Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fantomele trecutului


Recommended Posts

Ba eu eu cred ca discutarea problemelor intime dintr-un cuplu trebuie sa se rezume la cuplu. Deci prieteni da, emailuri pe adresa comuna unde si eu pot citi da, intilniri odata la 3 luni cu mine de fata da. Confidentze nu, intilniri in doi nu, emailuri zilnice nu. Iar daca el NU VREA sa renuntze, e dreptul tau sa VREI sa termine. Intr-un anume fel EX va controleaza viatza. Tu esti rautacioasa, ea e inteleapta, voi va certati, ea e cea care-l aduce inapoi la tine. Deci eu i-as pune limite, are voie cu fosta, dar numai cu mine de fata. Si acum si dupa casatorie. Parerea mea, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by reiki
quote:
Originally posted by Andrada
Ba eu eu cred ca discutarea problemelor intime dintr-un cuplu trebuie sa se rezume la cuplu.
Am spus eu altceva?[alcool]
Ai dreptate Reiki, "Ba"-ul era pentru restul mesajului cu vrutul. Il retrag de la inceput. PS ai ce ai si tu si DD cu baiatul asta:[alcool] ;))) L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada
Ba eu eu cred ca discutarea problemelor intime dintr-un cuplu trebuie sa se rezume la cuplu.
A spus casandra (Cat despre relatia voastra, poti sa ii spui ca nu iti place sa o discute cu altcineva, nu neaparat cu ea, ci cu orcare alt/alta prieten/a.) sau eu altceva? [alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada
Ba eu eu cred ca discutarea problemelor intime dintr-un cuplu trebuie sa se rezume la cuplu. Deci prieteni da, emailuri pe adresa comuna unde si eu pot citi da, intilniri odata la 3 luni cu mine de fata da. Confidentze nu, intilniri in doi nu, emailuri zilnice nu. Iar daca el NU VREA sa renuntze, e dreptul tau sa VREI sa termine. Intr-un anume fel EX va controleaza viatza. Tu esti rautacioasa, ea e inteleapta, voi va certati, ea e cea care-l aduce inapoi la tine. Deci eu i-as pune limite, are voie cu fosta, dar numai cu mine de fata. Si acum si dupa casatorie. Parerea mea, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Bine atunci hai sa iti explic ce cred eu despre ce ai scris, ok? Daca in viata de cuplu (nici macar casatoriti) incepi sa IMPUI (Deci prieteni da, emailuri pe adresa comuna unde si eu pot citi da, intilniri odata la 3 luni cu mine de fata da. Confidentze nu, intilniri in doi nu, emailuri zilnice nu.) chesti din astea, poti sa consideri immormantata relatia inca de la inceput. Crezi ca mai este nevoie sa iti explic de ce?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect de acord cu Andrada!Lipsa comunicarii distruge foarte usor o relatie iar el daca primul lucru pe care-l face atunci cand se iveste o problema e sa fuga la fosta atunci....Ce, el are probleme cu ea? NU! Are probleme cu tine si cu tine ar trebui discutate ca sa ajungeti de comun acord la o rezolvare a acestora! Pe mine m-a enervat la culme cand sotu a inceput sa discute detalii intime din relatia noastra cu frati-su, d-apai sa vorbeasca cu fosta!!!Eu i-as da ultimatum:Ori eu ori ea! Poate par cam agresiva da asta sunt eu, dintr-o bucata, pe mine ori ma iubesti ori ma urasti! Multa bafta si sper ca-si baga mintile-n cap! Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga saynever, Si pe mine ma preocupa subiectul asta.. Am postat aici pe forum nu de multa vreme un subiect "prietenie post-relatie - pana unde?" Mi se pare normal sa te deranjeze situatia asta si nici eu nu stiu sigur care e modul cel mai bun de a o rezolva. Dar inclin sa cred ca primul lucru pe care ar trebui sa-l faci este sa incerci sa imbunatatesti comunicarea dintre tine si el. La fiecare "incident" la care el zici ca tace si se pregateste sa plece, roaga-l sa ramana, spune-i ca ai nevoie sa vorbesti cu el, explica-i ca este bine pentru amandoi sa vorbiti despre problema pe care o aveti la momentul respectiv. Nu te lua la cearta, nu arunca reprosuri! Incearca sa ii explici cat mai calm ca ai nevoie sa te asculte si sa inteleaga cum te face pe tine sa te simti "incidentul", ca incerci si tu sa intelegi si ai vrea sa intelegeti impreuna de ce te face sa te simti asa, ce anume te deranjeaza de fapt si ce ati putea schimba impreuna. Intreaba-l si pe el cum se simte in momentul respectiv, ce il deranjeaza cu privire la "incident" dar si la reactia ta, cum crede el ca ati putea face amandoi ca sa va fie amandurora mai bine. Spune-i ca il iubesti si ca stii ca si el te iubeste - si incearca, cu calm, cu rabdare, sa-i explici de ce e bine pentru amandoi, pentru relatia voastra, sa intelegeti fiecare cum se simte celalalt, si de ce, si cum puteti trece impreuna peste "incident", astfel incat sa va simtiti amandoi impacati si sa poata exista iertare adevarata, fara resentimente. Cu fosta - cred ca tot o discutie calma cu el ar fi cea mai buna cale, fara sa ii impui din prima punctul tau de vedere fara drept la replica, fara interdictii; explica-i ca intelegi ca o cunoaste bine pe ea si ea pe el si de ce i-ar putea fi usor sa vorbeasca cu ea, ca intelegi de unde vine prietenia lor si ca ai incredere in el, dar ca, si daca el nu-si da seama de asta acum, in timp atitudinea lui de a alege calea "mai usoara" de a merge la ea sa-si descarce sufletul cum apare o problema intre voi va dauna relatiei voastre, va rapi din atentia si timpul pe care si el si tu trebuie sa le dedicati relatiei voastre, va opri din evolutie lectia pe care voi doi trebuie sa o invatati impreuna, prin "practica", de a imbunatati stilul de comunicare intre voi. Fa-l sa inteleaga ca tu nu doresti sa-i rapesti dreptul de a avea prieteni, de a comunica cu alte persoane, dar voi va iubiti si relatia voastra este pe primul plan, ca nu e usor ceea ce claditi voi, dar tocmai efortul pe care care il veti pune amandoi in a comunica si a rezolva cu adevarat problemele (care apar in orice relatie), tocmai efortul asta va cimenta relatia si va va aduce o satisfactie inmiita. Stiu ca tu stii deja toate astea, dar incearca sa i le explici lui, cu accentul pe cum se va imbunatati relatia voastra si cum va avea el mai multa satisfactie daca va face efortul asta. Poate gresesc, dar asta e parerea mea.. Numai bine iti doresc, sa treceti amandoi cu bine peste acest hop! Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot ce ati scris... si va multumesc pentru sfaturi. Cel mai aproape de suflet mi-a fost mesajul Andradei... gand la gand!!! Exact asa i-am spus si eu... dar surprinzator... nu vrea... Motivatia lui este simpla... nu mi-o prezinta si nu discuta cu ea in prezenta mea pentru a nu ma simti stanjenita. Dar oare asa cum ma simt??? Zeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu reiki, nu-i nevoie sa-mi explici.[alcool] Si intr-o relatie intr-adevar nu merge cu impusul. Problema e insa mai adinca. El impune de la inceput limitele, eu asa sint nu ma pot schimba, nu renuntz la EX. Si nu numai ca el isi impune fosta prietena, dar si-o impune stiind ca o deranjeaza pe viitoarea sotie (chiar acuzind-o de egoism, tu esti rautacioasa, eu vreau sa am un umar pe care sa pling, ce-i rau in asta?). Pai rau e ca el ii cere actualei spatiu privat (cu fosta), timp in care saynever n-ar dreptul la intimitate, ca el nu e in stare sa tina rufele murdare in cosul din apartament. A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...