Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

lauda de sine...


Recommended Posts

De laudat fara sens nu mi s-a intamplat. Mie mi se intampla insa sa trag cate o gafa zdravana din cand in cand. Evident ca dupa ce da vinu'n otzet, prea multe nu raman de indreptat asa ca o dau pe un umor de situatie [:D]... care de cele mai multe ori salveaza situatia.[zid].. de la prabushire.[^] Uneori tzine, alteori nu.[V] Oricum resimt groaznic de rau situatiile acelea penibile.[mariaj] Radu Tudorica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by maudi
fetele din USA sau din tarile unde se cere "lauda de sine" la interviu, cum ati depasit handicapul modestiei cand a fost vorba sa va prezentati in fata unor necunoscuti sau cand ati completat resume-ul numai cu perfect tasks? nu e nici o ironie in intrebare, ma preocupa serios. aici abia mi-am dat seama ce diferenta enorma intre traditionala atitudine romaneasca fata de sine ("fii modest, lasa-i pe altii sa te laude, lasa-l pe shafu sa te descopere, lasa-l pe sotzu' sa bage de seama ce gospodina esti.." etc, in general teoria "nu trage pe cineva de maneca sa-i arati ce bun/profesionist/iubitor/competent esti, ca nu e frumos") si uimitoarea american self-esteem attitude. ca sa ramanem in campul muncii, aici e regula sa ceri tu promovarea, sa vii tu cu argumente de ce o meriti, cu dovezi, cu speech-uri auto-laudative. pentru ca e regula de aur: shafu' e destul de destept sa promoveze pe cine arata interes pentru promovare, doar n-o sa-l urce o treapta pe ala care e multumit cu locul in care se afla. in familie, tine de regula de aur a comunicarii: spune-i partenerului in permanenta despre nivelul la care te afli, emotional, logistic, fizic, profesional. cum sa astepti de la altul sa citeasca in stele cat de buna esti tu? "lauda de sine" presupune cunoastere de sine. eu as pune accentul pe altceva: ca sa comunici altcuiva aceasta cunoastere de sine trebuie sa stii cum sa o faci ca sa nu sune agresiv (ba, boule, eu mi-s mai bun ca tine la table"), defensiv("eu am mai mult bun simt ca tine si d'aia nu-ti raspund"), jignitor(" esti un ratat ca nu stii sa faci nici macar cartofi prajiti, ia da-te la o parte si lasa-ma pe mine"), dar nici fals-modest(" desi am 7 diplome si 10 doctorate, nu am pretentia ca am dreptate, asa ca tine"). nu e nimic rau in a crede(in sensul de a spera) ca esti cea mai tare la bucatarie din parcare, ca n-a citit nimeni cat ai citit tu, ca nu exista pe lumea asta mare alt sofer la fel de expert in trafic etc etc. de ce sa ne fie rusine cand suntem buni? de ce sa avem retineri sa-i anuntam si pe altii la ce suntem buni? in fond, "lauda" comunica o calitate umana, de ce ar fi asa injositor? esti bun la nush ce program IT? anunta lumea, fratele meu, sa stim si noi la cine apelam cind avem nevoie! stii ceva in plus fata de restul lumii despre epidurala? spune sa auda toti! vedeti deci ca pana si forumul asta este tot o manifestare a laudei de sine: orice intrebare isi are cele mai bune raspunsuri din partea celor care stiu si recunosc ca stiu. simplu, nu? iar reclamele comerciale ce sunt? dar cererile in casatorie? dar vanzarea-cumpararea? dar cautarea unui medic? lauda de sine( valida, adevarata, reala ) e o simpla informatie transmisa in sistem, parerea mea. in consecinta, Iren, o greseala de gramatica nu te face mai putin experta in domeniu. daca ai si sesizat-o imediat, asta ar fi fost o bila alba din partea unor buni psihologi, caci faza intamplata tie tzine de ceea ce Freud numeste "acte ratate" :) ai gresit exact la gramatica exact cand te laudai ca nu te intrece nimeni, da? stii ce arata asta? nicidecum o lectie usturatoare sa nu te mai lauzi altadata, ci faptul ca tu interpretezi ceea ce stii ca pe un avantaj competitional: stii mai bine decat oricine, stii perfect, nu poti gresi. deci lectia este simpla si umana: esti supusa greselii, indiferent cat de bine cunosti un domeniu. dar nu face greseala sa dai un pas inapoi si sa-ti pierzi increderea in tine, pentru ca nu e nimeni care sa stie absolut tot despre un domeniu anume, dar toti vrem sa excelam in pasiunile noastre.
Societatea americana e o societate foarte agresiva, unde mai toti exagereaza si se bat cu pumnul in piept incit ajungi sa nu mai crezi pe nimeni. Eu nu as urma-o ca exemplu si nici nu admir "laudarosenia" lor. Iar una este sa stii sa te vinzi la locul si timpul potrivit, si alta e sa te crezi cel mai tare din parcare, mai ales cind nu esti, devii penibil pentru cei din jur. Pentru mine cei ce isi anunta in gura mare si neintrebati "calitatile" sufera de complexe de inferioritate, altfel nu ar mai simti nevoia sa si le expuna. Iar o societate in care este promovat unul cu mai putine cunostinte si cu gura mare, decit unul care isi vede de treaba lui si face treaba buna, lasa multe de dorit. "Prostu' daca nu-i fudul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am laudat o data maica-mii ca fac niste snitzele super... vezi Doamne ce fetita gospodina m-am facut![yami] Ei si am dat-o in bara ca nu mi-au iesit![bang] *** Iren daca iti pasa de gramatica si pe site poti corecta greselile cu "Editeaza raspuns" - optiunea e sus.[:D] Mie una nu-mi pasa si scriu aiurea... Cand recitesc unele mesaje de-ale meleeee..[bang].. [:D] Adela & [biz]Julia (1 an si 3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Nikita73 Iar o societate in care este promovat unul cu mai putine cunostinte si cu gura mare, decit unul care isi vede de treaba lui si face treaba buna, lasa multe de dorit. "Prostu' daca nu-i fudul...
scuza-ma dar nu te inteleg. de ce trebuie sa duci la limita o comparatie? cel care e promovat si care are incredere in sine e neaparat un prost si un fudul? eu m-am referit la "lauda" corecta, la auto-prezentare si am cerut o parere, nu am chef sa aud iarasi despre infierarea societatii americane, ca nu ma intereseaza subiectul, mai ales ca nu e asta. ;) si, da, sunt de acord sa ceri o promovare daca te simti in stare. daca esti bun cu adevarat, nu astepti mura in gura sa te vada sefu', ca nu e datoria sefului sa te vada. si daca nu ceri, inseamna ca nu vrei,atunci de ce ti s-ar da cu forta? promovarea presupune profesionalism, dar si vointa de a-ti asuma o responabilitate ;) pusesem o intrebare, nu am afirmat niciunde ca ma las corupta de societatea americana; pentru unii,cunoasterea prin comparatie da roade ;) :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Maudi, Am avut si eu socul asta cand mi-am schimbat jobul, de la stat la o multinationala... Cei de la firma de recrutare m-au sfatuit sa am atitudinea mentionata de tine (ce e drept, postul presupunea energie, personalitate, putere maaare de munca, etc...)Si eu care ma pregatisem sa le spun umila ca o sa muncesc cat o sa pot....Drept care m-am dus, m-am trantit calma in fotoliu, am cerut o cafea, mi-am aprins o tigara si sufland fumul pe nas le-am spus ca de unde plec am un salariu suficient de mare (aiurea, de abia imi ajungea...)dar ca plec ca vreau action, challenge, etc... A mai fost si un alt tip la interviu, care a transpirat tot, si cu voce tremuranda a cerut sa-l lase 5 minute sa se linisteasca, apoi va raspunde la intrebari..... Ghici pe cine au ales.... V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by maudi
quote:
Originally posted by Nikita73 Iar o societate in care este promovat unul cu mai putine cunostinte si cu gura mare, decit unul care isi vede de treaba lui si face treaba buna, lasa multe de dorit. "Prostu' daca nu-i fudul...
scuza-ma dar nu te inteleg. de ce trebuie sa duci la limita o comparatie? cel care e promovat si care are incredere in sine e neaparat un prost si un fudul? eu m-am referit la "lauda" corecta, la auto-prezentare si am cerut o parere, nu am chef sa aud iarasi despre infierarea societatii americane, ca nu ma intereseaza subiectul, mai ales ca nu e asta. ;) si, da, sunt de acord sa ceri o promovare daca te simti in stare. daca esti bun cu adevarat, nu astepti mura in gura sa te vada sefu', ca nu e datoria sefului sa te vada. si daca nu ceri, inseamna ca nu vrei,atunci de ce ti s-ar da cu forta? promovarea presupune profesionalism, dar si vointa de a-ti asuma o responabilitate ;) pusesem o intrebare, nu am afirmat niciunde ca ma las corupta de societatea americana; pentru unii,cunoasterea prin comparatie da roade ;) :)
Cred ca intelegem diferite lucruri prin cuvintul "lauda". Pentru mine "lauda" are un sens negativ. Cind cineva se "lauda", eu inteleg ca isi expune "calitatile" in gura mare, de obicei neintrebat si in detrimentul celorlalti ("eu sint mai bun ca tine"). Cind cineva isi expune cunostintele la un job interviu, tu spui ca "se lauda"?[:D] PS. Tu ai adus vorba despre societatea americana, eu am raspuns cu o parere. (si cred ca am dreptul sa o scriu, char daca "tu nu ai chef sa auzi"[:0]). Sau esti genul care vrei sa auzi numai ce-ti place si ce ti se potriveste si cu ce esti de acord?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Nikita73 Cred ca intelegem diferite lucruri prin cuvintul "lauda". Pentru mine "lauda" are un sens negativ. Cind cineva se "lauda", eu inteleg ca isi expune "calitatile" in gura mare, de obicei neintrebat si in detrimentul celorlalti ("eu sint mai bun ca tine").
despre asta si intrebam, ce intelege fiecare si cum se raporteaza la cuvantul cu pricina.
quote:
Cind cineva isi expune cunostintele la un job interviu, tu spui ca "se lauda"?[:D]
este o forma de lauda. sa nu-mi spui ca nu-mi dai voie sa o consider asa. :)))
quote:
PS. Tu ai adus vorba despre societatea americana, eu am raspuns cu o parere. (si cred ca am dreptul sa o scriu, char daca "tu nu ai chef sa auzi"[:0]). Sau esti genul care vrei sa auzi numai ce-ti place si ce ti se potriveste si cu ce esti de acord?
nu, draga mea, dar am un senzor destept care simte imediat pericole de deraiere :)) nu despre societatea americana intrebam, ci despre perceptii diferite, intamplator am adus in discutie o atitudine din intamplatoarea america. atata tot. eu nu sunt genul sa-i canti in struna, dar tu ce gen esti, ca nu prea zambesti cind vorbesti? te las sa te lauzi :)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Victoria
Draga Maudi, Ghici pe cine au ales.... V. veni, vidi, Victorie!
pe tine, desigur :)))) tocmai asta este! de ce diferenta asta de perceptie si care e calea de mijloc sa nici nu trambitezi jenant la ce te pricepi, dar nici sa te consideri ultimul om de pe planeta in caz ca nu te remarca shaful/amicii/etc adica nu te apreciaza la adevarata valoare?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by maudi
quote:
Originally posted by Nikita73 Cred ca intelegem diferite lucruri prin cuvintul "lauda". Pentru mine "lauda" are un sens negativ. Cind cineva se "lauda", eu inteleg ca isi expune "calitatile" in gura mare, de obicei neintrebat si in detrimentul celorlalti ("eu sint mai bun ca tine").
despre asta si intrebam, ce intelege fiecare si cum se raporteaza la cuvantul cu pricina.
quote:
Cind cineva isi expune cunostintele la un job interviu, tu spui ca "se lauda"?[:D]
este o forma de lauda. sa nu-mi spui ca nu-mi dai voie sa o consider asa. :)))
quote:
PS. Tu ai adus vorba despre societatea americana, eu am raspuns cu o parere. (si cred ca am dreptul sa o scriu, char daca "tu nu ai chef sa auzi"[:0]). Sau esti genul care vrei sa auzi numai ce-ti place si ce ti se potriveste si cu ce esti de acord?
nu, draga mea, dar am un senzor destept care simte imediat pericole de deraiere :)) nu despre societatea americana intrebam, ci despre perceptii diferite, intamplator am adus in discutie o atitudine din intamplatoarea america. atata tot. eu nu sunt genul sa-i canti in struna, dar tu ce gen esti, ca nu prea zambesti cind vorbesti? te las sa te lauzi :)))
Cam aburite mesajele tale si intoarse cum vrei tu... poti sa continui cu ele pentru cine "are chef" sa-ti raspunda, ca eu ma duc sa "zimbesc" in alte parti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...