Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Vacuta fermecata"


Recommended Posts

Cred ca am gasit solutia de unde putem face rost de lapte [alcool][:D] <Vacile din ferma Ecoferm Boldesti detinuta de SC Cris Tim sunt mai productive cu 20 la suta daca asculta Bach, Motzart sau Vivaldi, a declarat marti Radu Timis, directorul general al societatii Cris Tim, cu ocazia unei vizitei efectuate de ministrul francez al agriculturii, Herve Gaymard la aceasta ferma. Cele 100 de vaci importate în luna iunie a acestui an din Franta, din rasa Montbeliarte, asculta atât ziua cât si noaptea muzica clasica deoarece studii recente au demonstrat ca muzica determina cresterea productivitatii la animale, în acest caz nu numai la lapte cât si la carne. Motoda adoptata la ferma Boldesti este utilizata în multe tari occidentale, în Franta 10 la suta din marile ferme folosind aceasta metoda. În urma unei investitii de 45 de miliarde de lei, Cris Tim a reusit sa transforme ferma de la Boldesti într-o ferma zootehnica de standard European, dotata cu echipamente si instalatii de ultima generatie în unitatea de muls centralizata precum si în unitatile de depozitare a laptelui si a bazei furajere. Animalele sunt crescute în conditii optime de adapost si hrana, întregul proces de exploatare a laptelui fiind permanent urmarit si controlat de un sistem computerizat. > Gaby
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ha! minunea o sa tina doar pana la majorat, cand vacile cultivate furajero-muzical o sa plece de la ferma cu viza Schengen, o sa-si traga neshte tatuaje a la Holstein, belciuge cu diamant in nara, pluguri Armani si o sa le vedem la stiri devenite celebre sub porecla de standard european "Mad Cow". Iar vacile ramase acasa, amatoare inca de manele si turcisme, o sa se inscrie in Ferma Mare si o sa le strige suratelor de peste autostrada Euro "voi n-ati rumegat furaje de soia, muuu". Cand si cand, o vaca crescuta cu Bach, o sa se deshame de la vreo trasura jmechera si o sa se recomande gales "Hi, My Name is Rosa and I am...cum se zice la voi la romania? aa, investitore strain, da". Io si F.Sava[hot]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] Maudi...[^] dar shtitzi ca shi aici,vacile au preferintzele lor muzicale?Majoritatea vacutzelor,in zona in care locuiesc eu,asculta ENKA,adica muzica traditzionala japoneza shi nu orice interpret ci unul tinar shi frumushel care are shi o voce...super [cool] Hikawa Kiyoshi il keama pe respectivul shi ma gindeam io acuma:daca shi mie imi place acest cintaretz,oare m-oi incadra la categoria...Muuu [ups] ?Nope,nu cred;pentru ca la capitolul lapte am stat foarte prost indiferent de muzica ascultata in perioada alaptarii [;)] Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca de-aia bea fiu-meu numai lapte si nu mai mananca nimic altceva...in afara de desenele animate si reclamele de pe cartoon network... Ma gandeam intr-o zi, exasperat de dorintele "in cascada" ale lui fiu-meu , alimentate non-stop de reclamele care nu se mai terminau, daca nu le da prin cap sa inventeze inghetata pe baza de supa de pui sau legume sau fulgii Neslte cu mazare si spanac ( UUUGHHH! ), sticksurile cu morcovi si altele care nu mai imi vin acum in minte...ca tot ce vede i se pare grozav ! Oare muzica pentru copii nemancaciosi o fi existand? Ofer recompensa. [;)]Toate cele bune - un tatic suparat... Boddhi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...