Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scuzati va rog pentru deranj......


Recommended Posts

quote:
Originally posted by EDDY
Shi eu folosesc mai mereu "Fiti amabil(a)",cind sint la cumparaturi,la restaurant sau oriunde am nevoie de o informatzie shi mi se pare ca asta tzine de bunul meu simtz.Se intimpla sa spun cele doua cuvinte shi pe un ton mai ridicat,atunci cind cea interpelata da dovada de probleme auditive sau de nesimtzire crasa.Iar referitor la comportamentul vinzatoarelor din Romania,pe mine reusheshte mereu sa ma enerveze rau de tot,aceea care din spatele galantarelor te priveshte luuung shi-tzi studiaza tzinuta din cap pina-n picioare,ca in final daca ceri sa-tzi arate un produs mai piperat ca pretz,sa te intrebe ironic:"dar atzi vazut ce pretz are"? sau sa-tzi arunce in sila,produsul peste tejghea.Oare la cumparaturi,trebuie sa mergem imbracatzi mereu la tzol festiv?Sau daca tzinuta este alcatuita dintr-o pereke de jeanshi shi un pulover simplu,se subintzelege ca ash avea bani numai pentru produse Made in China? Uff,hai ca m-am descarcat shi io [asia] Eddy & Antonia Naomi
Eddy, pai du-te la Londra la Harrods sa vezi cum tre sa te imbraci ca sa intri, sau la Roma - nici nu iti deschide usa daca nu esti elegant... Iar de amabilitate...ce sa spun, magazine de stat nu mai prea sunt, nu mi se intampla des sa dau de vanzatoare ciufute, in schim ma enerveaza alea care, dimpotriva, stau in coasta mea tot timpul si ma intreaba: "pot sa va ajut"..." nu, ii spun, mai uit si va anunt cand ma hotarasc" " dat uitati, avem si...si..." si ma car, ca nu imi place sa ma bata nimeni la cap.... deci.... dupa gust.... V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cat dreptate ave-ti mai fetelor, multe dintre voi mi-ati luat vorba din gura. Eddy si pietricica mi-au adus aminte de unele din intamplarile mele din super magazinele bucurestene. Cand vreau sa colind prin magazine adopt o tinuta sportiva ca sa pot bantuii lejer. mi s-a intamplat ca la magazinele de lux sa fiu privita de sus cand imi alegeam produsele, si erau foarte surprunse cand le puneam pe tejghea si ceream plata. Dupa ce vedeau ca ori e teanc ori cardul nu tipotea ca depasesc vre suma deveneau numai un zambet acele fete care au uneori un salariu foarte mic si te privesc de sus de parca ar fi magazinul lor. una chiar m-a apostrofat odata cand ma tot invarteam prin fata unui raft cu multe sortimente de incaltaminte de vara si reuseam sa ma hotarasc (cautam si un numar destul de greu de fgasit: 41) si-mi spune: Stiti acesti pantofiori sunt marca ... si sunt foarte scumpi" la care zambind ii raspund " si care e probleme, crezi ca sunt atat de proasta incat sa nu pot citi preturile, sau ti-e teama ca nu am cu ce plati, si ii scot portofelul si il deschid, intreband-o crezi ca ajung?" a tacut chitic si nici macar nu si-a cerut scuze, doar s-a inrosit. Nu cred ca sunt obligata sa ma imbrac asa cum considera ele ca ar arata cineva demn de a le calca pragul marilor lor magazine. In rest aplica aceeasi metoda ca si voi: nu te intereseaza sa ma servesti nici o problema cumpar in alta parte, ca banii sunt ai mei, daca nu-i vrei PA si la revedere ii dau altuia care stie sa respecte clientul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am plecat din comert de 4 ani unde am lucrat am lucrat 10. Eu personal am un liceu si o scoala profesionala de comert si stiu sa vand si un .... daca este frumos ambalat! In scoala am invatat ca sunt 5 etape de aur de parcurs pentru a fi un bun vanzator: 1 Primirea clientului... 2 Prezentarea marfii... 3 Primirea comenzi... 4 Prezentarea produsului, proba, impachetarea si plata.... 5 Despartirea de client. Din pacate acum nu mai gasesti un vanzator adevarat, care sa stie ce face un anumit produs sau din ce este facuta o camasa fara sa se uite in carte sau eticheta o data cu tine! Din experienta mea chiar daca am aplicat cele 5 reguli sau nu, tot nu a fost bine! Depinde de client daca vrea sau nu sa fie ajutat, si nu afli asta daca nu il intrebi! Acum daca te duci intr-un magazin sa cumperi un televizor de exemplu, il iei in cutie sigilat fara sa-ti fie completat certificatul de garantie sau sa-ti arate cineva cum functioneaza! Eu personal vreau pe cineva cu experienta si nu un simplu vanzator cum am vazut de multe ori in anumite in farmacii ! A fost o parere personala de fost vanzator! Gabriel - tatic de 2 ani! [cheers][copil] http://www.familia-mea.go.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mesajul meu trebuia sa spun ca mama mea nici macar nu intrase intr.un supermarket ci intr.o amarata de alimentara care e chiar in fata blocului. Dar acu mi-am mai amintit ce altceva imi displace, faptul ca nu-ti dau restul, adica daca iei o bluza care costa 599.000 restul de 1000 nu-l mai vezi,iar de iei 2,nu mai vezi 2000 lei.Vanzatoarele cred ca li se cuvine lor(noroc cu preturile astea de 99 in coada,nu?),cand aici in DK imi da rest si 25 de centi. Tot mama imi povestea cand a fost acum la mine si eu ascultam cu mare mirare, cum s-a dus ea sa plateasca nu stiu ce factura, si restul era de 5000 lei, pe care normal ea il astepta,si functionara aia nu dadea semne ca ar binevoi sa dea restul.Insa mama tot acolo a ramas,nu s-a clintit,si atunci aia a scos nervoasa 5000, i-a aruncat pe tejgheaua aia si a tras in jos ferestruica aia,trantind-o, si s-a intors ostentativ cu spatele.Eu n.am putut sa cred cand mi-a povestit,ce tupeu pe aia,mai ales ca aia chiar nu facuse nimic,doar incasa bani. De parca erau banii ei, munciti de ea, oare ce astepta?!?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai sa va povestesc ce mi s-a intamplat mie.... eram pe magheru, intr-o plimbare pe la magazine. am vrut sa intru intr-un magazin cu bijuterii. spun "am vrut" pt. ca nu am reusit! erau 2 tanti vanzatoare, tinerele care se uitau la mine ca viticile cum ma luptam cu usa sa o deschid; dupa cateva incercari, cu un sictir total si cu un gest de incredibil deranj (cum imi pot permite eu, un biet cumparator, sa o deranjez pe ea, sa-si ridice posteriorul sa-mi deschida usa defecta, intepenita probabil pt. a goni clientii?), mi-a deschis usa, fara sa zica nimic, le-am salutat, cealalta mi-a raspuns, cu toate ca mi-a fost ft. greu sa aud, deoarece in magazin muzica era data la maxim! era un zgomot infernal (de afara nu se auzea nimic). le-am intrebat daca primesc aur la schimb, in acelasi sictir mi s-a raspuns ca nu, am multumit, am salutat cu precizarea ca in mod sigur voi reveni![xx(] mi se par atat de lipsite de bun simt, fara nici o urma de educatie sau respect si nu-si dau seama cat de mult pierd. daca ele ar sti sa vorbeasca cu clientii, sa faca vanzare produselor, indiferent de domeniu, automat afacerea respectiva ar avea de castigat, si ele la randul lor la fel prin salariul pe care il primesc. este un circuit atat de simplu, dar atat de greu de inteles pt. unii dintre noi. cateodata mi se face scarba de astfel de oameni[consti]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca depinde si de cat castiga vanzatoarea, cam cat reprezinta 25 de centi din salariul ei, ca de ex. pe aici iti dau si 1 cent inapoi, dar de obicei ti-e rusine sa-l astepti. Problema in Ro este nu numai de bun-simt, eu cred ca este o problema de foame. Eu cred ca salariile sunt atat de neindestulatore incat pur si simplu orice suma in plus este bine venita si nu numai atat, dar chiar si vanata. In ceea ce priveste "Scuzati-ma", pe aici se foloseste foarte des acel "entschuldigung..", sau "bitte...", si nu intotdeauna sunt foarte amabile vanzatoarele, dar de raspuns iti raspund intotdeauna la intrebare cu informatia ceruta, daca binenteles stiu sa o si dea. Caci nu peste tot este prezenta competenta. Si vorbeam de supermarketuri. La magazine de lux nu prea am fost pe aici caci nu prea imi da inima (si punga) ghes, dar s-ar putea sa fie alta situatia. ariadna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu in vorba sa mi dau cu parerea cred ca exlicatia, una dintre ele, vis a vis de comportamentul vinzatoarelor din ro (ca in alte tari nu am experienta) ar cam fi urmatoarea: in urma cu 15 ani, pe vremea comunismului vinzatoarele erau maharii, trebuia sa te ai bine cu vinzatoarea de la magazinul x, ori y, pentru a capata ceva mai de soi... asta este valabila pentru cele ce sint in aceasta meserie inca de atunci... cit despre cele cu cash la bot inca... apai au un sictir fata de munca in sine de la o posta... considera ca locul lor este la un birou, ca munca pe care o fac acum, le injoseste, ca este ceva trecator... ma uitam, cind intram cu un prieten care putzea a bani de la o posta, cum se gudurau puicutzele de vinzatoare pe linga el, ba unele ii faceau propuneri cu perdea, ori ii strecurau o carte de vizita in palma.. gretzos... cam cred ca asa sta comertul nostru cel de toate zilele... este in faza de "butiq"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu acuma citiva ani la mare in Ro am patit asemanator. Nu am fost multumiti cu plata, ca ne taxasera 3 portii de mincare la fiecare, desi cerusem doar una.. si culmea la asa pret a mai si vrut sa isi tina si restul... Asta era la un hotel in Olimp.... De atunci nici nu am mai mers acolo... Rici
quote:
Originally posted by piatra lunii
La mesajul meu trebuia sa spun ca mama mea nici macar nu intrase intr.un supermarket ci intr.o amarata de alimentara care e chiar in fata blocului. Dar acu mi-am mai amintit ce altceva imi displace, faptul ca nu-ti dau restul, adica daca iei o bluza care costa 599.000 restul de 1000 nu-l mai vezi,iar de iei 2,nu mai vezi 2000 lei.Vanzatoarele cred ca li se cuvine lor(noroc cu preturile astea de 99 in coada,nu?),cand aici in DK imi da rest si 25 de centi. Tot mama imi povestea cand a fost acum la mine si eu ascultam cu mare mirare, cum s-a dus ea sa plateasca nu stiu ce factura, si restul era de 5000 lei, pe care normal ea il astepta,si functionara aia nu dadea semne ca ar binevoi sa dea restul.Insa mama tot acolo a ramas,nu s-a clintit,si atunci aia a scos nervoasa 5000, i-a aruncat pe tejgheaua aia si a tras in jos ferestruica aia,trantind-o, si s-a intors ostentativ cu spatele.Eu n.am putut sa cred cand mi-a povestit,ce tupeu pe aia,mai ales ca aia chiar nu facuse nimic,doar incasa bani. De parca erau banii ei, munciti de ea, oare ce astepta?!?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Victoria,in Londra,la Harrods nu am ajuns dar in cei 4 ani pe care i-am petrecut in Italia,crede-ma ca mi-am cumparat foarte multe haine din magazine stilate shi niciodata,dar nici macar odata nu am fost facuta sa ma simt ca un neica nimeni de catre vreun angajat al respectivului magazin sau Doamne Fereste,sa mi se interzica accesul in incinta magazinului.Nu mergeam imbracata la deux-pieces sau taioare sofisticate,ci tot intr-o tzinuta lejera. Piatra lunii,la kestia cu mia de lei,m-ai facut sa rid amintindu-mi de o patzanie petrecuta aici [japan] .In urma cu 4 ani jumate,cind abia aterizasem pe aceste meleaguri,am facut ceva cumparaturi intr-un magazin shi obishnuita fiind din Romania,ca monezile sa nu le mai primesc sau sa le las kiar eu la vinzatoare,am facut aceeashi mishcare shi atunci.Maaare gresheala!Doar ce m-am intors sa plec shi aud in urma mea Sumimasen(Va rog,ma scuzatzi,etc)pe un ton destul de ridicat.Netrecindu-mi prin capshor ca tanti cu mine avea ce avea,am plecat cu pasul meu vioi mai departe dar auzeam in continuare strigatul shi nishte tropaieli scurte dar rapide.Cind in sfirshit m-a prins tanti,mi-a facut o plecaciune stil [asia] shi mi-a inminat bonul shi citeva monezi,dind intr-una din gura iar io nu intzelegeam neam de ce imi da "shpaga" inapoi.Ajunsa acasa shi povestind fetelor cu vekime in Japan ce am patzit,bineintzeles ca astea au dat pe spate de ris dar m-au avertizat sa NU mai repet gafa! Dana P,exact asta spuneam:cind shtiu ca am de umblat mult pentru a gasi ceea ce doresc,mi se pare logic sa ma imbrac lejer,ca sa nu mi se taie respiratzia dupa prima ora de slalom prin magazine! Shi alta faza legata de amabilitatea vinzatoarelor:acum 3 ani,am mers impreuna cu una dintre surori,sa ne uitam la nishte mashini de spalat automate,in magazinul Titan,magazin situat la 10 minute de casa noastra.Pai ca sa tai parcul,normal ca eram imbracate in training shi cu adidashi in picere.Am ajuns la magazin,vazut ceva bun la etajul 3 parca shi ne-am propus sa-i facem mamei o surpriza,intorcindu-ne cu mashinaria acasa.Ce te faci ca n-aveam decit vreo 4-5 milioane la noi dar vazind ca pe geamul ushii de la intrare erau lipite abtzibildele ce confirmau ca magazinul respectiv accepta shi plata cu carte de credit,ne-am permis sa intrebam totushi o vinzatoare,daca putem cumpara mashina aceea de spalat platind cu card.Raspunsul...s-a uitat la noi ca la copiii strazii shi a strigat rizind un coleg spunindu-i ca "uite mey,fetele astea cica vor sa plateasca cu credit card";la care tipul i-a spus ca daca avem,de ce nu?Ei,atunci ne-am sucit noi shi scotzind din portofele nu una ci doua cartzi de credit,le-am spus ca fetele astea s-au razgindit shi merg la un magazin unde vinzarea sa fie mai importanta ca tzinuta cumparatorului,pentru vinzatori [^] Tipa nu avea decit vreo 20 de ani iar noi,kiar daca eram sport imbracate,totushi aveam ekipament Nike nu Dragashani [zz] Acum,pe bune,nu ma dau eu in vint dupa cumparaturile cu card mai ales de teama a ceea ce am auzit pe la patzitzi,dar cind totushi este singura posibilitate,ce Doamne Iarta-ma trebuie sa fii imbracat Versace ca sa ai un credit card in portofel? Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...