Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

votati constitutia?


clara

Recommended Posts

Ma scuzatzi ca sint putzin off-topic dar am o intrebare pentru Victoria:imi potzi spune,te rog,cine tzi-a trimis acel mail?Te intreb,deoarece astazi am primit shi eu 2 mail-uri;primul avea titlul "Spune NU" shi contzinea tot ce ai scris tu mai sus shi al doilea intitulat "MUSAI",contzinea o adresa web(http://www.scara.ro/nu/const/Parintele_Antonie_Constitutia.htm)shi dupa,era adaugat-musai sa-l cititi !Expeditorul ambelor mail-uri fiind ft.c-r-b.org,necunoscut mie dar la destinatari am vazut scrise foarte multe adrese ale membrilor [dc] shi ash dori sa shtiu cine mi le-a trimis.Nu ca m-ar deranja dar in interval de o ora mi-au venit aceste 2 mail-uri de cite 4 ori shi deja ma obosesc. Multzam pentru raspuns [asia] Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu voi merge la vot, pentru ca este dreptul meu. Pentru ca, desi probabil insignifiant, acest vot ma face sa ma simt ca am decis viitorul. Care va fi acest vot? Va fi DA. Nu vad nimic mai impovarator sau periculos in modificarile aduse, dar vad insa imbunatatiri (pe care Lali le-a descris destul de bine). Ce relevanta are daca stagiul militar obligatoriu va fi eliminat din 2007? Doar nu traim sfarsitul lumii pana atunci. Poate sotul meu nu va beneficia de aceasta schimbare, dar copiii mei da! E adevarat ca acceptarea limbii minoritatilor in administratia publica ma deranjeaza. Nu pentru ca oamenii nu ar trebui sa aiba dreptul sa se exprime in limba materna. Ci pentru ca lasa loc sustragerii de la invatarea obligatorie a limbii romane. Dar restul argumentelor "contra" sunt de multe ori exagerate in mail-urile care circula. Vanzarea terenurilor catre straini nu se va face oricum si oricand, ci in conditiile unei legi organice (probabil ca aceasta va presupune anumite conditii). Cat despre revendicarea proprietatilor unor categorii care nu mai exista de mult, modificarile nu aduc nimic nou. Categoriile mentionate erau oricum cetateni romani si isi puteayu revendica terenurile pana acum in baza altor legi care raman in vigoare. Cat despre votarea legilor, intentia este onorabila. Daca ne gandim ca trec ani pana Parlamentul dezbate si adopta o lege. Pana una alta, Guvernul era si pana acum abilitat sa adopte Ordonante de urgenta fara aprobarea Parlamentului. Nu vad unde se interzice romanilor sa voteze aderarea. Doar nu se prevede acest lucru in mod expres. Ma intreb insa daca tarile membre UE au necesitat referendum pentru asa ceva - va rog sa ma contraziceti daca nu e asa. Rox PS Victoria, Primul Ministru e numit de Presedinte, nu de Guvern!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am observat si eu in ultima vreme o agitatie mai mare, privitor la aceasta chestiune. Pot sa va spun sigur ca ma duc la vot! asta e principiul meu, sa stiu ca daca se intampla ceva, eu fie am contribuit, fie am fost impotriva acelui fapt, prin dreptul pe care il am...dat tot de Constitutie... Oricum, ma bucur ca am aflat din vreme (mai ales ca azi e vineri), ca sa am timp sa ma documentez. Interpretarile le putem da noi singuri, nu cred ca e cazul sa ni le toarne cineva cu palnia, nici intr-un sens, nici in altul!!! Va pup, Boga. PS Stiti ca in Italia toata lumea pe care o auzi e impotriva lui Berlusconi, dar el continua sa fie votat ??? De ce oare???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bALY, eu cred ca tocmai de aia au aruncat gogoasa cu armata.chiar mai sus o mamica a spus ca ea voteaza numai pt ca puiul ei sa scape de armata. si apropo fratilor, vi se par normal ca un vestic sa vina sa cumpere tot ce se poate cumpara la noi? sa va dau caz concret, la mine in oras. combinatul de ciment din tg jiu, care ani de-a randul a asigurat n+1 locuri de munca, si care mai era si rentabil pe deasupra, a fost cumparat de firma franceza LAFARGE. dupa ce au concediat 3 sferturi din muncitori, au sistat productia, la poarta fabricii se vinde ciment frantuzesc. ASTA vreti pt tara asta? sa fim seriosi, noua constitutie da mana libera afacerilor de acest gen!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

referitor la OBLIGATIVITATEA ARMATEI. Va rog sa cititi aticolul 117 din constitutia actuala: (1) Armata este subordonata exclusiv vointei poporului pentru garantarea suveranitatii, a independentei si a unitatii statului, a integritatii teritoriale a tarii si a democratiei constitutionale. (2) Structura sistemului national de aparare, organizarea armatei, pregatirea populatiei, a economiei si a teritoriului pentru aparare, precum si statutul cadrelor militare, se stabilesc prin lege organica. (3) Prevederile alineatelor (1) si (2) se aplica, in mod corespunzator, politiei si serviciilor de informatii ale statului, precum si celorlalte componente ale fortelor armate. (4) Organizarea de activitati militare sau paramilitare in afara unei autoritati statale este interzisa. (5) Pe teritoriul Romaniei nu pot intra sau trece trupe straine decat in conditiile stabilite de lege. Si articolul 117 modificat, asa cum va aparea in noua constitutie: (1) Armata este subordonata exclusiv vointei poporului pentru garantarea suveranitatii, a independentei si a unitatii statului, a integritatii teritoriale a tarii si a democratiei constitutionale. In conditiile legii si ale tratatelor internationale la care Romania este parte, armata contribuie la apararea colectiva in sistemele de alianta militara si participa la actiuni privind mentinerea sau restabilirea pacii. (2) Structura sistemului national de aparare, pregatirea populatiei, a economiei si a teritoriului pentru aparare, precum si statutul cadrelor militare, se stabilesc prin lege organica. (3) Prevederile alineatelor (1) si (2) se aplica, in mod corespunzator, si celorlalte componente ale fortelor armate. (4) Organizarea de activitati militare sau paramilitare in afara unei autoritati statale este interzisa. (5) Pe teritoriul Romaniei pot intra, stationa desfasura operatiuni sau trece trupe straine numai in conditiile legii sau ale tratatelor internationale la care Romania este parte. Va rog sa-mi spuneti de unde ati dedus voi ca armata nu va mai fi obligatorie, poate mi-a scapat mie ceva!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin, la obligativitatea armatei, e vorba de articolul 52 din care intr-adevar s-a scos prevederea "Serviciul militar este obligatoriu pentru barbatii, cetateni romani, care au implinit varsta de 20 de ani, cu exceptia cazurilor prevazute de lege" care a fost inlocuita de "Conditiile privind indeplinirea indatoririlor militare se stabilesc prin lege organica" Deci o lege organica poate stabili "conditiile" privind efectuarea stagiului militar, sper sa nu avem surprize cand va aparea legea asta. Eu prin eliminarea obligativitatii inteleg o formulare de genul: "cetatenii sunt liberi sa aleaga daca doresc sa satisfaca stagiul militar".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...