Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

in genunchi din nou...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Tora, Nimeni nu te poate ingenunchia, daca tu nu te lasi ingenunchiata. Sterge lacrimile, indreapta spatele, ridica barbia, respira adanc fara sa te gandesti la nimic. Nu-i asa ca deja te simti mai bine? Acum priveste in interiorul tau! Nu esti tu cea care sa te lasi doborata de un om de nimic! De cate ori mi se intampla ceva rau, ma intreb:"Oare ce trebuie sa inteleg din asta?" "Care este partea buna pe care trebuie s-o vad?" Nici macar nu vreau sa ma mai gandesc la partea rea. Doar trebuie sa merg mai departe si cum as putea sa ma "ridic" daca eu ma las complesita de sentimente negative? Asa ca ii multumesc lui Dumnezeu si merg mai departe. Gandeste si tu in aceeasi maniera! Un astfel de om nu merita doua minuni ca voi langa el. Teodora va intelege si tu vei gasi exact cuvintele care trebuie ca sa-i explici. Sunt sigura de asta! De multe ori copiii sunt mult mai intelepti decat noi. Stii ce mi-a spus acum 2 zile Teodora mea, care este mai mica doar cu un an decat a ta? Eram putin suparata ca am pierdut ceva; nimic important, dar ea m-a simtit. A venit la mine si mi-a cuprins obrajii si mi-a zis: "Mami draguta, fii fericita ca ai un copil dragut si ca esti sanatoasa!" Nimic nu a mai contat. Mi-am dat seama ca sunt cel mai bogat si cel mai puternic om de pe pamant si ca sunt in stare sa mut si muntii, daca trebuie. Gandeste-te ca si tu ai tot ceea ce ai nevoie pentru a merge mai departe DREAPTA si nu-ti pierde speranta, la momentul potrivit va apare si cel care sa va merite. Va pupam cu mult drag, Teea si Camelia PS. Tatal ei natural este cel care pierde bogatia din sufletul unui copil minunat. Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjoara splendoarea lui Dumnezeu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Tora, imi pare nespus de rau pentru voi doua. Ce ti s-a intamplat, e foarte dureros, dar tu stii ca esti puternica si vei depasi si aceasta incercare. Acel om nu merita nimic de la tine, sa fie atat de las incat sa nu aiba curajul sa-ti spuna in fata ca s-a terminat!?!?!?! Ce fel de om este acesta? Fruntea sus, sunteti doua suflete deosebite, si impreuna veti reusi sa depasiti durerea. Va pupam, [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si o luna Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Tora! Mama imi spune mereu sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru ce am si sa ma rog sa fim sanatosi, ca in rest totul se rezolva! Cred ca-ti este foarte greu! Intotdeauna m-am intrebat daca eu m-as descurca intr-o asa situatie! Dar totusi bucura-te ca sunteti sanatoase, ca sunteti impreuna si mai ales ca ai o fetita isteata. Sunt convinsa ca nu va trece mult timp si fetita va intelege situatia si ce mama are, ca nu va trece mult timp si veti fi ca doua surori. Si nu in ultimul rand, nu dispera! Barbati pe toate drumurile! Va doresc numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nano
Imi pare rau pentru tine si pentru fetita ta,dar fericirea nu o gasesti intr-un barbat!Din pacate asta e realitatea si ar trebui sa o accepti.Sunt foarte rare cazurile in care un barbat doreste sa ramana cvu o femeie care are copii.Si,in general o fac ca solutie de compromis pana isi gasesc ceva care sa le convina mai mult.Asta e realitatea,nu vreau sa te descurajez,dar incerca sa privesti in jurul tau vei gasi mult mai multe motive de bucurie si implinire decat poti gasi intr-un barbat!Iar in ceea ce priveste fetita ta,ei ii sunt suficiente dovezile tale de dragoste si sunt convinsa ca va intelege mai tarziu si te va aprecia pentru eforturile pe care le-ai facut pentru ca ea sa creasca iubita si protejata. Alex
Tora, de data asta nano are dreptate. Nu ma puteam exprima mai bine. Imi pare tare rau pentru nefericirea ta si mai ales pentru fetita. Vei vedea ca timpul le va vindeca pe toate si voi doua veti fi fericite cu sau fara un tata. Uneori e cu adevarat mai bine fara. Bunica mea a ramas vaduva la 33 de ani, cu doi copii destul de mici si nu s-a mai recasatorit tocmai "pentru copii" spunea ea. Si copiii i-au facut cinste si au iubit-o pana a plecat de langa ei. Mult curaj si fruntea sus! Cu adevarat, nu intr-un barbat sta fericirea. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, imi pare rau de ce ai patit. Nu cred ca se putea mai rau... Nu pot sa imi dau eu cu parea asupra vietii tale, si nici nu cred ca nu vei gasi un barbat care sa te iubesca cu tot cu copil. Esti o fata deosebita, (si eu tot de 16 ani ma cred!) in mod sigur iti vei gasi perechea. Iti doresc mult noroc si poate iesiti si voi la plimbare mai des, nu cred ca e bine sa stai in casa. Iar eu cred ca poate fetitei tale este bine sa-i spui ca este in continuare plecat. Poate poti sa o protejezi macar pe ea de data asta. 3 ani !!! pe 14 februarie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea Tora, M-a impresionat povestea ta, si eu sint intr-o situatie asemanatoare, adica de curind m-am despartit de sotul meu si tatal baietelului meu de 4 ani. S-a intimplat de citeva saptamini deci rana e proaspata. Baietelul meu I-a spus tatalui cind acesta l-a anuntat ca pleaca “ Si o sa vina alt tata ?”. Eu am ris atunci de ce idei are un copil de 4 ani, nu ii parea rau, poate nici nu intelegea foarte bine ce se intimpla. Am de gind sa nu ramin singura, nu atit pentru baietelul meu cit pentru mine, nu support sa fiu singura. Dar vreau sa gasesc pe cineva cu care sa se inteleaga, sa fie prieteni. Nu vreau un nou tata, are deja un tata si acesta va ramine mereu tatal lui, bun sau rau. Am sa incerc sa ii explic ca acum sintem 2 doar, sintem o familie mica dar el este foarte iubit , si de mine si de tatal lui. Nu stiu cum as fi reactionat daca as fi din nou inselata in asteptari, cred ca e cumplit dar trebuie sa iti dezvolti un mecanism de aparare, sa iti repeti de zeci, sute, mii de ori ca EL NU MERITA ! Ca e mai bine ca s-a intimplat asa acum decit mai tirziu si ca vei trece cu success, VEI GASI PE ALTCINEVA !! Trebuie sa crezi in asta ! Sfatul meu este urmatorul: sa incerci, sa faci tot posibilul sa gasesti pe altcineva, dar sa nu iti pui sperante de la inceput. Incearca sa iti pui profilul pe un site, chiar mai multe, speciale pentru cei care cauta o relatie si sa spui acolo clar ca nu doresti aventuri, ca doresti o relatie serioasa. De ce sa nu incerci si in alte tari ???? Sa raspunzi la anunturi in ziare? Cunosc atitea personae, am prietene care si-au cunoscut asa sotii/partenerii actuali si sint foarte fericite. Asta am de gind sa fac si eu ! Iar fetitei tale povesteste-I de alte mamici care cresc copiii singurele, chiar si mamici celebre, si e o idée buna sa ii cumperi cadoase din cind in cind ca din partea taticului ei, sa nu se simta neiubita !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a venit si si a luat lucrurile.. l am intrebat "de ce?" iar raspunsul lui stiti care a fost? "nu stiu.. asa mi a venit, pur si simplu nu stiu"... si stiti ce a mai facut? de ziua teodorei i a dat cadou o combina muzicala.. chiar i a subliniat ca asta este a ei.. ei, da, a luat o si pe aia.. teodora este un copil mult mai matur decit virsta pe care o are... nu a intrebat decit daca el nu va mai veni niciodata pe la noi, apoi s a inchis intr o zburdalnicie exagerata..a inteles si fara explicatii in alta ordine de idei, NU caut un barbat... pur si simplu nu ma dau cu capul de pereti ca a plecat,.. ci pentru ca a amagit o pe micuta, pentru ca am cedat instinctelor si am acceptat sa iubesc.. ca am fost folosita... este o furie mai mult in mine, pe linga durere... apoi, sa stiti ca nu ne am inchis in casa.. iesim... mergem in continuare in parc, in vizite, la Mac mai prost este ca nu prea pot sa ies cu micuta in timpul saptaminii datorita serviciului.. cam atit.. restul.. in mod sigur aceasta experienta imi va folosi: voi reusi sa slabesc... pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apai eu nu pot sa spun decit " Vai ce porc !" La faza cu combina muzicala mai ales. Lasa, mai bine ca ai scapat de el. Fa bine si distreaza-te de ziua ta,iesiti undeva, sa va simtiti bine, tu cu fetita ta, cu ai tai, prietenii sau cei din familie care sint linga tine si cu care te simti bine. La Multi Ani ! Si sa ai multa incredere in tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Tora! In primul rand "La Multi Ani" si apoi sa dea Dumnezeu sa fiti sanatoase, si sa aveti puterea sa treceti peste aceasta magarie...acela nu merita titlul de om, e prea frumos pentru el...asa ca nu prea ai ce regreta! Pe viitor ar fi bine sa casti ochii mari la persoanele pe care le lasi sa-ti intre cu bocancii in suflet, caci ai putea suferi din nou...Copilul tau are un tata, voi aveti nevoie de un OM, un prieten, cineva pe umarul caruia sa poti plange, sa te poti baza.....probabil acest OM nu a aparut inca in viata voastra. Pana atunci...putina rabdare! Va pupa[bis] cu drag, Denisa si copilul Alecu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...