Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Thailanda - tara zambetului


Recommended Posts

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ciufulici superb!Ai surprins unele momente atat de plastic incat la un moment dat chiar aveam impresia ca imi trec acele imagini prin fatza okilor.Te rog sa ne mai scrii cateva impresii de prin acel coltz de lume![flo]
Lauraa cel mai bine ar fi sa nu vizitezi deloc tzarile asiatice pt ca la tot pasul intalnesti......asiatici[asia](nu ar avea rost sa mergi intr-o excursie si sa nu te simti bine).
quote:
Originally posted by Lauraa
Personal nu imi plac asiaticii, au ceva la mutra care ma respinge,dar sa vizitez tarile lor mi-ar place mult. Laura
Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralucami, nu imi plac asiaticii in sensul ca nu ma atrag deloc fizic vorbind, dar asta nu inseamna ca am ceva cu ei sau cu cultura lor. Sigur ca as vizita cu placere Japonia,China sau Thailanda, si mai devreme sau mai tarziu o voi si face, nu ma crpamonez de niste fetze,zau asa... Cat despre ce zici tu,sa nu ma duc daca vreau sa nu-i vad, nici vorba. In clasa la scoala din 16 cati suntem, 5 sunt japoneze, o coreeana, un thailandez, o indonezianca si o vietnameza. Asa ca... Cred ca m-ai inteles gresit,stiu ca sotul tau e japonez,poate te-ai simitit "jignita" dar crede-ma e o chestie de gusturi. Cand eram mica imi placeau de numa! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase adresate celor scrise de mine si le multumesc si acelora care au citit dar nu au raspuns la subiect.... Draga Laura, nu de mult am citit prin presa romaneasca despre vizita in Thai a unor "personalitati" (ex: primarul de Neamt) care au vazut un coltz de Thailanda in doua zile, dandu-si apoi cu parerea la ziaristi si concluzionand ca "40% din PIB-ul Thailandei vine din turism sexual sau activitati legate de sex". Stiu ca se mai spune ca Thailanda e tara unde femeia e inclusa pe nota de plata la restaurant. Poate citind din afara toate stirile as fi fost inclinata sa cred, dar locuind aici sunt sigura ca nu e chiar asa. Exista orase recunoscute ca "centre" ale prostitutiei, cum ar fi Pattaya, care sunt pastrate asa cum sunt pentru turisti. Ei vin, vad, se intorc apoi in tara lor si concluzioneaza ca aici doar asta se face. Totusi Thailanda este una dintre cele mai "democrate" tari din lume in privinta atitudinii fata de femei. In mediul rural, femeile muncesc cot la cot cu barbatii, dar ele sunt acelea care controleaza finantele familiei. Conform Lonely Planet, femeile constituie 55% din forta de munca in scolile secundare si in licee si aproximativ 45% din totalul fortei de munca in Thailanda, depasind cele mai multe tari europene, chiar si SUA si China in ambele categorii. In economie, invatamant universitar si academic, servicii de sanatate, femeile ocupa marea majoritate a pozitiilor administrative, spre exemplu 85% din dentisti (medicii stomatologi si tehnicieni dentari) sunt femei. Apropo de dentisti, Thailanda este tara cu cel mai mare numar de medici stomatologi pe cap de locuitor, depasind aproape de trei ori US si Canada, si de doua ori Suedia. Multi straini vin in Thai cu principalul motiv acela de a-si face dintii. Si eu si sotul meu ne-am reparat dantura la o clinica locala privata din Chiang Mai, mult mai repede, mai bine si mai ieftin decat am fi putut in Ro, unde, vorba lui Daniel Buzdugan de la Radio Contact, "mi-am pus dinti de termopan/multumesc lui Beuran/foaie verde de...bromura/nu ma doare nici in... gura". Asta este partea buna. Partea mai putin buna e ca desi femeile se implica in educatie, sanatate, dezvoltare si imbunatatirea vietii in mediul rural, totusi statutul lor social si cultural este "un pic in urma" barbatului. Ei spun ca barbatul constituie picioarele din fata ale elefantului, iar femeia pe acelea din spate (proverb thailandez), adica ei trebuie sa sustina aceeasi greutate, dar femeia trebuie sa fie mereu cu un pas in urma. O mare parte a templelor budiste sunt "inchise" pentru femei, iar atunci cand atarni rufele la uscat, obiceiul e ca totdeauna lenjeria feminina sa fie agatata mai jos decat a barbatului:o)) 40% din turistii care viziteaza Thailanda sunt femei, cu 11 procente mai sus fata de media turismului mondial si cu peste 24 de procente mai sus fata de celelalte tari asiatice. Asta pentru ca aici e mult mai multa liniste si siguranta ca in tarile din jur. Nu se bat, nu se impusca, daca faci prostii pun astia mana pe tine de urgenta si te ascund la... voiam sa zic racoare, dar ar fi bine, la ce calduri sunt pe aici, eu cred ca la caldura te ascund...:o)) Am prietene "spalacite" pe aici prin jur, din US, Franta, Israel, Australia, Grecia, Germania, Japonia ale caror barbati lucreaza in China, Taiwan, Indonezia, iar ele nu pot locui acolo din cauza nesigurantei si a lipsei posibilitatii de a da copiilor o buna educatie (scoli, etc), si nici nu pot locui la ele in tara, fiind prea departe. Asa ca prefera sa stea aici, in asa fel incat sotii lor sa poata veni "acasa" saptamanal. Am si prietene tailandeza cu care ma intelg foarte bine, unele fiind casatorite cu "spalaciti" din vest (e la moda) sau cu japonezi, acestia fiind principalii "investitori" in zona. Si bineinteles prieteni... romani. Mai sunt pe aici. Vizitand acesta tara cred ca nu poti spune decat ca esti mai bogat sufleteste fata de ceilalti. Contrar la ce spui tu, eu de cand ma stiu si de cate ori am avut ocazia sa citesc despre asiatici, am facut-o cu mare placere si mi-am dorit sa vizitez ceva din Asia, uite ca imprejurarile au fost de asa natura ca am ajuns in zona si nu imi pare rau deloc. Si vorba ta, e chestiune de gust. Traiand printre ei incepi sa zambesti si sa descoperi in tine si alte gusturi. Cat despre alea 40% din PIB legate de sex, "sa fim seriosi"... Thailanda este primul exportator mondial de orez si de confectii textile, intre primii 10 exportatori mondiali de argint si metale neferoase (care se gasesc din belsug in subsolul tailandez), pietre pretioase si semipretioase (care se aduc din Burma in stare bruta si se prelucreaza aici), mobila din lemn de tek, etc. Draga lorelei_19, cu multa placere, nu in fiecare zi se anunta cineva in vizita aici. Nu am inteles de ce doar "o luna"? Cu on/off nu e mare lucru ai in pat cu tine telecomanda si totul se rezolva instant. Ai fost in vizita in Thailanda? Poti miza pe cazare si ceva de ale gurii, cu transportul pana aici te descurci :o)) Nu ai gresit Salmida, Phuket-ul e intr-adevar renumit dar nu e singurul de unde sa iti vina sa nu mai pleci. Ai ce vedea fara indoiala in orice parte a Thaialndei. Noi preferam totusi zona de nord, cu muntele. La mare te plictisesti dupa cateva saptamani. Deh, chestie de gust.... Mai revin Ciufulici (ajutata de Ciufuliciul Senior cu statisticile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciufulici multumim![flo]
quote:
Originally posted by ciufulici Totusi Thailanda este una dintre cele mai "democrate" tari din lume in privinta atitudinii fata de femei.
Eu am avut o colega tailandeza la cursul de germana si mi-a povestit ca mama ei locuieste intr-un satuc din nordul Tailandei si de 25 ani este "casatorita"(fara acte) cu o alta femeie. Am ramas oarecum uimita si ma intrebam cum ar fi privita la noi intr-un sat de la tara o asemenea "casatorie". Daca ai putea,te-as ruga sa ne povesteti despre obiceiurile lor de nunta, eu deja am vazut fotografii cu rochii de mireasa care arata destul de diferit o rochie clasica de nunta care o stim noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciufulici, m-ai inteles gresit oarecum. Eu am zis ca sotul meu nu vrea in Thailanda pt. ca toti colegii lui considera ca cine merge in Thailanda merge pt. sex-turism.Imi pare rau, dar asa e vazut de aici, si eu nu o sa pot sa le schimb conceptia in nici un caz. Si Romania e vazuta in unele tari ca fiind o tara din lumea a treia, unde lumea doarme pe rogojini si se casatoreste la 12 ani din dorinta parintilor. Deci asa e vazuta Thailanda aici in Germania. Eu nu am stiut de asa ceva si am dorit sa vizitez pentru a cunoaste inca o tara despre care am citit mult, o tara frumoasa, am vazut poze cu temple, e foarte frumos. Despre ce cred nemtii mi-am exprimat parerea pe pagina precedenta: [mariaj] Dar ce pot sa le fac eu? Am avut si eu o colega la cursul trecut, Nurtaya, o thailandeza de 21 ani. Tocmai se casatorise cu cel care a adus-o aici,un tip la 50 de ani. Am vazut si eu poze de la nunta, rochia ei era tare frumoasa si neobisnuita, de un verde aprins cu inseratii aurii si rosii. La croi semana cu imbracamintea traditionala a japonezelor (Imi scapa cuvantul [bang], am un laspus ) . Buchetul era de asemenea f. frumos din aceleasi culori.AM vazut si poze din Thailanda,sute, foarte frumoase. Cat despre mine, ca nu-mi plac asiaticii la modul fizic, asta e, nu-mi plac si gata... Numai bine, Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...