Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viza de turist pentru U.S.A.


Recommended Posts

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu ceva informatii? Am vrea sa ne chemam parintii in vizita la anul si vreau sa stiu cam ce documente ar trebui sa aiba parintii cu ei la ambasada ca sa obtina sigur viza. Si mai ales citi bani trebuie sa declaram noi ca avem in banca. Cineva imi spunea $10,000, dar mi se pare cam exagerat pentru o vacanta de 3 luni. Multumesc, Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pai cum spuneam, iti trebuie numai Affidavit of Support completat . In acest formular apare numai salariul celui care invita (pe ora, pe luna sau pe an) si statutul lui (cetatean, rezident permanent), apoi relatia cu cel invitat si scopul vizitei. Foaia asta completata o duci la banca, acolo una dintre functionare actioneaza ca notar, ti-o legalizeaza cu stampile, semnaturi etc si o trimiti in Romania cu recipisa, ca sa fii sigura ca ajunge, apoi cu foaia respectiva si actele necesare, mama se duce la ambasada, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi am procedat asa cum a descris andrada. in acel formular (affidavit of support) e si o rubrica despre venituri (salariale, actiuni, cont in banca etc.). noi am completat, de ex., la cont in banca ">suma$". nu stiu sa fie vreo "restrictie" de suma ca sa poti face aceasta invitatie. pupici. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind mama a venit in State, eu am pus suma de 5000 la rubrica de bani in banca si a fost ok. Mama a primit viza pe loc la Bucuresti, dar i-au fost cerute documente care sa arate ca are legaturi "strinse" cu Romania (talon de pensie, buletinul lui tata, al fratelui meu, contractul de apartament). Pe perioada sederii la tine e bine sa-i faci o asigurare medicala de turist (costa cam 150$ ptr 2 luni), cunosc cazuri in care cei veniti din Ro au avut nevoie de asistenta medicala urgenta si au trebuit sa plateasca sume exorbitante...[bang] Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc ca mi-ati raspuns atit de repede! M-am uitat pe affidavit of suport si am vazut ca intrebau o groaza de chestii (asigurari, mortgage, etc.) Alea sunt optionale de completat? Si mai am o intrebare: in cazul in care sunt invitati ambii parinti e ceva diferit ( obtin mai greu vizele)? Am vazut ca trebuie completat affidavitul separat pentru fiecare persoana invitata. Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi n-am completat deloc acele rubrici. si, da, am trimis cate un formular pt. fiecare persoana. chestia simpatica este ca acest affidavit nu este obligatoriu (pt. viza turistica). adica parintii se pot duce la amasada sa ceara viza si fara, doar pe baza unei scrisori de la angajatorul tau/lui de aici (in care se mentioneaza status-ul si salariul tau/lui). nici asta nu e obligatoriu. insa, ajuta amandoua. dar, bineinteles, nu garanteaza obtinerea vizei. din cate stiu, n-ar fi nici o problema daca vin ambii parinti. oricum, sa se duca cu actele care dovedesc "legarea de patrie", asa cum spunea nikita, ca sa nu existe suspiciune. pupici. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...