Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

copiii si sportul


Recommended Posts

Buna! Am si eu un baietel de 4 ani si am discutat cu medici si profesori de ed. fizica pentru a afla sportul ce se potriveste varstei lui. Sotul meu a facut baschet in generala si liceu, iar pe parcursul facultatii karate. Concluziile care le-am tras au fost urmatoarele: 1. Karatele si gimnastica artistica (nu ritmica) necesita o buna fixare pe sol de aici centrul de greutate cat mai jos in consecinta din spusele unui medic ortoped incetinesc cresterea (a se vedea inaltimea gimnastelor). Deci karate doar dupa 15 -16 ani. 2. Tenis - dezvolta corpul unilateral (pot aparea deformari ale coloanei) asa incat am decis sa mai asteptam. 3. Inotul - corpul se dezvolta armonios + tendinta de inaltare, asa incat am si inceput. 4. Baschetul si fotbalul sunt bune consumatoare de energie (copii o au intotdeauna in exces) si dezvolta spiritul de echipa. Cum nu suntem microbisti am decis ca dupa 5 ani sa-l ducem la un club pentru juniori la baschet. 5. Intre timp facem drumetii si asteptam iarna pentru sanius si vrem sa incepem cu totii sa skiem. 6. Am uitat, pentru fetite baletul este foarte bun. Sper ca va folosesc "cercetarile" mele. Ramona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Flavia, ai spus ca ti duci puiul la inot la Floreasca, si micutza mea a fost anul trecut, insa am retras o deoarece apa din bazinul mic era infecta... acum tot asa este? ne gindim, ca tot s a stricat vremea pe aici prin bucuresti, sa mergem in wk la o sala de arte martiale... sa vedem cum accepta ea ideea... nu i am bagat nimic in cap, dar se pare ca ea isi cam doreste sa practice acest "sport", pe care eu una (ca neavizata) il consider mai mult o arta radu, cit despre filosofia mea vis a vis de cit timp ... este urmatoarea: daca ei ii va place, daca ea isi va dori acest lucru va fi ok, o voi sprijini din tot sufletul.. va fi in final alegerea ei, eu imi doresc sa practice artele martiale mai mult timp... de ce arte martiale? pentru autodisciplinare, pentru.. pentru... partea "imateriala" sufleteasca, interioara.. apoi, nu in mod obligatoriu pentru autoaparare.. nu o vad pe thea devenind o persoana violenta, ba din contra, o vad capatind incredere in propriile forte si in propria i persoana, deoarece in forurile ei interioare este un copil timid... apoi, sper ca acolo, ca si la inot va invata sa si controleze respiratia, sa respire, ea avind astm bronsic... singura problema care s ar putea sa existe este ca are miopie, poarta ochelari, iar fara ei functioneaza mai mult pe pipaite... dar la inot s a descurcat.. nu stiu cum, dar a facut o gresesc in rationamentele mele?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tind sa-i dau dreptate lui radu in legatura cu dezvoltarea fizica a fetitelor care merg la Karate. am avut o colega de generala, s-a apucat in clasa 1, a continuat pana la liceu, si credeti-ma ca numai corp de domnisoara nu avea in final..a ramas scunda, desi mama ei si sora erau inalte si slabe, in plus, un corp "barbatesc", adica musculatura dezvoltata excesiv , ma rog , nu in stilul culturist, ci ceva gen"scunda si indesata". pt fetite, bineinteles daca le place, eu as zice gimnastica sau balet...desi in cazul gimnastica, practicata mult timp , exista riscul sa ramana scunda.eu una am facut 8 ani, de la 4 ani, si am renuntat fortata de parinti in clasa 6, pt ca intr-adevar nu mai cresteam in inaltime. de-abia dupa 2 ani am inceput sa recuperez.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca dupa patru ani se poate incepe un sport,cand copilul este receptiv ,constientizeaza ce i se cere si asculta de profesori.Fetita mea a inceput inotul si tenisul de camp anul acesta cand a implinit 6 ani si se descurca bine.Tenisul ii chiar place,si facem de patru ori pe saptamana,iar din noiembrie profesorul de tenis inchiriaza o sala de sport si nu vor mai face doar tenis ci si elemente ajutatoare:alergari,sarituri,viteza ,mobilitate,etc.Cred ca-i va prinde bine pe viitor. Cristina iacob
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt tora 97 eu l-am dat pe pitic direct la bazinul mare. Acum chiar il renoveaza se pare ca ii dau drumul dinnou saptamana viitoare. de cel mic nu am amanunte ca nu prea am dat pe acolo. daca vrei un prof nice iti dau referinte deasemenea pot sa iti spun si de cine sa te feresti. Flavia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce ziceti de sah? Hobby-ul sotului meu este sahul si normal ca viseaza la o partida de la egal la egal,amical cu fetita noastra.Desigur,peste mai multi ani. Deocamdata e prea mica(18 luni)pt a invata sah insa se bucura de cite ori aranjeaza alandala piesele pe tabla de sah.Promitator,nu? Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si eu tot ce e scris pe aici si am zis "hai sa imi dau si eu cu parerea" din propria mea experienta. Fetita mea mai mare are 13 ani acum si as putea sa va spun cate ceva din istoria sporturilor practicate de ea. Locuind intr-un orasel mic in Romania, nu am avut posibilitatile pe care le aveti voi ACUM in Bucuresti sau alte orase mari. Asa ca, primul sport pe care l-a practicat Ioana a fost patinajul - inceput la varsta de 3 ani. Sa nu va inchipuiti ca aveam patinoar in oras... Nu, mergea cu noi pe zapada (ca de asta aveam destula) in primul an, o tineam de manute si ne plimbam asa pe strada ore intregi. In iarna urmatoare, cand a facut 4 ani incepuse sa aiba stabilitate buna, asa ca la 4 ani jumate (vara) i-am luat si patine cu rotile. Primul patinoar artificial l-a vazut in viata ei in Macao cand avea 9 ani. Nu o mai puteam lua de acolo. Acum avem sansa de a locui intr-un oras mare si merge la patinoar destul de des, cu colegii. Urmatorul sport practicat a fost inotul pe care l-a inceput tarziu, la 8 ani si ceva, insa a fost facut temeinic, cu un profesor bun care a muncit mult cu ea. Rezultatele nu s-au lasat asteptate... la 13 ani are un palmares frumos de medalii de la concursuri de inot intre scoli aici in oras. Inoata ca un adevarat profesionist si se simte in piscina la fel ca in camera ei (dupa spusele ei). Nu va spun ce frica am avut la inceput... insa acum, o simt stabila in tot ceea ce face in apa si ce sa va spun??? e ca un pestisor. In clasa a patra, a inceput la scoala sa joace basket, voley si CULMEA! soccer. E in toate 3 echipele scolii (basket, voley si soccer) si face antrenament cate o ora pe zi prin rotatie. Plus meciuri... are aproape saptamanal. Deci, practic acum nu ma mai ocup de mentinerea ei in forma pentru ca o face scoala si sunt foarte multumita. In vacante, a luat lectii de tenis de camp si am incercat sa o duc zilnic la piscina. In ceea ce privesc artele martiale, dati-mi voie sa va spun ca mi se pare total nepotrivit pentru o fetita... urasc fetitele baietoase si intotdeauna mi-am dorit o fetita delicata, care sa aiba un corp frumos, atletic si sa stie sa danseze, sa mearga frumos si sa fie preocupata de moda, muzica, chestii de fete. Si dand la o parte soccer-ul... care la inceput m-a lasat masca, pot spune ca am una! Sper sa o formez si pe a doua la fel. Numai bine, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...