi aveti o noua tema. Am sa incerc si eu sa scriu zilnic acolo asa cum faci tu, si poate asa voi reusi sa-mi fac echilibrul. Lucia sotia lui Csaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucia, draga mea, Nu ti-am raspuns pana acum pentru ca am incercat sa-mi dau seama cam cat timp aloc pe zi pentru studiu biblic. Rachel are dreptate, nu pot contoriza, dar niciodata nu este destul. Pe mine ma incarca foarte puternic de energie pozitiva citirea Cuvantului. Si citesc dimineata, inainte de la pleca la serviciu, pentru a fi pregatita sa fac fata incercarilor de peste zi. Citesc apoi pe forum ce scriu fetele si ma unge pe suflet. Si asa reusesc sa ma mentin senina pana seara cand ma rog si imi cer iertare pentru tot ce am facut peste zi, ce nu ar fi conform cu voia lui Dumnezeu si a doua zi o iau de la capat. Te astept cu mare drag sa scrii, pentru ca de-abia astept sa te citesc. Cu drag, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucia,draga mea, studiul Bibliei este harna spirituala. Daca as face-o din obligatie, sau ca sa ating vreo norma, cred ca as face-o pe degeaba. La fel ca si harna fizica, si hrana spirituala se administreaza la nevoie. Bineinteles ca atunci cand esti nascut din nou, in Duh, iti autoeduci aceasta foame. Adica ea este tot timpul prezenta. E o necesitate. Si eu studiez la extreme. Asta e ca si o cura de ingrasare (dupa o perioada de post). Toti avem momentele noastre de extreme. Nu vreau sa te consoloez. Modelul tau nu sunt eu, la fel cum nici modelul meu nu trebuie sa fii tu. Modelul nostru este Isus. El trebuie sa fie! Asa vom stii ce avem de facut. Cand privim tinta la Isus, si ne comparam cu el, intodeauna ne vom vedea marile noastre lacune. Daca ne comparam cu oamenii, nu avem decat de pierdut. Intotdeauna vor fi alti mai presus sau mai prejos decat mine/tine. Si aici intervine mandria, sau invidia. Sunt mai buna dacat celalalt (mandrie); sunt mai prejos decat celalalt (invidie). Deci? Citeste cand ai nevoie. Daca ai nevoie des, nu exagerezi. Mai rau e daca e prea rar. Stii, la fel ca foamea. Ramai flamand. De ce sa stau flamanda, cand Domnul imi da hrana din belsug! Apoi studiul Bibliei reprezinta dialogul Lui Dumnzeu cu mine. Daca mi-e dor tare de El, normal ca Il caut si vreau sa-mi vorbeasca. La fel cum vin si eu (cu tupeu cateodata) si Ii vorbesc, prin rugaciunile mele. Si daca nu fac totul asa cum trebuie, El e dispus sa ma ierte si sa ma ajute sa ma corectez. Asta este cel mai minunat! Succes, draga mea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine timpul petrecut in prezenta lui Dumnezeu este vital...si asa ar trebui sa fie atunci cand standardele de viata sunt bazate pe Biblie. Pentru mine este o lupta zilnica sa gasesc timp sa citesc si sa studiez, daca reusesc sa termin o carte intr-o luna sunt mare...hehehe Dar asta este sezonul meu cu doi copii mici. Hrana spirituala o primesc de la biserica de la predicile sotului meu si de la convorbirile cu prietenele de la biserica. De altfel muzica este FOARTE importanta pentru mine. Steven Curtis Chapman este unul dintre favoritii mei si Caedmon's Call. :) Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si Elena Maria 1 an.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...