Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sint eu prea pretentioasa?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by radu_tud
Interesant ce ti se intampla! procesul se numeste aculturatie si poate tzine cam toata viatza. Gasesti pe pamintul asta oameni si oameni. Sunt departe de a avea sentimente patriotice dar sa stii ca sunt in jur natzii mult mai imputzite decat ai nostrii. Ia ce e bun si restul arunca! Radu Tudorica
Sunt de acord cu Radu, exista oameni si oameni. Eu sunt unul dintre cei care ajung cu 10 minute inainte si se invarte prin fata blocului(in cazul in care nu e vorba de prieteni apropiati) si nu-i inteleg pe cei care intarzie, asa cum probabil nici ei nu ma inteleg pe mine. Dar stiu ca exista si obiceiuri "locale", una din profesoarele mele de germana imi spunea ca daca ea isi invita prietenii la masa de ex. sambata la ora 20, ea se asteapta ca invitatii sa apara dupa ora 20.30. Daca cineva apare inainte sau chiar la ora stabilita o va gasi pe gospodina cu bigudiurile in cap si cu mancarea inca in cuptor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu pot sa suport chestiile astea:vin la tine da nu mai apar,iti inapoiez banii peste 3 zile, da se fac 3 saptamani pana ajung sa-i returnez,asteapta-ma ca apar si eu ,si tu stai in ploaie si astepti ,nu costa pe nimeni o avere sa puna mana pe telefon si sa contramandeze intalnirea, sa-ti spuna cinstit ca nu poate sa-ti inapoieze banii in 3 zile ,etc.toate astea tin de bunul simt ,de felul in care ai fost educat ,sau in care te-ai educat,nu de nationalitate,sau religie.Vecina ta e neserioasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nimanui nu i place sa astepte, iar eu fac parte din categoria celor care nu stiu DELOC sa astepte... in consecinta, aplic urmatoarea regula: astept 15/30 minute cel muuuuuuuuuuuuuuulllllllltttttttttt, intre timp, cam dupa primele 5 minute de asteptare incep sa dau beep uri (in cazul persoanelor posesoare de mobil)... apoi plec, imi vad de treburile mele...insa la urmatoarea intrevedere, fie ea si audio, ce i fac persoaneiiiiii.... (eh, nu va imaginati ca as fi vulgara, dar am grija sa spun lucrurilor pe nume in asa fel, incit sa nu se mai repete)... fapt pt care nu sint lasata sa astept... in cel mai rau caz sint sunata ca intirzie, sau nu mai vine apoi, sa stiti ca si mie mi se intimpla sa fiu luata de val si sa uit... dar asta fff rar si numai cu o vecina, care stie ca nu am intotdeauna tot timpul din lume si ne permitem... in rest... punctualitate este numele meu! (hai ca trebuia sa ma si laud un piculetz)[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nikita, cit despre "problema" ta, exagerezi... este adevarat ca ai dreptate sa fii nervoasa, si sa te deranjeze, dar asta nu inseamna ca trebuie sa extrapolezi ori sa faci din asta un capat de tara. nepunctualitatea, neseriozitatea nu este o caracteristica DOAR a romanilor.... totul in final tine de educatia primita acasica si apoi si de autoeducatie... iar uscaturit sint in toate padurile pamintului
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sint de acord cu tine Nikita73, nu mi se pare a fi pretentioasa in ceva, aici este vorba doar neseriozitate care caracterizeaza pe anumiti oameni si asta exista peste tot. In strainatate sint f. multi romani dar de putini te poti apropia cu adevarat pt. ca difera f. mult mentalitatile acestora care sint in functie de locul unde au crescut, mediul, educatie samd. In plus, nu trebuie sa te stresezi, vei vedea ca daca ar fi in jurul tau si 30 de romani tot doar de 2,3 pers. te-ai lipi, care ti-ar fi pe sufletul tau cu adevarat, in rest ar fi relatii de politete, complezenta. Numai bine. O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cristina liliana
Nikita sunt de acord cu tine.Daca cineva zice ca vine,atunci sa vina,nu sa stepti degeaba cand puteai s-ti faci alt program.Cu punctualitatea treca mearga, mai trec cu vederea cateva minute,dar daca se schimba ceva in program consider ca trebuie anuntat.Dar oare numai romanii sunt asa? Cristina
Nu,sigur ca nu numai romanii sunt "asa",parerea mea este ca depinde si de zodie... Acu sa nu ma intrebati,care e cea mai punctuala si cea mai nepunctuala zodie,nu dau detalii,ca nu stii niciodata cu cine ai de-a face printre peste 5000 de membri DC [;)] [flo] Nikita,nu pune totul l-a inima,evit-o de acum inainte si gata ! Bine ca ai aflat cu cine ai de a face ! Din experientza omul invatza multe,da acu sa nu-ti pierzi increderea in toti romanii,please ! Sunt oameni si oameni,eu am intilnit multi germani,nepunctuali ! Vezi ? Nimic nu se poate generaliza... P.S. Sunt multi romani in Suedia ? ***Alba*** http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt oameni si oameni... Si eu am intalnit romani neseriosi, exact cum ii descrii tu, dar sunt bucuroasa ca am intalnit si seriosi. Dar nu esti prea critica! Inseamna ca respectul pe care il acorzi celorlalti, il astepti inapoi - ceea ce mi se pare foarte corect! Insa nu fii dezamagita, pana la urma o sa gasesti si prieteni adevarati. Doar ca fiind atat de putini prin zona, e mai greu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikita, nu ceri prea mult, insa neamuri proaste sunt in toate natiile pamantului. depinde insa ponderea pe care o au. Acuma ca ti s-a basicat vecina, tot raul inspre bine. Am patit si eu chestii dintr-acestea, dar mi-am catalogat "subiectii" drept persoane din genul "prost, dar cu pretentii", asa ca n-au mai calcat la mine in casa. Eu sunt extrem de pretentioasa in aceasta privinta. Trisha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esti cu adevarat indreptatita sa reactionezi asa la o chestie din asta! Cred ca tuturor ni se intimpla mai mult sau mai putin! Cazul nostru: ultimamente am fost fericiti sa scapam de o vecina insistenta - romanca si ea- si care avea pretentia sa stie totul despre noi...o nesimtire inimaginabila! Dar am pus-o la punkt! Asa ca, fii fericita ca ai aflat din prima cu cine ai de a face si ca nu ai ajuns la complicatii cu ea. Si eu sunt de acord cu cei care au spus ca nu putem generaliza, de exemplu aici este ceva aproape habitual sa astepti...doi nemti care venisera aici sa incheie o afacere cu un spaniol au asteptat 1 ora dupa el si mi-au zis: daca era neamt nici nu mai discutam cu el, dar asa.... Ia partea plina a paharului si vei vedea ca e mai bine ca s-a intimplat asa! Taty
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...