Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

votati constitutia?


clara

Recommended Posts

NU! ACESTA ESTE RASPUNSUL MEU DAT CLASEI POLITICE DIN ROMANIKA...[consti]EA MERITA(TOATA CLASA POLITICA) UN NU! O LECTIE DE LA ELECTORAT...SIGUR VOI MERGE LA VOT...MAI ALES CA NE-AU COSTAT ATAT DE MULT ACESTE"ALEGERI"...DIN BANII NOSTRII, DESIGUR! SUNT MULTE CAUZELE CARE AU DUS LA DECIZIA MEA (SI A PRIETENILOR MEI)DAR... [V]GABY
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
si apropo fratilor, vi se par normal ca un vestic sa vina sa cumpere tot ce se poate cumpara la noi? sa va dau caz concret, la mine in oras. combinatul de ciment din tg jiu, care ani de-a randul a asigurat n+1 locuri de munca, si care mai era si rentabil pe deasupra, a fost cumparat de firma franceza LAFARGE. dupa ce au concediat 3 sferturi din muncitori, au sistat productia, la poarta fabricii se vinde ciment frantuzesc. ASTA vreti pt tara asta? sa fim seriosi, noua constitutie da mana libera afacerilor de acest gen!
Pai constat ca indiferent de dreptul de dobandi proprietatea asupra terenului in Romania, investitiile straine tot se realizau. [;)] Cu atat mai mult cu cat mai exista o lege a privatizarii, o lege a concesionarii terenurilor si o garantie consitutionala a proprietatii in general (care nu perminte nationalizarea). Nu vad astfel legatura cumpararii combinatului cu modificarea constitutiei. Si apoi mi se pare normal sa il fi cumparat cineva, inainte de a fi distrus complet, falimentar si inainte ca 100% din angajati sa ramana fara un loc de munca. Nu cred ca statul, care nu isi permite sa ne dea nici o amarata de reteta compensata, si-ar fi permis sa il sustina la infinit. [:(] Si sincer, ma deranja ca facea asta pe banii colectati de la mine. [bang] Rox PS Flavia, sorry, nu stiam de referendumul pentru aderare. [:I] Dar nu imi dau seama de unde reiese faptul ca nu se va face referendum la noi (este din interpretarea modificarilor consitutiei sau e scris negru pe alb?).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma duc la vot. Sunt bombardata pe toate canalele media de diverse celebritati care ma trimit sa votez, dar nimeni nu-mi spune ce anume. Si atunci, daca nu sunt informata asupra obiectului votului, cum sa ma duc sa votez, ca nu dau cecuri in alb pentru nimeni. Roxana, problema cu "banii colectati de la mine" pe mine ma macina foarte tare, nu ma deranjeaza sa-i tin pe altii in spate dar nici sa raman pe dinafara. Exemplu: am vrut sa-mi fac analize la policlinica, n-am putut de coada de pensionari, si desi era un anunt mare ca gravidele au prioritate au sarit vreo 30 pe mine sa stau la coada ca sunt tanara si n-am nici o graba. N-am, e adevarat dar mai am o saptamana pana nasc si mi-e greu sa stau o ora in picioare (ca de stat jos... doar n-o sa se ridice vreun mos). Ce pot sa spun sigur e ca toti cei 30 de pensionari de acolo se vor duce la vot fara sa stie ce voteaza Moka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
problema cu "banii colectati de la mine" pe mine ma macina foarte tare, nu ma deranjeaza sa-i tin pe altii in spate dar nici sa raman pe dinafara. Exemplu: am vrut sa-mi fac analize la policlinica, n-am putut de coada de pensionari, si desi era un anunt mare ca gravidele au prioritate au sarit vreo 30 pe mine sa stau la coada ca sunt tanara si n-am nici o graba.
Perfect de acord cu tine. Nu am zis-o neaparat cu titlu de repros, pentru ca din banii pe care ii cotizez parintii mei isi iau pensia. Dar ma deranjeaza sa stiu ca banii astia sunt irositi. Nu am apelat niciodata la serviciile publice de sanatate (poate 1-2 ori pentru analize marunte), intrucat am abonament la o clinica privata. Am necesitat 2 tratamente foarte scumpe pe perioada sarcinii. Primul l-am platit - 3 milioane. Al doilea costa 3.5 milioane. Am incercat cu reteta gratuita. Abia am gasit o farmacie sa imi dea medicamentele in limita plafonului de 2 milioane. Am ajuns insa acasa si am constatat ca eu am cotizat in luna respectiva (si evident si in precedentele) cate 3 milioane. Cinstit asa? Rox PS Moka, sa stii ca daca e vorba de Cantacuzino, si pe mine m-au flituit la analize cu dreptul de a intra in fata - dar eu am abia 24 de saptamani si inca mai am rabdare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa va spun cum stau lucrurile la mine. intai- toti vorbeau despre modificarea constitutiei, dar nimeni nu stie ce si cum s-a modificat. Cica postasul ar fi trebuit sa ne aduca un plic, dar nu a facut-o. Cum sa votezi ceva despre care nu cunosti nimic? Asa ca baj,baj incerc si eu sa aflu. Itru aici si citesc ce spune Violeta. Zic hop, da stai ca astia au luat-o razna. Eu nu pot vota asa ceva. Pe urma vad ca are si lucruri bune. Ma intreb insa, de ce e asa de greu de informat omul de rand? inseamna ca e ceva de ascuns. Tot scot in evidenta lucrurile bune... bune? bune pentru ei, insa nu pentru noi. E o adevarata campanie electorala. Hai ca noi in oras mai aflam cate ceva, dar in mediu rural ce se intampla? Nu mai exista presa libera in Romania, stiam asta... dar acum sunt sigura. Toti ii sprijina pe politicieni. CXcXt!!! Ce ne facem???? lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine stiti ce mo doare cel mai mulr( la ora asta...)[bang]ca astia or sa zica de UN MARE SUCCES PSD...constitutia revizuita si aprobata in mandatul lor...asta dupa ce au facut....(nu numai ei, desigur)vb lui Jasmine; deasta votez nu! sac![:D] gaby http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=739&cid=488
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lyx, mie nu-mi pasa de postas. Si nici n-am chef ca pe banii si timpul meu sa stau sa caut informatii despre noile modificari, desi simtul civic asa ar trebui sa ma forteze. Dar cand eu stau sa nasc da-l naibii de simt civic. Cu Jasmine nu sunt de acord, pentru ca cred ca garantarea proprietatii e temelia unei societati normale. Pai pana nu demult legea zicea ca daca hotul intra peste mine, in casa mea cu un bat si eu il tai cu un cutit, tot eu fac puscarie. Cat priveste partea politica, Gabi, ca guvernantii sunt prosti e un adevar la fel de mare ca ceilalti sunt mai prosti ca ei. Si atunci, neavand alternativa si nici ce pune in loc eu n-am cum sa-i neg asa vehement. Roxana, lasand la o parte constitutia, spune si tu, sa nu te oftici? Nu era vorba de Cantacuzino, ci de amarata policlinica Titan. Cu serviciile private de sanatate sunt de acord, dar de ce sa dai baii de doua ori, odata la stat si apoi la particular, si de ce sa dai aceeasi cota la stat indiferent de venitul tau? O porcarie. Macar in serviciile private beneficiezi de cat contribui. Nu zic, asa-i ca pensionarii trebuie sustinuti ca nu e vina lor ca sunt bolnavi dar eu cu ce am gresit ca dau bani ca la balamuc, odata imi trebuie si mie niste analize si atunci abia le pot face? Din pacate saracia ne face foarte, foarte rai. Moka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...