Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

votati constitutia?


clara

Recommended Posts

quote:
Originally posted by moka
Cu Jasmine nu sunt de acord, pentru ca cred ca garantarea proprietatii e temelia unei societati normale. Pai pana nu demult legea zicea ca daca hotul intra peste mine, in casa mea cu un bat si eu il tai cu un cutit, tot eu fac puscarie. Moka
ce legatura e intre garantarea proprietatii si "faza" cu hotu'?!?!? si la ce anume te referi, in acest context, cand spui "societate normala?"? pupici. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragilor, cei care vreti sa votati cu NU - revizuirea constitutiei, cred ca nu aveti cum din punct de vedere tehnic. Exista o stampila pe care scrie VOTAT, pe care o aplicati pe buletinul de vot , deci se considera ca odata ajunsi la sectia de votare, dvs. va dati acordul pro... Cei care sunt impotriva trebuie sa stea acasa, atat! Daca stie altcineva despre sistemul de vot, sa scrie, si eu sunt interesata. Eu stiu ca nu se poate scrie cu pixul optiunea, iar stampila cu NU, nu exista... Cu drag, Violeta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Violeta
Dragilor, cei care vreti sa votati cu NU - revizuirea constitutiei, cred ca nu aveti cum din punct de vedere tehnic. Exista o stampila pe care scrie VOTAT, pe care o aplicati pe buletinul de vot , deci se considera ca odata ajunsi la sectia de votare, dvs. va dati acordul pro... Cei care sunt impotriva trebuie sa stea acasa, atat! Daca stie altcineva despre sistemul de vot, sa scrie, si eu sunt interesata. Eu stiu ca nu se poate scrie cu pixul optiunea, iar stampila cu NU, nu exista... Cu drag, Violeta
La un refferendum n-am mai participat pana acum , asa ca imi dau cu parerea in baza 'experientei' alegerilor din anii trecuti , ca principiul e acelasi. In mod normal ar trebui sa existe 2 casute cu DA si NU. Iar stampila , pe care scrie VOTAT - o pui undeva in interiorul uneia din casutele respective. Asa ca dreptul de a alege ramane la latitudinea fiecaruia , iar dezacordul poate fi exprimat si altfel decat prin neprezentare... Daca gresesc e din lipsa participarii la un asemenea eveniment , deci astept pe cineva sa ne dea detalii... Numai bine ![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, combinatul ala era cat se poate de rentabil, si nu o spun eu, o spune toata lumea in cunostiinta de cauza. mai mult, era cel mai mare din tara ca nivel al productiei. deci nu era sustinut din banii contribuabililor. s-a mers pe premiza ca tot ce e in tara asta e nerentabil. si unde s-a ajuns? 80% din marfa ce se vinde in magazine e straina. am ajuns sa importam grau, noi care eram granarul europei intr-o vreme.sti ca in franta de exepmlu se incurajaza cumpararea produselor autohtone? deci tie ti se pare normal ca la poarta unei fabrici de ciment Romanesti sa se vanda ciment frantuzesc si lumea sa plece in somaj.de fapt asta vrea Europa, si in linii mari asta inseamna integrare. sa nu creada cineva ca va veni vestul peste noi si ne va ajuta sa ne ridicam, ne vor rentabiliza inteprinderile pe moka, ne vor creea locuri de munca. eu nu cred asta. in conditiile in care tarile dezvoltate cauta PIATA DE DESFACERE.cum ar dori mult iubitii nostri conducatori sa creasca nivelul de trai , in conditiile in care noi nu producem nimic, importam pana si chibrituri. (apropo, am vazut o reclama super pe o cutie de chibrituri -cumparand produse straine, cumparati somaj!-pe cand o campanie publicitara de genul asta? so, lucrurile stau in felul urmator: productie interna mare => ocuparea fortei de munca+cresteri salariale=>cresterea puterii de cumparare . deci cumparatorul are CE sa cumpere si CU CE sa cumpere. sa scriu si mecanismul inflatiei?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ATENTIE, totusi! Cineva va vota NU, va vota, de fapt, PENTRU ! De ce? Pai, din pacate, explicatia este destul de simpla: in mediul rural, in cazarmele cu soldati (care chipurile nu vor mai exista), printre pensionarii care, neavand ce manca se cam plictisesc, printre orasenii naivi sau "interesati", exista suficienti votanti care vor spune DA hotarat fara sa aiba nici cel mai mic habar despre ceea ce voteaza (Lumea lui Gaitza). Nu ei lipsesc! Ei au fost mereu! Singura problema acum, spre deosebire de alegerile celelalte unde nu era nevoie, este reunirea majoritatii votantilor, adica vreo 8 milioane de alegatori. Daca nu se aduna majoritatea, modificarile pica si vor trebui refacute. Intrand in sectia de votare, fiecare din voi va contribui personal la constituirea majoritatii a carei rezultanta va fi, indubitabil, DA! Si mai pe inteles: daca merg 7 mil. de oameni si spun DA, modificarile pica. Daca merg 7 mil. care spun DA si mai vin 1 mil care spun NU, OOOOOOOOOOOOK! A trecut! Asa ca... weekend placut in mijlocul naturii si s-auzim numai de bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Talexia are dreptate! cumplita dreptate! In mod cert sunt mai multi cei care vor vota DA... ca e multa ... in tara asta. Eu vroiam sa ma duc la vot sa pun shtampila pe NU... da' Talaxia are dreptate. VOI STA ACASA! --- Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...