Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata dupa moarte?


Recommended Posts

Un eveniment trist m-a facut sa ma gindesc mai mult la subiectul asta. O prietena draga , a murit acum 10 zile, era tinara , 34 de ani si avea doi copilasi. A suferit mult, era bolnava de cancer, uneori ma gindesc ca moartea a venit ca o usurare. Dar imaginea ei persista, asa cum era ea, vesela , tot timpul cu zimbetul pe buze . Ceea ce ma obsedeaza pe mine este intrebarea ce este oare dincolo de moarte? Ma mai gindeam uneori la asa ceva dar acum cind s-a intimplat necazul , numai la asta ma gindesc. Voi va puneti aceste intrebari? Am citit destul despre viata dupa moarte, dar cind vine vorba de realitate mi se face teama, asta e adevarul. Oare cum este dincolo?...M-ar linistii sa aud si parerile voastre. Pentru ca un lucru e clar. Nimeni pina acum nu a fugit de moarte. Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu am mai zis..intr-un alt subiect postat aici undeva..eu cred ca viata de dincolo e identica..si singura diferenta pe care eu o vad..e ca pe pamant...sufletul e gazduit de un trup ptr a-l ajuta sa-si indeplineasca misiunea ptr care el se afla pe Pamant.. cred in medium..in paranormal..si iar o zic..mi-au murit atat de multi prieteni in ultimii 4 ani..tineri toti..incat am inceput sa imi pun intrebari..poate e doar parerea mea..nu stiu..poate nici nu avem dreptul sa ne gandim la asta.. oricum..eu cred ca prietena ta e bine acolo unde e..si isi vegheaza copilasii.. poate ai sa te intrebi: "de ce? de ce asa tanara?" mi-am pus si eu intrebarea asta de sute de ori..si singurul raspuns logic pe care l-am gasit a fost ca in viata orice se intampla cu un scop..poate asa s-a evitat ceva mai rau..nu stiu daca te-am suparat..te rog sa ma ierti adanci regrete ptr prietena ta.. MirelaV
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmm grea intrebare. Constiinta ne apasa uneori. Sufletul se zbate atunci cand nu pricepe. Haina grea! Unde e Adevarul? Unde e Linistea? Hai sa iti spun o poveste. A fost odata ca niciodata un pescar. Si acest pescar avea sio el femeia si copii lui. Nu aveau o viata usoara. El pleca de dimineata pe mare ca sa prinda peste caci doar din aceasta traiau. Femeia era acasa cu copiii lor. Acestia nu erau prea mari. Zilele treceau unele dupa altele parca insiruite ca margelele pe o ata. Nimic nu parea sa schimbe cursul vietii lor. Nici macar furtuna ce se itise din senin in aceasta zi in care pescarul nostru a plecat dupa peste ca in atatea si atatea dati. Dar in povestea mea aceasta furtuna a fost mai naravasa ca altele si nu l-au lasat pe pescar sa se apropie de tarm. Valurile il tineau cu incapatanare departe de mal. De la o vreme pescarul a obosit sa se mai lupte cu valurile uriase, asa incat si-a tras vaslele in barca si si-a zis: "-Doamne fa cumva sa fie bine!" Iar gandul i-a zburat la femeia si copiii lui ce il asteptau pe mal. Atunci s-a gandit poate mai mult ca oricand la femeia ce chiar slabita de boala tot vedea de familie asa cum putea si l-a cuprins o mila imensa. Parca nici nu el era mai important in clipa aceea. Se gandea cu o mila imensa oare ce se va face femeia fara el? De la o vreme furtuna s-a mai potolit asa incat pescarul nostru s-a putut intoarce acasa. Aici insa alta problema. Femeia murise iar copiii stateau cu sora pescarului asteptandu-l. Lumea era ingrozita caci credeau ca amandoi se prapadisera. Unul acasa si celalalt pe mare. Pescarului i-au dat lacrimile. Si-a luat copiii de mana si i-a dus pe malul marii. Si stand asa cu ochii in imensitatea cerului si apei copilul mai mic a intrebat: - Unde e mama? Cel mai mare a raspuns imediat: - Uite acolo sus! si a aratat luceafarul de seara ce stralucea pe bolta senina. Luna nu era nicaieri. Si ei stateau pe malul marii, toti trei...ei si ....luceafarul de seara ce ii veghea lucind tainic. Si toti stiau in clipa aceea ca undeva, cineva ii vegheaza in noapte, lucind. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by MirelaV eu cred in reincarnare si mai cred ca sufletul e pe pamant ptr a indeplini o misiune..iar in momentul in care a terminat misiunea..pleaca.. in viziunea mea..viata de dincolo e la fel..numai ca singura diferenta e ca aici..sufletul e gazduit de un trup..de ceva material.. cred eu... MirelaV -------------------------------------------------------------------------------- eu nu cred ca in momentul in care a indeplinit misiunea pleaca.poate sa plece si fara sa isi indeplineasca "misiunea". se poate de exemplu sa fie omorat ,iar el mai are de facut o gramada de lucruri. eu am o cunostinta care este "clarvazatoare" ("vorbeste" cu spiritele) si mi-a spus despre cineva apropiat mie ca nu trebuia sa se mai reincarneze,dar s-a reincarnat pentru ca are de reparat o gresala. acum nu stiu daca voi ma credeti ,dar eu cred. nu cred ca viata de dincolo e la fel.e diferita. e mult mai buna,de fapt nu cred ca este viata.este altceva ceea ce simt eu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius...multumesc pentru poveste MirelaV multumesc pentru raspunsul tau si nu sint suparata, am deschis subiectul asta , ca sa discutam aici pe forum, impreuna. Stiu ca nasterea si moartea nu noi ni le alegem, ne sint date ca un drept. Dar pe cit de frumoasa si minunata este nasterea pe atit de inspaimintatoare este moartea. Imi spun mereu ca un om cu credinta mare in Dumnezeu nu trebuie sa se teama de moarte dar....exista un dar... Eu una recunosc ca am o teama in suflet cu privire la moarte. Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...