Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu pot intelege de ce ....


Recommended Posts

Pana la urma totul se reduce la mentalitate si educatie.Acum ceva vreme am scris un articol care a fost publicat...dar...apa trece pietrele raman...Nimic.Romanul nu percuteaza....articolul este povestea mea"cosmetizata'...dar degeaba ...mai trebuie ceva facut? dar ce?....ca de vorbit...vorbim... "PAREREA MEA… Maternitatea - cosmar si oroare! Nasterea… o aventura! Unul dintre cele mai emotionante momente din viata este acela cand, dupa noua luni de asteptare, iti poti tine in brate puiutul. Sau asa ar trebui sa fie... Nasterea la maternitate m-a facut sa ma gandesc mult timp la... a avea sau nu al doilea copil. Majoritatea mamicilor sau viitoarelor se gandesc, spre finalul celor noua luni de sarcina, ce le asteapta..., ce va fi cel mai greu de suportat: durerea nasterii sau inertia personalului medical. Mai ales cel mediu, care are o atitudine facuta sa paralizeze orice dialog. Experienta mea in cadrul acelei maternitati m-a facut sa cred ca Romania este tara indiferentei si a inconstientei. Asta pentru ca ce se intampla acolo nu mai tine de "lipsa fondurilor", aici trebuie facute schimbari majore la nivel de mentalitate... Dara sa purcedem... Trebuie sa va spun ca totul a fost bine , chiar si in sala de travaliu. Medicul a fost cum nu se poate mai bun, chiar si asistentele, dar... "contra cost". Cosmarul a inceput dupa... cand am fost dusa in salon. Desi saloanele aratau destul de bine..., prestatia personalului - asistentele de salon si de copii - a lasat mult de dorit... Cred ca le lipseste profesionalismul, rabdarea si, cel mai essential, nu pun suflet in ceea ce fac. Este foarte adevarat ca unele erau binevoitoare... dar cele mai multe aveau mutre acre si toate acestea in conditi de lauzie sau depresie postnatala. Aceste persoane nu se uita la tine daca nu "cotizezi". Pe parcurs am aflat ca aceasta lipsa de interes nu se rasfrange numai asupra proaspetelor mamici ci si asupra nou-noascutilor. Dar pana la urma nu ma deranja lipsa de interes fata de mine… ci fata de cei carora ar tebui sa le pese, macar datorita gingasiei si dragalaseniei. Mai strigator la cer este ca majoritatea erau deja mamici… desi nu pareau oameni! Datorita comportamentului lor si de multe ori a inconstientei, viata micutilor este in pericol. Dupa ce am nascut a trebuit dau mici atentii tuturor asistentelor, chiar si pentru cel mai neinsemnat lucru sau sfat primit… Chiar si cand puiutul meu a facut febra (in spital…) si a trebuit sa chem asistenta de la copii… care nu avea de gand sa vina; dar care a venit cat ai clipi dup ce am plusat. Cat timp am fost in spital am fost suparata si intrigata din cauza nepasarii celor din jurul meu. Imaginea de acolo arata cam asa: asternuturi murdare care se schimbau la cerere (contra cost!), sapunul pentru bebelusi lipsea, hainele lor erau vechi si patate… iti era frica sa le folosesti, asistentele nu te ajutau cu nimic, nici un sfat fara "atentii", pediatrul trece o data pe zi, in cinci minute isi termina vizita. Cum pot crede ei ca o mamica, in acea stare, poate trece cu vederea asa ceva si poate uita… si apoi sa o ia de la capat! Pentru ca personalul medical in ziua de azi asta face: mizeaza mult pe capacitatea mamicilor de a trece peste orice neajuns, pe faptul ca majoritatea nu patesc nimic la nastere, nasterea decurge normal si lipsa lor de profesionalism, de cele mai multe ori, nu se resimte imediat. De curand, directorul general din cadrul Ministerului Sanatatii si Familiei, Mihai Horga, a declarat ca ceea ce lipseste in toate cele 261 de maternitati din Romania este lipsa… de aparatura performanta si numarul mic de personal. Eu stiu mai bine decat domnia sa… stiu din propie experienta ce lipseste in maternitatile din Romania, poate daca ne intreba pe noi femeile , puteam sa-i spunem in cor: Domnule, lipseste OMENIA, PROFESIONALISMUL, DRAGOSTEA FATA DE APROAPELE TAU. Cum spuneam la inceput, prima pe lista schimbarilor ar trebui sa fie mentalitatea si nu are legatura cu fondurile inexistente in sanatate. Banul poate deschide multe usi, dar nu deschide poarta sufletului,asa cum spunea cineva pe forum, caci in spital nu mi-a fost frica de nastere ci de cele patru zile petrecute impreuna "Nesimtirea", patru zile cat un secol!" gaby http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=739&cid=488
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Intru ºi eu în discuþia voastrã pentru cã ºi eu fac parte din femeile care fac tratament fãrã sã ºtie exact despre ce e vorba ºi pentru ce e tratamentul. Iau Rovamicinã anti toxoplasmozã, Ospamox pentru o chestie la dinþi, pe care nu o gãseºte nimeni- deºi nimeni nu ºtie ce am, mi-au dat antibiotic - ºi mã întreb într-una dacã e bine ce fac. Oare copilul pe care mi-l doresc atât de mult mai poate veni dacã eu îmi torn zilnic atâtea medicamente în corp? Eu cred cã nu, deºi pãrerea medicilor e alta. ªi eu, ca ºi voi, consider cã sistemul medical din România lasã de dorit, cã 90 % dintre doctori sunt incompetenþi ºi cã ar trebui sã facã orice altceva decât medicinã, dar ca ºi voi, nu fac nimic în privinþa asta. Cred cã ar trebui sã facem un subiect nou pe tema asta: CEI MAI BUNI ªI CEI MAI ... NEPREGÃTIÞI MEDICI DIN ROMÂNIA. Ce ziceþi stimaþi moderatori? adar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A propos de asistente date naibii...Cine a nascut la Giulesti, v-o amintiti pe scorpia aia de asistenta de la copii care tipa la mamici si le facea in toate felurile??? [bang]Nu stiu cum o cheama, are parul negru, prins in coc si e un pic plinuta...Are ochelari...Doamne, as da-o afara, daca as putea!!! Ne era si frica sa o intrebam ceva, ca indata tipa la noi ca i-am pus o "intrebare de 2 lei"! Tipa la noi sa lasam copiii in patut, sa nu care cumva sa ne apropiem de ei pana nu ne zice ea!!! Parca n-am fi inteles si de vorba buna!...Pe una a facut-o nesimtita in fata ca a uitat sa se spele pe maini si s-a dus la copil...Si mai trantea si un "fara comentarii!!!!!!" si ne inchidea gura la toate!!! De parca eram la scoala! Vorbea mereu cu tonul ridicat...Ia spuneti-mi, ati avut de-a face cu ea?[bang] [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina, intervin scurt doar pentru a raspunde la intrebarea de ce te-au taiat. Raspunsul e simplu: ca sa evite o ruptura, ruptura care e mult mai greu de reparat (din cauza de margini neregulate, de adancime necontrolabila etc) dect o taietura "curata". Cum de stiau ele ca perineul tau ameninta sa se rupa? Simplu, tu una n-ai fi simtit nici daca se rupea din cauza durerilor de expluzie asa ca nu avea nici un rost sa te intrebe. Perineul tinde sa se rupa in momentul in care capul copilului este fixat la vulva, atunci perineul se bombeaza si se intinde puternic si tesuturile se albesc si apar primele fisuri. Daca nu se procedeaza imediat cu epiziotomia se produce ruptura care e mult mai neplacuta si periculoasa decat taietura de foarfeca. Mai mult decat atat, nimeni nu poate sa stie dinainte daca te vei rupe sau nu, e un joc de noroc si zona trebuie sa fie sterila pentru ca manevra se face repede, nu e timp pentru asta dupa. Solutia care te-a usturat pe tine e o solutie de iod, este antisepticul de electie in cazul operatiilor chirurgicale. In mod normal, pe pielea fara nici o leziune nu doare deloc. Probabil ca tu ai fost iritata, cine stie poate de la lama, asa ca de aceea te-a usturat. Sper ca ti-am fost de ajutor. Ca sa poti fi invata ca esti si pentru ca esti invata sa fii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu..ce sa mai spun...acum 1 an si ceva..o doctorita mi-a zis ca am cancer...mi-a luat lama si mi-a iesit la papanicolau tip 4..si a zis ca ea nu mai are ce sa-mi faca.Am fost la alt medic,mi-a cauterizat rana pe loc..in o luna s-a vindecat..si acum am si un bb de 4 luni. Mai nou..cand eram gravida am facut eco si mi-a zis ca bb are un rinichi polichistic...bb n-are nimik ca l-am verificat de l-am inebunit Ar tb dati in judecata!@! KORINNA mamika x 2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-adusei aminte,ca ma gindeam ca io n-am amintiri rele din spitalele romanesti...Nu,n-am din spital,am de la policlinica Puls,aia de la 1 Mai,unde este o doamna doctor ginecolog cu atitudine complet neprofesionala...Ma duc eu la ea cu o raceala la ovare,imi da tratament si-mi spune ca un ovar e nu stiu cum si nu pot ramine gravida,oricum.Cu tot tratamentul,ramin gravida si ma duc la ea la control,din nou.Nici una,nici doua,timpita ma programeaza din start sa fac avort,ca cica tratamentul dat de ea ar influenta sarcina si copilul ar iesi sigur cu malformatii grave sau retardat...Ingrozita,ma duc acasa si-mi sun sotul care era in Elvetia,iar el suna la o clinica foarte buna din Vancouver,de unde e el,vorbeste cu toti doctorii de acolo si spune tratamentul pe care l-am luat,si,nefiind nici o problema din punctul lor de vedere mi s-a recomandat sa nu ma ingrijorez,ca bebeul va fi absolut normal.Asa si este,o dulceata de baietel perfect sanatos si inteligent.Si-acu ma gindesc ca era sa-mi omor comoara din cauza unei timpite...Multumesc lui Dumnezeu ¨ca a fost alaturi de noi si totul e bine![bis] Iren&Bogdanelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da , sunt foarte multi incompetenti in sistemul sanitar, dar sunt si multe suflete nobile. Nu putem sa-i bagam in aceeasi oala pe toti, macar din respect pentru cei care au fost trup si suflet alatrui de noi cand am fost la necaz. Pisi ella eu am nascut la Giulesti si imi aduc aminte de cucoana respectiva. Dar, cred ca era doctor pediatru- Stefanescu parca. O nemernica. De dimineata, ne-au zis sa venim la alaptat la 9.30 . Constiincioase , la 9.30 s-au adunat toate mamicile. Sa vezi suparare pe capul ei, a zbierat , a urlat, ne- a dat afara, a zis ca stam ca oile la stana. Vai ce m-a mancat limba, dar de frica sa nu-i faca ceva celui mic am tacut. Dar, data viitoare nu mai fac greseala asta. Atunci cred ca am plans 2 ore de nervi. Cel mai bine e sa luam atitudine, sa spunem cand nu ne convine, sa insistam cu intrebarile cand nu ni se explica. Mazarica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca era dr. pediatru, Mazarico...Poate o confunzi...Era o doctorita, Constantinescu, poate de ea vorbesti, a fost dr. fetitei mele, insa era o bomboana...Bine, si eu am fost tare draguta cu ea...[;)] Asta era asistenta, asistenta in toata regula! Ce-as da-o afara!!!!!!!!!!!! [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se poate, oricum era o scorpie. N-am vrut sa aflu prea multe despre ea. Oricum respectivei, dupa ce i-am bagat ceva in buzunar, mi-a zambit si mi-a spus: vai ce copil dragalas aveti, sa vezi cata dragoste era pe ea. Dar, la polul opus era o asistenta care m-a socat. Cand intra in tura se interesa de fiecare copil. Vorbea cu fiecare mamica , daca vedea ca nu te descurci cu alaptatul statea langa tine si-ti explica, te ajuta, era f. calma. Al meu adormea mereu la san, nu tragea de loc.Ma chema de fiecare data cand plangea pentru a-i da sa manance, sa-l obisnuiesc la san.Asa facea cu fiecare mama, eu chiar nu i-am dat nimic. Odata am venit mai repede la masa, toti copii plangeau. Era in brate cu doi, ii linistea un pic , apoi lua altii si tot asa, parca erau toti ai ei .Ei, pentru persoana respectiva tot respectul, nu pot sa o pun pe acelasi taler cu scorpia. Mazarica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...