Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tatal nostru- Pater noster


Recommended Posts

Crezul in italiana: Credo Io credo in Dio, Padre onnipotente, creatore del cielo e della terra; e in Gesù Cristo, suo unico Figlio, nostro Signore, il quale fu concepito di Spirito Santo, nacque da Maria Vergine, patì sotto Ponzio Pilato, fu crocifisso, morì e fu sepolto; discese agli inferi; il terzo giorno resuscitò da morte; salì al cielo, siede alla destra di Dio Padre onnipotente; di là verrà a giudicare i vivi e i morti. Credo nello Spirito Santo, la santa Chiesa cattolica, la comunione dei santi, la remissione dei peccati, la risurrezione della carne, la vita eterna. Amen .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iata si niste rugaciuni, pentru copii, in limba italiana. Asteptam traducerea de la... italience!!!! Si, de ce nu, de la cele cu fantezie, inspiratie... Gesù bambino col tuo ditino mettimi un fiore nel cuoricino il fiore azzurro della bontà e benedici mamma e papà Gesù mi metto nelle tue mani tienimi stretto fino a domani Gesù Bambino stammi vicino proteggi sempre babbo e mammina e veglia sempre sulla mia casina. Angi si gemenii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu este chiar o rugaciune,insa este o poezie luata dintr-o carticica de rugaciuni numita "Talismanul" O,OM! O om ce mari raspunderi ai de tot ce faci pe lume, de tot ce spui in scris sau grai, de pilda ce la altii dai, caci ea, mereu, spre iad sau rai pe multi o sa indrume. Ce grija trebuie sa pui in viata ta in toata, caci gandul care-l scrii sau spui s-a dus...in veci nu-l mai aduni, si vei culege roada lui ori viu, ori mort, odata. Ai spus o vorba, vorba ta, mergand din gura-n gura, va-nveseli sau va-ntrista, va curati sau va-ntina, rodind samanta pusa-n ea de dragoste sau ura. Scrii un cuvant...cuvantul scris e-un leac sau o otrava, tu vei muri, dar tot ce-ai scris ramane-n urma drum deschis spre moarte sau spre paradis, spre-ocara sau spre slava. Ai spus un cantec, versul sau, ramane dupa tine indemn spre bine sau spre rau, spre curatie sau desfrau, lasand in inimi rodul sau de har sau de rusine. Arati o cale, calea ta in urma ta nu piere, e calea buna sau e rea, va prabusi sau va-nalta, vor merge suflete pe ea Spre cer sau spre durere. Traiesti o viata...viata ta e una, numai una. oricum ar fi tu nu uita cum ti-o traiesti vei castiga ori fericire pe vecie ori chin pe totdeauna. O,om! ce mari raspunderi ai, tu vei pleca din lume, dar ce ai spus prin scris sau grai sau lasi prin pilda care-o dai pe multi,pe multi, spre iad sau rai mereu o sa-i indrume. Deci nu uita!...Fii credincios cu grija si cu teama sa lasi in urma luminos, un semn,un gand, un drum frumos, caci pentru toate, neindoios, odata vei da seama.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

No dragelor, dragilor... aceste cuvinte ne doare![:D] m-am bucurat sa citesc rugaciunile. eu le stiu in latina si romana. m-a bucurat sa citesc 'Psalmul lui David'. Am zambit, gandidu-ma cu isi spune un copil rugaciunea seara la culcare. e ceva pur. multumesc. lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] Iata ce am mai gasit intr-o carticica de rugaciuni. Rugaciunea parintilor pentru copii lor Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata si binecuvantandu-l ai zis: “Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul”, iar la Cana Galileii, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei, pe care Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i pe ei de intelepciune si pricepere, apara-i de toate cursele vrasmasilor vazuti si nevazuti, Porunceste ingerilor Tai, ca totdeauna sa fie calauzele si povatuitorii lor, spre toate faptele cele bune, ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci, Amin. Claudia si [copil] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rugaciunile la vremea mesei 1. De dimineata, inainte de gustare – Tatal nostru 2.Dupa gustarea de dimineata Cuvine-se cu adevarat, sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, Cea pururea fericita si prea nevinovata si maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul ai nascut, pe Tine, Cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim. 3. La amiaza, inainte de masa – Tatal nostru 4. La amiaza, dupa masa Multumim Tie, Hristoase Dumnezeul nostru ca ne-ai saturat pe noi de bunatatile Tale cele pamantesti. Nu ne lasa pe noi lipsiti nici de cereasca Ta imparatie, ci, precum in mijlocul apostolilor Tai ai venit mantuitorule, pace dandu-le lor, vino si la noi si ne mantuieste, Amin. 5. Seara, inainte de cina Manca-vor saracii si se vor satura si vor lauda pe Domnul, iar cei ce-L cauta pe Dansul, vii vor fi inimile lor in veacul veacului, Amin. 6. Seara, dupa cina Veselitu-ne-ai pe noi, Doamne, intru fapturile Tale si intru lucrul mainilor Tale ne-am bucurat. Insemnatu-s-a peste noi lumina fetei Tale, Doamne. Dat-ai veselie in inima noastra din rodul graului, al vinului si al untdelemnului, care s-au inmultit. Cu pace ne vom culca si vom adormi, caci Tu, Doamne, intru deosebita nadejde ne-ai asezat, Amin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RUGÃCIUNE CÃTRE PREA SFÂNTA NÃSCÃTOARE DE DUMNEZEU La cine sã mã plâng STÃPÂNÃ ! La cine sã alerg în durerea mea, dacã nu la TINE, ÎMPÃRÃTEASÃ CEREASCÃ. Cine va primi plânsul meu ºi oftarea mea; dacã nu TU, PREA CURATÃ, nãdejdea creºtinilor ºi scãpare pentru noi pãcãtoºii ? Cine, dacã nu TU, ne vei apara mai bine în nevoi ? Ascultã oftarea mea ºi apleacã urechea TA la rugãciunea mea ! Stãpânã, MAICA DOMNULUI meu, nu mã trece cu vederea pe mine, care cer ajutorul TÃU ºi nu mã respinge pe mine, pãcãtosul(a), lumineazã-mi mintea mea ºi mã învaþã, ÎMPÃRÃTEASÃ CEREASCÃ ! Nu mã lepãda, Stãpânã, pe mine, robul TÃU (roaba TA) pentru nemulþumirea mea. FI pentru mine MAICÃ ºi PROTECTOARE ! Mã încredinþez acoperãmântului TÃU milostiv, dacã nu o sã vrei sã mã ajuþi, du-mã pe mine pãcãtosul(a) la o viaþã liniºtitã ºi fãrã de necazuri, ca sã plâng de pãcatele mele ! Vai mie ! La cine sã alerg eu vinovatul(a), dacã nu la TINE, la CARE toþi pãcãtoºii cautã nãdejde ºi scãpare aºteptând mila TA cea nespusã ºi darurile TALE ! Ce cuvânt pentru pãcatul meu voi putea spune la SLAVA TA cea prea mare ! O, STÃPÂNÃ, Împãrãteasã Cereascã, TU îmi eºti MAICA ºi nãdejdea, TU îmi eºti speranþa ºi scãparea mea, acoperãmântul, apãrarea ºi ajutorul meu. ÎMPÃRÃTEASA mea CEA PREA BUNÃ ºi grabnicã apãrãtoare, acoperã mã cu rugãciunea TA pe mine care am cãlcat poruncile FIULUI ºi DUMNEZEULUI TÃU ! Apãrã-mã de duºmanii vãzuþi ºi nevãzuþi, îmblânzeºte inimile oamenilor rãi, care se ridicã asupra mea . O, MAICA DOMNULUI ºi a FÃCÃTORULUI meu ! Tu eºti rãdãcina Fecioriei ºi floarea care nu se veºtejeºte a curãþeniei. O, NÃSCÃTOARE de DUMNEZEU ! Ajutã-mã pe mine, care sunt stãpânit(ã) de pasiunile trupeºti ºi de durerile inimii, numai de la TINE ºi împreunã cu TINE a FIULUI TÃU ºi a DUMNEZEULUI nostru voi avea apãrare ºi prin apãrarea TA cea prea mare voi fi ajutat(ã) ºi voi scãpa de nenorocire ºi necazuri, cu rugãciunile TALE cele mai puternice PREA CURATA fãrã de pãcat ºi PREA SLÃVITÃ MARIA, MAICA lui DUMNEZEU. Bucurã-te CEA plinã de aur ! Bucurã-te CEA îmbucuratã ! Bucurã-te PREA BLAGOSLOVITÃ DOMNUL este cu TINE . NOTÃ: Aceastã rugãciune se numeºte Rugãciunea a trei bucurii foarte folositoare pentru cei cere o citesc de mai multe ori. Cei cere o citesc de mai multe ori vor primi trei bucurii de la MAICA DOMNULUI .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...