Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Oare...mergem mai departe?


Recommended Posts

Va citesc de citva timp dar pina acum nu am avut curajul si forta sufleteasca sa scriu despre mine. Asa cum se vede din titlul subiectului am ajuns intr-un punct in care ma simt debusolata complect.Inca nu am cerut sfatul nimanui ,voi sinteti primele de la care cer sfaturi. Sint casatorita de multi ani si asa ca si majoritatea casatoriilor am avut in acest timp si urcusuri si coborisuri. Pina acum am trecut pot spune cu brio peste toate etapele vietii si niciodata nu m-as fi gindit ca ar putea sa mi se intimple chiar mie acest lucru, adica sa traiesc cu un alcoolic. De cind a inceput? Daca stau sa ma gindesc mai bine, in urma cu citiva ani, erau citeva semne dar eu nu le-am dat importanta cuvenita si cu timpul starea lucrurilor s-a agravat. Acum sa nu va inchipuiti ca bea de stinge si ma bate sau striga la mine,nu dimpotriva este foarte tandru dar exista un dar,in ultimul timp bea cite o sticla de votdca pe zi ,incepe de dimineata si i se pare perfect normal sau daca il intreb de ce trebuie sa inceapa de dimineata cu bautul imi raspunde, ca isi da seama ca nu e bine ce face dar el asa simte ca trebuie sa bea. Deci dimineata incepe cu o cafea o tigara si un paharel de votdca. In ultimul timp si relatia noastra s-a racit si eu imi dau seama ca acum sint repercursiunile din ultimul timp ,faptul ca eu am inceput sa-l cicalesc si sa incerc sa-l descos cum totusi a ajuns la asa un nivel de decadere, ce anume il deranjeaza ca se arunca il bratele alcoolului? De ce nu mi se deschide asa ca intotdeauna pina acum? Simt ca ceva este cu el dar nu stiu ce! As vrea sa fiu altfel dar nu prea mai pot, in inima mea nu mai simt dragostea pe care o simteam, vad ca nu am cu cine vorbi,nu vrea sa-mi destainuie care e adevarata fata a lucrurilor a simtamintelor, ce anume il impinge in bratele alcoolului?. Poate ca nu am facut bine ca in urma cu doua saptamini i-am dat ultimatum, i-am spus sa se gindeasca bine ce are de gind sa faca cu aceasta problema,problema care de fapt este a tuturor si a noastra si a copiilor(copiii il vad ca beau, intotdeauna bea acasa). L-am lasat sa inteleaga ca daca nu rezolva aeasta problema spinoasa vom ajunge sa divortam pentru ca nu vreau ca sa vada copiii unde se poate ajunge in caz de alcolemie. Am observat ca sint unele persoane care au pareri mai dure, pe acest forum. Am sa primesc orice fel de pareri.Tineti cont ca voi sinteti primii la care m-am spovedit in afara de D-zeu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu zic sa ai rabdare..banuiesc k sunteti destul de tineri cat sa puteti rezolva asta. aveti probleme de orice fel? financiare sau mai stiu eu ce? ai idee ce l-a determinat sa imbratiseze sticla? ce il face sa simta? poate incearca sa uite de ceva..sa se ascunda de ceva.. eu zic ca in primul rand trebuie inlaturata cauza.. mai mult..nu stiu..nu am avut de-a face cu asa ceva.. am sa ma gandesc la tine..ai grija de tine..de copii si de el.. repet..incearca sa afli ce il determina..si poate asa il vei ajuta sa ii fie mai usor..el cati ani are? MirelaV
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela are dreptate: inainte de orice trebuie sa afli care e motivul pentru care a inceput sa bea(in exces). Apoi, incearca sa rezolvi problema cu blandete, cu vorba buna. Nu o lua ca pe o boala incurabila. Gandeste-te ca poate ceva undeva nu merge si asta e o consolare. Incearca mai intai sa il ajuti sa depaseasca starea, incurajeaza-l, ofera-i mai multa atentie...ce sa zic, poate sufera ca nu-i dai suficienta importanta...barbatii mai simt asta uneori...nu-l alunga cu ultimatumuri, adu-l mai intai mai aproape de sufletul tau...incearca cu o cina romantica, fara copii, doar voi doi...discutati, spune-i ca te doare sa-l vezi asa, ca il iubesti si vrei sa fiti fericiti...poate functioneaza. Dar dai aceasta sansa. Ar putea schimba ceva. Iti tinem pumnii, iar tu, tine-ne la curent... adar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danamai[flo] bine ai venit printre noi[invazie], Asa cum ai observat si tu pe acest site sunt unele persoane care au pareri mai dure. Eu una nu vreau decit sa iti spun ca daca la prins aceasta vraja de git "bautura" ,greu o va mai scoate la capat,si spun asta deoarece am vazut foarte multe cupluri cu aceasta problema si chiar problema parintilor mei,care al meu tata era la fel ca sotul tau (Deci dimineata incepe cu o cafea o tigara si un paharel de votdca.) si pina la urma a ales bautura decit sa vorbeasca cu mama de problemele care le avea, care cu timpul sa ajuns la mari certuri si dupa a urmat divortul. Eu zic ca cel mai bine este sa discuti mai mult cu el si sa nu il alungi de linga tine,cred ca fiecare dintre noi avem ceva care ne doare acolo in suflet si de multe ori ne stingem durerea cu o sticla de vodka ,poate sotul tau se intinde la mai multe sticle de vodka deoarece il doare acolo in adincul sufletului si nu vrea sa spuna nimanui ce il doare. Barbati sunt sensibili si poate mult mai sensibili decit noi femeile ,deci acordai mai multa atentie si sper sa va fie bine. Multa sanatate si fericire ! Elena cu burtica & sotul AL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Danamai, Eu cred ca deja problema lui nu se mai poate rezolva doar printr-o discutie, are nevoie de mai mult, de asistenta de specialitate si poate de tratament.Incearca sa afli tu mai multe amanunte despre Alcoolicii Anonimi, exista si la noi in marile orase(nu de mult a fost un reportaj la tv. despre AA, cred ca din Cluj), variante de tratament si propune-i-le.Arata-i ca-i esti alaturi, ca ai incredere ca ve-ti depasi impreuna situatia pentru voi si pentru copiii vostri. Iti doresc din tot sufletul sa reusesti sa-l convingi ca are o problema si ca ea trebuie tratata cu toata seriozitatea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, ai grija cum evaluezi situatia, s-ar putea sa vezi dintr-un punct de vedere gresit. Poate este altceva in cadrul relatiei dintre voi si tu bati moneda pe "alcool". Analizeza foarte bine situatia actuala si cea viitoare. Nu cred ca este vorba numai de alcool. Sunt cazuri, cand s-a renuntat la "bratele alcoolului". Pot fi si alte brate "bratele....."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by liliana csaki
Draga Danamai, Eu cred ca deja problema lui nu se mai poate rezolva doar printr-o discutie, are nevoie de mai mult, de asistenta de specialitate si poate de tratament.Incearca sa afli tu mai multe amanunte despre Alcoolicii Anonimi, exista si la noi in marile orase(nu de mult a fost un reportaj la tv. despre AA, cred ca din Cluj), variante de tratament si propune-i-le.Arata-i ca-i esti alaturi, ca ai incredere ca ve-ti depasi impreuna situatia pentru voi si pentru copiii vostri. Iti doresc din tot sufletul sa reusesti sa-l convingi ca are o problema si ca ea trebuie tratata cu toata seriozitatea
Dragä Dana, subscriu celor spuse de Liliana...asta este singura rezolvare a situatiei...sotul täu este deja alcoolic, si asta este o boalä, la care tu nu-l poti ajuta!!! Alcoolicii nu vor recunoaste niciodatä cä e asa...aici este o situatie fff delicatä...trebuie sä-l convingi cä-l iubesti si cä nu-i vrei räul, färä sä gindeascä cumva cä vrei cu tot dinadinsul sä-l "cobori" pe o altä treaptä a societätii!!! Informeazä-te un pic la alcoolicii anonimi, cum ai putea sä-l faci sä accepte cä este alcoolic, färä sä aveti repercursiuni, si sä se ducä la acest tratament, supravegheat de persoane de specialitate. Incearcä totusi sä afli si ce l-a determinat sä se refugieze in alcool!!!...este poate somer???...multi oameni, cind au esecuri in viata profesionalä, sau chiar sentimentalä, aderä la cea mai simplä modalitate de "a uita" ...de cele mai multe ori din comoditate, sau chiar lasitate!!( mai räu) si refuzä sä lupte mai departe ( din diferite motive ) Nu-ti face tu remuscäri...eu nu cred cä este vina ta!!...este un om matur si stie ce face!!!...asta a fost alegerea lui, mai mult sau mai putin...eu cred cä a subestimat rezultatele acestui comportament si acum nu mai poate si nici nu mai are puterea sä dea inapoi!! Acum este timpul sä-i aräti cä-l iubesti si cä esti de partea lui, cind ii merge tare räu, cu toate cä el nu este chiar asa de constient cum ar trebui!!! ( nu este de ajund sä zicä cä stie cä nu este bine ce face...trebuie sä dovedeascä si prin fapte asta!!!...dar este totusi un semn, cä mai sint sanse de imbunätätire!! ) Iti urez sä ai multä tärie si räbdare...dar asta vine de la sine cind iubesti pe cineva!! Eu am träit un cosmar cu mama mea, dar cind am vrut s-o iau cu forta la mine, aici, a fost prea tirziu, din päcate!!! Eu am reusit pt o perioadä sä o "conving" prin prisma nepoteilor si chiar cä nu o mai recunosteam!! ( nu a mai bäut o perioadä!!), dar depärtarea dintre noi ( 2000 Km ) a fost fatalä!! Te pup cu drag, Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca tunad are dreptate. Banuiesc ca se intampla ceva in viata lui de a apelat la alcool iar tu nu ai fost atenta sau nu ti-ai dat seama. Ai zis ca erau cateva semen,ce fel de semene? Si eu cunosc o persoana care isi incepe dimineata band alcool.bea chiar si inainte sa manance. Bea tot ce gaseste prin casa.nu se lasa pana nu termina tot. zilnic bea bere.ZILNIC. nu numai o bere de la 5 in sus.plus ca bea si vodka ,coniac,vin.cand merge pe undeva e imposibil sau chiar o minune sa nu se imbete.in fiecare zii aproape este in carciumi. Asa face si sotul tau? Eu ti-am zis toate astea ca sa iti dai seama ca poate fii si mai grav. Poate ca sotul tau nu este alcoolic. Ai incercat sa vorbesti cu el? Nu ti-a dat nici o explicatie ? Incearca sa iti analizezi comportamentul.poate gresesti si tu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este o problema tare delicata, imi pare foarte rau pt. tine si pt. copii tai, poate ar trebui sa mai ai un pic de rabdare cu el, i-al cu duhul blandetii incearca sa-i spui ca esti de partea lui si vrei sa-l ajuti.Daca vezi ca nu vrea si nu incearca sa scape de acest viciu, parerea mea este sa va despartiti, stii cum se spune, din doua rele alegi raul cel mai mic. Iti doresc multa bafta si puterea sa treci peste acest hop. lilib
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...