Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

produse originale?!


Recommended Posts

am prostul obicei ca atunci cand descopar un produs - cosmetic sau bunataturi - care imi place sa fac fixatie pe ala si sa nu mai am ochi pentru altele. deodata pleosc, produsul original nu mai este original ci fabricat sub licenta pe undeva printr-o fosta tara comunista sau fabricat tot in tara de origine insa pentru blocul estic. chestie care ma scoate din papuci si incep iar goana dupa ceva original ... am folosit multa vreme l'oreal, facut la mama lui, in franta. acum, dupa ce mi-am luat si am observat ca ambalajul lui e nitel schimbat, am vazut ca e facut in polonia. prilej de injuraturi. am baut multa vreme jacobs, pana a inceput sa se faca la brasov. am trecut pe tchibo si... hopa tchibo din ungaria. chestia cea mai nasoala e ca nu inteleg de ce se intampla porcariile astea, cu atat mai mult cu cat am auzit ca platim la fel de mult pe ele, ba chiar mai mult:((( mai stiti ceva original de-adevaratelea prin tarisoara asta a noastra? sara daniela si mami www.sara.haihui.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Original romanesc: aerul, praful, gropile, indolenta etc. Scuze daca am fost rea, am sa ma gandesc si am sa-ti scriu. Ceva de genul tau am patit in metro cand am vazut tricouri "Fruit of the loom", eu aveam cateva mai vechiute, originale de la mama lor. Am cumparta si eu unul din metro si am avut surpriza acas cand am fazut ca era facut in Bangladesh.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si produsle care se fac in Europa de Est sint tot "originale". Sint facute sub licenta acelor companii si, teoretic, ar trebui sa fie identice. Chiar si in Statele Unite nu mai gasesti nimic facut acolo, totul e fabricat in China, Taiwan etc. Asta ptr ca marile companii isi muta acolo productia, e mina de lucru mai ieftina si deci profitul mai mare. Daca tarile unde se fac sub licenta triseaza la calitate, nu stiu, dar eu am cautat in State anul asta Nike sau Reebok sau Adidas si absolut toate erau fabricate in Asia (desi sint considerate "originale", se vid in magazinele lor specifice)[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Nikita73
Pai si produsle care se fac in Europa de Est sint tot "originale". Sint facute sub licenta acelor companii si, teoretic, ar trebui sa fie identice. Chiar si in Statele Unite nu mai gasesti nimic facut acolo, totul e fabricat in China, Taiwan etc. Asta ptr ca marile companii isi muta acolo productia, e mina de lucru mai ieftina si deci profitul mai mare. Daca tarile unde se fac sub licenta triseaza la calitate, nu stiu, dar eu am cautat in State anul asta Nike sau Reebok sau Adidas si absolut toate erau fabricate in Asia (desi sint considerate "originale", se vid in magazinele lor specifice)[bang]
Da,dupa cum zici,si articolele Nike,Adidas,Reebok din Germania sunt fabricate in Asia dar sunt de cea mai buna calitate. Motivul:mina de lucru ieftina. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din cite stiu eu toate firmele mai mari care isi deschid sau achizitioneaza fabrici deja existente in lumea a 2, 3-a , o fac pentru citeva motive care toate duc la profituri maricele; una din politicile lor e ca pentru tarile acelea sa produca si variante ieftine ale produselor lor proprii sau usor modificate; orice produs poate fi facut din materii prime de calitati diferite si pe calea astea sint variante cite vrei sa tot produci ...lista de materii prime ramine practic aceeasi dar caracteristicile produsului finit sint usor diferite pt ca materiile prime au si ele niste mici diferente , si tot asa - insa micile diferente de calitate duc la un pret scazut dar si la lipsa a acel "ceva" care face CALITATEA unui produs; mie mi-a ajuns pina peste cap politica asta cit am lucrat in romania dar am trait bine pe spinarea ei totusi... iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu L'Oreal am patit-o si eu... Cativa ani m-am aprovizionat direct de la sursa, gratie delegatiilor dese la Paris... de cand mi-am schimbat job-ul adio Paris si ca atare m-am abonat la magazinul L'Oreal de pe Calea Victoriei... Concluzia e ca am inceput sa apelez la prietenii care mai pleaca in Franta sau vin de acolo :o((
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi poveste cu parfumurile. Nu numai ca le gasesti "dincolo" mai ieftin (cu cativa euro mai scump decat in duty free) dar ai si garantia originalitatii. Aceeasi marca de parfum cumparat in Romania de la Beauty Shop sau Ina Center sau mai stiu eu, nu avea deloc aceleasi calitati (inclusiv persistenta. Din pacate, goana dupa profit, calca in picioare toate drepturile consumatorului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Absolut corect! Si eu am patit chestia asta mai ales cu sampoanele. Am luat cateva tepe de mare clasa. Prin urmare, metoda de salvare este de a apela la cate un/o prieten/a care pleaca in strainatate si pe care il/o rog sa faca "aprovizionarea". Ce spui tu, mi-a adus aminte de o chestie pe care am patit-o anul trecut in iulie cand am avut ocazia de a pleca la Londra. In vitrina unui magazin am vazut un deux pieces pur si simplu superb!!! Am intrat din curiozitate, l-am probat si m-am uitat pe eticheta.[bis]Era facut la Apaca, la Romanica... Prin urmare, am hotarat sa nu-mi mai cumpar haine din strainatate... Pupici, Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca sa va dezumflu... nici produsele gerovital nu mai sunt ce erau odata. unele sunt facute la cluj si astea am inteles ca nu respecta reteta originala, iar altele sunt facute la bucuresti, respecta reteta originala, dar cei din bucuresti o duc prost cu banii, asa ca reteaua de distributie e cam inexistenta si acestea nu prea se gasesc:(( sara daniela si mami www.sara.haihui.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...