Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fantomele trecutului


Recommended Posts

Si eu vreau sa spun.... *Daca interzici aceasta..."colaborare"...risti sa-l pierzi iremediabil (si eu am interzis sa se vada....si am vazut eu!!!) Sa-ti vorbeasca altii in spate(si sa nu stii).... Sa-ti spuna toti, "toate cele" dupa ce te-a lovit miseleste..... *Odata ce continua cu ex-a, nu cred ca puteti discuta decat cum vede el lucrurile....PAREREA TA nu conteaza foarte mult(chiar daca ai perfecta dreptate). Mai mult de atat nu am trecut... "Timpul" mi-a scris "cineva" aici...le va rezolva... Tot el, "Timpul" ne caleste si invatam din mers(tragic si greu)...."noua democratie"... a prietenilor, a iubirii, a drgostei, a familiei, a copiilor si a ....EXsilor. Multa, multa bafta! P.S. Poate ajuta (mie mi-au folosit grupandu-le dupa caz) -Te iubesc nu pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt eu cand sunt cu tine. -Nici un barbat sau femeie in lumea asta nu merita lacrimile tale, iar acela care le merita, nu te va face sa plangi. -Doar pentru ca cineva nu te iubeste in felul in care tu te astepti sa fii iubit, asta nu inseamna ca acela nu te iubeste din toata inima. -Prieten adevarat e acela care nu numai ca te tine de mana, dar si ajunge la sufletul tau. -Cel mai dureros mod de a-ti fi dor de cineva e sa stai chiar langa el stiind ca nu-l poti avea. -Nu te incrunta niciodata pentru ca nu stii cine s-ar putea sa se indragosteasca de zambetul tau. -Pentru lumea intreaga tu esti doar o persoana, dar pentru o anume persoana poti fi intreaga lume. -Nu-ti irosi vremea cu cineva care nu e dispus sa-si irosesca vremea cu tine. -Poate ca Dumnezeu vrea ca noi sa intalnim cateva persoane nepotrivite inainte de a o intalni pe cea buna, pentru ca atunci cand in sfarsit am intalnit-o, sa fim recunoscatori. -Nu plange ca s-a terminat, ci zambeste pentru ceea ce a fost. -Intotdeauna vor exista oameni care te vor rani, asa ca ceea ce trebuie sa faci e sa-ti pastrezi increderea si doar sa fii mai atent data viitoare in cine te increzi. -Incearca sa devii mai bun si sa te cunosti pe tine insuti inainte de a incerca sa descoperi cine sunt altii sau sa astepti ca ei sa te cunoasca asa cum esti cu adevarat. -Nu te incrancena, lucrurile bune vin cand le astepti mai putin. TINE MINTE: TOT CE SE INTAMPLA, SE INTAMPLA CU UN SCOP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu nu pot intelege un lucru,daca ei se inteleg asa de bine,si el gaseste confort si multa intelegere la fosta prietena,de ce sau mai despartit atunci? Daca fosta e plina de suport si de sfaturi pentru el,in ajutorul relatiei voastre,cum de nu a gasit acele sfaturi si MAREA intelegere pe cand erau ei doi impreuna? Poate sunt eu de moda veche,dar nu as tolera asa ceva,sper sa gasesti o cale de mijloc in rezolvarea problemei,si asta pana te casatoresti cu el.Mult succes si nervi de otel. Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Saynever! Toate visele sa ti se implineasca! Si bine ai venit! Mie nu mi-ar placea ca, de la orice discutie in contradictoriu, al meu sotior sa se duca si sa jeleasca pe umarul ex-ei! Daca si eu m-as duce sa jelesc pe umarul ex-ului unde am ajunge? La un "menage a trois" sau, de ce nu, "menage a quatre"? Eu as sta de vorba cu el si i-as explica ce ma deranjeaza, apoi as actiona in consecinta. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zeea, Eu zic ca prietenul tau este imatur si nu este pregatit sa se insoare. Ce barbat este acela care cum are o discutie cu prietena da fuga la o terta persoana sa se planga si sa primeasca sfaturi? Si mai mult, persoana este o fosta iubita. Sunt casatorita de 15 ani si niciodata nu m-am consultat cu o alta persoana pentru a rezolva problemele dintre mine si sotul meu. Ni le-am rezolvat singuri. Nici mama mea nici mama lui si nici alte persoane nu au stiut vreodata de problemele aparute intre noi. Si au fost destule, ca si in orice casnicie. Chiar daca am simtit ca imi crapa capul nu m-am dus la nimeni sa ma plang si nici sotul meu nu a implicat pe altcineva in discutiile noastre. Daca spui mamei bineinteles ca aceasta iti ia tie partea si incepe sa il judece, sa il urasca sau chiar incerca sa intervina in disputa. Daca spui unei prietene mi se pare ca este ca si cand iti barfesti barbatul cu alta persoana. Dupa casatorie ne-am facut prieteni de familie iar prietenii individuali ori au devenit prieteni de familie ori au cam disparut. Prieteniile dupa o anumita varsta, mai ales dupa casatorie sunt rare pentru ca atunci cand omul incepe sa isi castige singur existenta incepe sa starneasca invidii, rivalitati si altele. Nici cu prietenii de familie care sa iti stie toata casa nu sunt de acord. Avem prieteni cu care ne vizitam, ne respectam, nu ne batem pe burta unii cu altii si mai ales ne ajutam atunci cand este nevoie. Nu-mi intra in casa si apoi aud barfe prin sat. In concluzie eu cred ca ceva scartaie cu prietenul tau. Daca te vede ca suferi si nu incerca intr-un fel sa remedieze situatia ridica niste semne de intrebare. Daniela, mamica de Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mare dreptate are Nati! Gandesc la fel ca ea. Daca se inteleg si comunica atat de bine, de ce nu a ramas impreuna cu ex ?Nu e normal ca atunci cand intervine o problema intre voi sa i-o expuna ei, gandeste-te ca probleme vor mai fi si nu cred ca iti va conveni ca cealalta sa stie tot din casa, poate chiar si din intimitatea voastra. Trebuie sa rezolvati asta intr-un fel. Daca va casatoriti trebuie sa inceteze sa mai tina o legatura atat de apropiata cu ex. Sau poate ca si mai bine ar fi sa vorbesti direct cu ea. [tel]Oricum, daca va casatoriti iti doresc tot binele din lume si sa fi fericita !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Saynever, Am citit dezbaterile pe forum referitoare la subiectul creat de tine si as vrea sa-mi spun si eu parerea. Notiunea de prietenie intre un barbat si o femeie care au fost o data iubiti, amanti este o chestiune utopica. Parerea mea este ca viitorul tau sot nu prea stie ce vrea cu adevarat...si tare mi-e teama sa nu pasesti de la bun inceput intr-un mariaj in 3. S-au intamplat atatea cazuri in formula asta....Si aici nu e vina ta ci a lui...confidente cu fosta iubita? Sa fim seriosi! N-as vrea sa te sperii, dar trebuie sa fii foarte diplomata si sa nu-i mai creezi ocazii de a-i face confidente "ex-ei"......de la confidente pana la ceva mai mult nu e decat un pas foarte mic...si apoi de unde stii ce gen de femeie este ea? De unde stii ca poate nu e geloasa pe tine si pe faptul ca urmeaza sa va casatoriti? Ti-ai pus intrebarile astea? Draga mea, intr-o casnicie se intampla multe......dar cand nici nu esti implicata in institutia aceasta a casatoriei si deja ai astfel de temeri...mai gandeste-te! Denisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt intr-o situatie total opusa cu a ta, prietenul meu (de fapt e mai mult decat doar prieten; in afara de faptul ca relatia nu e oficializata, in rest stam impreuna, o sa avem un copil in viitorul apropiat), ma foloseste pe mine drept umar pe care sa-si planga toate problemele cu fosta. La inceput m-am simtit flatata, dar deja acum abuzeaza, profita de faptul ca eu sunt langa el, si pot intelege, asa ca decat sa o raneasca pe ea, prefera sa ma raneasca pe mine, folosindu-se de vesnicul pretext ca eu stiu mai multe si pot intelege mai usor, pe cand ea nu. Iar el face exact ce-i ceri tu prietenului tau sa faca, vorbeste cu mine, pentru ca sunt cea mai apropiata de el, si i se pare normal sa isi planga amarul pe umarul meu. Lui ii e foarte greu sa se rupa definitiv de vechea relatie (a durat 10 ani de zile); pe de o parte il inteleg, si nu am nimic impotriva in pastrearea unei relatii de amicitie (mai ales ca in cazul lor este doar de la distanta), insa are si el partea lui de vina destul de mare, isi baga nasul prea mult in problemele fostei, si incearca sa-i gaseasca solutii impreuna cu mine! Din fericire, sunt din ce in ce mai rare momentele in care se intampla asta, iar el a reusit sa inteleaga ca face rau la toata lumea daca mai procedeaza asa, ma raneste pe mine, se chinuie pe el doar pentru a proteja pe cineva fata de care nu mai are nici o datorie. Ce voiam eu sa spun, daca relatia dintre el si fosta nu e doar de amicitie, si inca mai exista sentimente din partea unuia din ei doi, in viitorul apropiat va rabufni, intr-o directie sau alta. Nu-i deloc usor sa asculti confidentele despre o alta, daca tu ti la cel care isi plange oful pe umarul tau. Asa ca fie sentimentele sunt reciproce, si atunci din pacate pentru tine, nu mai ai ce face decat sa-tzi plangi de mila, fie el nu mai tine la ea, si o sa se intoarca spasit la tine! O relatie de prietenie dezinteresata intre ei, eu una nu vad, orict m-as chinui. Poate ca exista si minuni, dar din experienta mea de pana acum, genul asta de relatii sfarsesc intotdeauna "rau" pentru partenerii celor 2. Ce e de fapt o amanta? Gandeste-te ca in afara de faptul ca intre ei 2 nu e (sau nu stii tu ca ar fi) o relatie fizica, in rest mie mi se pare ca i se potriveste la fix rolul. Am avut o casnicie ratata, si la un momentdat am fost si eu din nefericire (sau poate nu, pentru ca a fost si asta o experienta de viata din care am invatat foarte multe) in postura de amanta. Iti spun eu, ca sexul ocupa foarte putin in relatia mea de atunci, era bazata mai mult pe partea de confidente, fiecare isi varsa oful de acasa, si gasea alinare in bratele celuilalt. Celalat era tot timpul dispus sa asculte, sa iti dea sfaturi pe placul tau, nu avea nici un interes sa te contrazica (ami ales ca problemele nu-l afectau pe el direct), in fond si la urma urmei avea parte de suficient scandal acasa. Ar fi multe de spus, parerea mea ca inainte de toate trebuie sa stii exact care sunt sentimentele lui fata de tine. Daca tu ai certitudinea ca el te iubeste, atunci mai ai putina rabdare, timpul si discutiile le vor rezolva, iar sfaturi in directia asta am citit la multe din raspunsurile dinainte, nu ma mai repet si eu. Dar daca tu ai cel mai mic dubiu legat de sentimentele lui fata de tine, parerea mea e sa nu te grabesti cu legalizarea relatiei, sa mai astepti macar o perioada, desi eu cred ca daca sentimentele lui nu's indeajuns de puternice, relatia voastra nu va rezista. E doar un punct de vedere, nu stiu cat de bun sau rau, e parerea mea, poti sa ti sau nu cont de ea, tu stii cel mai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze de la inceput,nu stiu ce am azi,sufar de logoree. Timpul tau e foarte scurt pana la oficierea casatoriei,si mai depinde,cat de mult tii tu cu dintii de relatia asta,si la barbatul de langa tine.Dar nu pot sa ma abtin,sa-mi pun intrebarea urmatoare. Daca ar fi fost invers,tu sa fii cea care apela la EX sau un prieten,si sa mergi cu jalba in protap,trambitand de unele probleme conjugale ale voastre,ca viitoare familie? Cum ar fi procedat viitorul tau sot,cand la o discutie despre problemele voastre,tu sa-i spui "STOP",un mom,trebuie sa ma consult cu confidentul meu,pentru ca tu nu stii sa ma asculti sau nu-mi poti intelege doleanta/le. Ma gandesc ca de aceea apeleaza la serviciile fostei,pe motiv ca tu nu-i intelegi sau nu ai rabdare la dezbaterea doleantei/lor. Eu zic sa te gandesti bine,pune in balanta sentimentele lui pentru tine si ale tale pentru el,si vezi in care parte se inclina balanta.Dupa cum a mai spus si Denisa_35,intr-o casnicie,apar si bune si rele,daca voi nu puteti ajunge de comun acord la un rezultat,atunci apelati la un consilier matrimonial,nu sa apeleze el la EX. Asta daca are respect pentru tine si vrea sa fiti impreuna fericiti. Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga saynever, Nu este bine ceea ce face iubitul tau. Tu chiar poti suporta asa ceva? De ce? Pentru ca-l iubesti? Dar el te iubeste cu adevarat? Eu spun ca daca intr-adevar ar fi asa nu ar pleca la alta care "sa-l indrume" tot timpul. Ti-ai pus intrebarea, ce ar face el daca rolurile s-ar schimba? Intreaba-te tu pe tine, daca ai face ce face el, ce ai mai simti atunci pentru iubitul actual? Poate par dura, dar nu ar trebui sa accepti din partea lui un asemenea comportament. Pana cand femeile trebuie sa dea timp de gandire barbatilor, pana cand trebuie sa se poarte cu ei bland si rabdator, de ce sa nu le spuna in fata ceea ce nu le convine? De ce le este frica, ca vor fi parasite? Pai atunci lasa-i draga sa plece, inseamna ca nu a meritat nimic din partea ta, si in situatia data, tu ar trebui sa mai astepti cu oficializarea relatiei. Am citit de multe ori prin raspunsurile date aici, sfaturi de genul: nu incepe cu VREAU, nu-i spune nimic ca sa nu-l superi, lasa-l pe el sa-si dea seama ca tu trebuie sa fii de fapt omul la care el sa-i faca confidente,ai rabdare cu el, ca pana la urma se va plictisi de fost...si multe altele, dar nu este deloc asa. Daca vei accepta, vei gresi enorm, din start. Daca el nu intelege ce doresti tu, tu care esti omul de langa el, omul cu care-si imparte viata, atunci inseamna ca nu este pentru tine. La fel va face si dupa casatorie, si atunci vei putea accepta asa ceva? Spune-ti punctul tau de vedere, clar si convins, asa cum face si el cu tine. Nu-i accepta acest joc. Raspunsul il vei primi exact de la el. Iti doresc sa fii fericita. Zina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...