Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

copiii si sportul


Recommended Posts

Buna! sint Noua pe forum, dar m-am gindit sa va intreb ceva: ce parere aveti, de la ce virsta ar fi bine sa dam un copil sa practice un sport, si ce sport. Eu m-am gindit ca il voi da ori la inot, ori la arte martiale. Am vazut copilasi care au inceput de la 6-7 ani, si s-au dezvoltat incredibil de armonios, nu numai fizic cit mai ales ca si caracter. M-ar putea sfatui cineva in legatura cu un club de arte martiale pt copii? si ce stil credeti ca ar fi mai indicat! Multumesc. Bubu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buburuz, una din mamici punea o intrebare similara la un moment dat, puiul ei avind 5 ani, si uite ce i s a raspuns.. Am vazut mesajul tau si imi permit sa iti dau un sfat prietenesc: copilul e mult prea mic ca sa il dai la Karate. O spun atat din experienta indelungata de practicant de arte martiale cat si din aceea de educator si sociolog. Karate este in primul rand o disciplina, o cale, o filozofie, un mod de viatza si abia apoi un sport, o tehnica de lupta. Atat tu cat si copilul tau nu cred ca ati luat in calcul asta. Daca vrei sa faca sport, du-l la un club si sa faca sporturi de echipa. Copiii trebuie sa-si dezvolte in primul rand abilitatile de relationare, sa invetze sa coopereze, sa castige impreuna cu altii. Sport is fun! Karate is not funny! E ceva serios! La varsta asta, copilul tau nu are nevoie de o disciplina atat de severa si exista riscul deprinderii unui comportament violent chiar daca Karate nu este o cale violenta. As recomanda acest sport unui adolescent care are nevoie sa inteleaga rostul unui asemenea demers. Am mai vazut micutzi facand Karate si sunt tare haiosi dar parerea mea e ca dauneaza dezvoltarii personalitatii lor. Eu unul nu imi voi da copilul la Karate, in schimb il voi da la un club de ski sau la un club de montaniarzi. Pe aici sunt stfel de cluburi. Daca ai posibilitatea, vorbeste cu dl Dan Stuparu de la FRK. Cred ca il poti gasi la Ministerul Tineretului si Sportului. E un om deosebit si are si intelepciunea sa iti dea un sfat bun. Eu cu el am invatzat si am incredere ca nu spune prostii. Are si un club tare bun. Succes! Radu Tudorica si fie ca vreau fie ca nu, este a 2 a persoana care imi spune ca mindra mea (6 ani) este prea mica si sa astept pina la vreo 10 ani..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

... cu atat mai putin as recomanda artele martiale unei fetite. Eu nu stiu nici o tipa care sa fi aratat a femeie dupa ce a practicat cativa ani Karate. Scuzata sa-mi fie observatia! Asa ca sa te aflii in treaba, nu e nici un pericol, dar ma gandesc ca nu dai copilul la sport doar pentru 1 an. Daca se lasa de sport dupa o perioada asa scurta, copilul va avea repulsie pentru sport pentru ca va resimti experienta ca pe un esec. Copilul trebuie sa practice sport ani buni pentru a deveni o pasiune pentru el si a se dezvolta armonios. Chestia cu dezvoltarea armonioasa dupa Karate e cu semnul intrebarii si de multe ori poate fi doar o iluzie. Sunt atatea sporturi frumoase care dezvolta intr-adevar acele calitati launtrice necesare unei personalitati armonioase. Intrebati-va mereu ce crede-ti ca i-ar place acelui copil, ce il face fericit? Nu cred ca e copil care sa vrea sa se tzipe la el 2 ore de cate 3 ori pe saptamina, care sa vada oameni lovindu-se sau bucurandu-se ca au lovit alti oameni. E drept ca traim intr-o lume violenta dar nu cred ca trebuie sa ne ascutem sulitzele din cauza asta. Eu am practicat Karate aproape 6 ani dar in viatza de zi cu zi nu a trebuit sa dau nici macar un bobirnac cuiva. Mi-a ajutat insa atunci cand am avut nevoie de un model, de o filozofie de viatza. Aveam insa 15 ani cand m-am apucat de sportul asta. Se poate si fara... Mai reflectatzi si voi la toate astea. Mult succes! Radu Tudorica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si bine ai venit printre noi, si eu sunt de parere ca inotul e bun la orice varsta. Daca ii place tenisul de exemplu poate incerca, de la 6-7 ani e ok. Bicicleta, mersul pe jos cu mami si cu tati e perfect.[;)] Sfaturi legate de practicarea anumitor sporturi in functie de varsta copilului poti primi de la un kinetoterapeut din cadrul oricarui spital. Succese in orice alegeti. Ciufulici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emma are 2 ani si 8 luni. Am inscris-o la gimnastica (nu cea care o cunoastem noi, ci adaptata peuntru acesta virsta Baby Gym) unde isi dezvolta motricitatea si in plus sint un grup de 10 copii de aceeasi virsta, eu o acompaniez si o ajut acolo unde ea are dificultate sa execute gestul. La inot mergem noi cu ea in fiecare saptamina. Pentru inceput eu cred, si am fost sfatuita, sa incepem cu aceste doua sporturi. Noroc. Gabi mama lui Emma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand tot inotul Eu chiar am facut 8 ani de performanta si nu arat ca un cal pentru ca m-am oprit inainte de 14 ani , deasemenea si pe Andrei 6,8 ani l-am dat la inot de 8 luni si crede-ma ca se distreaza pe cinste. mergem de 2 ori pe saptamana la Floreasca 500000/ luna si inoata si mami in pararlel cu el asa ca nu pot spune ca pierd timpul pe langa el. Si apoi din experienta unei fete care a stiut sa inoate cand mergeam la strand eram singura care scapa nepipaita de colegii de clasa deaorece nu necesitam lectii suplimentare de inot. Flavia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by radu_tud
... cu atat mai putin as recomanda artele martiale unei fetite. Eu nu stiu nici o tipa care sa fi aratat a femeie dupa ce a practicat cativa ani Karate. Scuzata sa-mi fie observatia! Asa ca sa te aflii in treaba, nu e nici un pericol, dar ma gandesc ca nu dai copilul la sport doar pentru 1 an. Daca se lasa de sport dupa o perioada asa scurta, copilul va avea repulsie pentru sport pentru ca va resimti experienta ca pe un esec. Copilul trebuie sa practice sport ani buni pentru a deveni o pasiune pentru el si a se dezvolta armonios. Chestia cu dezvoltarea armonioasa dupa Karate e cu semnul intrebarii si de multe ori poate fi doar o iluzie. Sunt atatea sporturi frumoase care dezvolta intr-adevar acele calitati launtrice necesare unei personalitati armonioase. Intrebati-va mereu ce crede-ti ca i-ar place acelui copil, ce il face fericit? Nu cred ca e copil care sa vrea sa se tzipe la el 2 ore de cate 3 ori pe saptamina, care sa vada oameni lovindu-se sau bucurandu-se ca au lovit alti oameni. E drept ca traim intr-o lume violenta dar nu cred ca trebuie sa ne ascutem sulitzele din cauza asta. Eu am practicat Karate aproape 6 ani dar in viatza de zi cu zi nu a trebuit sa dau nici macar un bobirnac cuiva. Mi-a ajutat insa atunci cand am avut nevoie de un model, de o filozofie de viatza. Aveam insa 15 ani cand m-am apucat de sportul asta. Se poate si fara... Mai reflectatzi si voi la toate astea. Mult succes! Radu Tudorica
5 ani poate fi chiar varsta potrivita pentru a intra prima data intr-un Dojo! Referitor la cat de potrivit e pentru o fata - eu am facut 3 ani karate si nu m-a confundat nimeni cu un barbat, ba dimpotriva!!![:D] Singurul regret e ca nu am putut continua - duc si acum dorul antrenamentelor de atunci! Intr-un Dojo - NU se tipa la tine! Intr-un Dojo NU te "plesnesti" din prima zi - si in nici un caz NU te bati!!! Inveti sa fii mai ordonat, mai exigent cu tine, mai intelegator cu ceilalti! Da - e de preferat sa faci karate pentru tine si pentru ce iti aduc artele martiale in viata - dincolo de pregatirea fizica! Telul artelor martiale pana la urma nu e lupta de strada ci lupta cu tine insuti! Insa in mod clar iti da incredere in tine in cazul unei situatii conflictuale! [asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ela
quote:
Originally posted by radu_tud
... cu atat mai putin as recomanda artele martiale unei fetite. Eu nu stiu nici o tipa care sa fi aratat a femeie dupa ce a practicat cativa ani Karate. Scuzata sa-mi fie observatia! Asa ca sa te aflii in treaba, nu e nici un pericol, dar ma gandesc ca nu dai copilul la sport doar pentru 1 an. Daca se lasa de sport dupa o perioada asa scurta, copilul va avea repulsie pentru sport pentru ca va resimti experienta ca pe un esec. Copilul trebuie sa practice sport ani buni pentru a deveni o pasiune pentru el si a se dezvolta armonios. Chestia cu dezvoltarea armonioasa dupa Karate e cu semnul intrebarii si de multe ori poate fi doar o iluzie. Sunt atatea sporturi frumoase care dezvolta intr-adevar acele calitati launtrice necesare unei personalitati armonioase. Intrebati-va mereu ce crede-ti ca i-ar place acelui copil, ce il face fericit? Nu cred ca e copil care sa vrea sa se tzipe la el 2 ore de cate 3 ori pe saptamina, care sa vada oameni lovindu-se sau bucurandu-se ca au lovit alti oameni. E drept ca traim intr-o lume violenta dar nu cred ca trebuie sa ne ascutem sulitzele din cauza asta. Eu am practicat Karate aproape 6 ani dar in viatza de zi cu zi nu a trebuit sa dau nici macar un bobirnac cuiva. Mi-a ajutat insa atunci cand am avut nevoie de un model, de o filozofie de viatza. Aveam insa 15 ani cand m-am apucat de sportul asta. Se poate si fara... Mai reflectatzi si voi la toate astea. Mult succes! Radu Tudorica
5 ani poate fi chiar varsta potrivita pentru a intra prima data intr-un Dojo! Referitor la cat de potrivit e pentru o fata - eu am facut 3 ani karate si nu m-a confundat nimeni cu un barbat, ba dimpotriva!!![:D] Singurul regret e ca nu am putut continua - duc si acum dorul antrenamentelor de atunci! Intr-un Dojo - NU se tipa la tine! Intr-un Dojo NU te "plesnesti" din prima zi - si in nici un caz NU te bati!!! Inveti sa fii mai ordonat, mai exigent cu tine, mai intelegator cu ceilalti! Da - e de preferat sa faci karate pentru tine si pentru ce iti aduc artele martiale in viata - dincolo de pregatirea fizica! Telul artelor martiale pana la urma nu e lupta de strada ci lupta cu tine insuti! Insa in mod clar iti da incredere in tine in cazul unei situatii conflictuale! [asia]
Ela, [flo]! Acelasi lucru ni l-a spus si noua psihologul, cand ne-a recomandat sa-l ducem pe Alex la karate! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...