Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tipuri de anestezie la nastere


Recommended Posts

[hia]Va salut!!! Vreau si eu sa stiu cate tipuri de anestezie exista la nastere, care e diferenta intre ele, care sunt urmarile, avantaje vs. dezavantaje. Voi ce ati "experimentat" cand l-ati facut pe [bb]? Este recomandata anestezia? Va rog sa ma luminati si pe mine![grup] Multumesc mult. Adi[biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am nascut prin cezariana si am avut de ales intre anestezie generala si rahie. Cand am intrebat care e diferenta si care ar fi mai avantajoasa mi-a zis ca la rahie am avantajul de a auzi ce se intampla si cum decurge operatia (de vazut nu vezi) si il vezi pe bb si il poti tine pe piept. Mariana & Vladutz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, rahianestezia se face in coloana (se mai numeste si anestezie spinala), este o doza unica, si tine cam 2-3 ore, din cate stiu. In afara de cele doua mentionate de Mariana, mai exista anestezia peridurala (sau epidurala), care se face tot in coloana si consta in montarea unui cateter prin care se introduce periodic anestezic (de fapt este un analgezic), astfel ca durata efectului poate fi prelungita oricat. Ultima varianta este cea mai folosita in cazul nasterilor normale (pe cale vaginala), desi in alte tari se mai practica si rahianestezia (la noi n-am auzit...). Nu stiu sa-ti zic foarte multe despre cezariana, decat ca la anesteziile partiale esti constienta tot timpul operatiei si, asa cum a spus si Mariana, il poti vedea pe bebe imediat. Unele persoane pot avea dureri de cap si ameteli dupa rahianestezie, insa din cate stiu cazurile sunt rare. La nasterea normala epidurala este cea mai folosita, spre deosebire de anestezia spinala efectul poate fi prelungit oricat este nevoie. De obicei ultima doza ti se face dupa expulzie, ca sa nu mai ai probleme la sutura epiziotomiei (desi, oricum ti se face si anestezie locala cu xilina), iar in timpul travaliului dozele se fac cam la o ora jumate, doua... La montarea cateterului nu simti nimic (decat niste furnicaturi), exista sanse mici sa ai parte de efecte secundare (de obicei ceva dureri de spate, de cefalee n-am auzit), si, daca medicul e bun si iti administreaza bine dozele, ai toate sansele sa participi 100% la expulzie. Despre anestezia generala nu stiu mare lucru, n-am citit prea multe si nici n-am experimentat pana acum. http://community.webshots.com/user/r0isin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adimercedes
Mariana: Multumesc frumos de raspuns. Rahia este la nivel medular (in coloana)? Si esti amortita numai de la brau in jos? Adi [biz]
Da, rahia se face in coloana si esti amortita de la brau in jos. Eu nu am avut nici un fel de dureri dupa. M-am simtit bine. Mariana & Vladutz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai travaliu lung si eu recomand epidurala insa daca dilatatia merge repede eu zic ca nu are rost sa te complici avand in vedere ca pot aparea si efecte secundare in timpul travaliului, expulziei si postpartum. Eu am experimentat cateva din aceste efecte negative dar cu toate astea as alege inca o data epidurala la un travaliu lung si dureros cum l-am avut eu. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...