Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cursurile prenatale (pt. toate viitoarele mamici)


Recommended Posts

Ce parere aveti despre cursurile pentru viitoare mamici si despre gimnastica pentru gravide? Le-a practicat careva dintre voi? Eu am de gand sa ma duc dar m-am interesat si sunt destul de scumpe. Eu am acasa bicicleta ergonomica si pana sa raman gravida aveam program zilnic [bicla]dar de atunci nu mai am chef sa fac nici un fel de miscare si sunt constienta ca nu este bine deloc.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare, eu le practic din luna a 6 a, ma simt ok in general cand sunt acolo si nu sunt nici ft scumpe, 50.000 sedinta. Este o doamna tare draguta si de treaba Cerasela, proaspata mamica (de fapt are o fetita de 1 an si 8 luni) pe care o gasesti la tel 0723261393, in general dimineata pan la ora 13. Intra-adevar este extraordinar sa faci miscare de 2 ori pe saptamana, o sa te simti mult mai bine. Toate cele bune Umflatzel, 32 saptamani, Dr.Parvu Ioan, Elias
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand urma eu sa o am pe bebica mea (cam acum 3 ani, in mare), la Spitalul Filantropia erau cursuri pentru viitoare mamici, in 4 episoade. Pe scurt, iti aratau cum se dezvolta fatul, te invatau sa respiri pentru nastere, iti aratau cum are loc o nashtere, te invatau cateva lucruri despre manipularea copilului nou nascut etc. Iti dadeau si nishte brosuri cu lucruri elementare pe care trebuie sa le shtii, ce trebuie sa ai in bagaj cand pleci la maternitate, chestii de genul asta. In plus, era fara plata ... daca asta va convinge macar sa incercatzi. Ironia soartei, ca dupa toate cursurile, am nascut cezariana :D Va pup, sa aveti copii sanatosi! Boga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parca si la Municipal sunt gratuite (sau costa foarte putin) - nu sunt sigura, dar merita verificat! Si vedeti ce ofera si www.materconsult.ro - eu am 2 amice cu burtica in Ro (inca mici burticile) si le-am tot batut la cap cu gimnastica si cursurile de gravidute - pe mine m-au ajutat enorm! Numai bine la burtici![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana reapare Umflatel, pot sa va dau eu ceva detalii despre cursul de la Giulesti. Abonament se face, este 350.000 lei /luna, insa nu e recomandat, deoarece e posibil sa nu poti tu sau "profa" sa veniti la fiecare sedinta, si atunci nu e avantajos. Programul se stabileste de comun acord in intervalul 8:30-14:00, sunt grupe de cate 2-3 (maxim 4) gravidute, si de obicei grupele sunt formate dupa varsta gestationala, insa absolut totul poate fi "negociat", asta stabilesti la prima intalnire cu Cerasela. Eu am mers la curs de pe la 29 de saptamani, am facut la inceput numai gimnastica, apoi, de prin saptamana 35 am inceput si exercitii de respiratie si putina "teorie" legata de nasterea in sine. Antrenoarea este o persoana foarte volubila, in timpul exercitiilor poti vorbi cu ea orice vrei, noi am cerut inclusiv sfaturi legate de cresterea copilului si ce fel de saltea sa luam pentru pat, atmosfera este foarte destinsa, mergi de placere, nu de nevoie. Exista, din pacate, si o biluta neagra: spitalul este urat si se afla intr-o stare deplorabila (cel putin aripa cu kinetoterapia), sala este micuta si la prima infatisare parca ti se face mila, insa eu sunt genul care nu se impiedica in astfel de maruntisuri, dupa prima plimbare prin spital te inveti cu toate, Giulestiul este un loc plin de fond, dar fara forma... asta e, cu timpul se vor rezolva toate! Ce sa zic, mie mi-a folosit mult cursul, am invatat enorm de multe despre nastere (mai putin chestii teoretice, pe care le stiam de pe net, cat lucruri practice, sfaturi "la obiect"), am facut si niscai miscare, am invatat si cum trebuie sa respiri in diverse etape ale nasterii (si chiar am folosit tehinicile invatate, culmea!) si, mai ales, am avut o preocupare si un mod de a mai scapa de plictiseala in ultima parte a sarcinii. Iar pe Cerasela v-o recomand din tot sufletul, este o persoana deosebita! http://community.webshots.com/user/r0isin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce a scris roisin. Si eu am facut cursuri cu Cerasela si intr-adevar e o persoana deosebita. Pe langa gimnastica, am invatat sa respir, am zapacit-o cu tot felul de intrebari. Cand am nascut, am sunat-o si a venit in sala de nasteri si am exersat respiratiile in functie de situatie. Sunt cursuri si pentru perioada postnatala, dar la alea n-am reusit sa ajung. [pup] Mazarica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...