Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (12)


vilma

Recommended Posts

Da,da,declar aici cu cea mai mare convingere ca Paul al lui Parpalak e cel mai serios si matur bebelus pe care l-am vazut ...si CUMINTE dom'le!!!Ori ca e prea interesat de Emma mea si de-aia tace si studiaza[;)].Numai ca Emma mea gangureste numai cu mamaica lui Paul...vrea sa se puna bine de pe acum cu soacra[:D] Parpalak,,pentru ca nu mai am messenger iti spun aici si cu ocazia asta "te dau si-n fapt".Pai cu tiramisu-ul cu care ai venit la mine te mai vaiti ca nu poti sa slabesti?N-ai cum,soro,ca l-ai facut buuun rau[pofta]!!!Io nu ma mai vait de kg. in plus...tac si pap ca acu' e momentul[:)].Asta ni se trage de "la bucatarie".Si maine poimanine zicem ca e site-ul de vina pentru tot ce ni se intampla. Pupici la mamici si bebeici mai mari decat mami si Emma gangurica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bine mai fetelor iar ati luat-o cu tiramisu? Parpalak de ce nu i-ai spus asistentei ca tu aveai treaba pe net draga? Pupici scumpului mic. Dorian si-a scos sosetutele din picioare si acum e super incantat si gangureste ca isi tine degetelele in gura. Ce jucarie de dinti...piciorusele sa traiasca. Si eu o sa incep sa ii dau lui Dori cate putina carnita de pui. Si banana a spus ca pot sa incerc cate putina.Dupa 6 luni ne-a spus pediatra ca putem sa ii dam ou si eventual ficatel. Iaurtel si sana dupa 7. La fel si peste. Peste tot eu am gasit ca e recomandat uleiul de masline. Nici eu nu ii dau zahar sau sare. Si noi iesim la plimbare pe orice vreme si tare ne place. Carrie eu fierb bine carnita de pui (doua lingurite nu mai mult) si apoi o pun in blender cu legumele la tocat. Lumy, Ange tot inainte spre marea diversificare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buma dragelor! Aseara am tras chiulul de pe messenger, am gasit apelul tau Ange, dar am vrut sa ma culc mai devreme ca nu-mi mai permi sa ma scol la 11. Mai am cateva zile de santier, si tre sa fac si mancare, (ca nenea zugravu nu ma intelege ca sotul, sau el intelege saracul dar mi-e mie jena).Asa ca m-am sculat eu frumusel pe la 7 jumate sa o pieptan pe Alexa ( am zis ca azi o tund)si sa o trimit la scoala si dupa ce mi-am facut niste paine prajita cu ceva pe ea, mi-am luat-o la calculator asa cum imi place mie. Noi mancam aproape de toate, ma refer la ou, carnita, branzica, dar rar si putin, adica intr-o zi ii dau ori supica de pui pasata la o masa si o masa de fructe, ori supica fara carne cu galbenus sau branza, si masa de frcte pasate. Adica avem doua mese solide pe zi din care una e totdeauna de piure de fructe, mere sau banane. eu nu-i dau piure de cartofi ii pun si cartof in supa apoi o pasez, nu pun ulei sau alta grasime desi am auzit ca untul ar fi bun. O intrebare, voi le-ati dat la bebei rosii? In supa sau crude? Parpalak, sa inteleg ca wbcam-ul tau e o camera foto digitala? merge si pe post de webcam? Vrea si sotul meu sa ia o camera video digitala dar e foarte scumpa si eu vreau doar foto dar nu stiam ca e buna si ca web. ca lumea atunci chiar ca nu-mi mai trebuie video. Va las ca s-a sculat Ilinca si plange in patut. Pa! http://community.webshots.com/user/danaf123
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da...webcamul poate fi si o camera digitala.Eu asa am. Carrie e ca si mine leoaica si ziua noastra trecu demult..da cand afara erau 500 grade.Dar si la mine figureazsa cum ca as avea 13 ani!!! Musai trebuie introduse felurite mancaruri..pentru ca altfel nu mai accepta nimik..si iti vine foarte greu sa-i mai convingi sa pape.Ce vreau eu sa spun e ca nu neaparat trebuie sa fie cantitati mari..si mancaruri grele.putintel.Carnita..pentru Cristiana...eu o tai cu cutitul maruntel intr-o directie..apoi o intorc si o mai tai si invers...devine ca un piure.Cele care au roboti de bucatarie desigur ca executa treaba asta mult mai rapid si fara dureri de cap.Dar e prea scump./....cam 6 mil..si numai pe asta nu am dat banii!!! Trebuie introdusa carnea si oul la 6 luni pentru ca-scrie in "mama si copilul"rezerve;e de fier ale lui bb care si le luase pe cand era in burtica la mama lui sunt acum pe terminate si din altceva nu are de unde sa si le ia.In caz contrar..devine anemic..si apar alte probleme.Eu va zic din experienta mea de la cel mare ca i-am dat galbenus,peste si carnita de la 6 luni..si n-a patit nimik. Stiti cum e cu8 asta cu 8 luni..un fel de moda..ca va zic eu..la tara ca sa taca copii si sa muinceasca oamenii le dau intr-o batista la bb mamaliga ci tuica..ca sa adoarma..si nu au mai murit..d-apai..noi care-i crestem dupa carte!!! Nu are ce rau sa le faca carnita..evident in cantitati mici..ca doar nu le dai o pulpa intreaga!!! Eu am dat la cel mare si peste:salau indeosebi....si l-a mancat cu foarte mare pofta.Cand a crescut a mancat peste cu usturoi.Foarte bun si usturoiul la copii..evident mai mari. Eu puneam la supica tot ulei de masline presat la rece adus de cumnata mea din Italia.Margarina sub nici o forma.Stiti cum s-a descoperit nu??faceau americanii un ulei..o vaselina pt motoarele avioanelor..si au incercat nu stiu ce combinatii in timpul razboiului si a iesit margarina.Foarte rau.Eu nu consum nici eu margarina..d-apai la copil. va las acum..ca vreau sa fac putina ordine in casa. Va pup! KORINNA mamika x 2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai acum cand nu mai am lapte decat foarte putin(abia daca imi ajunge pentru o masa pe zi) s-a gandit si Elena mea ca-i place mai mult tatica. Si sta toata ziua si cauta cu gurita in directia respectiva si plange si nu vrea biberonul cu lapte praf decat atunci cand ii e foarte foame. Mai bea din cand in cand zeama de la supa de legume cu putina carne si suc de fructe, dar sa fie bine strecurate sa le bea din biberon. Pisi, noi stam cu geamurile deschise, dar geamurile dau in balcon care e inchis, asa ca nu vine frigul de afara.
quote:
Si, pe langa asta, copiii alaptati la san, la care se amana prea mult diversificarea, sunt predispusi la anemie...
. Eu asa am patit cu Antim. Nu am insistat prea mult cu diversificarea, am zis sa-i dau lapte cat de mult pot, asa ca la un an avea hemoglobina 9.8.
quote:
Morala e ca ne apucam sa cautam alt pediatru.
. Si eu as vrea, dar nu stiu unde sa ma duc. Pediatra noastra e foarte draguta si saritoare, dar n-am incredere in ea. Cu bubitele lui Antim am fost la mai multi doctori si nu prea au reusit sa ma lamureasca. Sunt niste bubite mici care ii apar din cand in cand (la 3-4 saptamani) numai pe partea dreapta a corpului (la subrat, pe piciorus, pe burtica uneori). Unii mi-au zis ca ar fi de la transpiratie, dar numai pe jumatate de corp? Si nu doarme pe partea dreapta sa zici ca transpira mai mult acolo. Altii au zis ca ar fi de la detergent, dar spal de cel putin un an de zile cu acelasi detergent si n-a avut nimic pana de curand. In fine, doi mi-au zis acelasi lucru si inclin sa cred ca au dreptate: s-ar putea sa aiba paraziti. Asta ar explica si lipsa poftei de mancare, si faptul ca nu creste (la doi ani are 11 kg) si bubitele. Sper s-o rezolvam cu tratamentul pentru paraziti. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ange cum faci marul acela copt la abur ? As vrea si eu sa incerc ... Ange crezi ca nu ar trebui sa-i dau suc de portocala ? E inca devreme ? Noi mai avem vreo citeva zile si facem sase luni .... Korinna , Carrie si eu sint leoaica ...[:D] Lumi da mincati nu va jucati ... Eu nu stiu cind o sa spun ca vom minca atitea ! Aalina sa va insanatositi rapid! Fetelor voi le dati calciu separat la bebei ? Eu ii dau doar PediaVit D... Am aflat ca ar trebui dat si calciu separat ... Am sa ajung la pediatru sa vad ce o sa-mi spuna! [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parpalak, am vrut sa zic ca, daca a depasit 5 luni, e ok sa-i dai un pic de carnita, asta in cazul in care ai inceput diversificarea mai devreme...Daca are deja 6, nu mai e nici o problema...Uite, nasa-mea s-a referit la cazul meu, cand mi-a zis sa-i dau carnta la 6 luni...Ca eu am inceput diversificarea la 5 luni( fara 2-3 zile)...Bine, impropriu zis, ca nu-i dadeam decat vreo 2 lingurite de cereale...Acum papa insa supica, cereale, branzica...MI-a zis nasa-mea ca e f bine si ca-i pot da si carnita, chiar incepand de acum...Dar eu mai astept o saptamana...Ea a intalnit in spital la ea o groaza de cazuri de copii anemici, din cauza ca s-a inceput tarziu diversificarea...Si din cauza ca s-au introdus tarziu carnita si galbenusul de ou...Asa ca...ii voi urma sfatul! Ok, v-am pupat! Nu stiu ce sa fac...Sa ma duc la dr....sa nu ma duc...Ploua si mi-e cam frica sa nu racesc copilu'... [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...