Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatorie fara acte


Recommended Posts

Dana P: Eu pot sa-ti zic ca acu 8 ani se putea si in RO mai ales in Piatra Neamt. Ne-am cunoscut , in 3 luni ne-am casatorit RELIGIOS , dupa inca 3 luni civil, apoi dupa 7 am avut o frumusete de bb. Noi le-am spus la biserica ca nu dorim sa traim in pacat si dorim sa ne oficieze casatoria . Nu au fost probleme de loc, mai greu a fost cu spaga la Consilul cind ne-am casatorit civil. Eu zic ca e mai ieftin sa mergeti in Piatra Neamt daca la voi nu se gaseste nici un preot cu dar de la D-zeu...scuze dar asta cred, ca atita timp cit doi tineri se iubesc si vor sa faca ceremonia sfanta inaintea actelor oficiale, preotul ar trebui sa fie mai mult decit incantat sa o faca..dar asta e Ro cum zicea cineva "tara tuturor relelor...." Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Dana, Te inteleg perfect....si eu am oroare de acte....mai ales de cel de casatorie.....am fost o data casatorita cu acte si am zis ca 2-a oara nu o mai fac...nu am fost traumatizata...dar cred ca nu mi se potriveste acea pozitie... Acum am o relatie de 5 ani,suntem ca si casatoriti,dar nu avem acte....si e ffff bine.Amandoi ne simtim bine asa.Pt noi nu are importanta acel act.....ba dimpotriva....prefer fara. Si cum ti-au zis si fetele la noi mai greu sa te cununi doar la preot..... Oricum Casa de Piatra! Vanina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru casatoria civila trebuie facute niste analize inainte. Poate de asta nu accepta preotul sa va cunune. Trebuie sa fie sigur ca sunteti sanatosi si ca nu aveti probleme deosebite. Asta e singura explicatie logica pe care o gasesc. Insa de ce sa nu te cununi si civil? Considera-l o formalitate necesara. [:D]Actul asta iti ofera mai multa stabilitate in societate. Chiar daca in fata lui Dumnezeu doar cununia religioasa e cea care conteaza. Sincera sa fiu, mie chiar mi-e drag certificatul de casatorie pentru ca acolo scrie negru pe roz (ca asa-i certificatul: roz! [:D]) ca eu sunt sotia sotului meu...si-mi place! [il] [8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se poate si in Romania, daca ai cunostiinte, si mai ales nu intr-un oras mare. Eu sunt unul din cazuri. Intreba cineva ce rost are daca nu esti casatorita civil. Pentru mine cununia aceea religioasa a insemnat mai mult decat toate certificatele de casatorie din lume. Si nu ma laud in fata lumii ca sunt casatorita, dar asta nu inseamna ca nu-l numesc barbatul meu. Cine a trecut printr-o casnicie, in general, o perioada, prefera sa traiasca alaturi de cel drag fara a avea acel act. Daca vrei, poti sa-mi scrii pe adresa de mail.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ... Chiar nu inteleg acutul chiar poate schimba sentimente ?Certificatul ala de casatorie foloseste si el la ceva ....Evidenta ..asa ca tu te casatoresti religios fff bine deacord inainte de a trece pe la stare civila si apoi mergi acolo si stupoare barbatul care iti este sot in fata lui d-zeu mai este o data casatorit (nu cred ca este cazul de fata ) dar am caz concret ....prietena mea din italia dupa ce au trait x ani casatortiti religios ....ea a insistat ptr casatoria civila si surpriza ....el mai era casatorit...nu traia cu sotia lui dar era casatorit ... Biankita imi aduc bine aminte ca in cypru chiar daca te casatoresti in biserica se cer analize medicale si se emite un act (fie el bisericesc este un act )si cea anglicana la fel se face . Eu oricum doresc tuturor fericire si sa va iubiti iar Danei casa de piatra . va pupici si sa auzim de bine Roxy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si aici in DK te casatoresti doar la biserica de vrei(in general asa face lumea),si iti da un certificat. Noi insa ne-am casatorit la primarie pt ca eu n-am vrut sa ma cunun in biserica protestanta si asa am venit in tara anul urmator si am facut cununie religioasa la ortodocsi si apoi nunta. Dar in DK nu-ti trebuie analize medicale inainte de casatorie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mirelam
Da eu nu inteleg ....daca tot nu vrei sa faci cununia civila atunci de ce o mai vrei pe cea religioasa? Doar asa de dragul de a spune ca esti casatorita? Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 6 luni)
a raspuns deja: vrea sa fie cununata in fatza lui Dumnezeu, nu a oamenilor. deci pentru ea este extrem de importanta casatoria la Biserica, atat de importanta si de plina de semnificatie incat vrea sa renunte la balciul birocratic de la Primarie. perfect justificat, cred eu. fetelor, dar parca se vorbea intr-o vreme de modificarea legii a.i. biserica sa fie indrituita sa oficieze mariaje si din punct de vedere legal. ce se mai aude cu asta? s-a schimbat ceva? sau e pe vine?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga dana, nici noi nu suntem casatoriti si avem si un baietel de 4 luni. am vrut sa facem pasul la biserica Udricani odata cu botezul, am vorbit cu preotul, un om exceptional, foarte batran, care a fost de acord sa ne cunune fara casatoria civila. in final nu am mai facut-o ptr ca nu am avut bani ptr ambele evenimente, o facem la anul. insa se poate. biserica Udricani, langa Teatrul Evreiesc, in spate la Sfanta Vineri casnicie cat mai fericita, cu drag, bobi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxy intr-adevar , faci analizele la sange, faci ca un fel de cerere la biserica, te duci mai intai shi vorbeshti cu un preot care itzi spune cam la ce te inhami:))) Iar Certificatul de Casatorie e eliberat de Mitropolie. Mirela, casatoria este unul dintre misterele prin care trece creshtinul de-a lungul vietzii, de aceea trebuie facut in biserica , binecuvantat de Dumnezeu. La stat e doar o hartie fara valoare, sau mai bine zis , o valoare sociala shi administrativa. biankita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...