Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu pot intelege de ce ....


Recommended Posts

Tocmai am postat si eu un subiect cu o nemultumire de acest gen, doar ca e vorba de doctorita de familie! Zbiara ca nebuna de fiecare data cand ma duc la ea cu toate ca de fiecare data i-am dat ciubucul de rigoare, pur si simplu nu inteleg de ce! Am zis ca e ultima oara acum cand ma duc la ea, imi iau rezultatele la analize si sa imi dea concediul prenatal ca am nevoie urgenta, dupa care ma mut de la ea (cu toate ca nu prea stiu la ce medic si cum se procedeaza). Adica cum, pe banii mei, pe banii pe care ii primeste de la stat pt faptul ca ii sunt pacienta tot ea zbiara ca nebuna si pe langa faptul ca mi-a recomandat niste pastile pe care dr-ul meu ginecolog a zis ca sub nici o forma nu se recomanda la gravide in luna a 8 a? Din pacate asta e sistemul in Romania, daca nu ne convine tre sa mergem la particular, dar chiar asa platim degeaba acel CAS in fiecare luna? Iar nenorocitele de adeverintze pt concediu prenatal si postnatal nu le poti lua decat de la ei! Voi ce fel de medici de familie sau pediatri la bebeii vostrii aveti? In privinta nasterii nu pot sa ma pronunt cum se vor purta, mai am o luna si ceva pana atunci, dar despre doctorul meu am auzit numai de bine pana acum si chiar il simt aproape cand ma duc la control, control ce e drept la clinica privata la Medsana dar sunt sigura ca si la spital la Elias se va purta la fel, mai vorbim peste 2 saptamani cand ma duc la control. Asa ca nu cred ca ar trebui sa generalizam intr-adevar sunt oameni si oameni, sistemul sanitar din Romania eu zic ca este principala problema! Umflatzel 33 saptamani, dr.Parvu, Elias
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am nascut si eu in Romania si pot zice ca nu am amintiri urate legate de doctorii de acolo pentru ca seful de sectie era un mare medic de execptie, care facuse o regula generala, foarte rigida, ca toata lumea sa se comporte frumos cu mamicile si gravidele de acolo, de umblau asistentele alea ca pe scripeti. Venea in fiecare dimineata la vizita, la fiecare femeie, indiferent daca era sau nu pacienta lui. Acolo la ginecologie nu prea erau probleme , dar la saloanele cu noi nascuti erau acolo vreo 2 mate, niste amarate de fatuci abia de terminesera liceul si se dadeau pe acolo mari. Singura mea problema a fost ca fetita mea era tare mancacioasa, si eu nu prea avem lapte la san, asa ca trebuia sa o hraneasca artificial. Si una din asistentele cele tinere, intr-o seara nu a vrut sa-i mai dea sa manance cat i-ar fii trebuit la copil. Vai ce m-am mai suprat si m-am luat de ea, ca la cantarire mi-a luat fetita si a trantit-o pe cantar. Atat mi-a trebuit, ca am mers glont la camera de garda a medicului de la copii si am intrebat doctorita daca asa trebuie sa se comparte una de asta cu mamicile si cu copii. A iesit acolo un scandal de toata noaptea nu am inchis ochi de ochi, mi-am adus copilul in salon cu voia medicului de la copii si am tot sunat-o pe aia sa vina ea la mine toata noaptea, in asa fel incat dimineata si-a cerut scuze, pe care nu i le-am acceptat. Pentru ce sa i le accept????. Daca ii rupea ceva fetitei mele si apoi isi cerea scuze??? si am intrebat=o daca asa se comporta cu copii in prezenta mamicilor, ce face cu ei cand nu esti acolo si mai plange vreo unul -doi , copilasi, ii ia la bataie sau ce face ??? Dimineata cand m-a vazut medicul cu copilul in salon si eu ca sf. vineri la fata dupa o asa noapte si au mai povestit si colegile de salon ce s-a intamplat, copilul meu a fost dus la loc in salonul de copii, i-au dat sa manace bine de tot si m-am odihnit si eu dupa aceea. Ce s-a intamplat in culise dupa aia, nu mai stiu, cert este ca dupa scandal , toate asistentele erau mai binevoitoare , nu numai cu mine, ci cu toate mamicile. Era acolo o asistenta mai batrana, cu o voce de barbat, care m-a speriat prima data cand am auzit-o dar era o comoara de femeie. Facea baita la toti copilasii in fiecare zi cand era de servici, vorbea frumos cu tine si ne dadea sfaturi cum si ce sa facem ca totul sa fie bine, si in ciuda vocii sale era prietenoasa si mereu binedispusa, chiar facea si cate o gluma de iti era mai mare dragul sa mergi acolo cand era ea de servici. Pentru acea femeie, toate respectele mele. Dar pentru mata aia care abia acum se forma, si se forma o scorpie care nu dadea doi bani pe nimic si nu avea nici un fel de respect sau mila, as da-o afara imediat, vorba nu mai stiu cui de pe aici. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by monicav
ce legatura au curvele cu prefectura? sau cu doctorii ? si in general care e problema ta cu ele?
Monicav, Marina a vrut sa spuna ca foarte multe paciente ale ginecologilor fiind din categoria aceasta (ele avind mai multe probleme din sfera asta de activitate [:D], ii frecventeaza mai des, de nevoie, nu ?…) si de aceea ei, doctorii, dragii de ei, si-au distorsionat imaginea despre femei in general si le trateaza pe toate la fel. Adica le trateaza cu indiferenta, cu sictir si nu le explica nimic, ca oricum sunt proaste si nu inteleg. Cred ca asta a vrut sa zica Marina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu inca o intimplare cu doctori ginecologi,mai exact cu o tanti ginecolog aproape de pensionare,de la policl. Batistei.Eram gravida in 4 luni si ma pune [}:)] sa-mi fac un control inainte sa plec din tara,asa ca mi-am facut o programare la tanti asta...intru eu in cabinet,nu va mai zic ca era (ne)utilat din vremea primului razb. mondial,ma pune pa masa,ii zic in cite luni sint si ea zice:ia sa vedem daca stii bine -si baga mina!p-orma mi-am dat seama ca putea sa-mi provoace pierdere de sarcina,da pe moment am fost socata...Bun,ma dau eu jos de pe masa si-o intreb daca pot face sex in continuare,la care ea,ingrozita,zice "cum sa faci asa ceva,copilu e deja mare,daca-l loveste cu...in cap sau i-o baga in ochi,doamne-fereste,voi nu va ginditi ca iese un mutant??" am iesit de-acolo cit am putut de repede,de teama sa nu ma pufneasca risu[bang]...ce sa-i mai zic,o invatam eu cum sta treaba si ca ocupa cabinetu' ala degeaba??Si citi incapabili de genu' asta nu sint,care ramin tot cu cunostintele acumulate in facultate (uneori nici cu alea) si uita ca trebuie sa se adapteze secolului in curs... Iren&Bogdanelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Umflatel, eu zic sa schimbi doctorul de familie...Sau macar pe bb sa-l inscrii la alt doctor...E groaznic ce zici! Mazarico, scorpia de care-ti povesteam se purta bine cu copiii, ii ingrijea ca lumea...Era singura care le facea mereu proba suptului...Da, cu copiii se purta exemplar...Doar cu mamele avea ea ce-avea!!! Si nu inteleg de ce...Ca oricum femeia lauza e predispusa la depresie, oricum ii vine sa planga din te miri ce, oricum isi face fel si fel de probleme si ganduri...[bang] Darmite sa mai fie una ca asta, care sa zbiere la tine si sa te faca proasta in fata! Hm! Sa stii ca si eu i-am dat spaga, insa nu si-a schimbat defel comportamentul... [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

evadindevapot sa iti garantez ca nu trebuia sa fiu taiata, nu ai cum sa imi spui tu ca te taie sa evite o ruptura ...cum poti sa stii ca ma rup??????de unde asta???? si inca ceva cum stia ea ca urmez sa ma rup odata ce nici nu m-am urcat pe masa am si impins deoarece nu mai puteam sa astept ma luasera rau contractiile si ele nici una dintre ele nu au apucat nici sa se uite de ma rup sau nu de am impiuns sau nu ...bla bla bla ...si isi faceau de lucru pregatind cu ce sa ma spele... Poate ca si tu esti o doctora si iti convine ideea ca asa iti termini repede treaba ....dar nu e asa sunt zeci si poate chiar mii de femei ce au nascut in fan sau pe camp, in grajd sau acasa si acum iti pun urmatoarea intrebare de ce mai niciodata nu s-au rupt, de ce acei copii sunt de zeci de ori mai sanatosi ca ai nostri si de tiganii ce nasc vai de capul lor in corturile lor jegoase si nu ai sa vezi vreodata tigan bolnav ....explica-mi si mi-e asta ....de ce ??? Mama a nascut de doua ori in viata ei si pot sa iti spun ca fiind nascuta acasa sunt de zeci de ori mai sanatoasa si eu si ea si fratiorul meu si am sa-mi blestem zilele ca nu am avut curajul ei si spun asta pentru ca nu s-a rupt si nu s-a mai intamplat nimic ...de ce au toti impresia ca daca sunt doctori sunt zei ???? Imi pare rau ca nu mai pot tasta acum ca trebuie sa ma duc la cel mic dar revin .... Hugs Marina6 si [bb] Robert Georgian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by pisi_ella
Iren, nu-mi vine sa cred!!!!!!!!...[:D] sau...[bang] Chiar ca nu stiu ce sa zic...Cum se poate ca o doctorita sa debiteze asemenea tampenii????? [pis]_ella
Se poate,de ce nu,daca ramin in secolul trecut...de fapt asta cred ca era cu vreo doua secole in urma[bang] Iren&Bogdanelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele, ca multe de aici am nascut in Romania ...uf,nici nu stiu cum sa incep..in primul randpot sa spun ca am fost extrem de multumita fiindca ca totul a iesit bine..am inceput travaliul marti seara am nascut vineri la patru ..pentru mine a contat insa numai ca Rares a fost ok...dar , privind retrospectiv,a fost o bataie de joc...nu discutam aici competenta doctorilor, pentru ca avem doctori buni in tara, extraordinari..,discutam sistemul in sine..care este jalnic..dupa ce am nascut mi-au zis sa ma dau jos de pe masa de operatie(am nascut normal)asa si sa ma aduc sa imi aduc bagajele din sala de prenasterisi apoi cu geanta dupa mine m-au asezat intr0un scaun cu rotile si m-au dus in sala in care stai cateva ore dupa ce nasti..nu mai zic ca mi-am cautat copilul doua etaje fiindca nimeni nu stia in nici un salon unde este...nu aveau nici un Oprescu..sa nu innebunesti? dupa ce am facut traseul pe scari de doua ori, l-am gasit la incubator(nu se adaptase la mediu)slava Domnului fara alte fire pe langa el..va spun sincer acum..sunt recunoscatoare Cerului, doctorilor, dar asta pentru ca a iesit totul bine...modalitatea in care se actioneaza insa...lasa mult mult de dorit este nevoie insa de cineva care sa fie lasat sa gandeasca liber si sa aiba resursele necesare..pe cand la noi asta e una din problemele majore..am citit undeva pentru ca o companie sa mearga in primul rand angajatii trebuie sa fie multumiti, apoi clientii..la noi, asistentele,doctorii ,toti lupta pentru a-si asigura hrana ..fiecare pentru el..e atat de trist si atat de anapoda! asa se intampla si in invatamant...eu am terminat filologia si m-am trezit in fata elevilor plina de informatie..dar lipsita de pedagogie! in sistemul universitar, nu am facut practica pedagogica suficienta! ne-am descurcat singuri bazandu-ne pe vocatie si bun-simt,decat pe educatie in sensul pedagogic!la subiectul asta e atat de mult de povestit ca ma las pagubasa... asa si doctorii ,ma gandesc, au invatat sa trateze ,dar nu s-a pus accent pe relatia umana doctor-pacient...pe comunicare, pe compasiune,pe explicatie.. sistemul nostru e diferit...nu are logica...totul se face cum ne vine, nu urmam o regula..haotic este poate cuvantul! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Marina6, Inteleg revolta ta impotriva dr.,insa nu este un lucru atat de rau nici cezariana ,copilul a trait, e sanatos acum nu mai are sens sa te necajesti pt.asta.Fetita mea a murit la nastere, dupa 9 luni de sarcina normala,si asta pt.ca au intarziat prea mult cu cezariana,crede-ma ca atunci imi doream sa ma taie peste tot numai sa fie bine.Dar.....lipsa puterii de decizie a medicului,incuvintarea tardiva a medicului sef (care se uita la un meci),sau destinul cine stie ,m-a impiedicat sa am acum copilasul meu.Am trecut foarte greu ,peste necazul asta,si am pus 100 de intrebari,insa nimeni nu m-a lamurit.Asa ca,gandeste-te la baietelul tau si incearca sa uiti prin ce ai trecut cand l-ai nascut.Nu esti mai putin mama daca nu l-ai nascut natural ,din pacate traim in Romania ,si ne vom lovi toata viata de carentele sistemului.Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...