Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Noua Zeelanda - a incepe sa-ti cunosti tara...


Recommended Posts

Am deschis subiectul Noua Zeelanda cu ideea de a transmite tuturor impresiile mele personale fata de aceasta tara, atit cit mi-a permis pina acum experienta,si de a face cunoscuta si aceasta tara de adoptie pt. noi. In cele 18 pagini , acest subiect s-a transformat de fapt in subiect de emigrare, nu e rau nici asa , dar consider ca e mai bine sa fie definitivate cele doua subiecte foarte clar. Probabil sint foarte multi dintre voi care aveti o viata stabila oriunde in lume si doriti doar sa stiti mai multe despre alte tari, poate nu doriti sa emigrati ci doar sa va faceti o parere despre alte locuri... in fine cred ca daca in acest nou subiect am scrie numai si numai despre NZ , ar fi mult mai bine. Cei care vor sa afle alte amanunte legate de emigrare , nu au decit sa aiba partea a doua a subiectului NZ , dorinta mea ar fi sa fie total separate subiectele! Sper ca nu cer prea mult de la voi, nu? Motivul pt. care eu nu prea am mai scris pe forum a fost si lipsa timpului disponibil, dar in acelasi timp am observat ca deviase subiectul de la natura la emigrare, am incercat sa mai scriu din opiniile mele, au fost poate interpretate gresit sfaturile si in fine am decis ca e mai bine sa stau in bancuta mea , deoparte. In urma citorva propuneri (drept pt. care le multumesc fetelor pt. asta), m-am decis sa redeschid acest nou subiect si sa nu mai scriu nimic decit DESPRE NZ. Deci am sa incerc in limita timpului disponibil sa descriu aceasta minunata tara--- New Zealand! si sa atasez si cite o adresa unde puteti gasi incantatoare poze pt. a face acest tur prin NZ mult mai incitant si concludent. Christchurch - http://www.christchurch.org.nz/PhotoGallery/ Daca vrei sa te relaxezi ....viziteaza CHCH. Daca vrei sa fii mereu ca intr-o gradina...viziteaza CHCH - ul! Cum bine a fost denumit "The Garden City’ - CHCH in anul 1997 a castigat binemeritatul titlu la Nations in Bloom International Competition , devenind in acel an 'Garden City of the World’. ChCh este intins pe o arie de 45,240 Hectare, si daca l-ai privi de sus de pe Cashmir ai zice ca e de dimensiunea Bucurestiului. Populatia CHCH in anul 2001 era de 322,191.Clima in CHCH este cam asa :Temperature: Mean Daily Maximum: Jan 21°C, July 10°C Mean Temperature: 11.6°C Mean Daily Minimum: Jan 12°C, July 1°C Mean Annual Maximum: 32°C Mean Annual Minimum: -4°C Pt. cei pt. care internetul nu e nici o problema , aveti aici acest site care va poate duce la multe site-uri foarte interesante.http://www.ccc.govt.nz/Christchurch/ Foarte spectaculos in ChCH este si parcul Hagley care se intinde pe o suprafata de 161 de hectare, suparafata care este destinata prin lege numai recreerii.Vei gasi faimoasa gradina botanica care se intinde pe o suprafata de 30 de hectare, cu specifica gradina de trandafiri. Aici vei gasi peste 250 de specii de trandafiri, iar daca vizitezi gradina in perioada infloririi, simti ca te rupi de lume http://canterbury.cyberplace.org.nz/community/botanic.html In Hagley Park ve-ti gasi imense terenuri pt. toate sporturile, nesfarsite aleii pt. plimbari, un lac unde de fiecare data poti hrani nesatulele rate...banci frumos amenajate in locuri cu privelisti neasemuite....oricum nu voi putea descrie niciodata frumusetea parcului Hagley de aceea las acest site sa descrie mult mai bine ceea ce natura ne-a inzestrat aici http://www.geocities.com/geoffchase/Botanical.html. (va continua) Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Consider acest subiect util si era necesar sa se faca o delimitare intre Noua Zeelanda ca destinatie turistica sau pura curiozitate si modalitatile de emigrare acolo. Chiar mi-ar place daca si altii ar deschide un subiect in care ar caracteriza tara in care locuiesc, ce gasesc interesant acolo, ce le-a impresionat, obiceiuri si ce ar putea fi de vizitat acolo. Un mic ghid turistic. Ideal ar fi ca aceste povestiri sa fie completate si cu imagini, numai ca site-ul acesta nu permite deocamdata atasarea de imagini nici macar undeva separat. Asa ca vom fi nevoiti sa facem trimiteri la alte site-uri unde gasim poze din destinatiile alese. Multumesc ericuta pt. idee si astept continuarea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ericuta, inteleg ca doresti ca acest topic sa fie dedicat impresiilor tale despre NZ. Pai atunci scrie-ne aceste impresii, nu date statistice si impersonale ce pot fi culese de oriunde. Pe mine personal ma intereseaza mult insula de sud ca nu am vazut-o. Moka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt. Moka in special: daca ai citit cu atentie ceea ce am scris in primele doua pasaje , nu ai fi spus ceea ce ai spus.Oricum daca ai asa mult timp la dispozitie de ce nu cauti tu pe site-uri si sa faci asa zisele trimiteri.... Ai idee cit iti ia si asta?! Oricum se pare ca romanul tot roman ramane...! Numai bine tuturor celor care au fost interesati de subiectele mele, eu sincer ma retrag, m-am cam saturat de chestii din astea "intepatoare". Am o familie incantatoare si am sa-i dedic intreaga mea atentie... Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Bravo Moka[pk] ai reusit![neand][neand][neand][neand]. Imi pare rau pentru ca Ericuta a muncit sa adune informatii pe care unii le gasesc utile si altii le catalogheaza "statistice".Era doar inceputul unui topic !Nu? [pace] Si eu vroiam sa fac o descriere a Wellingtonului.Dar citind mesajul tau am renuntat. Poate ca era mai bine sa fii mai toleranta pentru inceputul acestui "topic".[jamaica][cafea]. Sintem nerabdatori si te rugam sa ne impartasesti impresiile tale despre insula de nord (sustii ca ai vizitat-o in 1998[?] Sint mai multe inadvertente in ceea ce ai scris[dint] . Eu personal nu cred ca ai pus piciorul candva in Noua Zeelanda [:D]pentru ca nu este posibil sa stai o luna printre neo zeelandezi si sa nu fi aflat ca isi spun ei insisi kiwies si mai mult decat atat sa nu stii cum traiesc .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea Ericuta, te rog din suflet nu te lasa descurajata si continua ceea ce ai inceput.Esti o femeie deosebita,nu merita sa te retragi din cauza rautatilor unora si altora, nu poti sa te dai batuta!!!!!!!!!!!!!! Eu te apreciez foarte mult si sper in revenirea ta pe acest site. Te rog din suflet gandeste-te ca asemeni mie mai gandesc si altii si te sustin cu mult drag.[flo][flo][flo][flo][flo] Amorena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by amorena
Draga mea Ericuta, te rog din suflet nu te lasa descurajata si continua ceea ce ai inceput.Esti o femeie deosebita,nu merita sa te retragi din cauza rautatilor unora si altora, nu poti sa te dai batuta!!!!!!!!!!!!!! Eu te apreciez foarte mult si sper in revenirea ta pe acest site. Te rog din suflet gandeste-te ca asemeni mie mai gandesc si altii si te sustin cu mult drag.[flo][flo][flo][flo][flo] Amorena
Ericuta, aceleasi ganduri ti le adresez si eu![flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...