Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fantomele trecutului


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Andrada Problema e insa mai adinca. El impune de la inceput limitele...
Cine impune limite? Chiar nu inteleg. El fuge la ex pentru ca asa o fi obisnuit. De unde ideea asta cu impusul limitelor? NU MERGE!!!! Sigur nu merge. Mai devreme sau mai tarziu cineva va sari peste limite. Daca nu se ajunge la o relatie unde comunicarea in interior este esentiala, atunci ... adio relatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ramin la parerea mea ca el este cel care impune de la inceput conditii nenaturale (relatie de confidentza cu EX) si ca saynever trebuie sa actioneze in consecintza cu blindetze (cum zicea lai) dar cu fermitate, A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zeea, incearca sa aplici ce a scris lai. Andrada daca in mai putin de o ora ti-am schimbat in parte felul de a pune problema, imagineaza-ti ce poate face o femeie in timp. Asta e valabil si pentru tine Zeea. Deci inca o data ... LA MULTI ANI! fericiti si prosperi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fata draga, Am trecut printr-o situatie asemanatoare cu a ta si datorita faptului ca nu m-am impus de la inceput in legatura cu situatia, am pierdut destul de mult. Este vorba de o poveste veche ... acum sunt casatorita ... dar sa nu aud de "foste" prietene ... ca mi se face rau .... Am aflat mult mai tarziu ca nu erau doar confidenti ... ci mai imparteau si patul din cand in cand, atunci cand ea se simtea singura, sau dezamagita, si isi gasea refugiul langa prietenul meu, care mai tinea la ea, chiar daca ma iubea pe mine. Discutand cu el, mai spre finalul relatiei noastre cand eram mai mult amici decat iubiti, mi-a spus ca lui ii place sa pastreze relatii amicale cu fostele prietene, pentru ca o consolare de orice fel e binevenita oricad ( se referea la consolari de genul "fizic"). O fi fost el un magar ... dar ma gandesc ca nu o fi singurul ... Intre noi doi, si toti fostii mei , a ramas ori doar un simplu "buna ziua" ori nimic. Nu cred in iubiri continuate cu amicitii ... oamenii nu sunt chiar atat de onesti ca sa poata sa asimileze asa ceva. Sfatul meu este sa nu accepti asa ceva sub nici o forma. Daca se casatoreste cu tine inseamna ca va accepta si renuntarea la confidenta lui ... Daca il iubesti nu risca .... De ce nu se pune in locul tau? lui i-ar placea sa ai si tu un fost iubit care sa sara la apelurile tale? Numai bine!!!! Daiana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

..nu-ti dau sfaturi ca nu sint in masura dar ti-as spune ce as face eu...mi-e nu-mi place treaba pe din doua..eu nu m-as marita cu el...oricum eu nu as putea sa-l controlez pe internet daca vorbeste sau nu cu foata...nu as avea timp sa fac pe detectivul..asta tine si de respect si incredere...si toate problemele se rezolva in familie..daca nu intelege sa fie sanatos..sa se duca la fosta...doare dar nu se merita sa se joace cu sentimentele mele...daca nu crede in judecata mea sa stea cu persoana in care are incredere..si cu asta basta...tot timpul e loc de mai bine..viata e scurta..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by papadie
reiki pt mine a discuta problemele de cuplu in cuplu e o chestiune de incredere... dupa cum am spus mai devreme mi se pare jignitoar sa nu aibe atata incredere in mine si in capacitatile mele de intelegere, iertare etc. Si neserios :P
Papadie, Papadie, cine vorbeste de neincredere aici? Doar ca ... ex ma cunoaste atat de bine incit sigur o sa-mi dea un sfat bun. Este de atata timp confidenta mea. Acum imi spui brusc sa nu mai vorbesc cu ea. Ce alternativa am? Vezi Zeea, aici e problema, ofera-i TU acea alternativa. Nu te simti jignita. Da-i TU ceea ce primeste de la ex. Daca intradevar ex este un om de calitate o discutie fata in fata, de bun simt FARA RAZBOI, cu ex o sa lamureasca multe. Mai fetelor voi chiar nu vedeti ca in citeva minute este ziua EI?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Zeea! [biz] [cheers][pegeam][flo][flo] Sa ai o zi frumoasa pe care s-o petreci cu drag, cu fruntea descretita, lasa problemele la o parte pentru o zi, bucura-te de tine, de el, de faptul ca traiesti, ca esti tanara, frumoasa si puternica! Iar pe mai departe, iti doresc sa rezolvi acele probleme cu intelepciune si sa ai o viata frumoasa, asa cum sigur vei stii sa-ti cladesti! [pup] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by reiki [Doar ca ... ex ma cunoaste atat de bine incit sigur o sa-mi dea un sfat bun. Este de atata timp confidenta mea. Acum imi spui brusc sa nu mai vorbesc cu ea. Ce alternativa am?
Te cunoaste ATÂT de bine...mai bine ca nevasta grrrrrrrrr ce naspa suna. Da-i timp iubitei sa te cunoasca nu trebuie sa fugi la jeluit pe umarul fostei cu lacrimi de crocodil in gene, priviri triste si buze tremuratoare :P LA MULTI ANI ZEEA[flo] sa fiti fericiti si intelepti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Saynever! Parerea mea: dorinta ta ca prietenul tau sa nu se mai sfatuiasca cu fosta este complet normala si intemeiata, cred ca nimanui nu-i place ca el/ea sa discute PROBLEMELE din cuplu cu altcineva, iar daca acel altcineva este un fost iubit/iubita cu atit mai rau. Eu poate sint chiar mai drastica in probleme din-astea, dar mie nu mi-ar place ca el sa vorbeasca deloc cu fosta iubita, decit salut si citeva cuvinte... Am fost si eu in situatia asta, desi prietenul meu nu cred ca discuta cu fosta chestii asa intime, dar ea suna chiar si la noi acasa, citeodata in cele mai nepotrivite momente, iar el sarea din pat si vorbea cu ea la telefon [bang] Eu am tacut o perioada, dar pina la urma am rabufnit si am facut un scandal de pomina, si m-am luat inclusiv de ea si i-am spus sa nu mai sune la noi acasa (nici macar n-o cunosteam personal). El nu a avut incotro si mi-a promis ca rupe relatiile cu ea, desi nu sint sigura nici pina in zilele de azi ce anume era asa important, incit el prefera sa se certe cu mine decit sa nu mai vorbeasca cu ea. Si nu stiu nici daca el a continuat sa vorbeasca cu ea in spatele meu (nu mai sintem impreuna...) Eu cred ca chiar daca lui nu-i convine, trebuie sa-ti respecte dorinta de a nu mai vorbi cu ea, si sa inteleaga ca te deranjeaza, si cred ca nici lui nu i-ar place sa ai confidente cu fostii tai prieteni si mai ales sa fugi la ei de cite ori voi aveti probleme. Mie mi se pare chiar copilaresca purtarea lui, nu ar trebui sa puna in primejdie o relatie importanta pentru asa ceva. Si mie mi-ar place sa am relatii de prietenie cu fostii, dar nu fac asta din respect pentru barbatul meu si pentru ca stiu ca nu i-ar place. Parerea mea: nu accepta asa ceva in nici un caz [bruta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...