Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Thailanda - tara zambetului


Recommended Posts

Buna! Snorkling e un fel de inotat combinat cu scufundare cu echipament special - ochelari din aia mari rotunzi ca si cei de scafandru care iti acopera nasul + un tub pe care la un capat il bagi in gura si celalalt ramane in afara apei ca sa iti poti trage oxigen de respirat. Pentru cei care nu sunt buni inotatori, sunt si veste de salvare speciale care te tin la suprafata apei. In felul asta, vezi tot ce se intampla pe fundul apei. Si aici ai ce vedea... crede-ma! Daca te duci la http://community.webshots.com/user/mamamariana4 vei vedea in unele fotografii pe Ioana mea cea mare si alte persoane purtand ochelarii respectivi. Este una care se numeste snork. Numai bine, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragele mele, Acesta este primul meu mesaj. Am descoperit forumul nu cu mult timp in urma si mi-a placut in afara de idee, modul in care toti sar in ajutorul tau la nevoie indiferent de subiect. Acum trebuie sa va spun de ce am fost atrasa de subiectul acesta: acum doua saptamani m-am intors dintr-o vacanta din Tailanda... A fost o vacanta de vis. Totul era complet nou si altfel decat la noi. Temperatura, mancarea, bauturile, oamenii, portul si obiceiurile. Am locuit la o pensiune mica si foarte primitoare si foarte ieftina(6 USD pe noapte de persoana)a unui australian stabilit in Bangkok. Daca va intereseaza, va dau coordonatele lui. E foarte primitor; ca si Bangkokul. Numai bine tuturor, Maria MariaDia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, pe mine ma intereseaza adresa pensiunii si nr. de telefon. Dupa ce creste bebe mai mare as vrea sa merg acolo ca turist. Daca poti mai spune-ne cat a costat mancarea, transportul prin Bankok, trenurile, deci cam cat ar trebui pus deoparte pt. o saptamana de stat acolo. Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata ! Tareia, adresa pensiunii este Big John's Hostel 159/12 Sukhumvit 55, Thonglor between soi 7 & 9, Bangkok,Thailand Mai multe detalii despre pensiune gasesti pe site-ul Big John's email-cafe.com.Poti sa faci rezervari on-line. Primesti raspuns de la John in persoana si o multime de indicatii despre cum sa ajungi acolo. Mancarea "europeana" este relativ scumpa. E adevarat ca eu fac comparatie cu preturile din Romania.Mancarea tailandeza este insa destul de ieftina. Trebuie insa sa fii pregatit pentru mancarea thai caci este foarte foarte iute. Fructele proaspete sau uscate sunt un pic mai scumpe, la fel ca si bauturile, in special cele din fructe proaspete.Coca cola este 20 Baths adica 0.50 USD. Si bauturile casi mancarea sunt foarte speciale.Bauturile sunt sarate cu sare din abundenta. Transportul este relativ ieftin.De la aeroport pana la pensiune care este amplasata central in cartierul "bogatasilor" dar nu este deloc scumpa, ajungi cu taxiul. Costa cam 6 USD. Foarte aproape ai BTS ul un metrou suspendat.Tariful calatoriei este in functie de zona in care calatoresti insa exista o multime de abonamente pentru turisti: pentru nici 10 USD calatoresti pe orice ruta timp de 4 zile si 3 nopti. Mai exista motociclete taxi care transporta o singura persoana si faimoasele Tuc-Tuc-uri, motociclete pentru mai multe persoane si marfa , un fel de risca motorizata.Pretul este in functie de ziua saptamanii si de distanta. E bine sa-i lasi pe soferi sa te abordeze ca sa poti negocia pretul cat mai mult. Pentru doua persoane, 10 zile, am cheltuit exclusiv pe transport, intrari la temple si mancare cam 300 USD. Daca vrei si alte amanunte anunta-ma. Numai bine, MariaDia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga tinatache, mie personal imi este tare dor de zapada. Nu de o iarna friguroasa care nu se mai termina. Aici iarna thailandeza a si inceput deja. Adica temperaturile au coborat pana la plus 20 de grade dimineata si seara iar la pranz sunt lejer peste 30 de grade. Sa tot vina iarna, nu? Sa nu crezi ca thailandezii au ramas in urma cu tehnica, cand Diana mea a implinit 3 ani am fost cu ea intr-un mare parc de distractie din Bangkok pentru a o duce sa vada zapada. Am gandit noi ca ar fi o surpriza fantastica pentru ea mai ales ca e nascuta in luna decembrie. Si de la 1 an si 7 luni de cand a plecat din Romania nu mai stie ea ce e aia zapada. Zis si facut. La inceput era bucuroasa ca merge sa vada zapada dar cand am ajuns la poarta oraselului cu zapada a spus ca ea se teme de zapada si ca nu mai vrea. Nici noi nu credeam ca e zapada ca in Ro, dar am gandit ca va fi temperatura mai scazuta si poate un fel de patinoar. Acolo povestea a inceput. La intrarea in orasel se lasa sandalele si primesti cizme si o geaca mai lunguta. Da sa vezi ce distractie ca Diana a inceput sa planga, ea nu vrea la zapada, ca ii este frica de zapada si a aruncat cizmulitele din picioare de mai multe ori. Pana la urma am convins-o noi si cu lacrimi in ochi am plecat spre intrare in orasel. In camera respectiva erau niste ursi polari impaiati imensi si ea se tot uita la ei iar cand am ajuns la usa oraselului cineva a deschis cu greu parca usa unui frigider imens. Acolo miracolul s-a produs, totul era alb si ningea. Si era destul de frig. Diana a vrut imediat jos si a pus mana pe zapada si a spus cu o bucurie in glas "e rece!" apoi a inceput sa i se inroseasca nasucul si a pasit incet prin zapada. Nici noi oameni mari nu ne-am putut imagina ca la cele 30 si ceva de grade care erau afara poti gasi la doar cativa metri de intrare un derdelus sa te dai cu sania si sa iti pui manusi si cizme, aici in Thailanda. Acuma sa revin in prima incapere unde ningea din tavan:o)) era sania mosului trasa de doi reni, un brad mare si verde apoi intr-un colt era un iglu cu doi, trei pinguini impaiati si un om de zapada mare de tot. Era o realizare pentru thailandezi dupa parerea mea. In camera urmatoare ce crezi ca era, un derdelus!:o)) Zeci de copii si adulti erau cu un fel de saniute sub forma unor colaci parca, care urcau cam 40 -50 de metri si isi dadeau drumul la vale in chiote si mai ca ziceai ca e un derdelus autentic. Am facut si noi asta de cateva ori dar deja Diana nu mai voia sa iasa de acolo si avea un nasuc rosu, rosu. Singura noastra parere de rau e ca nu am avut aparat foto acolo cu noi, ne-am dat seama cand deja eram inauntru si nu avem cu ce face poze. Oricum o sa mai mergem, speram, cel putin asa am zis atunci, pacat ca nu o sa avem "moaca" Dianei suparata de la intarea in orasel. Cam asta fu cu iarna in Thai. "....cum e cand ai tot timpul soare?" Nu e greu de raspuns, acum e cel mai bine in Thailanda deoarece e putin mai racoare decat in restul anului si totul e verde si inflorit, e sezonul legumelor si fructelor, apar capsunile, e ca vara in Romania. Acum vin turistii de la iarna sa se bronzeze in thai si totul pare plin de viata. Eu cel putin ma simt ca intr-o vacanta mai prelungita de vreo trei ani jumatate incoace:o)). Muntele e la doi pasi de mine, am un complex sportiv (la nici doua sute de metri de casa unde locuiesc) cu piscina, sala de fitness, teren de tenis, sala de masaj, mai este si un parculet pentru copii, restaurant thailandez. Acum sa nu credeti ca nu am si cate ceva de facut pe langa casa, imi fac de lucru toata ziua. Apoi mai este si un fel de intalnire cu fetele de prin zona si nu numai la o cafea sau la un pranz si intalnirea cu copiii si mamicile. La aceste intalniri am avut ocazia sa cunosc fete de prin cele mai indepartate colturi ale lumii. Trebuie sa "omoram" timpul cu ceva, nu? In aceasta perioada soarele nu deranjeaza asa de tare, problema cu "tot timpul soare" e mai acuta in luna aprilie cand e in toi vara thailandeza. Se spune ca "cine rezista in luna aprilie in Thailanda, in restul anului ii este frig". Dar cum am mai spus, poti simti multe doar daca le traiesti. Bine ai venit MariaDia, ce ai vizitat in Bangkok? Ai facut o plimbare cu barca pe rau, ai vizitat "Marele Palat", templul cu Buddha de smarald, templul de cioburi, piata pe apa, ai urcat la "Baiyoke Sky Hotel" sa privesti orasul de la etajul 84 ??? Cum ti s-au parut traficul, starzile? Poate data viitoare vii in vizita in nordul Thailandei. Toate cele bune de la Ciufulici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ciufulici, Povestesti cu atat de mult umor! In Bangkok am vizitat cam tot ceea ce era de vizitat si am facut o groaza de fotografii. Am mers evident la Templul Wat Phra Kaeo alui Budha de smarald ci cele trei costume de aur, la Marele Palat Regal al lui Rama V unde a trebuit sa imprumutam pantaloni lungi caci altfel eram indecenti, Templul lui Budha in picioare (45 M inaltime)Budha culcat si o multime de alte temple ale caror nume le confund.Nu, nu am urcat in Bayokee Grand Hotel. Am mers cu vaporasul pe raul Chao Praya si pe diversele canale ale Chao Prayei, am calatorit cu Tuc-tuc-ul cu BTS-ul cu autobuzul de cartier fara aer conditionat, cu cel cu aer conditionat. Tailandezii sunt, dupa parerea mea niste oameni foarte practici judecand dupa felul in care si-au organizat comertul: in afara de marile centre comerciale (in care pur si simplu te ratacesti daca nu ai un simt de orientare bine dezvoltat), capitala Tailandei este imartita pe teme comerciale. Existe cartierul studiourilor de nunti, cartierul sau strada magazinelor cu piese auto, strada magazinelor de mobila, de ateliere de masini de cusut, mase plastice a bijutierilor si asa mai departe.Intrucat verbul ce defineste comertul tailandez este "a negocia", eu am gasit foarte practica aceasta aranjare. Piete sunt mai peste tot: sub poduri sau langa centrele comerciale. Pe strazi la fiecare 2 M gasesti cate un vanzator ambulant care iti ofera fructe proaspete curatate si taiate insotite de felurite condimente, supe ai paste tailandeze, peste, carne de pui de rata sau de porc, gheata de diverse culori si cu diferite arome, prajituri, clatite japoneze cu banane si lapte condensat( imi lasa gura apa cand ma gandesc la acele clatite !) A propos de lapte condensat: nu e chip sa gasesc in vastul Bucuresti acest gen de lapte ( cel de consistenta mierii). Are cineva idee de unde as putea sa cumpar acest produs ? Numai bine, MariaDia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ciufulici, ce frumos le povestesti.... Pai atunci inseamna ca iar aveti 1-0 pt voi, ca noi vrem-nu vrem avem iarna x luni si vara x luni, pe cand voi aveti vara la discretie si iarna doar cand aveti chef:))) Pai e drept asa??? Ce sa zic, i-am povestit si sotului si a zis ca mergem si noi la Tailanda, da' la soare!! e tare fain asa! Si daca e cum zice MariaDia nici nu e chiar asa de scumpa o vacanta la voi, cred ca cel mai mult te costa drumul, ca e departe. ufff, cam departe... Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...