Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (12)


vilma

Recommended Posts

DanaMario,sweet potatoes cica ar fi cartoful dulce.De fapt este un cartof dulce.In Ro. nu am auzit de el.Poate acum se gaseste,nu stiu!Aici se recomanda la greu ca si dovlecelul si fasolea verde.Eu in afara de morcov si 3 ling. de dovlecel nu i-am dat.Eu la fiecare nou aliment tremur toata si astept sa treaca 4-5 ore sa vad daca-i apare ceva pe corp.Mama masiii de alergie!!! Si noi sugem degetelul la greu.Mai nou preferam degetelele de la picioare[bang][bang] Astazi a tras si el de cateva ori din suzeta spre bucuria mea dar a renuntat repede.Cica nu-i buna[:D] Se pare ca bb de mai au intrat intr-o perioada de agitatie.Noi suntem nesuferiti si plangaciosi peste masura[:(!] parpalak,mereu uit sa te felicit pt. nasterea lui Paul[bang]am recitit-o acum din nou.Sa-ti traiasca si sa te bucure toata viatza![flo][flo][flo] ange,mamica de 2 ori http://community.webshots.com/user/maiaioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
danv/Ioana, eu sint sigura c-o sa ne speriem, eu deja ma tin bine de scaun ca sa nu cad ! :) Paul rontaie la degetele (toate 20) si la suzeta in mod egal, ca sa nu se supere nimeni. Azi i-am luat o jucarica speciala pentru gingii, dar pentru un motiv care-mi scapa, il enerveaza foarte tare, asa ca nu cred ca i-o mai dau.. O sa incerc cu a doua care are si muzicuta (cinta cind musca). ange, multumim de felicitari si urari, ceea ce va dorim si voua si sa stii ca nu tinem contabilitate :) asa ca stai calma! :) Lui Paul nu-i prea place morcovelul, dar e foarte incintat de dovlecel si cartoful ala dulce. Eu ii dau ca la carte, un aliment nou la 3 zile. (Macar ca dupa unele carti zice de 4 sau chiar 5 zile). Dar macar le-am incercat pe toate si ne-am declarat preferintele. Acuma, de exemplu, daca-i mai dau morcov, cred ca i-l dau in combinatie cu cartof sau dovlecel. Azi i-am dat wax beans, ceva ruda cu fasolea pastai galbena daca ma uit la eticheta, si a cam avut gaze. (Desi e de culoare galben inchis, cum scrie la carte) DanaMario, multa sanatate mamei tale. Cit despre servici, conform legii trebuie sa-ti pastreze postul pina te intorci. Deci sa nu ma bazez pe laptele tau prea curind? :) Ai avut dreptate, am gasit si mere si banane pentru incepatori, inca nu le-am desfacut, sper sa mai am rabdare pina de azi intr-o saptamina cind mergem din nou la doctor. Sa stii ca am incercat si hranitul la orizontala, dar e mai rau la noi, ca Paul incearca tot timpul sa se intoarca pe burtica, uneori chiar si la biberon. Asa ca tot la verticala ne distram cu papa. Se pare ca eu n-am viteza necesara la manevratul linguritei, pentru ca de fiecare data isi baga si degetelele in gura si suge la ele ca sa alunece mincarica mai bine pe git in jos. In rest, mincam infasurati intr-un scutec si cu barbetica la git si jumate tot pe barbetica ajunge.. pisi, ura pentru suzi!!! Cu culcatul, nu-i bai, asa se incepe.. Doar n-o sa-ti rapeasca placerea de a o adormi chiar asa din prima. alycia, habar n-am de Tamara, poate dana d sa stie cite ceva? Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumeee lumeee, veniti de ascultati! Ilincuta a dormit azi noapte neintrerupt, de la 22 pana la 7...uraaa.. ma simt alt om dupa o noapte ca pe timpuri... ahaa ce timpuri, cand eram gravida si dormeam si noaptea si ziua mai ciupeam cateva ore. S-a sculat puiul meu asa de bine dispus si cu gura pana la urechi de zambete, mai ales dupa ce a papat, si acum doarme iar de aproape 2 ore. Sa va spun cum s-a intamplat, aseara i-am dat putine cereale Humanna preparate gros, adica dupa reteta de pe cutie. Nu a mancat mult, mai puton de 1/2 portie pt 4 luni, dar a mai papat si san si a adormit destul de greu ca mai vroia joaca. Dimineata cand a sunat ceasul lui Alexa nu-mi venea sa cred ca am dormit o noapte intreaga. Fetelor, nici noi nu ne omoram cu suzete dar nici cu degetelul, doar cand ne e somn bagam degetelul si mami ni-l inlocuieste cu suzete, dupa care adormim si o scapam din gura. cam la a tat se reduce folosirea suzetei la noi, sau ii mai pun "dopul" cand plange, si se linisteste si, eventual, adoarme. Si mie mi-a spus doctora ca pot sa-i dau si galbenus de ou, si ficatel, si cred eu ca si peste (stie cineva despre peste?). Eu branzica i-o fac din lapte degresat cu calciu lactic, dar tot doctora mi-a spus ca pot sa-i dau si cumparata dar sa nu aiba conservanti, sa caut sa-i dau in general produse romanesti, naturale. Ce mai, ne-am facut bebei mari. BEBELUSII DE MAI AU CRESCUT!!! Despre Tamara, pot sa va spun eu cate ceva, am mai vorbit la telefon din cand in cand, am vizitat-o si la spital inainte sa nastem ca tot acolo ma duceam si eu la control. Copii ei au crescut mult, parca au peste 7 kg, a avut ceva probleme de sanatate cu ei dar nu grave ( ba o infectie a pielii in prima luna, ba diaree la diversificare) dar au trecut si sunt foarte bine, si-a angajat o femeie sa o ajute in cursul saptamanii, si mai sta si mama ei periodic pe la ea. Tamara a inceput sa mai si lucreze cand poate, isi ajuta sotul in afaceri, chestii de contabilitate, acte, parca. Cand mai vorbesc cu ea va mai tin la curent, mi-a spus ca mai citeste cand poate ce scriem noi dar nu are timp sa si scrie decat rar. Ieri Alexa a fost in excursie la Slanic Prahova la salina, au vizitat si casa memoriala Ion Luca Caragiale, si Manastirea Ghighiu, au avut noroc de vreme buna desi aveam mari emotii in privinta asta. a venit foarte incantata de ce a vazut in salina si de calatoria cu autocarul impreuna cu colegii ei. Cred ca ar fi foarte multumiti si daca i-ar plimba numai cu masina, fara sa mearga undeva anume. nervi de otel trebuie sa aibe invatatoarea aia. Am vorbit cu ea de multe ori la telefon si abia ne auzeam acolo era un vacarm de nedescris. Mai, a dat caldura, ce mai, se cunoaste, avem aproape 21 grade, dar caloriferele sunt abia caldute, lasa ca se infierbanta ele, va spun eu cand ajung la 25. Alta viata. Va las ca incepe "Spitalul de urgenta" de care ieri am uitat complet de-mi venea sa-mi dau pumni in cap cand mi-am amintit, exact dupa ce se terminase. Lasa ca am mai pus si eu casa la punct ca prea stateam in dezordine. Numai voi sunteti de vina ca stau toata ziua pe net, ia sa veniti sa ma ajutati la treaba![:D] Pupici! http://community.webshots.com/user/danaf123
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, Ilincuta![bis] Sa o tii tot asa! Parpalak, deci tu ii dau un aliment nou la 3 zile...Eu i-am pus in supica deja aproape toate legumele..Ei, cu chiar...Morcov, telina, patrunjel, pastarnac, ceapa...Din prima...I-am dat-o strecurata.Maine insa vreau sa-i pasez legumele....Sa i le dau tot asa, pe toate? Cineva mi-a spus sa nu-i dau ceapa. Oricum, ceapa ii pun foarte putina, sa dea un pic de gust...Si ii place, sa stiti...NU mi-am inchipuit ca poate manca supa fara sa se strambe... Fetelor, cam cand pot sa-i dau si eu Sana? Papam deocamdata doar cereale (de vreo 10 zile) si supica (de 3 zile)...In rest, doar tzatza lu' mami... Azi sunt matinala, m-am trezit la 9![:D] Ca de obicei ma trezeam la 11, 12...Emma mea se culca tarziu, la 12 noaptea, insa se si trezeste f tarziu...La 12 ziua! Intre timp, se mai scoala o data sau de doua ori...Azi s-a trezit pe la 9, a papat, a povestit un pic, a tipat la mine ce a tipat, destul ca sa-mi piara somnul[bang] si s-a culcat bine mersi! Eu n-am mai putut sa dorm... Peste vreo 2 ori vin socrii pe la mine...Nu stau mult, doar cateva ore...Asa...sa tot ai socri[;)]! Hai ca va pup! [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by pisi_ella
Peste vreo 2 ori vin socrii pe la mine...Nu stau mult, doar cateva ore...Asa...sa tot ai socri[;)]! Hai ca va pup! [pis]_ella
Si mie imi vin socrii in vizita, dar ei stau cateva zile, nu doar cateva ore. Sper sa nu va suparati daca o sa vin sa-mi spun oful la voi. Pe de alta parte, ce sa zic ? Le-o fi si lor dor de copil(sotul meu e singurul lor copil), de nepotim, asa ca ma starduiesc sa-i inteleg. Dar nu reusesc niciodata sa-mi pastrez calmul cand vin pe la noi. Nu stiu ce sa ma fac cu Elena. M-am saturat de cate ori trebuie sa o schimb, ca se uda mereu pe piept. Am incerca sa-i pun o barbetica, dar se agita asa de tare ca ii ajunge la spate. Poate ii pun una de-aia cu maneci, ca sa nu mai poata s-o suceasca. In legatura cu mancatul, tot nu reusesc sa-i dau nimic cu lingurita. Doar sa fie ceva destul de subtire ca sa poata bea cu biberonul. Ieri i-a placut foarte mult zeama de la supa cu carnita. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adita, noi avem garsoniera, nu au socrii unde sa doarma, ca probabil ar sta si ei...Avem o canapea in camera, ar putea sa doarma acolo o persoana, insa am fi cam multi in camera si nu ar mai fi aer destul pentru bb! In caz de forta majora, s-a mai dormit si pe canapea, ca..asta e! Eu insa ma impac bine cu socrii, soacra-mea nu e pisaloaga...Imi mai zice ea una, alta, imi mai da un sfat, insa nu ma bate la cap...Asa cum face maica-mea, de exemplu![bang] Soacra-mea insa are si ea o problema care o roade...Cum de o tin eu pe Emma fara caciulita in casa?!!![:D] Ca ea taaaaaaaarrreee i-ar pune o caciulita, ca e racoare! I-am spus ca in ziua de azi nu se mai tin bebelusii cu caciulita in casa, ca pe timpuri...Ce sa-i faci! Emma azi nu a mai vrut sa manance supica! Hm! Ciudat! Sa ma ingrijorez? O sa mai incerc mai tarziu... DanaMario, Emma mea se trezeste de obicei la 11, 12...Azi a fost o exceptie...Asa ca...am tot timpul sa dorm si eu...[;)] [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisi _ella nu te ingrijora ...nu o forta si mai dai peste o zi doua! Eu supica incercb sa-i dau la patru zile...Sa vad poate , poate o saii placa! Francesca azi de dimineta s-a trezit la cinci jumatate a facut caca ...Apoi pe la sase iar a mai facut! Ea a adormit la loc dupa reprizele de schimbat pempersul dar eu am adormit tare greu ! [bang] Parpalak de ce crezi tu ca il pe paul enerveaza jucaria?! Degetele toate 20 sint ale lui , pe ele nu le scapa si sint mai gustoase!!! [:D][:D] Si Francesca se lupta cu degetele ! Cu toate ca eu ii mai dau cite o jucarica dar ea o arunca si revine la suptul degetelor! Exceptie face degetul mare de la mina pe care nu l-a bagat in gurita!!! Cred ca pe-asta nu l-a descoperit! [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pisi eu branzica i-o fac asa:din 200 ml de lapte praf preparat in care pun 2 pastile de CA lactic si mestec la foc mic pina se branzeste.apoi culeg branzica si o pun la scurs pe tifon e ff simplu si sigur. gata, am scapat si de vaccin, cu unele masuri de prevedere a fost destul de ok.deocamdata are febra cam 37 cu 3..dar n-a vrut sa pape lapte in schimb altceva a papat cu placere. n-a prea plans la vaccin dar mi-a servit acu o portie inainte de culcare de juma de ora ca mai ca se sufoca de plans. ange, pe mine ma termina istericalele astea inainte de culcare plus ca are zile ca numai in brate o scoatem la capat. si parca cu cat m-am straduit mai mult sa n-o invat in brate cu atat vera mai tare...plus ca vrea numa in fundic! dar e asa de dulce cand ma apropii de ea se lumineaza la fata , chiuie si intinde mainile spre mine. da chiar, greseam eu asteptandu-ma sa se cuminteasca pe masura ce creste? Corina ma bucur ca e ok cu medicul.eu am avut noroc ca mi-a fost sotzul in concediu saptamana asta ca altfel nu stiu cum o scoteam la capat cu 38 febra si copchil rauc.[bang] pupici cristiana si bb Theodora Alexia http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...