Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sint eu prea pretentioasa?


Recommended Posts

Oare cei 10 ani de Suedia sa fie de vina ca mi se par romanii/romancele asa de neseriosi? Am ajuns sa ma indepartez de romani ptr ca nu sint punctuali, se lauda sau mint sau sint invidiosi. Sint eu oare prea critica cu cei din jur? Am doua prietene bune de alta natie si nu sint deloc asa. De curind am incercat sa ma apropii de alta romanca, vecina cu mine de bloc. Am invitat-o pe la mine la o cafea, a doua zi, a zis ca vine, cum sa nu, urma sa facem icre impreuna ca ea se pricepe, am intrebat-o chiar daca sa vin sa o iau (nu mai fusese pe la mine), a zis ca nu era nevoie. Am asteptat-o la ora stabilita, am stat chiar toata dupa amiaza in casa crezind ca intirzie, nu a venit. Azi m-am intilnit din intimplare cu ea si mi-a zis ca nu a putut veni ptr ca a trebuit sa faca nu stiu ce. Doar sta aproape de mine, nu putea sa vina si sa-mi spuna ca e ocupata ca sa nu stau sa o astept ca fraiera? Nu m-am abtinut sa nu-i spun ca putea macar sa vina sa ma anunte ca sa nu stau sa o astept degeaba. Acum sigur s-a ofuscat, iar eu ma intreb iara: cer eu prea mult?[V]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Oana, mersi ptr raspuns. Ma enervez cind unilor oameni nu le pasa daca te fac sa-i astepti, daca nu avea chef putea sa se eschiveze de la inceput, nu sa ma faca pe mine sa pierd o dupa amiaza in casa cind poate aveam alta treaba. Asta am observat la multi romani ca una zic si alta fac...[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu imi fac autocritica, sunt neserioasa in probleme din astea. Cand eram in Romania nu eram deloc asa, pentru ca aveam mult mai putin stress, nu aveam copii, aveam oricum prieteni putini, de care ma puteam ocupa intr-un mod mai mult decat corect si frumos. Eu din firea mea, daca as fi singura pe lume, sunt f. punctuala. Dar, aici in US ma dau in stamba in multe feluri: intarzii, spun intai ca accept invitatia ca sa sun in ultimul moment sa ma scuz ca nu mai vin, uit sa ma duc la evenimente etc etc etc. Prin urmare sunt de kko. Pur si simplu ar trebui sa refuz pe toata lumea si sa nu am prieteni. Eu as vrea sa ma duc si colo si dincolo si de cele mai multe ori chiar intentionez sa o fac, dar programul este intotdeauna f. incarcat, in capul meu e o varza de lucruri si probleme ce trebuie rezolvate si care ma consuma la maxim, cei din familie nu vor sa mearga la cutare ca nu le place de el/ea, sau intarzie, sau apare altceva, sau uit, sau nu am timp. Solutia e sa spun NU ferm din prima clipa, dar sunt prea slaba. Ideea e ca pentru mine prieteniile asa de "rilax" nu sunt o prioritate deloc, altfel s-ar schimba treaba. Oricum, s-a lamurit toata lumea si cei mai multi nu ne mai invita, ceea ce pe mine ma face fericita, ca evit scuzele,, refuzul, toate cele de mai sus bla bla bla. Am doua colege in campus cu care ma intalnesc in timpul pauzelor si cu ele nu fac asa, vin intotdeauna la intalniri la ora programata, pentru ca depind doar de mine si de pauzele de masa sau de pauza pe care vreau eu singura sa mi-o iau. De cate ori m-au invitat undeva in afara orelor de program le-am facut si lor la fel. Nu m-am dus. Asa ca ramanem la relatia din campus. Pentru tine, las-o in pace pe vecina, eu una cred ca nu are chef de prietenii cu tine. Nu a fost frumos ca nu te-a anuntat ca nu vine si ti-a stricat dupa amiaza. Numai bine! ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ce ti se intampla! procesul se numeste aculturatie si poate tzine cam toata viatza. Gasesti pe pamintul asta oameni si oameni. Sunt departe de a avea sentimente patriotice dar sa stii ca sunt in jur natzii mult mai imputzite decat ai nostrii. Ia ce e bun si restul arunca! Radu Tudorica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am atras,fara sa vreau,antipatia citorva prietene de-ale soacra-mii.Mi-au spus de citeva ori:"te ashtept dupa prinz la mine,sa bem un ceai"iar eu le-am spus din start,cit de politicos am putut:"NU ma ashteptatzi,ca nu vin!" Cind ne-am revazut dupa un timp,mi-au spus ca nu este frumos sa le fac sa ashtepte shi mi-au intors spatele foarte suparate,apoi s-au plins la soacra-mea ca sint gaijin fara maniere.Unde am greshit eu?Le-am spus ca nu vin shi totushi ele imi reprosheaza ca m-au ashteptat.Ce sa vorbesc eu cu femei de 60-70 de ani pe care nu shtiu nici macar cum le keama shi nici nu ma intereseaza?Birfa satului?O aud vrind-nevrind de la socrella zilnic. Poate am fost putzin off-topic,dar macar m-am ushurat.Shi vezi,mai sint shi persoane carora kiar daca le refuzi politicos invitatzia,tot se supara.Nu este cazul tau dar totushi acestea exista! Mie nu mi se pare ca ceri prea mult!Putzina seriozitate shi parolism nu cred ca au facut rau nimanui [asia] Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu apreciez foarte mult la un om, printre altele, punctualitatea. faptul ca cineva te face sa astepti, indiferent unde, casa, strada, restaurant, mi se pare cam nasol chiar daca vine de la un prieten bun sau de la un proaspat cunoscut, in schimb sa astepti si sa nu mia vina, asa fara o explicatie la momentul [potrivit, e curata lipsa de interes si respect. daca a uitat, ca se poate si asta si o inteleg, la un moment dat nu cred ca nu si-a amintit si aatunci ar fi putut sa te sune, cu scuzele de rigoare cum ca asta e, a uitat. macar atat. acum, episoade de genul asta sunt aproiape ineviatbile si nu cred ca trebuie sa te consumi si sa crezi ca o intrega natie e asa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikita,in primul rand [hia].Sunt de acord cu tine!S-ar putea sa te mai dezamageasca asa ca nu-ti fa prea mari iluzii ca ar putea deveni prietena ta.Indiferent cat de ocupata ar fi fost un telefon tot ar fi putut sa-ti dea. Parerea mea este ca nu are cuvant si s-ar putea sa-i mai gasesti si alte lipsuri la capitolul bune maniere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...