Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

A venit toamna


Recommended Posts

"A venit toamna,/ acopera-mi inima cu ceva,/ cu frunza unui copac sau mai bine....." Ce "emoti de toamna" trebuie sa aveti voi pe unde sunteti, eu in Thailanda nu am nici o toamna [q] aici e o vara continua. Dar eu am simtit toamna in suflet precum in poeziile lui Bacovia "imi picura in suflet" prin orice veste pe care o primesc de acasa povestindu-mi despre cum se numara boboci toamna. Imi place grozav sa merg prin frunze uscate, aramii si sa simt mirosul de struguri copti sau mere si gutui. Gradina Botanica din Iasi probabil imi simte lipsa.[;)] De fapt e invers, imi lipseste grozav. Si ca un raspuns la intrebare, eu inca mai astept venirea toamnei aici in Thailanda. Ma uit spre munte din balconul casei si totul e verde si proaspat inflorit chiar. Toate bune de la Ciufulici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Toamna, toamna ce anotimp superb. Pentru mine care sunt o tomnatica (fiind nascuta toamna) este un anotimp de-a dreptul magnific. Frunzele copacilor, culorile, plecarea pasarilor, pregatirea gospodinelor pentru iarna, totul este pur si simplu magnific. Gaza mea a remarcat venirea toamnei prin faptul ca a inceput sa ploua si au cazut frunzele.(De ce mami ploua? De ce mami cad frunzele?). jb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place toamna,ca si eu is nascuta in octombrie.Cel mai mult imi lipsesc strugurii de acasa, ca astia imi plac cel mai mult, si aici nu gasesc decat din aia din import,si fara gust, da, la struguri le duc dorul tare [:(] . Si mai duc dorul si muntilor de acasa,ca-i vedeam pana si de la geam,cum se colorau treptat,si aveau niste culori minunate,era o frumusete. Aici e numai ses. Insa si mie toamna mi-a adus o mare bucurie,chiar ma gandeam cand am facut testul de sarcina ca exact acum multi ani, in aceeasi zi, incepeam prima zi de scoala, si acum am aflat ca voi fi [mamica], deci aceeasi zi are semnificatii diferite in timpuri diferite,ce frumos.Dar tot se numara bobocii,nu? [:D] Piatra lunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, ce subiect minunat!... Eu ador toamna, imi simt bateriile full si parca pot sa rastorn muntii, desi nu cred ca este nevoie. Chiar daca in Romania pare bacovian totul, eu imi simt inima ca la inceputul unui An Nou. Acum cateva zile am fost cu baietelul meu in stadionul Lia Manoliu (locuim in apropiere) si am cules o punga mare de ghinde si castane. Acasa, l-am pus pe el sa le bage in sticla unei damigene, adica in recipientul acela fara impletitura de nuiele, am pus apoi un dop din sfoara si uite asa ne-am decorat balconul... Pentru ca se vor deshidrata aceste "fructe", sper sa nu mucegaiasca prea repede peticul nostru de toamna![:D] Cu drag, Violeta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iti vine sa-l omori pe bacovia daca iesi din casa acum...ploaie mocaneasca,vaant, balti la greu numai pieton sa nu fii. Daca esti sofer ce mai ai masina , taci si rabda stai de 50 de ori la semafor...macar e cald si uscat... cam asta e toamna azi in Bucuresti...dar inca se mai vede splendoare de ruginiu prin copaci!!!! Ochi sa avem si nervii tarii! Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am simtit ca vara isi ia talpasita, m-a cuprins o deprimare de care am crezut ca nu mai scap! [alcool] Dar apoi am vazut ce splendide culori au frunzele, am simtit ce aer proaspat lasa in urma ploile si ce bine imi vine noua geaca pe care tocmai am cumparat-o [cool] Afara e frig, in casa e cald si miroase a castane coapte... Fiecare anotimp are farmecul lui. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...