Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un pic de mate...


Recommended Posts

> Doi profesori de matematica, Ion si Vasile, iau masa > la un restaurant si > discuta aprins despre nivelul de cunostinte > matematice ale populatiei in > general. Ion este de parere ca nivelul acestor > cunostinte este foarte, > foarte scazut si ca trebuie facut ceva in sensul > asta, in timp ce Vasile > considera ca nivelul este absolut satisfacator, ca > omul de rand stie > chiar mai multa matematica decat are nevoie. > La un moment dat, Ion pleaca pana la toaleta si > Vasile se gandeste ca e > momentul sa profite de aceasta situatie. Asa ca o > cheama pe chelnerita > si ii spune: > - Domnisoara, va dau 100 de mii daca ma ajutati si > pe mine intr-o mica > problema. > - Sigur, spuneti. > - Cand se intoarce prietenul meu de la baie, o sa va > pun o intrebare. O > sa sune ciudat, dar nu va faceti nici un fel de > griji, doar sa > raspundeti X la a 3-a pe 3. Credeti ca ma puteti > ajuta? > - Sigur, nici o problema. > Ii da suta si tipa pleaca multumita. Se intoarce Ion > de la baie si > Vasile ii spune: > - Uite, ca sa-ti dovedesc ca am dreptate, o sa-ti > dau un exemplu. Hai sa > luam o persoana oarecare, de exemplu chelnerita care > ne serveste, si sa > o intrebam cat este integrala din X patrat. Eu fac > pariu cu tine pe ce > vrei tu ca stie raspunsul. > - Fugi dom'le de aici, fii serios, hai sa incercam > sa-i dam niste > calcule aritmetice, ceva mai usor, cum iti inchipui > ca poate sa stie cat > ese integrala din X patrat... > - Eu zic ca stie. Facem pariu pe un milion? > - S-a facut, iti spun de-acum c-am castigat pariul, > zice Ion. > O cheama Vasile pe chelnerita si ii spune: > - Domnisoara, eu si prietenul meu am avut o mica > discutie si ne-ati fi > de mare ajutor, daca ne-ati raspunde la o intrebare. > Puteti sa ne > spuneti cat este integrala din X patrat? > - X la a 3-a pe 3, raspunde tipa foarte calma. > Ion se uita stupefiat la chelnerita, in timp ce > Vasile il priveste > triumfator. > Dupa cateva secunde tipa continua: > - Plus o constanta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...