Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatorie fara acte


Recommended Posts

Biankita, mi-ai mai dat o speranta, daca nu rezolv aici ma mut la Cipru.[:D] Asa consider si eu ca e mai importanta casatoria in biserica decat cea pe hartie. Pe cei care isi scot doar hartiile dece nu ii obliga nimeni sa mearga si la biserica (si sunt destul de multi) numai noi ceilalti care vrem Biserica si nu vrem Primarie suntem pusi la zid? Cu asta nu sunt de acord, si chiar ma revolta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pe vremuri preotul era imputernicit prin lege sa incheie casatorii.Adica cununia civila coincidea cu cea religioasa.Deci cine se cununa la preot, era si casatorit dpdv civil. Acum nu mai e asa.Si din cate stiu eu, preotii nu au voie sa cunune in lipsa unui certificat de casatorie.
quote:
Originally posted by Dana P
Fetele sunteti haioase. Uite ca nu vrem acte, chiar sunt curioasa de cand si cine afost mintea stralucita de a inventat certificatul de casatorie. Pe vremuri te cununa doar preotu, acum ne-am modernizat trebuie si acte. ma mir ca nu se infiinteaza o institutie la care sa depui cerere pentru atrece in lumea de dincolo (apropo oare la poarta Raiului Sf. Petru iti cere copie dupa certificatul de deces, ca su nu fii vreun intrus?), sau ceri sa ai dreptul la avea copii. Urasc actele. Noi simtim si ne consideram o familie doar ca am vrea si impacrea sufleteasca ca avem acordul Domnului. Nu degaba se spune ca pana la Dumnezeu te manaca sfintii. Cred ca ar trebui continuata cu : pana la sfinti te manaca birocratia si legile trupesti nu cele sufletesti. Multumesc oricum feteleor.
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, eu fac mereu mishto de al meu, ca nu am zis nicaieri "Da" shi nici nu am semnat certificatul de casatorie , care este eliberat de Mitropolie ( arata superb) !!! Insa Comunismul in Romania a pus biserica pe planul doi shi a emis ideea familiei ca celula a societatzii, care nu are nimic de-a face cu ceremonia misterului casatoriei in fatza lui Dumnezeu ("care Dumnezeu? Bisericile shi manastirile sunt monumente istorice sau contemporane. - cam asta ni se spunea la shcoala pe vremurile odioase) Si asa a ramas, ce emite statul e sfant iar biserica e complementara. biankita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana...daca nu vrei sa mergi in Cipru poti veni si in Canada. Si aici poti sa te cununi la preot fara sa mergi la starea civila. Daca nu..am sa-ti pun o pila la preotul de-aici pe cand merge el in Romania sa va cunune acolo:-))).Oricum "CASA DE PIATRa" si toate cele bune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dana sa stii ca se poate si in Rom,caz concret sunt eu daca vrei mai multe detalii da-mi de stire.Si inca ceva noi am facut asa cum sa face cu mireasa si mire nasi luminari restaurant si tot ce mai e pe acolo.Hirtiile le-am facut acilea acasa in Canada ....[canada]Asa ca nu mai fi suparata si cauta un preot la care sa ii explici ce te doare.[cheers] Sa fiti iubiti !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faceti o excursie pina in Grecia ca daca se poate in Cipru banuiesc ca si in Grecia e la fel. Si ce romantic ar fi... Stiu ca si in Italia se poate alege: ori casatorie civila ori cununie religioasa. Asa , cu un drum, faceti si luna de miere[;)] [flo]De ce nu??[flo] Si in NZ se poate alege, ori una ori alta. Cine cum vrea. Poate se va ajunge odata si in Romania la asta ! Succes si Casa de piatra !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...