Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Thailanda - tara zambetului


Recommended Posts

Ciufulici mi-am permis sa vin cu un link cu poze chiar din orasul tau[:)]. Ai spus ca stai in Chiang Mai asa ca m-ai facut curioasa tare si am cautat cate ceva despre orasul tau pe net si am gasit http://www.molon.de/galleries/Thailand_Dec01/ChiangMai/page_.shtml Daca recunosti cate ceva plizzzz mai povesteste-ne si noua. [flo] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Osolita, sunt multe asemenea cazuri aici in Thailanda si e ceva normal pentru ei. Sotul meu spune ca la ei la fabrica sunt destule perechi f-f. Cultura tailandeza este relativ toleranta la ambele tipuri de homosexualitate, masculina si feminina. Gay-ii sunt mai rari, si nu chiar asa pe fatza. Nu exista nici un fel de legislatie impotriva homosexualitatii si daca te duci in Bangkok, chiar poti sa vezi scene foarte proeminente intre gay sau lesbiene. Daca nu sunt prea deocheate si imbracamintea este decenta, in general trec neobservate sau sunt acceptate fara comentarii. In schimb manifestarile sexuale in public, indiferent daca sunt homosexuale sau heterosexuale sunt interzise prin lege (cu pedepse chiar mari) si in general sunt privite foarte dezaprobator de catre societate. In afara centrelor turistice sau a oraselor mari populate intens cu straini, pe tailandezii obisnuiti nu ii vezi sarutandu-se pe strada si nici macar nu merg tinandu-se de mana. Cultura si religia lor spun ca picioarele sunt partea cea mai murdara a corpului, la propriu si la figurat, pentru ca merg prin tzarana, iar capul este partea cea mai curata si care aduce iluminarea spirituala. Este interzis/nepoliticos sa atingi un tailandez pe cap (mai ales pe copii) daca nu esti cat de cat prieten/apropiat de al lui, este nepoliticos sa arati talpile picioarelor, este nepoliticos sa te atingi de un calugar pe strada. Daca ai facut-o din greseala trebuie sa iti ceri scuze si sa o tai repede de acolo, orice schimb de replici dure s-ar putea sa devina foarte repede in defavoarea ta prin interventia (fizica!) celor din jur. Legat de obiceiurile de nunta desi am avut o invitatie pentru a participa la un asemenea eveniment data a coincis cu perioada in care noi am fost pecati din oras pentru o scurta vacanta in sudul tarii si pentru a o conduce pe sora mea prin Bangkok (a fost intr-un concediu). O sa ma interesez la prietenele mele de pe aici cum e cu nunta. Draga Lauraa, eu am inteles perfect, nu am spus decat la modul general si am incercat sa vin cu cateva explicati pentru ca era in subiect, nu sa te necajesc pe tine. Dupa cum am mai spus nimic nu se poate compara cu nimic. Cred ca ai vrut sa spui kimono. Draga Ralucami iti multumesc pentru link-ul dat chiar m-ai scutit pe mine de a face o selectie din cele peste 2000 de fotografii pe care noi le-am facut de cand am venit aici. Ce am vazut eu pe pagina respectiva sunt imagini de la cateva temple foarte vechi din orasul vechi (centrul Chiang Mai-ului) pe care le-am vizitat desigur si era cam greu pentru mine sa vin cu pozele cu tot cu personajele principale acolo. Pe prima pagina sunt imagini de la templul-ºcoalã. Am si fotografii cu peisaje si picturi de pe la unele temple (unde nu apar cu familionul) dar e mai interesant ce ai gasit tu. Apoi am vazut imagini din gradina zoologica, foarte mare de altfel si eu am cateva albume de acolo. Apoi mai multe statui ale lui Buddha de prin diverse temple. Si plimbarea cu elefantul pe care am incercat-o si noi desigur. Exista aici in Lampang cam la 90 de km de Chiang Mai, cea mai mare rezervatie de elefanti din tara, dar sunt multe alte crescatorii prin jurul orasului, unde elefantii sunt pusi la treaba, ori fac show-uri (joaca fotbal, canta la tzambal, picteaza cu trompa) pentru turisti. Ca sa fie si mai complet uite aici o pagina in limba romana www.thailanda.ro Traducerile nu sunt peste tot reusite, traducatorul e moldovean (de peste Prut):o)) Sotul meu a incercat sa le explice ca au tradus "motorway" prin "motocicleta" in loc de autostrada, drept pentru care "de la Bangkok la Pattaya se poate ajunge in doua ore, via doua motociclete moderne", LOL, dar au fost cam refractari. Au si alte "perle" acolo, dar se poate intelege destul despre Thai, pentru cine nu stie engleza si e intr-adevar interesat. O sa ma straduiesc sa revin cu ce promisesem in primul meu mesaj numai ca am avut oarece probleme cu Diana si zilele acestea trebuie sa ii pregatim costum pentru "ziua vrajitoarelor", va fi o petrecere la gradinita si alta cu prietenii de pe aici, apoi pe 10 noiembrie parca, e o mare sarbatoare in Thailanda si anume srabatoarea lunii "Loy-krathong" despre care cu siguranta o sa va mai scriu ceva. E o sarbatoare cu multe focuri de artificii si cu multe pocnitori/petarde si nu numai. Se sarbatoreste prima venire a lui Buddha pe pamant, cand cerul s-a luminat noaptea ca ziua, iar toate animalele au prins a vorbi cu grai omenesc, festivalul este corelat cu fenomenul astronomic respectiv, cea mai mare luna plina din an, daca e senin (si in perioada asta e, pentru ca suntem deja in anotimpul secetos) atunci chiar se vede noaptea ca ziua... Nu numai de la luna, dar si de la focurile de artificii si de la felinarele plutitoare cu care se umplu râurile. Fiecare budist isi confectioneaza un fel de aranjament floral gen ikebana, pe care il pune pe o chestie mica plutitoare, ca o farfurie, iar in mijloc se aprinde o lumanare. La iesirea lunii pline toti se aduna pe malul unei ape curgatoare si lanseaza chestiile alea pe apa, ca multumire pentru apa ce le-a fost data in sezonul ploios si pentru recolta care urmeazã sa se faca in acest sezon (iarna este sezonul recoltei aici, vara este prea cald), isi pun dorintze, care se vor implini, etc. Sotul meu zice ca isi pun o dorintza si o trimit pe apa sambetei, LOL, e o adevarata nebunie in oras, vin o multime de turisti straini, si chiar si tailandezi de prin toata þara, exista o parada care tine 2-3 zile, va mai scriu eu, dar trebuie sa imi vina si cheful de scris, ca sa pot scrie :o) Am folosit þ si º acolo unde este posibilitate de confuzie, daca cineva nu poate citi, va rog sa imi spuneti si voi folosi tz si sh. Toate bune de la Ciufulici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciufulici m-ai facut sa "poftesc" [:D] Eu sunt "indragostita" de Thailanda si de oamenii de acolo. Am aici doua prietene de la curs care sunt tare dulci dar cum spune asi Laura se chinuie sa invete limba germana si nu reusesc.Le este foarte greu mai ales din cauza pronuntiei si ptr faptul ca gramatica lor difera mult. Mancarea mea preferata este mancarea thailandeza, si mai ales orezul prajit thailandez si supele lor (nu asa de "hot" totusi :-)) ) Nu am fost decat o singura data in Phuket (tot prima mea calatorie cu avionul :-) ) si am vizitat foarte putin dar am ramas super incantata. Am vazut doar insula denumita James Bond si imprejurimile si am facut un tur printre "muntii" din apa cu un caiac. Deci... iubesc Thailanda desi am vazut f putin din ea, numai cateva zile. La inceput nu mi-a venit sa cred ca oamenii aceia despre care am inteles (din informatii locale) ca sunt cam saraci pot fi tot timpul cu zambetul pe buze si plini de rabdare. De la vanzator, la trecator si asa mai departe.Ma gandeam la vanzatoarele noastre din Romania care te-ar lua la bataie daca nu ai cumparat lucrul pe care l-ai cerut doar sa te uiti. M-a surprins si distrat jocul "de-a targuiala". Am vazut ca un thailandez mai batran s-a suparat rau de tot pentru ca un turist a acceptat "din prima" pretul lui exorbitant si nu a mai vrut sa-i vanda nimic.A spus (ceea ce mi-a tradus o thailandeza) ca nu mai are nici un farmec comertul fara negociere. M-a mai surprins - ce-i drept in Phuket - barurile si show-urile travestitilor care "concurau" cu frumusetea multor femei thailandeze mai ales dupa operatie. Distractia din Phuket nu se poate compara nici pe departe nici macar cu distractia de pe vremuri a Costinesti-ului. Intr-adevar nici nu este prea scump. Ce m-a intristat pe mine a fost sa aud mai tarziu de la niste localnici ca si politica lor este foarte corupta si politia cam face abuz. Asta mi-au povestit acolo niste localnici. Era un mare scandal cand am ajuns eu in februarie 2002, pentru ca au inchis abuziv, prin inscenari josnice, cea mai mare discoteca a statiunii (din Patong) discoteca care ... nu am inteles bine ce si cum, avea legaturi cu cei de sus. De admirat insa ca thailandezii nu s-au lasat si s-au apucat cu sarg, zi si noapte sa stranga semnaturi de la toti trecatorii pentru a cere redeschiderea discotecii. Oare ce s-o mai fi intamplat? Am semnat si eu "pentru" desi nu am intrat niciodata acolo [:D] dar am facut-o de dragul lor. Apoi m-a impresionat o thailandeza care avea 1,50 m, subtirica, cam 42 de ani, care mergea zilnic de dimineata pana dupa amiaza pe plaja, in soarele ala care te toropea, cu doua genti frigorifice in care avea fructe proaspete si bauturi. Cred ca fiecare cantarea cam 20 kg. Si ea avea tot timpul zambetul pe buze chiar daca o deranjai degeaba. Nu avea voie sa se odihneasca prea mult timp pentru ca putea sa o vada cineva (nu am inteles cine dar cred ca se referea la patron). Femeia aia mi-a spus ca este nevoita sa munceasca astfel pentru ca barbatul o bate acasa daca nu ii aduce bani. Ca barbatii thailandezi nu sunt asa de draguti cu femeile lor si ca intr-un fel si asta este motivul - in afara de saracie - pentru care femeile pleaca dupa galbejiti [:D] Mi-a parut tare rau sa aud asta. Desi pe plaja intr-adevar cel mai mult de vedeau femei vanzatoare. Ce stii despre asta?Oare chiar asa este? Dar cu toate astea eu cred ca Thailanda este un taram de basm cu niste culori naturale fantastice. Daca as putea, as veni si maine. Mi-ar place chiar si sa traiesc acolo :-)))) sa vizitez zona unde esti tu cu munti. Am mai auzit ca este o vegetatia care te orbeste cu verdele viu. Mamamariana locuieste tot undeva prin Thailanda... nu am retinut unde... si ea spunea acelasi lucru despre frumusetea naturii. Offf ....ma duc la culcare... poate o sa visez ca ma plimb pe plaja sau prin jungla Thailandei [bang] Numai bine in tara zambetului!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu se supere cumatra ca azi m-am trezit mai de dimineata si mi-am permis sa scriu si eu cateva randuri aici in patratzica ei... Am fost si eu de doua ori la Phuket si pe insulele mai mici din jur si am vazut si eu cu ochii mei chestii shocante, unele care nu se intampla pe aici prin nord, altele destul de normale pentru noi. Provincia aia care de fapt e o insula mai mare inconjurata de multe mititele este una din cele mai bogate provincii din Tailanda si in afara de plajele lor luxoase mai au orasul propriu-zis Phuket in zona aceea si atat, nimic mai mult. Noi am fost de fiecare data la Karon, e urmatoarea plaja (spre sud) dupa Patong si am vazut si o mare parte din insule (inclusiv James Bond), cea mai fumoasa cred eu ca este PhiPhi - isi merita toata reclama. Se zice ca Phuketul vazut din avion arata ca un safir intr-o mare de smarald. Adevarul e ca plajele sunt superbe - nu am mai vazut asa ceva in viata mea (si am colindat si eu ceva locuri prin lumea asta...) nisipul si apa fac totul. Si intr-adevar, muncesc oamenii aia de parca ar fi ultima lor zi din viata. Unii de frica, altii pentru propria afacere, nu am intrat niciodata in amanuntele vietii lor, nu sunt genul care sa intreb prea mult pe omul de rand tailandez. Aici in nord noi ne invartim in alte cercuri, nu prea avem prieteni localnici decat vecinii cu care mai schimbam cateva politeturi, insa in general sunt oameni pasnici si sincera sa fiu, nu am vazut in cei aproape 4 ani de cand stau aici nici o femeie batuta de barbat. Insa nu ma indoiesc ca exista!!! Pot insa sa iti povestesc Crystinne, o intamplare personala. Cautam casa de inchiriat pentru niste prieteni si cred ca facusem deja targul pentru ca eram undeva pe o terasa la masa cu agenta, care era o tipa divortata de sotul ei, deci nu prea avea motive sa plece acasa curand... asa ca mai discutam ca intre noi, femeile. Atunci tipa m-a intrebat de cati ani sunt eu casatorita cu sotul meu si i-am spus (probabil erau vreo 14 la timpul respectiv) si s-a mirat foarte tare. A zis ca la ei barbatii se poarta ca sotul meu doar inainte de casatorie si eventual, daca au noroc, in primul an. A ramas pe ganduri, abatuta si sunt sigura ca s-a gandit toata noaptea la chestia asta. Mai ales dupa ce am aflat cate ceva din viata ei zbuciumata de femeie singura care crescuse si un copil cu ceva ajutor de la fostul sotz. Mi-a ramas in minte figura ei de atunci, sunt sigura ca ma invidia si ca si-ar fi dorit si ea sa aiba o familie completa, poate ca a avut-o candva, poate ca ea a fost vinovata ca s-a destramat pentru ca acum regreta amarnic. Intr-adevar, tailandezii si in general asiaticii din zona asta sunt un antitalent la limbi straine si nu ma mir ca nu pot invata limba germana. Sunt insa aici la noi in Chiang Mai o gramada de tailandezi care vorbesc germana, engleza, italiana chiar si franceza. Nu mai spun de chineza... Au o mare dificultate in pronuntia lui "R", asa ca imi imaginez ce poate iesi la germana (in engleza nu iti trebuie neaparat). E foarte adevarat ca sunt toti cu zambetul pe buze si eu cred ca sunt educati in stilul asta. Scot atat de multi bani din turism, incat o mica greseala ar putea sa ii coste scump, asa ca... Ideia e ca si aici in nord, unde nu sunt atat de multi turisti ca in sud, pe plaje, e aceeasi atmosfera (relativ) si lumea e foarte dragutza si amabila. Nu vei fi niciodata refuzat, poti sa faci cate mofturi vrei la un produs prin magazine ca nu se supara nimeni si pe la tarabe poti negocia cat iti doreste inima pana ajungi la pretul normal. Sunt unii care-ti spun la un moment dat cat costa si sunt chiar sinceri. Despre politica nu stiu sa iti spun prea multe, poate aici te rezolva Ciufulici ca ea e mai documentata ca mine, ceea ce pot sa iti spun e ca oamenii astia de aici isi iubesc cu adevarat regele, nu ar vorbi odata urat despre el si familia regala si oricat de bogati sau saraci ar fi se considera slugi. Sunt unii care au tablouri cu regele si regina in casa, tablouri mari, scumpe, le tin la loc de cinste si asta fara sa ii oblige cineva de sus. Incredibil!!! Nici despre sex turism sau travestiti nu pot spune prea multe pentru ca nu m-a interesat si nu stiu mare lucru. Pot sa spun doar ca am avut o pereche de homo ca vecini aici la mine in cartier, la doua case distanta de casa mea si ca "tipa" dotata cu tot ce ii trebuie unei "sotzii" de farang - tzitzi, par lung, fatza fina, cred ca avea si putza taiata ca nu i se vedea nika la pantalonii stramtzi pe care ii purta - a murit acu vreo 3-4 luni lasand bietul om singurel si suparat. Sunt multe de povestit... nu stiu daca as putea vreodata sa povestesc cuiva totul de pe aici - iti trebuie ceva timp si "cerneala" sa o faci. E intr-adevar superb sa traiesti aici, dar nu o viata... cativa ani e suficient. Si noi avem aproape 4, asa ca ne gandim deja la urmatoarea destinatie. Saptamana trecuta am tras o fuga in Night Bazaar, loc de referinta pentru vizitatorii Chiang Mai-ului, un bazar alcatuit din tarabe, magazine mai luxoase sau mai saracutze, toate asezate de o parte si de alta a unei strazi din centrul orasului. E un loc unde lumea din zona isi petrece seara si noaptea alaturi de turistii insetati de cumparaturi, distractie, senzatie, etc. Daca intri putin mai adanc pe stradutzele laterale ale arterei principale, dai de baruri, discoteci, hoteluri, sali de masaj, chiar si terase micutze, tot felul de chestioare care iti fac cu ochiul - va inchipuiti ca lumea e atrasa si se duce cu ochii inchisi peste tot. Eu ma infiintasem cu familionul pe una din terasele de la Kalare restaurant, un loc unde vine omul seara sa isi savureze papica tailandeza alaturi de o bere si o tzigare stand comod la o masa si privind la scena deschisa unde fetele danseaza dansuri populare tailandeze. E o priveliste incantatoare... Vara, terasa e aproape goala insa fetele acelea frumoase foc continua sa danseze de parca le-ar privi o lume intreaga. Iarna, totul se umple, iti gasesti din ce in ce mai greu o masa libera, locul e foarte aglomerat si agitatie mare. Acum, e doar inceputul sezonului turistic, iarna propriu-zisa incepe dupa Loy Krathong (10 noiembrie anul asta) si ne gandeam ca nu poate fi foarte aglomerat... dar culmea - era! Din ora in ora, o fata cu o engleza perfecta ne ureaza bun venit, spor la cumparaturi si pofta buna. Muzica thai canta in stilul caracteristic... melodii fara prea multa "melodie" de genul "cand speri ca s-a terminat, ea abia incepe". Fetele au niste costume superbe, colorate, decorate, impopotzonate. Ele sunt tinerele (nu mai mult de 25 de ani) si taaaaaaaare frumusele. Danseaza mladios, cu miscari incete in ritmul muzicii care dupa parerea mea nu face doi bani fara fete. M-am asezat la o masa si priveam in jur si ma gandeam. Cam 80% din oamenii de acolo erau straini. Ma gandeam ca acum 2-3 ani ii vedeam ca pe niste "de-ai nostri", ne simteam si noi niste turisti cu toate ca stiam foarte bine ca noi aici traim, aveam senzatia ca am venit pentru putin timp si tre' sa plec fugutza in alta parte sau acasa. Aveam impresia ca sunt si eu intr-o vacanta continua. Acum, anul acesta, am gandit pentru prima data diferit. Mi-am spus - "au inceput sa apara turistii - vine iarna!". Am gandit ca un tailandez, banuiesc... Ca eu sunt de aici, turistii vin, pleaca dar eu raman. Si totusi, nu aici mi-e locul... Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Crystinne, poftitul nu e pe bani:o)) In legatura cu invatatul unei limbi straine nu e chiar simplu avand in vedere ca limba thailandeza e una din cele trei limbi muzicale ale lumii alaturi de chineza si vietnameza (tonal launguage). Trebuie sa te astepti ca intr-o zi ele vor incepe sa cante limba germana si nu sa o vorbeasca:o)) Nu stiu cat se vor potrivi cele 5 tonuri thailandeze in studiul limbii germane dar cu siguranta isi vor face loc. Limba thailandeza dupa unii e foarte simpla poti alcatui cu un singur cuvant o propozitie. Problema adevarata sta in pronuntare. Ei au multe vocale si multe consoane, gramatica e simpla relativ. Prin urmare un cuvant poate fi pronuntat in aproape 10 feluri. Deci ai sanse sigure daca ai reusit cat de cat sa inveti ceva thailandeza sa nu fii inteles de catre interlocutor, daca nu ai folosit tonul corespunzator. Tonurile sunt "mid-tone", "low-tone", "falling-tone", "high-tone"si "rising-tone" (fiecare cu short si long). Si ca o noutate pentru mine femeile au cuvinte speciale si barbatii la fel. Daca ai incurcat borcanele nu te mai intelege nimeni. Deci eu ca femeie daca spun Krap in loc de Ka deja e schimbare de sex:o)) Mie personal imi par asa de ciudati cei din jur cand vorbesc si pentru un simplu cuvant in engleza ei spun cateva fraze ca sa se faca intelesi sau nu stiu eu exact cum sta treaba. Cert e ca am invatat si eu cate ceva dar pronuntia mea lasa mult de dorit. Despre bucataria thailandeza e un roman de scris. Un singur lucru nu apreciez aici e prea multa prajeala asta e doar o parere personala ca in mod normal nu te obliga nimeni sa manaci (noi le spunem cam asa; prajeli, thailandisme, iuteli, etc...). O sa imi pregatesc o lectie pentru bucataria thailandeza. Noi nu am ajuns inca la Phuket, e de mers cu masina in jur de 1600 de km si in plus cu copil mic nu e tocmai usor. Avem in plan sa mergem acolo probabil vom alege plecarea cu avionul e mai scumpa dar e mai usor pentru ca sotul meu nu are sofer de schimb si intre timp a mai crescut si Diana. Am citit despre Phuket destule, acum urmeaza sa vad. Toata coasta marii Andaman e una dintre cele mai atractive puncte turistice din lume, nu numai din Thailanda. Insula Phuket are o politica autonoma cu parlamet propriu si este separata in trei regiuni. Dar oricum ar fi, peste tot ai ce vedea si ce face ca sa iti cheltui paralele:o)) Trebuie sa fie ceva nemaipomenit sa vezi intalnirea muntelui cu marea si in plus vegetatia tropicala verde si inflorita, recifuri de corali si viata acvatica in toata splendorea ei. In Thailanda totdeuna mai ai ceva de vizitat, de ce? pentru ca acesti oameni au stiut sa faca din orice un loc in care sa poti vedea ceva. Aici viata privita in ansamblu e mult mai sigura si sa ma explic de ce: cel putin in privinta cresterii copiilor e foarte bine, cald tot timpul, nu iarna, nu frig, alimentatia e extrem de bogata, mai ales tot felul de legume si fructe exotice foarte hranitoare si delicioase si poti gasi totul proaspat in tot cursul anului, aici nu se mananca carne congelata decat daca vrei carne se strut, miel, crocodil sau balena sau mai stiu eu ce aduse din import. Apoi nu ai nici o problema cu incalzitul casei pe timp de iarna, in schimb e de neconceput casa fara aer conditionat si frigider. Poti purta un tricou si o pereche de pantaloni scurti tot anul, nu palton, cizme, haine de blana, caciuli, manusi si altele:o) Te poti desfasura mult mai usor, dar si prin faptul ca esti strain. Toata lumea iti zambeste si incearca sa te ajute in felul lor dar daca nu esti atent te frigi la bani. Daca ma gandesc bine orice in lumea asta cred ca are un pret. O poveste draguta despre traguiala cu un thailandez: o prietena romanca din capitala, dupa cateva zile de stat acasa s-a hotarat sa mearga in oras cu un taxi, clasicul Tuk-Tuk foarte cunoscut aici in zona, un fel de motocicleta pe trei roti. Avea de parcurs o distanta relativ scurta de 1-2 km si ar fi trebuit sa plateasca o suma care ar fi insemnat in leul nostru 40 de mii de lei dar neavand marunti, nestiind cum sa se tocmeasca (abia venise in Thai) a dat o bancnota de 1000 de bati (moneda locala, 1000b = aproximativ 850 de mii de lei), taximetristul s-a plecat pana la pamant, a multumit in toate limbile care le stia, apoi a calcat pe pedala si a disparut la orizont. A fost distractiv pentru noi dar pentru ala a fost aproape o jumatate de salar. In mod normal cand vrei sa te urci in taxi trebuie sa ii spui unde vrei sa ajungi si el sa iti spuna pretul daca nu iti convine nu te urci sau te tocmesti. Daca nu ai zis nika poate sa iti ceara o gramada de bani mai ales ca tu esti "farang". Ei cred ca toti sunt turisti si nu stiu moneda si mai ales preturile. Daca mai gasesti si cate unul care stie ceva engleza si ii spui ca stai in thai de ceva vreme sa vezi ce repede se duce pretul in jos. De obicei cand intrebi cat costa, el spune de exemplu: 80. Dar tu stii ca tailandezul plateste 10 pentru aceeasi distanta, si spui: 10. Iar el de colo: bine, hai da 15. Adica nu iti cere dublu, sau oleaca mai mult, ci mult mai mult. Cam asta e cu tocmela. Acum nu stiu ce sa spun despre saracia lor sau despre saracia noastra?:o)) Fata de multi dintre ei, noi suntem niste "rupti in fund", vorba lui barbata-meu. Intr-adevar exista si populatie saraca, cu casa in copac, dar cu doua motociclete parcate langa copac. :o)) Cred ca tailandeza ta cu fructele voia doar sa scoata niste bani in plus de la "spalacitii" care o tineau de vorba... :-)) Acum serios vorbind, la sate exista populatie saraca, care nu au decat campul lor de orez, ori nici ala, dorm pe unde apuca si se imbraca cu ce apuca, exista coruptie la toate nivelele, dar nu mai mare ca in Ro, iar legea, buna sau rea, se respecta. Nu te uita la saracii care fac pe victimele pe plaja, ori la triburile din nord, care sunt mentinute artificial asa, pentru "efectul" turistic, aia de umbla cu kilograme de argint in pãr nu sunt saraci, ziua fac pe salbaticii, iar noaptea se urca in Toyota parcata ceva mai incolo si se duc acasa in oras. Exista intr-adevar populatie saraca, aproape un milion de oameni nu au de nici unele, nici macar apa de baut (in zona deltei, ori in sud-est), dar pe aceia nu ii vezi in zonele turistice, pentru simplul motiv ca nu au nici macar posibilitatea (financiara, sociala, politica) de a pleca din satul lor. Zone sarace sunt oriunde in lume. Dar in momentul in care nu ai iarna, natura iti ofera de toate tot timpul anului, atunci daca esti sarac inseamna ca esti ori prea comod (muiati is posmagii?) ori sarac cu duhul. Astia sunt o natiune invatata sa risipeasca. La noi in Ro taranul e invatat sa stranga vara, ca sa aiba iarna. Astia taie iarba de doua ori pe luna, pentru ca creste in nestire, si o arunca pe gârla, iar acolo unde natura se dovedeste mai puternica, pur si simplu i se da foc. Inainte de inceperea sezonului ploios, cand natura nu a apucat inca sa ia avant, vezi zeci de hectare arzand, pur si simplu. Asa se distrug buruienile, se starpesc tzantzarii, ard arbustii care nu se pot taia cu coasa. Sotul meu discuta mai demult cu un fermier, intrebandu-l de ce dau foc la iarba, nu se poate usca (vorba alora de la Cassa Loco, "Vând fân! Vând Fân!") sa fie data la vite, ori vinde, exporta, etc, ar aduce o gramada de bani, iar ala se uitã la sotul meu ca si cum ar fi fost scapat de la balamuc, si ii zice ceva de genul: "Eºti prost la cap? Cine cumpara iarba uscata cand este atat de multa iarba verde tot timpul anului?" Ei nu isi pot inchipui ca in alte tari e altfel, iarna, frig, natura nu e lasata de Dumnezeu ca sa serveasca omul, ci ca sa il cãleascã ("Dumnezeu a creat Arakisul ca sa ii pregateasca pe dreptcredinciosi!", Herbert Frank, Dune), tot sotul meu imi povestea ca la el la fabrica un inginer, auzind de temperaturile de -20 de grade care sunt pe la noi iarna s-a mirat foarte tare si a zis ca nu e posibil, pentru ca daca iesi iarna din casa ca sa faci pipi, atunci trebuie neaparat ca pipi-ul sa inghetze pana ajunge jos :)). Si era inginer, nu un oarecare. Hai ca am pierdut firul povestii... Mamamariana locuieste tot in Chiang Mai, am mai scris de altfel pe forum, locuim la distanta de 5 minute cu masina una de cealalta, sotii nostrii lucreaza la aceeasi companie si prin natura imprejurarilor (nasterea lu' Emi in Thai) am devenit si cumetre :-)) Daca ai vazut pozele puse de mamamariana pe pagina personala, noi suntem "nasii" din poze. Hei, cumãtrã, pãtrãþelele de aici sunt deschise la toata lumea! Apropo, calculatorul tau aratã patraþele? Cã mie îmi aratã doar dreptunghiuri :o))) Toate cele bune de la Ciufulici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, daca tot nu e pe bani, pot sa poftesc si eu[pofta][pofta]? Foarte interesant ce povestiti voi aici, e altceva cand citesti impresiile cuiva care locuieste intr-o anumita tara, si altceva ce iti spune tanti de la agentie sau ce vezi pe net ca reclama. Multumim mult si mai continuati cand aveti timp, sau chef![pup] PS: v-am vazut si gagalicile, cele 2 mici si pe cea mare, sa va traiasca, tare frumusele mai sunt! Apropo, mamamariana, zici ca va ganditi deja la plecat in alta parte, ce parere are Ioana de treaba asta? E destul de mare ca sa-si dea cu parerea... Ei ii place? Ar vrea sa ramana acolo? Intreb pt ca sunt curioasa cum vad copiii nostri locurile prin care ne perindam noi. A mea e inca mica... dar "mai vedem noi" peste cativa anisori... Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu Ioana, intr-adevar problema e mai complicata... pentru ca ea a trait ultimii 5 ani departe de Romania si aici in Thai ii place foarte mult. Se simte acasa si imi spune mereu ca daca ar trebui sa se intoarca in Romania ar suferi tare mult. Aici e scoala ei, aici are prieteni, cunoaste orasul, locurile, stie si limba destul de bine incat sa se descurce (si inca mai invata), practic aici e casa ei... Noi vrem sa ne indreptam spre Australia si am pregatit-o cat de cat in privinta asta si a acceptat ideia, insa nu e 100% incantata. I-am povestit ca e posibil sa ne fie mai greu ca aici dar ca va avea alte avantaje. Am noroc totusi ca e un copil intelegator si matur chiar pentru varsta ei. Intelege chestii complicate si se modeleaza destul de usor dupa situatie si om. Pentru cei mici e mai simplu, la ei important e sa fie cu mami si tati. Ei se acomodeaza destul de usor. Tinatache, pofteste! ai tare mare dreptate cu tanti de la agentie, insa pot sa iti spun din proprie experienta ca atunci cand iti planifici o excursie de genul asta, poti sa iti aduci tu si mama ghidului si sa citesti pe internet si in carti ani intregi inainte ca asa cum te va plimba unul care traieste in locul respectiv nu te plimba nimeni. Noi am avut in mai multe randuri rude si prieteni care au venit in vizita si crede-ne ca am colindat locurile astea de le stim pe derost, ba chiar avem si cunostinte, relatii pe la unele puncte turistice. Suntem destul de departe de litoral (1000 km pana la Pataya si 1600 pana la Phuket) dar am fost de cate 2 ori in fiecare din statiuni. Nu mai vorbesc de drumuri la Bangkok cu masina... le stim mai bine ca Suceava-Bucuresti. Insa au si drumuri bune, nimic de comentat. Mai povestim cand mai avem timp - cumatra are mai mult timp ca mine ca ea are doar un copil care dimineata merge la scoala, asa ca ii dau ei cuvantul. Numai bine, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
cu nostalgie citesc randurile voastre. M-am indragostit ireversibil de KOh Tao. Asta dupa ce initial m-a fermecat Koh Samui si Koh Pangang. In Marine National parks - am vazut o bucatica de paradis - iar in Koh Tao - [img]http://www.faraway.co.th/photos%5Cviews%5Cnangyuan_L.jpg [/img]- am facut un snorkelling perfect. Si acum am semne in palme de la o taietura cu corali - de acum 4 ani. As vrea sa ma reintorc acolo - desi am auzit ca Koh Samui s-a schimbat mult de tot. Pentru parinti... despre copii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...